Cine detine puterea financiara in familie?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

in general eu aduc mai multi bani, dar cum acum am intrerupt jobul pt. o perioada, el e singurul provider, asa ca... orgoliul lui poa' sa se lafaie.

Elise & www.youtube.com/watch?v=xUveIVrEHxo" target="_blank">BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

El castiga constant.Eu castig mult si mai rar dar eu administrez bugetul familiei.

Razvan(07 martie 2004) si mami

Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenita spune:

Sotul, uneori are si doua joburi, dar cum cheltuim banii decidem impreuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

quote:
Originally posted by Miramar
dar problema e la mine - eu castigand banii in subconstient ma consider indreptatita sa decid si cum se cheltuiesc banii.



Evident, e o greseala. In ea cad si eu si, probabil, multi altii. Trebuie sa ma lupt mult la acest aspect (cu mine).
Cred ca frustrarea unui barbat tocmai din aceasta provine. Desi si reciproca ar fi valabila, pentru o femeie compromisul nu este chiar un capat de tara.

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oanacn spune:

In cazul nostru EU si avem foarte multe discutii din cauza asta, dar ... sper sa se faca rocada de aport financiar la noi in familie.

Oana, mami de Lisa Maria (24 August 2006)
Poze

Varsta Bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana1177 spune:

Sotul castiga muuulllt mai mult decat mine, insa contul meu e mai mare caci el plateste toate datoriile; ce-i al lui e al nostru iar ce castig eu - meritul meu si deci fac ce vreau ;
nu s-a pus niciodata problema ca el e "seful"; dar si eu sunt dragalasha si economisesc pt vacante

Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coltofeanu spune:

Finantele, in familia ,sunt asigurate in egala masura de amandoi ( un pic mai mult sotul -are salariul mai mare putin )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

nu inteleg cum pot sa existe discutii ca barbatului nu ii convine ca femeia sa castige mai mult ca el. ce, ar vrea sa castige mai putin? daca nu ii convine, sa puna mana sa castige mai mult, ca nu-l opreste nimeni.


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bfly spune:

Ramonika, barbatului ii convine ca intra mai multi bani in casa si ca nivelul financiar al familiei este mai crescut, insa faptul ca sotia e cea care castiga mai multi bani nu e o fericire pentru unii barbati.

Acestia pleaca de la ideea preconceputa si provenita din mosi-stramosi ca barbatul e provider-ul familiei, iar femeia are grija de copii, casa si de el! Asa ca...se simte frustrat in rolul lui de "cap al familiei"...de aici discutiile.

Cei mai multi se simt umiliti in fata altor barbati (prieteni) care incep cu mistourile specifice: "Ce baaahh, a ajuns nevasta sa te intretina?" Asadar e interpretata toata situatia ca o rusine la adresa barbatiei!

Deja independenta barbatului e periclitata prin simplul fapt ca rolul sau economic in familie are de suferit.

El poate sa caute un alt job mai bine platit, dar oare nu e mai usor sa-i reproseze sotiei frustrarea lui?

Pierderea de kilogramela negrutzele mortaleda usurinta in miscare!

"Nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma."

Roxana, mamica lui Andutu grasunelu' bursucelu' scumpicu' zis "Piedone"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns i_ulia spune:

eu castig mult mai mult decat sotul meu. mai avem si noi discutii din cauza asta, sau mai bine zis din cauza faptului ca eu consider ca daca tot sunt banii adusi de mine eu am si un cuvant mai greu de spus despre cum vor fi cheltuiti. nu pun problema la modul banii mei si banii tai, ci sunt banii nostri. dar spre exemplu prima de craciun (care a fost o suma frumusica) am vrut sa o cheltui pentru mine si am si anuntat acest lucur, caci nu sunt adepta pastrarii de secrete despre partea financiara. domnul a fost frustrat in consecinta. evident ca nu am cheltuit-o pe toata.

17+

Mergi la inceput