Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 10

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns msemcu spune:

Liana, FELICITARI!!! Ce repede te-ai miscat! Sa-ti traiasca flacaii si sa fie veseli si mancaciosi! Esti deja acasa, nu? E super ca poti sa-i si alaptezi! Mamica model ce mai!

Roandre, multumim pentru vestile bune legate de Eliana ! Ma bucur ca sunt bine toti trei!

Laura, ma bucur ca aveti si voi vesti bune! La ce medic mergi acum? Si eu am acceasi problema legata de inghesuiala! E din ce in ce mai greu de vazut ceva la ecograf! Doar asa cate o manuta, un capusor, apare apoi un piciorus care nu mai stii al cui! E o foarte distractiv!

Dragele mele vin si eu cu vesti bune: fetele mele sunt foarte bine! Nu au nimic in neregula si nimic in afara parametrilor!

Pupici si o primavara fericita tuturor mamicilor prezente si viitoare de aici!



Mari 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainia spune:

Mari asta chiar o veste buna!!!!! Ma bucur mult!!!

Lavinia
pozele mele Andrei (25.01.2001) Tea si Rares (12.07.2006)
franturi din viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanna3 spune:

Soare, azi de ziua mamei,
Mai frumos sa stralucesti.
Si din cerul cel albastru
Pe toti norii sa-i gonesti.
Vreau sa fie ziua mamei
Cea mai mandra dintre toate.
Si sa rog pe Domnul Sfantul
Sa-i dea multa sanatate.
La multi ani!

http://felicitari.alege.net/felicitari-8-martie-ro-4333-8martie-La-Multi-Ani.html

La multi ani!


iubesc si sunt iubita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

Buna fetelor!

In primul rand tin sa urez tuturor mamicilor si viitoarelor mamici "La multi ani!", multa sanatate lor si ingerasilor lor, sa fie iubite, frumoase ca o zi de primavara si macar astazi rasfatate! Multe flori si pupici din partea mea .
Roandre, multumim frumos pentru vesti. Ma bucur ca Eliana si pinguinii ei sunt bine si sper sa ajunga acasa cat mai repede.
Mari, ma bucur ca vii cu vesti bune. Sa fie sanatoase bebitele si sa stea in burtica cat mai mult!

Mady 32 + +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mano spune:

la multi ani la dublu/triplu tuturor mamicilor de gemeni si tripleti si viitoarelor mamici.
Am intrat si eu sa va salut si sa va intreb daca la 23 de saptamani ati avut cumva picioarele(gleznele) umflate.Stiu ca este o problema frecventa in sarcina dar pt mine este ceva nou.
as vrea sa le rog pe fetele care se pricep sa-mi completeze si mie pe prima pagina dpn 7.07.2007 si cele doua carucioare roz si albastru.
Va pup si mai scriu
Mano 23+ +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

quote:
Originally posted by Sheannamp

Roandre, multumim de vesti ! Esti o scumpa ca de obicei!
Tu mai stai nitel nu-i asa?
Oricum iti doresc din tot sufletul nastere usoara, bebe sanatos si lapte mult!



Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!



Hehehe, eu am nascut de ceva vreme...pe 20 ianuarie a venit mandrul meu la 37 sapt si 4 zile...si dc nu venea el tot il scoteam eu cu forta ca nu mai rezistam!
O sa vorbesc cu Eliana si o sa va tin la curent!


Mihaela ,Robert Andrei – 20.01.2007 si Alexia- Maria – 26.08.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Imi cer scuze ca vin cu urarile tarziu, dar La multi ani doamnelor si domnisoarelor! Sa fiti iubite, sanatoase si foarte fericite! Va doresc sa fie toate lucrurile asa cum vreti voi

Mari mesajul tau l-am asteptat azi si ma bucur tare mult ca vestile sunt bune. Sanatate multa si fii puternica, nu mai e asa de mult!

Liana eu abia azi am vazut pozele cu baietii. Sunt absolut superbi si iti spun sincer ca m-au emotionat pana la lacrimi instantaneele facute, banuiesc, in primele minute dupa nastere. Superbi sunteti toti trei! Sa fiti sanatosi si norocosi, ca frumosi nu se mai pune problema

Eliana te asteptam acasa

Oana off, grele probleme! Carutz eu am DHL. Am avut o discutie privata cu Tatiana pe tema asta. Nu e grozav, dar e bun. A costat 2.600.000 in urma cu 1 an jumate. Mi l-a luat sora mea dintr-un depozit din Iasi. Punctul slab la el sunt rotile care au nituri turnate, nu suruburi si cand se slabesc, e mai greu de manevrat. La al meu chiar a sarit o roata in septembrie, dar a venit maestrul surubel (sotul meu adika ) si a rezolvat problema. Azi de ex. am tras cam 2 ore de mers alert prin oras cu shtrumphii (au impreuna, cu haine, cam 25kg) si a nu a cedat. La scaune are 3 trepte, dar cea mai de sus nu e la 90 de gade, ci e mai inclinat pe spate. Asa ca trebuie sa stea singuri in fundulet, ca sa stea sprijiniti, stau mai culcati.

Cu iesitul la joaca... Eu am 2 si am iesit singura cu ei doar in carutz. Daca e cazul de mers in parc, numai 2 adulti le facem fata. Pana au invatat sa mearga, vroiau amnadoi tinuti de maini sa se deplaseze. Acum, cand merg singuri, vrea fiecare intr-o directie, sau unul vrea in brate, unul vrea pe scarile de la topogan . O solutie ar fi sa-i plimbi in carut fara sa-i dai jos si sa-i dai jos doar cand sunteti 3 adulti. Mai in vara, cand o sa se deplaseze singuri sau macar o sa fie destul de cald sa le pui o patura sa-i lasi in 4 labe o sa fie alta poveste. Un sfat: daca vrei sa accepte hamul (te scuteste de ceva dureri de spate), pune-le devreme. Eu pe ai mei i-am tinut de maini cateva luni ca sa se deplaseze si cand le-am pus ham, au urlat de parca i-am taiat.
In rest, crestere usoara lor si tie putere si imaginatie multa, sa gasesti cele mai bune solutii.

Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TatianaG spune:

LA MULTI ANI, sa fiti iubite, rasfatate si fericite in fiecare zi


MARI, ma bucur ca fetitele sunt bine! Acum si tu poti sa stai linistita!

OTILIA, stai linistita cu dezvoltarea puiutilor tai. Orice copil are ritmul sau. La noi, baietii nu stiu atatea lucruri cate stia Clara la varsta respectiva. Dar, cu Clara am avut destul timp sa ma ocup de ea, sa ne uitam prin carti, sa-i povestesc, pe cand la baieti, nu prea am. Si nici nu au rabdare sa stea intr-un loc, lor le trebuie miscare. La 1,5 ani cred ca-s preocupati de animale, de bebei, de activitati ale bebeilor (am o carticica cu ce face un bebe de-a lungul zilei care era preferata Clarei), de miscare cat mai multa si de mazgalituri.

TAMYRA, am vazut paturi cu saltele care intra unul sub celalalt. Peste zi ocupa un singur loc, iar la somn se trage si celalalt pat. Sotului i-a placut mult ideea, dar mie imi plac mai mult paturile supraetajate si cu tobogan.

LAURA, pupicei strumfilor harnici! Intre timp am scapat de caruciorul DHS, care nu mi-a placut deloc, si-am luat unul sport, de care sunt foooarte incantata, e cu scaunele unul dupa altul si totodata unul de-asupra celuilalt, asa ca amandoi au vedere de jur imprejurDAca te rog, imi trimiti si mie cartile cu jocuri la tatianagut@yahoo.com

LIANA, felicitari! Sa-ti traiasca baietii, sa fie papaciosi, sa creasca mari si sanatosi! Tie, mult laptic si multa putere!

OANA, baietii mei sunt obisnuiti sa stea in carucior. Eu ies singura cu ei. Toata lumea (de afara) se mira de ce cuminti stau ei acolo, fara sa faca scandal c-ar vrea sa iasa. Acum c-au inceput sa umle, ii mai scot prin parc sau pe trotuar - si-au si prins gustul - ii tin pe amandoi de mana si ne plimbam. O data ne luam dupa unul, o data, dupa celalalt, sa nu se supere nici unul din ei. Mai greu e cand unul vrea sa mearga si celalalt sa scormoneasca. Atunci pe acela il las pe jos (de obicei le dau pantaloni mai grosi) si ne continuam drumul. Ii mai dau si pe tobogan, pe ursuleti (pe rand), in leagane (in oras s-au amenajat multe locuri de joaca cu "ansambluri" moderne, sigure, de ex leaganele au in fata piedica, sunt aproximativ asa ca si leaganele care se pot cumpara pentru acasa, nici din toboganuri nu pot sa cada cu usurinta). Ii mai las sa scormoneasca si printre pietricele. De foarte multe ori, sunt singura cu toti 3 (pe Clara o scot de la gradi, cu baietii, si ramanem la joaca pana seara). Iar cand e si sotul cu noi, el se ocupa de Clara, iar eu de baieti. Am auzit varianta de a cumpara carucioare sport simple si a lega doua cu niste cleme (sunt la chicco). Acum folosesc un carucior sport dublu http://new.photos.yahoo.com/tatianagut/album/576460762392881389/photo/294928804269276333/3 singurul dezavantaj e sa nu ne prinda somnul pe drum caci doar unul poate dormi pe orizontala. Eu inca nu i-am dezbracat prea tare. Le dau strampi si trening sau pantaloni de catifea sau blugi, iar sus, doua bluzite subtiri si o geaca sau o bluza mai groasa si geaca. Si le pun caciulite subtiri. Ieri i-am scos in jerseu si trening. Dar iau cu mine si cate-o vestuta. Acum, ca s-a incalzit vremea, ii poti pune pe jos, pe o patura.

MANO, din fericire, n-am avut picoare sau maini umflate, dar am auzit ca sunt obisnuite in sarcina.








Tatiana si
Clara Maria (31 ian 2004), Daniel Cornel si Eduard Mihai (09 dec 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msemcu spune:

Roandre, vezi ce se intampla daca nu suntem atente la detalii! Felicitari mamico!! O sa cautam povestea ta sa vedem cum a decurs nasterea si cum a inceput aventura cu Robert Andrei!

Mano, ai mare grija cu picioarele si mainile umflate! Desi sunt normale in sarcina, daca sunt umflate mai tot timpul si nu isi revin dupa ce te odihnesti, eu am citit ca pot anunta anumite complicatii, cum ar fi preeclampsia. Cred ca ar fi bine sa discuti cu medicul tau, ca sa fii sigura ca e totul ok!

TatianaG si Laura, ce mult imi place sa citesc povestile voastre despre copilasi, despre cum stati cu ei in parc, cum se joaca!! Abia astept sa ajungem si noi in faza asta, dar pana atunci mai avem nasterea si alaptatul, infasatul, schimbatul pampersilor si adormitul tuturor in acelasi timp…..aoleu nici nu vreau sa ma mai gandesc! Oricum sunt sigura ca o sa va innebunesc cu intrebarile!

Mady, cum mai stai cu contractile? Ai reusit sa le tii sub control?

Lauracatu, felicitari pentru saptamana noua! Tine-o tot asa!


Mari 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Am vorbit aseara cu Eliana la telefon si sunt ok toti 3. Bebeii au facut icter si erau la lampa si au inceput sa ia in greutate. Andrei avea 2200 gr si Mihai 2520 gr.
Ei i-au scos firele de la epiziotomie si era ceva mai bine. Laptic are sa hraneasca si 3 bebelusi. Inca nu alapteaza pt ca sunt mici si obosesc repede bebeii dar scoate cu pompa si le duce mereu in biberon laptic.
Era posibil ca de azi sa-i dea amandoi bebeii in salon dar se tot gandea dc e bine sau nu sa fie cu amandoi singura in salon. Tot ce vrea e sa plece mai repede acasa cu ei. Spera ca cel tarziu luni sa plece acasa...dar depinde de starea bebeilor.
Poze nu a reusit sa le faca decat cateva cu telefonul pt ca fiind la prematuri nu prea ai voie sa intri si sa faci poze.

Msemcu, m-am bucurat ca totul e ok cu fetitele. Desi nu scriu aici sa stii ca citesc zilnic si ma bucur pt toate dintre voi.
Nasterea baietelului meu a fost destul de grea si cu peripetii dar nimic nu mai conteaza acum...a trecut si totul e bine iar baietelul meu e un dulce si un cuminte!

Va pup!


Mihaela ,Robert Andrei – 20.01.2007 si Alexia- Maria – 26.08.2004

Mergi la inceput