Cresterea prepelitelor

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns annddrreea spune:

Spuneti-mi,va rog,ce vitamine si ce antibiotice dati la puiutii de prepelita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Buna,

Antibiotice nu le dam.
Hepavit sunt vitaminele care le dam. Se gaseste la bidon de 1 l si costa in jur de 60 ron.
Se pune 0.5 ml la 1l apa si se dau 5 zile /luna.

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annddrreea spune:

MULTUMESC,LILIANA!CA DE OBICEI,ESTI O DRAGUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vivera spune:

Buna,
Tocmai am cumparat si noi o familie de prepelite(o matca) dar din pacate nu se oua decat una din cele trei prepelite. Stie cineva care ar fi problema? Suntem incepatori si vrem sa stim cat mai multe! Noi spunem ca le-am asigurat toate conditiile! Am vrea sa corespondam cu cineva care are mai multa experienta! Adresa mea de e-mail este c_irinamihaela@yahoo.fr

Ma intereseaza orice fel de informatie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annddrreea spune:

PUII MEI AU APROAPE 28 DE ZILE.SPUNETI-MI ,VA ROG,LA CE VARSTA TREBUIE BAGATI IN CUSTI SI MODUL DE VIATA PANA ATUNCI,DACA NU CER PREA MULT.ACUM LE CRESC PENELE ,CA DAU SENZATIA DE UMEZI LA PRIMA VEDERE.MAI DATI-MI ORICE INFORMATIE CARE VA STA IN PUTINTA.
MULTUMESC ANTICIPAT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Buna,

Ii puteti muta deja in custi dar sa tineti cont de matca. La 3 femele sa puneti un mascul. Bine ar fi sa nu puneti mai multi baieti pentru a nu stresa fetele.

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexxx89 spune:

as avea si eu o necunoscuta:)

am citit in anumite locuri ca randamentul de ouat al prepelitelor japoneze poate atinge si 90% ....dar in alte locuri citeam ca oamenii aveau vreo 2000 de prep si scoteau doar 600 oua pe zi...pe cine sa cred?

eu ma gandeam ca un 80% randament ar fi foarte bine...e realist?

si dintre cei/cele care aveti deja putina experienta in asta ...nu sunt probleme vara cu temperatura spatiului in care tineti prepelitele...ma refer daca se poate fara instalarea unui aer conditonat ca lumea..

va multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Buna,

Pai cine zice ca la 2000 de prepelite are doar 600 de oua, ori are mai multi masculi ori prepelitele sunt foarte batrane. Media este de 80%.
Nu este necesar un aparat de aer conditionat si doar 2 ventilatoare care sa scoata aerul cald din camera respectiva.

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexxx89 spune:

Citat:
citat din mesajul lui liliana_28

Buna,

Pai cine zice ca la 2000 de prepelite are doar 600 de oua, ori are mai multi masculi ori prepelitele sunt foarte batrane. Media este de 80%.
Nu este necesar un aparat de aer conditionat si doar 2 ventilatoare care sa scoata aerul cald din camera respectiva.

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici


www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut


mersi mult.
si inca ceva , intr-o baterie cu prepelite doar pentru ouat daca nu le pun nici un "don juan" se supara si nu mai oua:) sau merge si fara masculi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annddrreea spune:

BUNA DIN NOU!
CINE ARE ,VA ROG,NISTE POZE CU PUI DE MAI MULTE VARSTE? AS FACE O COMPARATIE CU AI MEI CARE AU APROX. 5 SAPTAMANI si MI SE PAR CAM MICUTI,CAM GREU AS CREDE CA PESTE O SAPTAMANA SE VOR OUA.ADEVARUL ESTE CA NICIODATA NU AM VAZUT IN REALITATE NICI PREPELITE ADULTE,DAR PUIUTI.....
SINCER SPER SA MA INSEL.
ADRESA MEA ESTE: lichi_andreea_simona@yahoo.com
AM POZELE TRIMISE DE LILIANA,DAR ACOLO PUII ERAU MICUTI DE TOT.
MULTUMESC ANTICIPAT

Mergi la inceput