Viata in Germania (42)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_specht spune:

pai sotul meu e neamt nea´mt nascut in Germania.eu nu vorbeam de cetatenie ci de dreptul de sedere . eu nu cred ca o sa renunt la cetatenia romana.
narcisa cum adica difera in functie de persoana?nu te supara dar nu am inteles nimic din ce ai vrut sa zici.oi fi eu mai neintelegatoare.

fetelor ma dispera astia de la Iehova,anul trecut atata m-a frecat de cap unu ca abia am scapat de el .azi iar a aparut unu la usa si i-am zis calar ca-s ortodoxa sa ma lase in pace si scoate tipu din geanta o revista in romaneste.am crezut ca mor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Mihaela, pai a punctat si Zuzunaki diferenta, probabil ca tu in iunie vei primi titlul de sedere pe perioada nelimitata, din ce descrii. La sora ta poate totusi e cumva alta situatie. In fine nici eu nu prea am habar, doar am dat cu presupusul.....
Cit despre cei de la Iehova eu nici n-as sta mult de vorba cu ei, daca nu te intereseaza predica lor n-au dreptul sa te deranjeze prea mult...spunele ferm sa te lase in pace ca nu te intereseaza si ai ceva urgent de facut si sa nu mai sune la usa ta si as si inchide usa, sau n-ai interfon? nici nu le-as da drumul, mai simplu.
Zuzu, imi cer scuze stii tu pt. ce in seara aia pe mess., mi-e jena si acum . In fine zburam si noi cu WizzAir pe 17 martie, pina la urma am avut noroc ca oferta a ramas si am asteptat pina ne-a venit C. al nostru personal in 2 saptamani. Parca cam am palpitatii dupa faza aia cu lichidul de frina sau ce era, in schimb sotul n-are. Cu DD inainte, noi am avut intirziere de 6 ore si cu Condor la pretul biletelor de 300 de persoana D/I pe Frankfurt anul trecut.
narcisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_specht spune:

am deschis deoarece asteptam un pachet ..interfon nu avem .
narcisa am inteles .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

narcisa,
stai linistita,nu-ti mai fa atatea mustrari.Te-am inteles,mai ales ca esti ,asa cum sper ca m-ai inteles si tu pe mine.
Noi zburam pe 24,Doamne ajuta,atat pot sa zic!Intr-adevar era vorba de scurgerea lichidului hidraulic,dar bine ca a fost defectiunea depistata la timp.Sper sa n-avem nici una din noi parte de surprize!Plecati cu ambii pici?
Chiar vroiam sa te mai intreb,cand ai fost mai demult cu prichindeii in Ro,in vacanta si ati stat o perioada mai lunga,cum s-au acomodat?Pt ca mie mi-e cam teama de schimbarea asta(vom sta 5 sapt)de mediu si de influenta pe care ar putea sa o aiba asupra lor.Bubu e un copil felxibil,sper din toata inima sa nu fie vreo problema,mai ales ca pe mama nu a vazut-o de cand avea 5 luni(si oricum atunci era mic mic)iar pe sora mea din vara trecuta cand a venit aici.Eu il pregatesc,ii spun unde zburam cu avionul,ii arat poze cu mama si sora mea...Cred insa ca ii va fi greu tare fara sotul meu(care e nevoit sa ramana aici la serviciu)si fara parintii sotului de care e extrem de atatsat.of,sper sa treaca fara peripetii aceasta experienta!

Intrebare:stiu ca avem stomtologi printre noi,care m-ar putea ajuta cu un sfat.Fiind o perioada atat de lunga in Ro,as vrea sa profit de situatie sa imi pun dintii,sa -mi slefuiesc putin caninii si sa-mi fac si o albire.E vorba de 4 dinti(masele,care nu mi-au mai crescut dupa dintii de lapte si pe care am tot amanat sa -i pun;una dintre ele e o extractie cand eram graviduta).Denumiri sa nu ma puneti sa va spun ca nu stiuPuteti sa -mi spuneti un pret estimativ pt aici in Germania?Mentionez ca nu am mers la control la fiecare 6 luni,deci din partea casei de asigurari nu primesc mare lucru.Renteaza sa mi-i fac aici sau in Ro?(la un stomatolog bune,desigur)Multumesc mult de ajutor!

Mami de pufulet pufilos si Sofiliciu-un deliciu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Zuzunaki, ai nostri s-au acomodat excelent, deja incepuusera sa vorbeasca binisor romaneste, aveam copii in apropiere plus nepoata, n-am avut nici o problema nici cu mincarea cu nimic, lor le place mult in RO, mama sta la casa si au loc mult sa se invirta. Au mai ramas si cu mama sau cu nepoata si alti copii, mai plecam singura la cumparaturi, a fost totul OK, nici nu-ti imaginezi cit de repede se adapteaza astia mici mai ales cind li se fac toate placerile de persoanele in cauza, stiu cam cum e.
Cit despre dinti, eu una bucata patita, coroana pusa in RO la cineva pe care cunosteam si lucrase si in De o perioada, datorita peioadei scurte avute la dispozitie pt. coroana cam 4 saptamani, mi-a pus-o si mi-a cazut aici; am avut o circoteca in De de groaza la o nesimtita de stomatolog aici in oras nemtoaica, ca sa ma duc in RO ...bla bla. Nici nu mai vreau sa-mi amintesc, mi-am rezolvat problema in anul urmator in RO gratis la acelasi medic, dar stresul nu se merita. Recomandarea mea e Nu, albire, curatare, o plomba, merge, dar nu coroane!!!!!!!
Si multam de intelegere, normal ca te-am inteles, ai dreptate hormonii mei oricum o iau cam razna uneori si ma ia valul, plus ca era f.tirziu .....etc.
Ce priveste zborul eu cred ca o sa fie OK pina la urma.
narcisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

O primavara frumoasa tuturor!

Narcisa, pana la urma unde recomanzi mersul la dentist, in De sau Ro, ca nu inteles ....

Eu la dentist mereu am fost aici (in RO nu as fi avut timp). Am fost foarte multumita, dar cred ca depinde foarte mult de doctor. Si la mine se punea problema unei coroane, dar pana la urma nu a mai fost cazul. Doctorul imi spusese ca, daca e nevoie de coroana,trebuie vorbit cu asiguratorul, dandu-mi de inteles ca sunt cazuri cand costurile sunt acoperite de asigurare. Costurile sunt mai mici oricum in RO.



Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha-germ spune:

Daca esti casatorita cu un neamt, de la 1ianuarie primesti drept de sedere nelimitat, a picat obiceiul ca il primesti la 2 sau la 3 ani.
Asta va spun ca eu mi-am schimbat pass-ul si a trebuit sa fac o vizita la draguta de la primarie, care mi-a zambit printre dinti ca am scapat de ea pe urmatorii 10 ani, cand va trebui sa-mi schim pasaportul.


Alina am reusit sa merg la banca, dar cum ziceai si tu, numai ragalii mi-au aratat si pe deasupra am mers si la cateva cocioabe, la care astia le zic case. La cele noi ne-am gandit in ultima instanta, ca se fac la comanda si dureaza un an si nu avem timp de asteptat atat.
pupici

miha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Probabil s-a creat eroarea pt. ca am scris eu, doctorita respectiva lucrase in De vreo jumatate de an , dar eu coroana mi-am pus-o in RO.
Si dupa ce am revenit aici in De la 8 saptamani mi-a cazut pt. ca ea in RO n-a avut timpul necesar la dispozitie pt. proba dupa ce a fost gata coroana in laborator. Si nu recomand in RO, scuze pt. neintelegere, am zis ca un detrataj o plomba, da merge, dar altceva e complicat, nu se baga aici in De nimeni peste lucrarea facuta in RO, si ai probleme cu carul, plus ca e stresant ori ma duc in RO in vacanta ori stau sa merg fiecare a 3 azi la dentist.
Acum am fost explicita???
Scuze, sint obosita si roiesc si piticii numai dupa mine.
narcisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

Multu de raspunsuri!

Nu stiu ,de facut tot trebuie sa le fac,ori aici ori in Ro.Nu mai vreau sa aman,ca am tot amanat si o fac pt mine,asa ca nu mai vreau sa astept.Dar stomatologul la care am fost aici de vreo 3-4 ori(o data pt extractie)nu-mi place neam,eu un mosulica pe care il cauta moartea pe acasa si el umbla pe la cabinet(scuzati,dar asa e)edit:si ce-i mai tremura mana cand mi-a facut extractia nu vreti sa stiti!
Oricum,nu sunt de acord ca in Ro nu sunt stomatologi buni(sau medici,in general)dar important este peste cine ai norocul sa dai.Si recomandarile...mama,cand am fost cu Bubu am avut nevoie de pediatru,si mi s-a recomandat "cea mai buna din oras",o madame la vreo 50 si multi de ani,care aplica pediatria studiata de ea acum 40 de anide nu stiam cum sa gasesc mai repede usa...
Chiar nu stiu ce voi face,astept parerile Alinei si Corinnei ca ele sunt in domeniu si cunosc sistemul.

Mami de pufulet pufilos si Sofiliciu-un deliciu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Buna seara de la München!
O primavara fericita va doresc!Ati primit martisoare?


Zuzu ,si eu iti recomand sa ti le faci aici.M-am convins ca aici se lucreaza muulllltttt mai bine,mai cu simt de raspundere si nu in ultimul rind daca le faci aici,primesti Nachsorgung(multi nu se baga la chestii facute prin alte parti ).
In clinica unde lucrez eu,vin destul de des pacienti cu "rateuri"din praxis dar oricum mult mai putine si mai putin grave decit vazusem in Ro deci tre'sa alegi si aici un medic bun...nu pe mojulica tremurator.
Depinde ce asigurare ai,a noastra plateste o parte buna,de ex dar depinde mult si ce iti faci,de la caz la caz.
Auzi,de ce nu incerci niste implanturi?

Hai ca mai revin,mergem sa cinam!


Alina

Mergi la inceput