Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 10

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lauracatu spune:

Mari, ma bucur ca ne dai vesti bune despre bebitzele tale nazdravane.....o sa fie bine.....noi sa ne tzinem tari
Io merg acuma la Dr.Onofriescu, chiar daca parerile sunt impartite despre d-lui. Mie mi se pare super, un bun profesionist, care raspunde la intrebarile puse si acorda atentie, nu ca altele.....
Of, am trecut azi de preagul de 70 de kile, io care am plecat de la 50 kg, pppfffiiiuuuuuuu.....oare pana unde o sa ajung????????????

pupici cu lipici
28+ Cezar siVlad/Raresh

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

Buna fetelor!
Noi suntem bine cu problemele specifice sarcinii:picioarele au inceput sa se umfle, mai ales seara, contractiile mai apar (in unele zile mai des) insa sunt nedureroase, iau No-Spa si stau cat mai cuminte. Incerc sa nu ma impacientez prea tare, din cate am citit in ultimele saptamani este normal sa apara astfel de contractii pt ca se pregateste uterul pt nastere. Fetitele sunt inca destul de active, lovesc, se imping. Se pare ca mai au ceva loc. Astazi incheiem o noua saptamana. De maine intram in saptamana 33. Sper sa rezist cat mai mult.
Mano, in ceea ce priveste mainile si picioarele umflate, la mine abia de vreo 2 saptamani au inceput problemele. Mi se mai umflau si inainte daca stateam mai mult in picioare, dar acum nu stau prea mult in picioare si tot mi se umfla. Insa cu tensiunea stau bine. In preeclamsie de obicei este si tensiunea mare si atunci sunt probleme pt bebei. Tu cum stai cu tensiunea?
Roandre, multumim pentru vestile despre Eliana. Sper sa se faca bine cat de repede baietii si sa vina acasa saptamana viitoare.

Mady 32 + +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catia spune:

apar si eu cu o intrebare:va mai amintiti cat ati avut voi colesterolul?in sapt 26 finutza mea are 340.stiu ca el creste in sarcina dar nu gasesc cat si speram ca pot obtine o informatie mai repede de pe sait.inccearca sa dea de medicul ei dar pana diseara mai e asa de mult...
va multumesc si numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk_dobos spune:

Roandre,multumim ca ne tii la curent cu vesti despre Eliana...acusi vom trece si noi prin aceleasi situatii si macar asha vom fi pregatite...speram sa se intoarca cat mai repede acasa(daca asha isi doreste) si sa ne povesteasca..

Fetelor, am si eu o intrebare...trebuie luat no-spa de fiecare data cand am contractii ? La mine, zic eu, sunt destul de dese, dar iau no-spa doar daca este burta intarita mai mult timp si nu se relaxeaza...adica spre seara iau doar o pastilutza..ar trebui sa iau mai multe? Afecteaza cu ceva bebeii daca stau fara sa iau no-spa??

Abia astept sa merg marti la ecograf sa aflu ca sunt bine baietii si sunt f curioasa ce dimensiuni au, pentru ca eu am luat in greutate doar 14kg...doar burta a crescut...sper sa imi faca ecograf 4D, pentru am inteles de la asistenta ca ar fi sarcina prea mare ptr 4D, dar acum medicul va hotari..

Pupici...sarcina usoara in continuare...
MadyEr sper sa ne stea bebelusii cat mai mult la caldurica in burtica...
Raluca 32+ &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Am fost astazi la Eliana la spital dar n-am reusit sa vad pinguinii pt ca sunt tinuti la lampa pt icter.
Mai fetelor, asa mamica super de gemenei eu n-am vazut. Arata tare bine fata asta, parca nici n-a fost gravida...zic iar: e tare gagica!
Bebeii sunt bine, Andrei avea 2300 gr si Mihai 2600 gr (si pt lista, a avut 47 cm la nastere). Au un icter mai pronuntat si ii tin ceva mai mult la lampa. Au si colegi de patut inca o pereche de gemeni (fetita si baietel).
Eliana are mult laptic, dimineata scoate si 250 ml (dupa 6 ore) si bebeii papa bine, chiar f bine. Zicea ca probabil o sa ramana la varianta scos laptic cu pompa si dat cu biberonul (asa stie si cat mananca fiecare si e si mai comod/usor de hranit).
Epiziotomia aproape ca n-o mai simte, s-a refacut perfect.
Tot asteapta sa plece acasa cu bebeii caci s-a saturat de stat in spital...zicea ca dc nici luni nu-i da voie, ea fuge din spital ca e experta in asa ceva...hihihi. Eu nu cred ca vor fi motive s-o mai tina asa ca luni cred ca "ne intalnim" cu ea pe forum.
I-am transmit toate gandurile voastre bune si va multumeste...deja se gandea ca va avea muuulttt de recuperat la cat a lipsit.
Poze cu pinguinii din pacate nu am avut cum sa fac caci de abia sotul ei reuseste sa-i vada pe cei mici o data la 2-3 zile.
Si cum sunt si la lampa...stau cu caciulitele pe ochi si pudrati cu talc de nici nu prea ai ce sa intelegi de ei.

raluk_dobos, iubita ia nos-ap pt ca nu-i afecteaza cu nimic pe bebei ba din contra iti relaxeaza uterul si opreste contractiile care sunt f periculoase la varsta asta a sarcinii.
Eu si la prima sarcina si la a doua luam doza maxima pe no-spa zilnic (adica 3 no-spa pe zi de 80 mg) pt ca am avut mereu contractii si bebeii sunt sanatosi amandoi.

Pupici!



Mihaela ,Robert Andrei20.01.2007 si Alexia- Maria26.08.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainia spune:

raluk_dobos si eu am luat no-spa zilnic cate 3 tablete de la 4-5 saptamani pana la nastere. Nu are ca rau sa-ti faca, din contra, iti opreste contractiile! Nu uita ca ai sarcina gemelara! Pupici si ai grija de voi!


Lavinia
pozele mele Andrei (25.01.2001) Tea si Rares (12.07.2006)
franturi din viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk_dobos spune:

Va multumesc mult de raspuns...am sa ascult de sfaturile voastre...chiar nu stiam ca e mai bine ptr bebei sa relaxez burtica...


Aveti grija de voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Se pare ca Eliana nu iese maine din spital ci cel mai devreme marti dc nu sigur miercuri. Bebeii tot au icter si or sa mai stea la lampa...



Mihaela ,Robert Andrei20.01.2007 si Alexia- Maria26.08.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mano spune:

buna seara tuturor
Va multumesc celor care mi-au raspuns ,nu e vorba despre preeclamsie ar fi trebuit sa se asocieze o tensiune crescuta , proteine prezente in urina si membre umflate, la mine doar o singura glezna se umfla si mi-am amintit ca am calcat eu gresit.In rest ma simt bine , tensiunea mea este 105/65.Astept vesti calde cand se intoarce eliana
Foarte bune informatiile despre carucioare si eu am inceput sa caut , deocamdata pe internet, dar mi se par ca toate sunt grele si vor fi dificil de manevrat.
va pup pe toate
Mano 23+&

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

Buna fetelor!

Roandre, multumim ca ne tii la curent cu starea Elianei. Sper sa-si revina bebeii cat mai repede si sa vina acasa. Multa sanatate!!!
Raluca, si eu iau No-Spa de pe la 26 de saptamani de cand au inceput sa apara contractiile. Mie doctorul mi-a zis ca pot sa iau de la inceputul sarcinii dar pana in sapt 26 nu am avut probleme. Nu iti fa probleme. Nu ii afecteaza pe bebei.
Si eu sper ca fetitele sa mai stea la caldura, macar pana la Pasti (saptamana 36). Poate ne face Iepurasul un cadou. La cat mai multe saptamani!!

Mady 33 + +

Mergi la inceput