Durerea unei pierderi de sarcina (19)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns jojo_miha spune:

Mirela mie prima menstruatie mi-a venit dupa 36 zile,nu stiu cat de normal a fost,dar asa mi-a venit dupa fiecare pierdere,nu fix 36 la toate 3 dar dupa mult timp.

Mihaela 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Uff, fetelor, am tras de mine ca sa scriu! Sa-mi fie rusine
E urat afara si ma deprima vremea asta!

Gabi ma bucur sa vad ca esti bine, sarcina usoara mai departe!

Mari, iubita, nu ne mai spui nimic? Esti bine, nu? Sunteti bine toate patru! Nu ne tine pe jar, te rooog. Probabil ca sta saracuta in pat si nu are voie efort deloc.

Andreea si Ela va tin pumnii sa va ocoleasca uratii astia! Ela mare dreptate ai: foarte stresanta perioada de dupa ovulatie

Flavia astept sa pui poza cu tine si cu lopata Dar sper ca ti-a venit mintea la cap si nu mai faci prostii din astea

Mirelus sper sa-ti vina cat mai repede ciclul si sa va puteti pune pe treaba.

Lau abia stept sa ne dai vesti! Cand ziceai ca faci testul sau nu te-ai hotarat inca?

Mina poate te trezesti cu toate gravidutele noastre la usa, ca vor clatite

Va multumesc pentru incurajari, sunteti niste fete minunate
Azi ma duc si-mi cumpar o gramada de produse naturiste: capsule de mladite de zmeur, extract din fructe de soc, branca ursului si pe langa astea: vit.E, acid folic si duphaston. Aaaa si teste de ovulatie, ca sa stiu cand iau duphastonul! Luna asta ma inarmez cu de toate


Poze Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:


Dragele mele, vreau sa stiti ca desi nu v-am mai scris de vreo 2-3 capitole (poate si mai multe?!), am citit tot ce ati postat! Am zambit sau am plans alaturi de voi. Poate voi incerca sa fiu mai activa de acum inainte, oricum va urmaresc si sunt sufleteste alaturi de voi, n-am plecat de aici!
Si mie mi-au venit uratii, pt a doua data dupa chiuretaj, desi am avut multa "treaba" in perioada fertila si stiu ca am avut si ovulatie (am mai fost si la dr), dar asta e... Iar acum, vreau sa asteptam pana dupa Sf Pasti, ca nu vreau sa se intample sa raman gravida in timpul postului, ca ultima data....
Sunt intr-o perioada destul de.... urata, evenimentele prin care am trecut in ultima vreme, m-au marcat..... Anul asta am primit numai shuturi... incepand cu pierderea sarcinii (pt care inca mai plang) si continuand cu problemele de sanatate ale lui Sebi, operatia lui (i-am scos amigdalele acum doua saptamani, la Bucuresti), problemele mele de serviciu si moartea unui unchi drag....
Unchiul meu (sotul surorii mai mari a mamei mele), cel care a decedat saptamana trecuta, a fost invatator. In ziua inmormantarii, pana am scos mortul din casa (la Harsova), a plouat marunt si era vremea foarte inchisa si rece. Cum am iesit toti afara, in drum spre Biserica, vremea s-a schimbat radical. Efectiv dintr-o data s-a oprit ploaia si a iesit soarele. Cand am ajuns la Biserica (relativ aproape), deja era cald si frumos. Toti cei prezenti la inmormantare au fost foarte uimiti si multumiti de schimbarea vremii. ...Parca ar fi fost un semn de la DD...
Apoi, cortegiul funerar, s-a oprit pt cateva minute in fata scolii in care a predat unchiul meu o viata! A fost un moment atat de emotionant! A sunat clopotetul ("ultimul clopotel") exact cand am ajuns in dreptul scolii (o coincidenta frumoasa!), s-au adunat toti copii si cadrele didactice... directoarea scolii a tinut un discurs deosebit.
...Si acum imi vine sa plang de emotie... A fost un OM deosebit!
Imi pare tare rau pentru nepotica si finuta mea, Alina-Mica (desi e cu 3 ani mai mica decat mine, noi asa i-am zis mereu), care la varsta de 7 ani si-a pierdut mama (verisoara mea si unica fiica a unchiului despre care v-am vorbit), apoi dupa cativa ani, si-a pierdut si tatal (intr-un groaznic accident de masina), iar acum si bunicul.
Alina -Mica e maritata, dar de prin vara si-a pierdut serviciul, pt ca a indraznit sa ceara concediu de studii pt 2 saptamani, pt licenta! si presupun ca si din cauza banilor are ceva probleme si cu sotul... Mi-a povestit despre boala, saracie si singuratate....
Ce-as fi putut sa-i spun eu, cum sa-i alin durerea, cand m-a intrebat de ce s-a nascut ea si pt ce sa duca viata asta singura, dupa ce, copil fiind, si-a ingropat amandoi parintii?! ...Iar acum... si pe bunicul....
NU vreau sa mai intru in amanunte, dar matusa mea, bunica Alinei, are probleme cu inima... si am crezut ca n-o sa reziste nici macar la inmormantare.... este distrusa de durere....
As avea atat de multe de povestit.... dar nu vreau sa va intristez...
Din tot sufletul vreau sa-mi ajut finuta, am incercat tot ce-am putut pana acum.... dar orice as face eu, ea tot orfana va ramane toata viata.... si aceasta durere e tare greu de dus....
Asadar, sa ma iertati ca nu v-am mai scris! Pur si simplu, asa am simtit. Dar inca sunt aici, langa voi!
Partea buna a lucrurilor este ca Sebi este sanatos tun acum. Cere intr-una de mancare (incredibil!!! .... cred ca inainte de operatie de abia respira -a avut amigdalele cat nucile! si nici nu mai putea sa inghita si de aceea aveam probleme cu mancatul), mananca singur, s-a dezvoltat foarte frumos in ultimele luni de zile, cat timp l-am tinut acasa.
Abia azi l-am dus la gradi (dupa multa vreme) si n-a protestat deloc, ne-am inteles foarte bine!
Am scris destul de mult, asa ca o sa inchei aici, caci sunt la serviciu si am si mult de lucru si nu vreau sa raman in urma!
Va pup pe toate!



Mami de Sebi (04.02.2004)

"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catty spune:

Buna dragele mele,
Zilele astea nu am avut timp sa va scriu pt ca am avut examen si treaba prin casa.
LAURA, lasa mama ca vine primavara, iese soarele, canta pasarelele si o sa ne simti si noi regenerate si cu pofta de viata.
MINA, stiu ca e cam tarziu, dar mai ai clatite? Macar o bucatica mica de tot.
MAV, condoleante pt unchiul tau. Sa dea DD sa isi gaseasca linistea acolo sus si sa aiba grija de voi.
Pupici tuturor si o saptamana excelenta va doresc

catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

Salutare fete dragi!...Trec pe la voi sa-mi salut colegele de la odisee ,sa va pup pe toate,ca sunt tare atasata de voi si va admir enorm...asa ca de cate ori sunt fericita pentru minunea ce creste in mine,imi amintesc si de voi si ma rog sa va fie bine,sa va gasiti pacea interioara si fericirea ...Hai,va fi bine pentru toate,curand!....Va doresc tuturor tot binele din lume!...Si scuze ca mai trecpe aici neinvitata,ca va citesc din umbra,dar o fac ca imi sunteti dragi,si atat!-o mamica de mai-iunie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Fetelor, intru si eu pe fuga sa va salut si sa va urez o saptamana cat mai buna, numai cu vesti bune.

Andreea, Flavia, Laura, Michelle
Mina, mi-ai facut o pofta cu clatitele tale ieri de nu pot sa spun! Sunt favoritele mele, cu dulceata de visine. Asta asa, in contextul in care tot mi-am pus in cap sa nu mai pun gura pe dulciuri, cel putin o vreme, ca exagerasem in ultimul timp. Si desi nu mananc mai mult ca inainte, pt ca o tineam numai pe strudele, ciocolata si alte chestii de genul asta, am luat deja pe nesimtite vreo 4 kile .
Iar cand i-am zis dr-lui ca promit s-o iau mai usor de aici inainte, m-a aprobat .

Flavia draga, eu l-am intrebat pe dr daca pot sa fac sport, a zis ca da, dar fara calarie, bungee-jumping si altele de genul asta, dar nu mi-a trecut prin cap sa intreb daca datul zapezii cu lopata e permis. Daca stiam, intrebam (desi probabil mi-ar fi recomandat repaus total la pat , ca aici n-am prea vazut fulg de zapada anul asta).

La ecograf, micutul meu ne-a tratat cu , cum misca dr mana sa-l prinda intr-o pozitie mai buna, cum se intorcea ... asa ca n-am reusit sa vedem ce are intre picioruse . Dr. cica o fi o chestie de intimitate. Apoi adauga: "a lui". Evident ca a lui, ca eu stateam in toata splendoarea cu toate cele la vedere (pt eco endo).

Pup fetele curajoase si tin pumnii sa fie cat mai multe II. Haideti, am chef de-o galerie, cine se inscrie?


Gabi 14+
Miracle inside,
Vinovati de un miracol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msemcu spune:

Dragele mele, in primul rand imi pare rau ca nu am mai intrat in ultima vreme si nu am mai dat nici un semn de viata ! Am tot intrat si am mai citit ce vi s-a intamplat, dar parca nu am avut energia de a scrie si eu ceva.

Hai sa va pun la curent cu noutatile: am fost miercurea trecuta la eco si fetele cresc foarte bine! Au fiecare in jur de 600 grame, adica e foarte bine pentru varsta lor. Doctorita a depistat insa ceva ce vrea sa tinem sub supraveghere la printesa noastra singurica. Este vorba de ventriculii cranieni, care in cazul ei sunt la limita superioara: adica au 10,3 fata de un maxim de 10. Asadar, deocamdata nu trebuie sa ne alarmam, s-ar putea sa nu fie nimic, depinde foarte mult cum evolueaza, dar...e asa ca un semn de intrebare care a ramasa acolo! Si ne-a spus ca ar prefera sa mai avem si o a doua opinie, asa ca miercuri sunt din nou programmata la eco. Abia astept sa merg si sper sa ne spuna ca e totul ok! In rest, suntem bine: fetele misca din ce in ce mai tare! Din pacate nu mi-a dat nici o fotografie si nu ma pot mandri cu ele! Poate miercuri!

Flavia, ma bucur ca "aventura" ta cu zapada nu a avut urmari grave!

Laura , imi pare rau ca nu ai vazut dublu luna aceasta, dar ma bucur ca esti optimista! Si iti tinem pumnii sa se intample cat mai curand! Ai dreptate cu statul in pat! Tot timpul ma chestioneaza doctorita daca sunt cuminte si stau intinsa, dar adevarul e ca nu prea am stat la orizontala pana acum! M-am simtit bine si nici nu am avut contractii, asa ca am profitat! Dar vad ca in ultimele zile se cam ingroasa gluma si am inceput sa iau destul de des No Spa si sa simt intepaturi din ce in ce mai dese, asa ca se apropie momentul in care ma leaga sotul de pat!

Mirelush , abia astept sa facem galerie si pentru tine! Sa nu uiti sa ne spui de analize!

Mav, condoleante si sper sa se intample toate asa cum ti le doresti!

Andreea, ma bucur sa aud ca esti linistita si relaxata! Poate vin si vestile bune de acum!

Michelle, si multumim pentru toate cuvintele de incurajare!

Chantal, sper ca esti ok! Si ne dai ceva vesti bune in curand!

Felicitari si noilor mamici de pe lista noastra: Jojo_miha, Joahnna, Ladymina77!

Ileana, tu ce mai faci? Esti bine? Ai ceva noutati pentru noi?

Pupici si o primavara incarcata de noroc si vesti bune pentru toate fetele minunate de aici!



Mari 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Msemcu-Ma bucur ca printesele tale misca de zor si ca au crescut in greutate normal.sper ca sa fie totul in regula cu mititica singurica,sa ne tii la curent cu ce-ti va spune doctorul miercuri!Sarcina usoara in continuare!
vivela-poate data viitoare bebikul va va lasa sa vedeti ce este:fetita sau baiat!Ma bucur ca totul esti bine cu sarcina!In continuare numai bine!
Catty-cum e cu examenele?mai ai?cand le termini?e bine ca.ti ocupi timpul si sper ca esti mai bine!
Cris27-poti trece pe aici pe la noi oricand iti vrea inimioara!
Ladymina-mai ai clatite??atat de mult ii plac la sot ca nu este saptamana sa nu fac!te cred ca ii plac sanisorii tai la sotul tau,cui nu.-i plac asa mari si...?Ai grija de tine!
Mavcondoleante pentru unchiul tau!!Saracul Sebi...sper ca acum este mai bine dupa ce i-au scos amigdalele.Ma bucur ca acum mananca bine si ca afost la gradi fara probleme!Imi pare atat de rau pentru finuta ta ca si-a pierdut parintii si mai are si atatea probleme.Viata asta este atat de nedreapta si mai ales cu oamenii buni cu suflet,nu inteleg de ce...
Idaira-demult nu ai mai scris!Ce mai faci?cum mai esti?
Chantal-un semn ceva sa ne dai te rog sa stim ca esti bine!
Elaa-simptomele de CM nu inseamna intotdeaua ca apar uratii ci de multe ori e un semn de sarcina asa ca,mai este speranta!
Flavia-ce mai faci draga?Sper ca esti mai cuminte si nu mai faci nazbatii de genul datului cu lopata!
Mirela-dar tu?au aparut uratii?
Eu astazi sunt ffff deprimata,ma tot gandesc la ce s-a intamplat si nu stiu dar simt ca visul de a-mi tine vreodata copilasul sanatos in brate,nu ni se va implini niciodata.Nu cred ca v-oi avea puterea sa incerc din nou,sa stau din nou cu frica atatea luni si apoi sa primesc vreo veste ca data trecuta.asta m-ar termina...Off fetelor...am lacrimi in ochi,ma scuzati va rog..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

michelle .
imi pare rau sa vad ca suferi atat de mult.
eu dupa aceasta pierdere mi-am dat seama ca ma pot autoeduca si sa-mi fac suferinta mai usoara.chiar daca nu scriu foarte des pe forum citesc zilnic si toate sfaturile bune pe care le dau fetele pe forum mi le aplic si mie.le multumesc ca exista si le multumesc pentru toate cuvintele frumoase.
eu am un dulap plin cu haine de bebelus si cu hainele mele de gravida si ca sa nu ma mai uit la ele am pus o floare mare in dreptul usii si acum nu mai pot umbla acolo fara sa cer ajutorul cuiva sa mut floarea.si uite asa nu ma mai uit si deja ma simt ma bine.incearca sa accepti ceea ce nu poti schimba si invata sa educi si sa schmbi ceea ce urmeaza, ceea ce va veni.

Mcrissa in asteptarea mormolocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Joahnna spune:

Michelle ma belle, saracuta de tine . Incearca sa nu iti faci atatea ganduri ca astea te termina incet in timp. Sigur ca vei avea curaj sa mai incerci ...si vei mai da o sansa de a avea un bebit. Trebuie sa lupti cu fricile pentru ca viata asta fara frica cred ca nu exista...numa daca nu ne conservam cumva. Un bebic sigur iti va umple viata de bucurie dar de frica nu cred ca se scapa..o fi sanatos are maini, picioare...apoi...oare a mancat destul, a dormit,..mai incolo o fi trecut strada cum l-am invatat...o fi cuminte n-o fi patit ceva...deci cred ca e inevitabila frica asta. Dar cu toata frica asta si cu gandurile astea negre trebuie sa mai dai o sansa. Eu cred ca vei reusi ca esti o persoana optimista si iti doresti un bebit...doar cateodata mai cazi in butoi..se intampla.
Mav imi pare rau pentru unchiul tau. Odihneasca-se in pace !
Va pe toate .
8+

Mergi la inceput