Viata in Germania (42)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laura - andreea spune:

Buna fetelor,

Ma bucur ca ati deschis subiectul asta despre dentisti si lucrari dentare!
nu pot face afirmatii in ceea ce priveste care dentisti sunt mai buni si care nu pentru ca ar fi subiective.
Eu am avut coronita si plomba care a tinut din clasa a saptea pana la 26 ani si care au fost executate de dentista de la cabinetul scolii generale. Dotarile si materiale pe care le folosea erau ca si inexistente.
Mai tarziu mi-am pus doua coronite din asa-zisul "portelan" la un cabinet destul de renumit, ca nici dupa doi ani una dinre ele sa-mi cada pentru ca maseaua nu fusese pregatita cum trebuia si implicit nici coronita. In Canada am avut o experienta teribila cu un stomatolog roman, foarte cunoscut in comnitatea romaneasca(pentru fetele care practica meseria asta, vroia sa-mi scoata pivotul care era cimentat definitiv ca sa pregateasca nu stiu cum maseaua). Comentariile sunt de prisos, m-am dat jos de pe scaun si am plecat inainte sa-mi fractureze radacina.
In cele din urma am mers ca o doctorita canadianca pentru care nu am decat cuvinte de lauda. Nu am apucat decat sa-mi fac un implant la maseaua cu pricina insa mai imi ramane cealalta la care pentru moment am o coronita temporara.

Acum vin si eu si va intreb, cam costa aici un implant si se face de obicei la un doctor specializat in implanturi? Din cate stiti voi, asigurarea cat acopera din costul implantului?

Apropos de reticenta medicilor de a continua o lucrare inceputa de alt medic, o inteleg perfect, orice lucrare are o anumita asigurare, cum ar putea sa-ti asigure un medic de aici o lucrare inceputa de altcineva, indiferent de interventia lui in lucrarea respectiva?

Inca o intrebare, ce fel de cleaning-uri se fac aici pentru paradontoza?

Va multumesc si va urez un week-end insorit!

P.S. Deocamdata la Koln este innorat!


Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_specht spune:

radio cool

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

mihaela,lili,laura,
imi sunt folositoare experientele voastre pt a-mi forma o parere,si apoi a lua decizia cea mai buna.
Saptamana viitoare merg la acel control sa vedem ce si cum,si va voi spune cum a fost,eventual si cat imi va suporta casa de asigurari.

Week-end frumos va doresc!Aici s-a oprit ploaia(3 zile a fost oribil),a iesit soarele dar tot mai bate vantulCred ca se intrevede un week-end a la maison

tinatache ,
ati terminat cu mutatul?Totul ok?

Mami de pufulet pufilos si Sofiliciu-un deliciu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Imi cer scuze... imi puteti da o informatie? As vrea sa comand ceva de la yves rocher de pe siteul nemtesc, pe adresa unei prietene din Heidelberg. Ma puteti ajuta cu site-uri care au coduri de reducere?

Va multumesc frumos!

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

quote:
Originally posted by claujro

Imi cer scuze... imi puteti da o informatie? As vrea sa comand ceva de la yves rocher de pe siteul nemtesc, pe adresa unei prietene din Heidelberg. Ma puteti ajuta cu site-uri care au coduri de reducere?

Va multumesc frumos!

Claudia



Claudia,
codul de reducere eu il primesc prin newsletter sau reclama prin posta si stiu ca este unic pt fiecare client.

Mami de pufulet pufilos si Sofiliciu-un deliciu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Buna fetelor, cum a fost de Martisor?

Aici puteti downloada in citeva limbi o carte despre Germania, pt cei care aveti nevoie sa va informati despre istorie, geografie, sistem politic etc. http://www.tatsachen-ueber-deutschland.de/de/
E folositoare si pt invatatul limbii germane sau engleze .

------------

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

quote:
Originally posted by zuzunaki

quote:
Originally posted by claujro

Imi cer scuze... imi puteti da o informatie? As vrea sa comand ceva de la yves rocher de pe siteul nemtesc, pe adresa unei prietene din Heidelberg. Ma puteti ajuta cu site-uri care au coduri de reducere?

Va multumesc frumos!

Claudia



Claudia,
codul de reducere eu il primesc prin newsletter sau reclama prin posta si stiu ca este unic pt fiecare client.

Mami de pufulet pufilos si Sofiliciu-un deliciu



Multumesc frumos pentru raspuns! Gasisem asta:
http://www.melsungen-online.de/Shopping/drogerie_gutschein.php si am vazut ca acel cod functioneaza si stiu de asemenea de ma-reduc. com care are zeci de coduri pt yves rocher.fr si speram sa ma ajutati voi sa gasesc si altele pt Germania.

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_specht spune:

aschiutza interesant siteu multumim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Eu nu ma pricep la stomatologie, ca alta mi-e formatia, da un lucru pot sa spun: de cand sunt aici ma duc fara niciun fel de frica la dentist, ceea ce in Romania nu mi s-a intamplat absolut niciodata. Sunt foarte multumita de medicul meu stomatolog, e super.

Carmi si Fabiano-mic-si-scump (20.10.05)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

quote:
Originally posted by laura - andreea


Acum vin si eu si va intreb, cam costa aici un implant si se face de obicei la un doctor specializat in implanturi? Din cate stiti voi, asigurarea cat acopera din costul implantului?




Uite aici www.implantate.com/index.php?sid=67614d50dc18d445f19574a4b7c98acf&typ=patient&kap=kosten&sub=3" target="_blank">detalii despre implanturi.
Pe site-ul asta scrie ca asigurarea de sanatate (cea de stat) nu acopera nici un cent din costurile implantului. Iar preturile pentru un implant sunt de la 1600 euro in sus.

www.implantate.com/index.php?sid=67614d50dc18d445f19574a4b7c98acf&typ=patient&kap=kosten&sub=3" target="_blank">Aici poti da cautare dupa PLZ si-ti afiseaza implantologii din zona ta.

Edit: vad ca link-urile nu se deschid cu paginile dorite....dar daca "rasfoiesti" pe site, gasesti toate informatiile.

Alina

Mergi la inceput