Viata in Germania (42)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamaluiAlek spune:

Buna fetelor!!
De 14 ani locuiesc in America(de abia ne-am mutat la Las Vegas,din New York),avem un baiat de 2,5 ani.Nu stiu ce se intimpla cu mine depresia isi zice cuvintul(stau acasa si il cresc pe teroristul mic)dar vreau sa ma mut in Europa(sotul a zis ca unde vreau eu?!)dar a sugerat Germania ,are prieteni pe aici ..plus ca inainte de emigrarea in State a stat 1 an prin Germania pina sa-i vina actele.
Credeti ca sint nebuna?Cum v-ati integrat voi printre nemtzi?
America este buna din multe puncte de vedere dar din pacate duce lipsa si de multe..Totusi nu vreau sa-mi cresc copilul aici(State) zic ca in Europa viazta este alfel...aici munca,bani se fac si traiesti bine dar pe plan sufletesc...?!
Dati-mi un sfat va rog!!!
Parca aud ce zice=ti uite-o si pe tzacanita asta??!!
Mai este cineva in situatia asta?Sintem toti 3 cetateni americani si habar nu am ce statut om avea pe acolo,daca..
Va doresc o zii buna si va astept cu sugestii..numai bine,Cecilia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_specht spune:

buna dimineata Deutschland

Cecilia nu stiu ce sfat ti-as putea da.
pot doar sa-ti spun ca Germania e o tara foarte frumoasa.mie imi place aici.
intr-un fel e mai bine Europa pt ca o sa fi si mai aproape de Romania.
daca tu crezi ca o sa fi mai linistita sufleteste mutandu-te fa-o, nu mai sta pe ganduri

pupici
Mihaela si Dennis puiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluiAlek spune:

Mihaela multumesc mult de raspuns si de incurajare.Am inceput deja sa ne mai interesam ..cei de aici zic ca nu sintem intregi la cap,iar cei de acasa sint fericiti ca v-om fii mai aproape!!
Dar fetelor asa putina activitate pe aici? unde ati fugit?
Inca o data mersi Mihaela...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

MamaluiAlek, asa e aici intotdeauna in WE. Cum incepe saptamina, incepe si activitatea . Daca vreti sa va mutati aici, uitati-va inainte in ce zona si cit de ceruta e meseria voastra in acea zona. Eu nu am fost vreodata in America, asa ca nu pot sa iti spun daca aici iti va fii mai bine, dar macar esti mai aproape de tara!

--------------

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sfarsitoarea spune:

MamaluiAlek, aici sunt 30 de zile concediu de odihna pe an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_specht spune:

buna dimineata fetelor
in sfarsit a iesit soarele sper sa nu mai ca m-am saturat.



curand in Köln --GERMANIA-ROMANIA:
abia astept.

Cecilia hai in ,.

va pup pe toate
o zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Buna dimineata!

Cecilia,bine ai venit la noi!
Are dreptate Aschiutza,depinde ce meserii aveti si cit de cautate sunt pe-aici.In rest...nu stiu ce sa-ti spun,cauta prin subiectele vechi,au mai fost pers care au schimbat continentul si poate in dialog cu ele,faci mai usor comparatii daca merita sau nu.


Mihaela,mi-am amintit de ce ai povestit tu despre martorii lui Iehova .Si eu am patit ceva asemanator in toamna:m-au urmarit doua pers in virsta(erau romani-ma auzisera vorbind romaneste la tel)pina in scara blocului si atunci au tabarit pe mine cu pliante din alea,cu sfaturi,etc si le-am zis frumos sa ma lase in pace ca nu am nici un interes,am alta religie si nu o schimb dar ei mai tare au inceput cu "intoxicarea",practic urcau dupa mine,mai sa ma apuce de haina sa stau sa-i ascult.Atunci am scos handy-ul si le-am zis ca sun la Politie daca nu ma lasa in pace,in urmatoarele secunde alergau pe scari .

Laura,in clinica implantatele sunt sensibil mai ieftine.

Aveti idee cam cit costa sa construiesti o Wintergarden?


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_specht spune:

Alina tare faza cu IEHOVA:si pe mine asta m-a enerveaza ca degeaba le zici sa te lase in pace ca ei tot insista,parca te vad cum fuge-au dupa tine pe scari.
parerea mea ca ar trebui oamneii astia.
pupici
mihaela si micutu dennis www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=23f95f74bca9bef4cfc0fa&skin_id=4&&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">puiu meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiriki spune:

Salutare
Au fost si pe la mine anul trecut 2 femei de la martorii lui Iehova si le-am spus ca nu ma intereseaza si-am inchis usa. Dar am fost vicleana si m-am uitat pe vizor si culmea ca ele inca mai asteptau in fata usii.
Miha, cand e meciul Germania-Romania?
Va doresc o duminica placuta

PS. eu am un medic stomatolog roman.de fapt e o ea. si sunt tare multumita de ea.

MIKI

``Daca astepti momentul potrivit, te intrec altii, care nu-l asteapta! ``

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_specht spune:

miki tre sa intreb de matusa mea ca ea le are cu fotbalu si iti zic.
daca castiga Romania iesim si noi pe straße .

sunt o gramada de medici stomatologi romani in germania,(varul meu e medic stomatolog in kÖLN)am fost anul trecut la un medic si ma tot chinuiam eu sa vorbesc cu el germana,si dupa ce am zis ceva de Romania ma intreaba medicu care-i problema pe romaneste na tool..tot asa am patit cand am fost gravida am mers la spital ca ma simtisem rau si zice moasa catre mine esti din Romania?(vazuse in pasaport numele)m-am simtit asa de bine ca vorbea cu mine romaneste.si la restaurant odata ,un prieten de-al meu din Romania a fost la noi in vizita si nu a putut nici cum sa zica glühwein zice ospataru GREU.

pupici


Mergi la inceput