~*Imprevizibilii de martie-aprilie 2004 (83)*~

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LaviB spune:

clau nu stiu cum o fi facut sora ta impachetarile,(banuiesc ca-s mai multe metode) insa metoda practicata de mine a dat randament atat la noi cat si la alti copilasi.
Iti spun scurt, nu ca sa fac pe desteapta ci poate-ti ajuta la ceva: impachetezi gambele ambelor picioare cu prosopele inmuiate in apa la temp camerei si le tot schimbi timp de doua ore, din 10 in 10 min. La mine in max o ora si 45 i-a scazut febra Hannei.Am avut mai mult "spor" cu asta decat cu paracetamol de ex.

PUsi si sanatate multa lui Raul

pana la urma ce are ?? vreo raceala ceva?

Lavinia, mami de doua "cocoline": Hanna (16.04.2004) si Thea (22.10.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

Lavi, exact asa a facut si Cristina si tot degeaba. Sunt copii si copii. Nu faci pe desteapta, chiar de aia suntem aici sa ne impartasim "invatamintele" chiar daca uneori din prea multa oboseala sau stres, sauuuuu nu putem accepta sau nu ne convine interventia cuiva, nu inseamna ca cea care isi da cu parerea e mai desteapta ca cealalta. Hai ca am imbarligat-o rau
Raul cand face temperatura face nu se joaca Are rosu in gat Nici nu ma mri ca vorbeste tot non stop, ca o moara stricata Oricum acum e mult, mult mai bine. Temperatura n-a mai facut, de gafait nu mai gafaie, doar ca nu prea vrea sa manance

noi asteptam prima runda de musafiri. e prima oara cand sunt gazda si tare greu mai e De dimineata sunt tot in bucatarie si aveam impresia ca nu mai termin, dar am reusit in timp record sa le pun pe toate la punct, inclusiv curatenia (toate cu ajutorul lu Clau)

Va pup si sper ca maine sa gasesc putin timp sa intru!



Nou stil de viata
Cookie-Alma-Ina-Claudelu
ce mai astepti??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana tache spune:



Fetelor, am avut o zi de 8 martie tare reusita; de dimineata am fost la servici, dar la ora 11 am primit liber (am si eu contributie la treaba asta ); am plecat cu cateva colege sa mancam; am ales ceva usor, o mancare chinezeasca; apoi am cumparat flori pt 2 doamne (una e pediatra copiilor); am fost in vizita ca sa scap de flori, iar la 17.30 m-am intalnit cu fetele noastre de la Cj si ne-am simtit minunat.
Am mancat super bun; ia priviti www.flickr.com/photos/49551753@N00/archives/date-posted/2007/03/08/" target="_blank">aici si poftiti ; farfuria cu brocoli a fost a mea; super bun!
Cred ca a fost ceva in aer, iar copilasii s-au inteles: si la noi au fost fete care au avut evenimente cu copilasii in timp ce ele erau la intalnire; nasol.

Clau, felicitari pt aniversarea casatoriei! La multi ani fericiti! Sa va iubiti mereu! Sa fiti o familie unita!
Cum se mai simte Raul?
Aceeasi frustrare o simt si eu ca tine: pana iarna asta n-am avut nici o problema cu astia mici; acum... parca nu se mai termina! si pana anul asta nu le-am dat nici un sirop de imunizare; asa ca nu pot decat sa ma intreb: imunizarea asta cu catina (sub orice forma de sirop o fi ea) e un KK mare??? doar asa ca sa avem pe ce da bani? si cu ce ne stresa copiii?
Si ai mei copii sunt iar cu tuse si muci! Parca nu se mai termina; noroc ca n-au mai facut febra. Daca il lasam pe Stefan la gradi in iarna asta, aveam si eu o acoperire; ziceam ca se imbolnaveste de la gradi; dar asa....
Astept sa vina odata timp frumos, ca nu se mai poate.

Lavi, eu una nu ma risc sa-i las pe copii sa faca febra asa mare dupa cum zic nemtii vostrii, pt ca ei (copilasii mici) fac ffff repede convulsii si atunci e de rau; eu cred ca un pic de nurofen (iar daca e f grav algocalmin) nu ii afecteaza cu nimic.
Asa ca, pe mine nu ma conving

Andreea, ce ma bucur ca voi n-ati mai avut probleme! Era si cazul; se pare ca sunteti un caz numai bun de dat exemplu: copiii se imunizeaza dupa ce fac boala; la voi asa se pare ca merge treaba, iar acum nu mai aveti probleme.

Codruta, sa-ti traiasca baiatul! Sa aibe o viata plina de realizari, sa fie sanatos si iubit! Felicitari pt comorile tale; cum ati petrecut? cu ce l-ati cadorisit?

tuturor si somn usor!

Mariana, Stefan (20.04.04), Simon (30.08.05)
poze cu noi: 1 , 2 si 3
Nasterea lui Stefan
Nasterea lui Simon

Sanatate Maxima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana tache spune:

A!
Lavi, in poza asta e o tipa cu ochelari intr-o bluza visinie; seamana izbitor cu o fosta colega de liceu.
Daca e Anca, colega mea, si lesin! Fix, dar te rog sa ma crezi ca fix asa e si colega mea, de care nu stiu nimic de 10 ani; de aia spun ca e f posibil sa fie ea.
Abia astept sa-mi spui;

Mariana, Stefan (20.04.04), Simon (30.08.05)
poze cu noi: 1 , 2 si 3
Nasterea lui Stefan
Nasterea lui Simon

Sanatate Maxima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LaviB spune:

Neatzaaaaaaaaaaa!!

Matinala de matinala mai sunt. Nu de alta insa i-am promis sotului ca o sa-l lasam sa doarma, ca saracul sapt trecuta s-a dus tot cu autobuzul la munca, ca sa-mi lase mie masina sa mergem eu si Thea cu Hanna la gradi.Pe vremuri era mai simplu....papi cu masina si mami cu ..... mijloce de trans in comun sau bici , acu deh!.....stiu si eu cum e sa te "certi" pe masina.

clau ai dreptate: sunt copii si copii.Avem si noi un baietzel in gasca , care atunci cand face febra nu se incurca cu 38,5 o da direct pe 40. Noi macar o luam crescendo.
Cum fu cu musafirime?! Cu tot balamucul ma gandesc ca e taaaaaaare bine mai e la casa ta, nu-i asa?! (saarbatorit ziua de casnicie?)
La inceput, proaspat si eu plecata de la mama (acu 9 ani)am avut si eu emotii din astea iar acu atunci cand sunt acasa (in ro) imi este ceruta parerea ( organizatorica) si taaaaaaaaaaaareeeeeee bine ma mai simt.
Sanatate multa lui Raulica-vorbarica

Mariana tipa din poza nu e colega ta insa s-ar putea ca sora ei sa-ti fi fost colega. Ea este initial din Botosani insa sora ei e venita de multa vreme la Cluj.Ca o cheama sau nu Anca....nu stiu.Aaaaaaaaaa! ba imi amintesc se numeste Paula sora ei...deci de o fi ea sau nu (sora) nu stiu.
Ce fain a fost si la voi de 8 Martie.Se pare ca mancarea asiatica prinde bine la lume. Si noi am fost tot la rest cu astfel de specific, o vara a mea din Spania la fel, ce sa mai.....buna , buna.
Eu (cred ca v-am mai zis) mi-am schimbat felul de a gati (din cel ro in cel cu influentza asiatica).De ex si acu , cat au fost parintii /socrii la noi i-am tinut aproape numa in "asiatisme" si taaaaaaaaaaare le-a placut si lor. Nu-si puteau inchipui cum pot face o mancare cu lapte cocos si frunze de menta....si s-au lins pe "deshte"
PS:tare bine arati (te prinde costumul cu pantofi), imi pare mie sau ti-ai taiat si parul??

Fetele, cu copii de gradi: aveti si voi "surprize" de genul in zilele de gradi tragem de copila sa se trezeasca la 7,3 -7,45 iar la sf de sapt urla din camera ei de pe la 6,30-7 ca e "gataaaaaaaaaa naaaaaaaaniiiiiiii!"

Aaaaaaaaaa! Mariana va cautati si voi casa?! MI-au placut planurile din album.Poti sa-mi dai detalii cam la ce spatiu locuibil e o astfel de casa si ccat pamant tre pt construirea ei?
Deja am capul calendar si eu cu planuri si preturi la case....si abia am inceput

Va pup si dispar ca tot stau fetele cuminti sa caut pe unde sa ne ducem azi ( e primul nostru WE in 4- am zis ca azi gata si cu musafirime si cu chefuieli si cu tot; chiar daca ne-au plecat parintii/socrii o ducem tot in chefuri si musafiri)

pusilici la toate si pe .....luni (sper)

Lavinia, mami de doua "cocoline": Hanna (16.04.2004) si Thea (22.10.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codritu spune:

Lavi, va trebuie musai 2 masini de acuma. Si noi ne-am tot impartit masina pana la urma anul trecut am luat pe a 2a ca era uneori tare greu cu impartitul. Acum e bine cu 2, dar la buzunar tare greu atarna. La mine Petra imi da trezerea si noaptea si dimineata. De chefuit inca ne mai chefuim, vineri i-am dus torulet la gradi, aseara am chemat ceva copii si azi ne mai vin niste prieteni fara copii ca am zic ca sa-i impartim asa ca Tudor e fericit ca tot sufla in lumanari.
Clau, sper ca e bine Raul acuma. Eu la Tudor reuseam sa-i scad febra cu nurofen si tylenon tot la 4 ore, acum insa la Petra nu am reusit si mi-a dat medicul doza dubla de nurofen ca ii era foarte mare febra.
Mariana, ce-ti mai fac baietii? Cum se mai inteleg? Cu cine ii lasi acum cat esti la servici.
Gata zbiara Petra si tati e afara cu Tudor asa ca tot eu sunt la apel. Va pup.

Comorile lui mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana tache spune:

Buna seara!

Incep musai cu raspunsul la o intrebare ce mi s-a tot pus iar eu am tot uitat (jur, fara intentie!): cand sunt la servici, copilasii stau cu mama. Mama s-a mutat din MM la noi in Cj ca sa aibe grija de nepoti; nu-i solutia perfecta (sa stai cu parintii in casa), dar asa e cel mai bine pt copii; daca nu venea il dadeam pe Stefan la gradi, iar pe Simon la cresa; mama a vrut sa ii duca in MM (sa stea cu ei acolo 2 sapt iar apoi sa vina o sapt in Cj) dar am refuzat categoric. Asa ca, ea a ales sa vina ca n-a vrut sa-l stie pe Simon la cresa, iar eu am acceptat bucuroasa; ii stiu pe copii f bine ingrijiti, iar eu stau linistita la servici.

Lavi, colega mea e din MM, asa ca n-are legatura cunostinta ta cu colega mea; era o coincidenta uriasa.
Pozele cu planurile de casa nu-s ale mele; sunt pozele unei fete de la Cj; ea a facut fotografii la intalnire si le-a pus pe net; asa ca habar nu am cat costa o casa si inca n-am planuri de mutat.

Codruta, ai mei se inteleg din ce in ce mai bine; se iubesc fff mult; nu pot unul fara de celalalt; mai au si momente de suparari, dar sunt usoare (inca ?) si trec f repede. Iar Stefan are o atitudine f protectoare fata de Simon, mai ales cand suntem in public; daca cineva se ia de Simon, automat il vezi pe Stefan ca un uliu si se exprima f hotarat "lasa-l in pa-ce!". Se joaca mult impreuna; sunt innebunita cand ii vad impreuna; absolut adorabili!
O sa vezi ca si la voi se va schimba situatia; trebuie sa se schimbe; si eu aveam senzatia ca nu se mai termina, dar uite ca a rasarit soarele pe str noastra.

Sa aveti somn usor, iar maine sa incepeti o saptamana usoara!


Mariana, Stefan (20.04.04), Simon (30.08.05)
poze cu noi: 1 , 2 si 3
Nasterea lui Stefan
Nasterea lui Simon

Sanatate Maxima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SimoV spune:

Va salut si eu rapid. Nu am timp sa citesc in urma, ma iertati.

Am intrat sa urez LA MULTI ANI cu intarziere celor care deja si-au sarabtorit zilele.

Noi suntem bine. Lucas e bine, dar inca nu chiar ca inainte de boala. Mai avem un pic de recuperat. Mai facem fizioterapie si vreau sa il duc si la aquaterapie si la calarit terapeutic, sa il ajute cu echilibrul. Oricum, ne-am mai linistit, e aproape complet refact. Am facut iar o baterie intreaga de teste si au iesit ok (se mai vad ceva urme de la inflamatie in MRI, dar e normal, zic neurologii). Deci ne-am mai linistit un pic.

Va pupam si o sa incerc sa mai intru, daca am timp.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

Buna dimineata ! La multi ani ! Sa fiti iubite, sanatoase, sa ne fie copilasii sanatosi si sa ne aduca numai bucurii !

V-am citit, dar dupe 4 zile libere, tipa toti dupa mine. Asa ca va iau pe scurt: Clau, La multi ani fericiti impreuna, ma bucur ca Raul e mai bine; Rayu, sa fii sanatoasa, La multi ani ! ; Lavi, am vazut pozele, draguta foc ca intotdeauna; Mariana, ma bucur ca esti vorbareata si ca te-ai acomodat la serviciu, de ce ai avut emotii cu sotu la volan ?; Daniela, Lara e o scumpa, timp sa ne pui cateva poze ai ?; Simona ma bucur ca avem vesti de la tine si ca Lucas e bine; Codruta, La multi ani lui Tudor ! Poze cand ne arati ? Noi ne-am gandit sa-i luam Dariei un trenulet pe sine, dar apoi ne-am razgandit si o sa-i luam o enciclopedie pentru copii si ceva jucarii.

Poate reusesc mai tarziu sa postez ceva . Va pup !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

Ceau fetelor!

La multi ani tuturor celor care si-au serbat ziua si nu i-am felicitat

Io sunt prinsa pana in gat in acte si dosare, asa ca din pacate n-am timp de rasfoit forumul Va pup si va doresc o zi insorita



Nou stil de viata
Cookie-Alma-Ina-Claudelu
ce mai astepti??

Mergi la inceput