Cine detine puterea financiara in familie?

Cine detine puterea financiara in familie? | Autor: Bfly

Link direct la acest mesaj

Cu alte cuvinte: Cine aduce mai multi bani in casa?

Am intalnit situatii in care sotia era cea care castiga mai mult si sotul era atins in "orgoliul barbatesc" rau de tot! Se simtea subminat, intretinut, decazut din drepturile de "stapan" in casa si din cauza asta se starneau mereu discutii neplacute! Ce inseamna domne' rolurile astea culturale transmise prin educatie!

Din fericire, nu e situatia mea!

La voi cum e?

Pierderea de kilogramela negrutzele mortaleda usurinta in miscare!

"Nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma."

Roxana, mamica lui Andutu grasunelu' bursucelu' scumpicu' zis "Piedone"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Eu aduc mult mai multi bani in casa, dar sotul meu nu e deranjat de asta.

Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

La noi situatia e fluctuanta. Au fost situatii cand eu am castigat mai mult si sotul meu parea oarecum stanjenit,la inceput ( fiind obisnuit sa ma ajute el pe mine, initial eu am fost studenta, deci fara bani, iar el salariat). Dar nu am avut discutii niciodata. Acum sunt in CIC si castig tare putin, insa in toamna ma voi intoarce la serviciu. Sotul meu insa, in toamna isi va schimba serviciul si, intr-o prima faza, va castiga mai putin decat mine. Asa ca se bucura ca eu castig bine. Toti barbatii tb sa inteleaga ca indiferent cine aduce banii, banii ajung in bugetul familiei. Deci dk femeii ii merge bine si familiei ii merge bine. Asta este cel mai important. Iar intr-o casatorie nu e loc de concurs pentru orgolii. Sau cel putin nu ar trebui sa fie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Sotul! eu nici nu exist din acest punct de vedere, nici macar atunci cand lucram; imi luam 2 rujuri , 3 oje, mergeam de 2 ori la cosmetica si se termina salariul meu!
Asa ca : sotul sa-mi traiasca!

www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Eu. Iar sotul meu are momente in care nu se poate abtine si scoate la iveala ca se simte oarecum frustrat din cauza asta. Doar ca el este un exemplar la care mentalitatile vechi sunt foarte bine inradacinate...din pacate.

Si da, genereaza discutii foarte neplacute uneori carora nu le vad sensul. Noroc ca totusi pare ca s-a mai obisnuit cu ideea (mai ales ca i s-a mai marit si lui salariul).

Alina si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Sotul dar nu cred ca s-ar supara daca ar fi putin "intretinut", chiar ma bate la cap sa isi ia el concediu de ingrijire pt bebe ce vine insa i-am zis sa-si puna pofta in cui ca din salariul meu abia am plati facturile.

Luna 17 sapt+ Cosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Eu - din pct. de vedere financiar sotul "nu exista" Orgoliul lui masculin nu e deranjat de asta, insa da uneori avem discutii destul de aprinse asupra modului de cheltuire a fondurilor - dar problema e la mine - eu castigand banii in subconstient ma consider indreptatita sa decid si cum se cheltuiesc banii.

Ma refer la cheltuieli majore nu la cumparat pantofi, fuste, sosete,oje si aftershave.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissandrada spune:

Sotul. Dar la noi banii mei si ai lui se aduna si sunt banii nostri. Cateodata se mai bate cu caramida in piept ca el castiga mai mult dar si eu ca cheltuii mai mult decat el .

Crisssi Andrada (12.09.2002)
‘Fiecare om ce-mi iese in cale imi e superior intr-o anumita privinta. De aceea, invat de la fiecare trecator’ - Emerson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Sotul castiga mai bine,dar puterea o detin eu!Hahaha!Ca el doar isi opreste bani de buzunar,restul vin la fata,care hotaraste ce,cum,unde,pe ce!(ne consultam evident,dar tot ca mine ramane)

"La vita e bella"
poze
marea inghetata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Shi la mine la fel: sotzul!
sa-mi traiasca si sa=i dea DD sanatate ca tare e bun!

mami de Calin rasfatzat:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

eu. deocamdata. dar situatia se poate rasturna in viitor, cine stie... de aia e bine sa nu se faca mare tam-tam pe chestia asta.


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput