Viata in Germania (42)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Zuzule, nici nu se pune problema ca in RO nu sint stomatologi buni, dar problema ta e ca exact cum a scris si Alina, nu se prea baga nimeni pe lucrarile altora si probleme pot aparea chiar si la lucrari facute aici in De dar esti aici si te duci fara nicio problema. cauta-ti un stomatolog bun pe linga tine, pe mosulica uita-l nici eu nu m-as lasa pe mina lui!!!!!
5 saptamani e un timp scurt pt. ce descrii ca ai nevoie. Si in RO au alt stil de lucru, se folosesc cam aceleasi materiale la ora actuala, dar au alta scoala facuta(d.p.d.v. tehnic ma refer si nu inseamna mai proasta decit ce se face aici, doar un stil diferit), si stiu ce spun, cei care vin cu scoala facuta in RO trebuie sa dea niste examene practice si scrise sa obtina dreptul de a profesa, deloc usoare si sa se obisnuiasca cum se lucreaza aici; sa-ti explice mai detaliat Alina sau Corina eu asa am inteles.
succes sa iei decizia cea mai buna pt. tine

Alina, lucratul cu mai mult simt de raspundere, nu stiu daca-l gasesti mereu, sint si pe aici uscaturi.......mama mia! Cei care sint la inceput dupa ce au terminat scoala poate au mai mult simt de raspundere....zic si eu.
narcisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Mi se pare absurd sa nu te primeasca, in caz ca ai o lucrare facuta in alta parte, atata timp cat platesti asigurare. Daca un neamt sta 5 ani in Africa, unde isi face si dintii, si se intoarce, ce-i fac, nu-l mai primesc? Daca iti faci o lucrare la doctorul X, tot in Germania, si ala intre timp moare, nu te mai ia nimeni in primire, pe motiv ca nu se baga pe lucrarea altuia?

In RO sunt stomatologi foarte buni, asta fara discutie. Sunt unii care sunt "blocati" peste vara, cand sunt veniti stranierii


O seara faina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

Multumesc,am "absorbit" toate informatiile.
Voi merge aici la alt stomatolog sa-mi faca un control si o evaluare in functie si de asigurare si voi vedea ce si cum.

Dar chiar este absurd ca nu se baga pe lcurarile"ausländerilor",zau!Tot pacient esti,nu mi se pare etic dpdv profesional...

Mami de pufulet pufilos si Sofiliciu-un deliciu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Eu cred ca nu se baga mai mult de teama sa nu strice mai mult sau ca sa nu fie ei acuzati daca lucrarea a fost dinainte inceput prost! La mine s-au bagat sa corecteze, ba chiar cu multa energie . Eu cred ca nu se baga mai ales daca lucrarea e inceputa si neterminata, nu daca s-a intimplat sa se strice, asta ar fii absurd!

Nu m-au intrebat daca am avut alt dentist inainte, eu am schimbat numai in Germania de 3 ori dentistul.

Dentistul meu a picat de uluiala in fund cind i-am povestit ca nenea dentistul din tara imi "omora" nervii cu arsenic (bineinteles asta acu 8 -9 ani cind am fost ultima oara in tara). Parerea mea e ca si in Ro recupereaza acum cu tehnica rapid, numai ca pt lucrari asa serioase e bine sa le faci acolo unde locuiesti in caz de accidente.

-----------

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:


Corinna colega sa ne reamintim ce ne tot zicea prof.Bratu la cursurile de propedeutica"la medicina si la fotbal se pricepe toata lumea".

Nu am afirmat niciodata ca in Ro nu sunt doctori buni(si noi suntem dr "made"in Ro si eu,ce putin,sunt mindra de asta,am terminat la Timisoara si conform ultimilor statistici e cea mai buna la ora actuala in Ro) doar ca aici se lucreaza mult mai bine pt ca exista muult mai multe materiale noi,aparatura muult mai buna si tehnicile pe care noi le-am invatat doar in teorie,aici deja sunt invechite sau de rutina.Daca intereseaza pe cineva exact,pot detalia.
Se lucreaza aici cu mai mult simt de raspundere pt ca exista notiunea de malpraxis,pt ca normele de igienta sunt strict respectate(imi amintesc aici rapid numai de sterilizarea turbinelor care in Ro nu se face,cel putin in maaarea majoritate a cabinetelor nu).
Spuneam ca celor mai mult doctori nu le e la indemina sa se "amestece"peste alti doctori in garantia lucrarilor pt ca in stomatologie e uneori f greu de reparat sau chiar ireversibil,costa multi bani si timp.
Sigur,pe perioada verii sunt "blocate" cabinetele din tara pt ca nu toti romanii din strainatate isi permit(unii nu vor pt ca se simt mai in siguranta pe mina unui cunoscut din tara) sa-si repare dantura in tarile unde locuiesc,clar ca e mult mai scump.In nici un caz nu sunt blocate pt ca stomatologi ca ai nostri nu-s de gasit prin lumea larga .

Am zis clar ca si aici se fac greseli in cabinete,clar ca nimeni nu e perfect.

Zuzu ,iti raspund imediat la pm.
Misha ,iti raspund miine la mail.Noi avem niste Besichtigungs-uri in weekendul asta si in celalalt.Mama mia,cred ca am vazut niste sute de case pina acum .

Noapte buna!Is fericita ca Steaua s-a calificat in Cupa Romaniei .


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Multi vin si-si fac dintii in RO, pentru ca la acelasi serviciu (calitativ vorbind) costa mai putin.

Iar afirmatia ca aici se lucreaza "muulllltttt mai bine" decat in RO e hazardata. Sunt si in RO "muulllltttti" medici care au cabinete dotate dupa ultimul standard si cu materiale corespunzatoare.

Data viitoare cand merg la stomatolog aici, am sa-l intreb pe doctor daca ce mi s-a facut in RO e dupa standardul lui.


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by copiloi

Multi vin si-si fac dintii in RO, pentru ca la acelasi serviciu (calitativ vorbind) costa mai putin.

Iar afirmatia ca aici se lucreaza "muulllltttt mai bine" decat in RO e hazardata. Sunt si in RO "muulllltttti" medici care au cabinete dotate dupa ultimul standard si cu materiale corespunzatoare.

Sigur,daca te-ai pricepe si ai avea ce compara,nu ti s-ar mai parea hazardata.
In plus,eu cind am facut afirmatia nu m-am referit la cele citeva cabinete de elita din Bucuresti,Iasi,Timisoara sa zicem ci si la marea majoritate a cabinetelor obisnuite.

quote:
Data viitoare cand merg la stomatolog aici, am sa-l intreb pe doctor daca ce mi s-a facut in RO e dupa standardul lui.

Foarte bine,asa sa faci!



Alina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:


quote:
Originally posted by Alina

Sigur,daca te-ai pricepe si ai avea ce compara,nu ti s-ar mai parea hazardata.



Pai am ce compara, caci am avut de-a face cu tratamente stomatologice si aici si in RO. Si nu-i nici o diferenta. Am avut noroc de doctor bun si aici si in tara.

Iar cand e vorba de gura mea, ma pricep!


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_specht spune:

buna dimineata
zuzunaki soramea si_a facut dintii in Romania acu 3 ani si nu are nici o problema,sunt si medici stomatologi foarte buni in Romania, cu aparatura standard ,,,,pe ea a costa_o in jur de 1300 euro DINTII DE SUS:aici din cate stiu eu un dinte costa destul de mult peste 200 euro.
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_ka spune:

eu tocmai mi-am refacut aici in germania o punte care fusese facuta in ro. in 2003 inainte de a veni in de mi-am facut si eu dintii.si nu i-am facut in graba. a durat cam trei luni. la un cabinet de care se zicea ca este foarte bun. m-a costat la vremea respectiva o punte cu patru masele si dinti 600 #8364;. deci cele doua punti 1200#8364;. mi-am facut la vremea respectiva dintii acoperiti cu portelan . sa va spun ca dupa trei luni simteam mereu in gura cate o bucatica de portelan. astefel ca dupa sase luni mi-a mai ramas portelan doar pe parteal din exterior a dintilor. dupa doi ani si jumatate una din punti a cazut, iar medicul de aici s-a chinuit o groaza sa-mi recupereze unul din dintii care sustineu puntea. a trebuit sa ma duc la el de trei ori pentru a fi sigur ca totul este in regula. mi-a zis ca nu este admis ca un medic sa faca o asemenea lucrare. iar daca te duci la acel control anual beneficiezi si de reduceri. dupa cinci ani suporta casa 50% din costuri. pana in 5 ani preia 25% ( sau ceva de genul asta). oricum eu nu aveam inca cinci ani de sedere aici asa ca mi-a suportat casa doar 25%. oricum eu sunt super multumita de medicul de aici. iar de ro ce sa zic doctorita imi garanta ca cel putin 10 ani nu voi avea probleme cu dintii. iar acum dupa ultimul control a zis medicul sa mai astept putin sa se implineasca cei cinci ani si sa-mi refaca si cealalta punte ca nu-i place deloc cum arata.
in plus in ro cand mi-a luat mulajul pentru dinti a durat 15 minute. aici a trebuit sa stau la medic aproape o ora si jumatate.

Mergi la inceput