Durerea unei pierderi de sarcina (19)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

CLATITEEEEE!!!!!vreau si eu.....si dulceata de visine?vai vreau si eu, n-am mai mincat de cam 4 ani, e clar ca trecem pe la magazinul romanesc deseara sa vad daca au....si e clar ca azi e zi de clatite, n-am mai mincat demult!ce noroc pe sotul tau michelle, sa-i faci asa des......hm

lau_meli, galeria continua, cind e ziua H?

michelle, la necazurile ce te-au incercat e normal sa fi uitat, ce crezi ca al meu sot stie cind e ziua de casatorie la ai mei?! eu stiu si-i dau un ghiont sa zica si el ceva si gata!lasa, ca va veti revansa!iubito, atit de frumoasa esti gravida, esti atit de tinara, ai un sot minunat care te iubeste, sinteti un cuplu tare frumos, puteti fi fericiti, nu te priva din cauza fricii, uite cite fete minunate si-au depasit frica, mari, care are griji ptr trei deodata, cita emotie la ea saraca, jojo, care a pierdut in aceeasi perioada cu tine fetita si ea, chantal, care a prins aripi, laura, care a pierdut 3 sarcini si un copil la nastere, ileana, tot asa copil la nastere,cristina sarcina mare, cristina26 bebelasul Paul la citeva luni, mirelush dupa 2 sarcini, una mare, fetele care au deja bebei dupa o sarcina pierduta, imi aduc aminte de mamica de Canada monicutz, am vazut poze cu printesa ei Odette(ea a pierdut un copil la nastere cu circulara de cordon)si cind ma uitam la ochii cind se uita la puiul ei vedeam aceea privire de mama proaspata si ma gindeam la tine, si acuma sint sau vor fi gravi,(scuze daca am uitat pe cineva) e tare pacat sa te privesti de bucuria de a fi mama, o meriti din plin, chiar daca drumul tau e mai greu ca la altele nu te lasa, te rog eu mult!da-i un sut fricii sa plece la altcineva, ia-o de piept si da cu ea de pamint!vei reusi sint convinsa de asta, am ajuns sa te cunosc, si vei reusi!

andreea, imi merge la suflet ce spui ca as fi ca un fel de model, dar sa stii ca toate mamicile in ziua de azi lucreaza(chiar am o prietena care e gravi si ea, pe primul l-a nascut cu exact 1 luna inaitea lui Dominic, si acuma la fel va naste pe al doilea in mai, eu in iunie, si si ea lucreaza), au deja un copil, au casa, etc, nu e mare lucru, vei vedea ca te vei descurca de minune, e tare grea scoala asta, si vei reusi sa termini, si ai sa vezi ca si tu vei avea un bebe, si apoi al doilea si le vei impaca pe toate, ca nu vei avea de ales, nu va fi usor tot timpul dar va merita tot efortul!sa-ti fie de bine cu baita la piscina, e buna si aia, mie mi-e tare dor de plaja....la noi ninge din nou, 5-10cm zapada se va pune, miine -20C, dar vestile bune sint ca pe simbata vin +4C, l-am tras vineri pe Dominic cu sania(de fapt tati l-a tras, eu abia am putut sa ma tin de ei)dar vreau iarba verde, vreau gratar, vreau pasarele si miros de flori!va fi o super petrecere de cei 30 ani, ma bucur din suflet ptr tine, chiar daca nu mai vin ai tai, poate veti mai avea un motiv mare de sarbatoare!merci mult ptr urarile ptr Dominic, sint tare ingrijorata cind e bolnav, ce ma fac in citeva luni, daca amindoi vor fi bolnavi.....dar, e bine acuma, cu medicamentele si-a revenit, azi dimineata era bine, nu a facut febra, de ferit m-am ferit cum am putut, dar e greu, ca el cind e bolnav se agata de mine si acolo ramine....(si noaptea) si a mai tusit pe mine, etc, dar sa indrazneasca un virus sa se apropie de mine ca uite asa fac cu el te pup, astept poze!bafta mare la ex!

idaira, ce mai faci?

mina, m-ai dat gata cu clatitele,deja m-am pus la coada nu ma vezi? e clar ca abia astept sa ajung sa-mi fac!cu lapte de soia la noi,si poate daca nu ma vede Dominic reusesc sa-mi bag niste ricota cu zahar si lamiine, si sa iau niste dulceata de visinecu sinii, ce sa-ti zic, am schimbat deja numarul, si asa ii avea deja mai mari dupa Dominic, acuma....spre disperarea mea si spre bucuria sotului!vai ce ma mai masa tati si Dominic azi dimineata, era fain....

ella, cum spun fetele si eu aveam semne clare de ciclu, chiar am avut si o scurgere mica maronie, si nici nu ma gindeam sa fiu, am facut testul prin ziua 31. vorba laurei, pina nu e rosu mai e speranta, asa ca fa tu bine si nu te stresa inainte sa fie nevoie!pai nu ti-a zis sotul c-a pus saminta luna asta?

mirelush, iubito, tin pumnii sa fie bine cu analizele, lasa ca vine el ciclul, nu-l mai speria!

laura, hai sa arunc cu ceva bulgari in tine sa te mai inveselesti si tu putin, deseara promit sa pun pozele, le-am dat jos, sa vezi ce bine-mi sta cu lopata in mina, ai sa rizi!nu mai fac prostii promit!e bine ca o dai pe naturiste, e mai sanatos, si eu luam zmeur cind aveam problemele cu ovarele, si mi-a prins bine!

mav, condoleantele mele, asta e viata din pacate, imi pare rau ptr finuta ta, bine ca are sot macar! sanatate multa curajosului Sebi, bravo ca e baiat mare, si ma bucur de progresele facute(si noi am vazut ca face progrese cind sta cu noi, e normal ca te ocupi mai bine si ai numa unul)

catty, o saptamina usoara si tu sa ai!

chris, draga mea coleguta de odisee, esti bine venita tot timpul pe la noi, ne ridici moralul!

vivela, ia te rog intreaba-l pe medicul tau daca avem voie sa facem sportul datul cu lopata?vrei zapada, hai pe la mine!lasa ca e bine ca va tine bebe in suspans, nici noi nu am vazut nimic la eco de 14s, dar vei vedea la ala morfo sigur!important e ca e sanatos!

mari, ma bucur tare mult ca ai scris eram ingrijorata! bine ca sinteti bine, lasa ca valoare aia se poate modifica, mai stiu o prietena la fel a avut, si apoi s-a reglat, si valoarea nu e cu mult peste, oricum te vei lamuri miercuri, va fi bine, ei, din cauza ca e singurica acolo vrea sa atraga ea atentia! ia zi cum s-a descurcat sotul cu martisoarele? a luat 4 deja asa ca antrenament? e normal sa incepi sa ai contractii, e perioada, atit timp cit sint nedureroase si colul e ok, nu ai de ce sa-ti faci griji, si eu am contractii, am avut si cu Dominic nu am luat nimic, si a fost ok, sint pregatitoare la nastere, zi vazut ca si cele 2 cristina au contractii, e perioada cind apar, si tin pina la sfirsit, ai avut mult, putin a ramas, pe cind ai cezariana?astept poze!

mcrissa, ma bucur ca esti mai bine, imi place cum gindesti!

joahnna, ce bine zici, asa e, de cind sint un simburel ne facem griji ptr ei, si grijile vad ca cresc pe masura ce ei cresc, ca-i scapam de sub control!

fetelor sint tare bucuroasa(chiar daca ninge de numa), lui Dominic i-a trecut virusul, si in weekend am ales culorile in care vreau sa-mi zugraveasca sotul cele 3 camere care nu-mi placeau.....abia astept sa le vad gata, si sa iau perdelele si sa ma mut in mai!ieri Dominic plingea ca nu mai vroia sa mearga la ap, cred ca el asociaza casa si cu faptul ca acolo el sta cu noi si nu merge la gradi, azi dimineata mi-au dat lacrimile ca i-a luat mina lui taica-su si a pus-o la mine pe burta si zice simti pe bebe?si apoi a pus si el!e mare figura, are mare grija de mine, ii zice la tati sa ma maseze, cind sintem la masa ii zice lui taica-su tata, si mami vrea binza, sau ce mai e pe acolo, si ia si-mi da!si ma intreaba daca e bun?intr-un cuvint sint gatata printre baieti!

va pup pe toate, sa aveti o saptamina buna!si sa avem parte numa de vesti bune!

Flavia 25+ David si mama lui Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana_marius spune:

Flavia ce norocoasa esti cu cei 2 baieti si vine si al treilea...Dominic e un scump. Ma bucur ca i-a trecut virusul.
Michelle multumesc ca te gandesti la mine. Si eu ma gandesc la tine mereu si sper ca intr-o zi sa gasesti curaj sa incerci iar. Si mie imi e tare frica acum pana il voi tine pe bb in brate, de asta urmaresc tot timpul sa miste. Cum mai spunea cineva, probabil griji o sa avem toata viata pt copii nostri.
Mari ma bucur ca printesele cresc. Sper sa nu fie nimic serios cu printesica sigurica. Noi suntem bine, ne mai ingrijoram si noi cand nu misca bb. Am eco pe 12 si abea astept sa il vad pe bb.
chris27 multumim ca iti faci timp sa treci si pe la noi.
catty imi pare rau ca ai ajuns si tu aici, as fi preferat sa ne reintalnim la odisee.
Laura imi pare rau ca nu a fost nici acum. Faci bine ca incerci si tratament naturist si la 2 zile, dar nu uita sa te si relaxezi. Stiu ca e cel mai prost sfat si eu cand auzeam asta , dar ajuta un pic de detasare.
Mirela sper sa vina cat mai repede si sa ai rezultate bune ca sa ne apucam din nou de numarat.
elaa, Lau-Meli si Andreea va tin pumnii sa fie pozitiv.
cristina26 stiu ca ti s-a mai spus, dar e inca mica fetita pt a o simti zilnic. Si bb al meu are perioade cand nu vrea sa miste si beau sau mananc ceva rece si dulce cum mi-a spus moasa si tot nu se agita, doar asa da un semn ca e pe acolo si ma ingrijorez f tare, a doua zi e mai vioi si tot asa...
Cristina sexul nu ii face rau lui bb, daca dr a zis ca nu e nici o problema atunci eu zic sa te bucuri de el (sex) in special in al 2-lea trimestru. Eu nu am avut probleme nici data trecuta, nici acum (doar o perioada cand am avut placenta joasa am evitat). Daca jeneaza sau doare este pt ca esti incordata si stai cu frica, iar daca misca bb e normal pt ca iti bate inima mai tare si circula sangele mai repede. Eu data trecuta am facut cu o sapt inainte in speranta ca poate se declanseaza nasterea si nu am avut nici un rezultat. E adevarat ca nu intotdeauna e la fel, dar mie mi-au spus ca bb e protejat acolo in burtica.

Noi am fost azi la moasa si ne-a dat rezultatul la glicemie si se pare ca al 2-lea test e un pic crescut (de la 7.8 la 8.4) si mi-a cam interzis dulciurile, grasimile, chiar si fructele...A zis ca nu e mult, dar e mai bine sa previn. In rest ne pregatim sa ne intoarcem in Ro si am mult de lucru si la birou si acasa (bagaje, cumparaturi, curatenie...). Asa ca se pare ca voi naste in Ro si imi e tare urat ca acum trebuie sa merg in tara sa imi caut dr. etc, dar va fi mai bine dupa pt ca voi sta acasa cu bb.


Ileana 31+
my baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns L5845 spune:

Laura, Pepsi, inca nu am curaj sa fac testul. Chiar azi eram cu cumnata mea prin oras, si i-am zis ca mi-as lua un test dar nu stiu ce sa fac, pentru ca nu mai vreau sa vad doar o liniuta pricajita. Si ea zice "las, nu lua inca" si cand am intrebat-o de ce, zicea ca asa simte, sa mai astept, ca daca e sa fie, e oricum. Stiu , voi o sa ziceti ca mai bine stiu mai repede, ca sa pot face analize si tot ce trebuie. Pe de alta parte, ma gandesc ca daca e sa fie bine, o sa fie oricum, iar daca e sa fie ceva probleme, tot asa. Ma mananca palma, dar in comparatie cu alte dati, am un calm si o rabdare, de nu ma recunosc. Poate o fi vreun semn.... Pana atunci, merci de galerie !
Michelle, degeaba zici tu ca nu esti puternica, dar daca nu erai, nici nu puteai sa stai aici cu noi la impartasire de ganduri. O sa vezi ca o sa vina si vremea cand o sa reusesti sa te "aduni" si o sa te linistesti.
Mav, condoleante pentru unchiul tau si in rest....sanatate pentru copilas si nu numai.
ileana sa te auda DD si sa fie +.

Va doresc si voua ce-mi doresc mie: sanatate si mult doritul BEBE!
"Speranta moare ultima!"

Lau-Meli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

fetelor ia ghiciti ce-am mincat eu acuma seara? CLATITEEE!! cinci bucati clatite, doua cu dulceata de visine(am gasit la magazinul romanesc) si trei bucati cu Nutela(pina mai pot, ca parca vad ca la glilcemie imi va zice ca tre sa reduc/elimin dulciurile)!

Ileana, merci de urari, e bine acuma Dominic, bine ca nu mi-a facut o forma mai urita! dar cum te mai lasa sa iei avionul? ca stiam ca dupa 7 luni nu te mai iau companiile aeriene!imi pare rau cu glicemia, dar e mai bine, ca ai sa vezi nu te vei mai ingrasa tare!spor la bagaje, si bafta la eco, eu pe 7 merg la control, dar nu-mi face eco, am sa fac testul de glicemie!si vei gasi sigur si un medic competent in Ro, poate iti recomanda fetele unul, depinde in ce oras mergi!si eu sint la fel cu miscatul lui bebe, cind nu-l simt, oare de ce?cind misca prea tare, oare de ce?.....

lau-meli, nici o graba cu testul ala, stai in ritmul tau, galeria continua, cit timp ai tu nevoie, nici o graba, nu acuma, peste 1 saptamina, cind vrei tu, galeria e aici! in ce zi esti?bine zice prietena ta, la ce sa te stresezi, stai sa vezi daca-ti vine si apoi incep intrebarile!imi amintesc ca la Dominic am facut testul dupa 2 (DOUA) saptamini de la intirziere, ca ma gindeam ca-i dereglare, doar nu oi ramine din prima incercare......la al doilea am stricat 2 teste in luna inainte sa ramin, si apoi am facut cind am vazut ca nu-mi vine, la fel si la a treia, cind am vazut ca nu vine am facut....tin pumnii, fara stres!

va pup pe toate, noapte buna(la mine, ca voi incepeti sa va treziti)

am pus pozele cu lopata, zapada, Dominic si eu!

Flavia 26+ David si mama lui Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jojo_miha spune:

Michelle ,iubita nu mai plinge,lasa-i sufletul ingerasei tale sa se odihneasca,stim ca este foarte greu dar trebuie sa treci peste,nimeni nu-ti zice s-o uiti ,numai ca trebuie sa-ti continui viata.Ia sa vdem astazi iti vin urati sau nu,ia sa vezi ce vei simti cand vei fii graviduta din nou.Sunt sigura ca Dumnezeu e sus si ne vede si ne va da si noua ocazia sa ne tinem bebelusi in brate.

Mihaela 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jojo_miha spune:

M-ati innebunit cu clatitele voastre,vreau si eu!!!!!!!!!!!!
Azi la 16.30 am programare la cardiolog si toata noaptea am visat ca aveam tensiunea 13 si ca imi zicea ca nu e nevoie de nici un tratament,ce bine ar fi sa fie asa.

Mihaela 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elaa spune:

Buna dragele mele, se pare ca toata lumea mananca clatite, eu inca ma tin tare, si nu mananc dulciuri, ca de la sarcina trecuta am ramas cu putina burtica si oricum nici inainte de asta nu aveam eu un abdomen prea plat, dar de...cred ca tre sa-mi umplu si eu timpul cu ceva, ca fiind o mare mancacioasa acum stau cu gandul mai mult la mancare decat la teste de sarcina:), apropos de test, eu am un ciclu regulat de 29 de zile(sau cel putin asa a fost in ultmimle 3 luni), oare daca fac un test in ziua 28 iese ceva?, ca ma gandesc sa stric un test pe 8 martie
Msemcu ai sa vezi ca sapt. viitoare ai sa vii cu vesti bune de la medic,pupici si ai mare grija de tine
Ileana, cand ma uit la semnatura ta, imi dau seama ce repede trece timpul, mai e un pic si o sa ne povestesti din experienta nasterii tale,
pupici dragele mele si tare imi doresc sa va pot da o veste buna ,dar cine stie...

Ela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Michelle tu zici ca ai uitat de ziua socrilor? Io am uitat complet de ziua alor mei !!! Ieri ! Si m-am vazut cu ei, a fost tata pe la mine dimineata, apoi am fost i ope la ei dupa amiaza si io nimic….pana la urma mi-a zis mama ! Imi venea sa mor si sa intru in pamant…dar m-au inteles ca doar sunt parintii mei

Ileana burtica maricica ! Mai ai un pic si tii piticul in brate Plecati in Romania ? Cand ? Cu avionul ? Vezi ca e cam nasol cu zborul stiu ca multe companii nici nu permit femeilor in luna a9-a sa zboare. Ai grija de tine

Bine ca nu citeste sotul meu de clatite ca m-ar innebuni sa-i fac si io nu vreau ca ingrasa (noi mancam tot ce facem si facem mult)!

Ela cred ca poate iesi ceva si la Z28, daca e sarcina adica Iti tin pumnii stransi sa fie sarcina

Mirelus a cata saptamana de la chiuretaj e asta?

Mav condoleante Imi pare tare rau de nepotica ta, tare trista si fara speranta cred ca se simte! Sa-i dea Dumnezeu putere sa-si revina, sa poata spera ca viata poate fi si frumoasa, ca lucruri bune se intampla tuturor

Chris sa-ti traiasca si sa creasca mare minunea din burtica Multumim ca mai treci pe la noi sa ne incurajezi

Gaabiii ce faci, iubita??? De mult nu ai mai trecut, ce burtica mare ai, nu fie de deochi! Asa deci, e rusinos cupilu’ tau si nu dadu detalii

Mai scriu mai tarziu, ca ma chiunui de 2 ore sa termin mesajul asta! Va pup pe toate


Poze Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msemcu spune:

Ela, abia astept sa ne dai vestile bune! sa dea Domnu sa vezi dublu cat mai curand!!

Jojo_miha, bafta multa azi la cardiolog. Sper sa vii cu vesti bune!

Laura, sunt sigura ca parintii tai nu s-au suparat foarte tare! Asa sunt ei, ne iarta o gramada de prostii si ne iubesc asa zapaciti cum suntem! Imi pare rau ca luna asta nu a fost cu noroc, dar ma bucur ca esti linistita!

Dragele mele, m-ati innebunit cu clatitele! ma duc si eu sa-mi fac! Asta pare sa fie obsesia mea in ultima vreme, desi ar trebui sa le ocolesc din cauza regimului! Dar le fac cu putina fructoza si nici nu le mai pun dulceata, ca sa le fac mai dietetice!

Ileana, cum de ajungi in tara la nastere? Sa ne dai mai multe detalii! Ma bucur ca esti ok! Si abia asteptam vestile de la eco pe 12! Eu maine am programarea la un nou eco! Oooff sper sa fie cu vesti bune!

Lau-meli, si sper sa fie asa cum iti doresti! Oricum, te asteptam cu vesti!

Mari 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns L5845 spune:

Pepsi, multumesc de incurajare . Iar in ceea ce priveste intarzierea CM, nu am de unde sa stiu cum stau, avand in vedere ca ultimul CM indus de AC, l-am avut in mai 2006. Dar de 3 luni iau Maca si BU, iar de vreo saptamana, am oprit BU, ca am citit ca daca e sarcina, nu face bine si am continuat doar cu Maca. Dupa ce o sa fac testul si daca e -, o sa continui si cu BU si o sa iau si Utrogestan, ca sa am si CM si abia atunci o sa pot tine o evidenta mai clara.
msemcu si tie iti multumesc pentru sustinere, -ici pe burtikutza ca poate se ia ( si asa sotul tot imi canta ca eu o sa fac gemeni).Iti doresc sa ajungi bine la termen cu domnisoarele tale .
Revin mai tarziu, ca azi e ziua ingrata de si niste cumparaturi. pentru toate.


Va doresc si voua ce-mi doresc mie: sanatate si mult doritul BEBE!
"Speranta moare ultima!"

Lau-Meli

Mergi la inceput