SUPER DIETA pentru mamici si nu numai

SUPER DIETA pentru mamici si nu numai | Autor: mamidestefan

Link direct la acest mesaj

Am decis sa incep SUPER DIETA data de LUANA (mamica de ciresica 2006) ..
ii multumesc pe aceasta cale ..
dar as prefera sa nu fiu singura ..
asa ca va invit sa va alaturati
daca ati declarat razboi kilogramelor in plus acumulate in sarcina.






S-au inscris la SUPER DIETA :


Nume------------- H___Data I ___G.I___G.T.____w1___w2___w3____w4__w5___w6__lost(kg)

mamidestefan----1.74 01/03/07 _73.20 66.00 _ xx.xx xx.xx_ xx.xx xx.xx xx.xx xx.xx_ xx.xx
Babee------------1.70 01/03/07 _68.40 60.00 _ xx.xx xx.xx_ xx.xx xx.xx xx.xx xx.xx_ xx.xx
OrbuGabi---------1.xx 01/03/07 _70.00 60.00 _ xx.xx xx.xx_ xx.xx xx.xx xx.xx xx.xx_ xx.xx
AncaMaria--------1.xx 01/03/07 _66.00 58.00 _ xx.xx xx.xx_ xx.xx xx.xx xx.xx xx.xx_ xx.xx
Ioana81----------1.72 01/03/07 _76.00 68.00 _ xx.xx xx.xx_ xx.xx xx.xx xx.xx xx.xx_ xx.xx
Adelapop---------1.68 xx/03/07 _74.00 58.00 _ xx.xx xx.xx_ xx.xx xx.xx xx.xx xx.xx_ xx.xx
emiliaapop-------1.67 01/03/07 _65.00 55.00 _ xx.xx xx.xx_ xx.xx xx.xx xx.xx xx.xx_ xx.xx
Madachan--------1.60 xx/03/07 _52.00 47.00 _ xx.xx xx.xx_ xx.xx xx.xx xx.xx xx.xx_ xx.xx
Mada_mxm------1.66 08/03/07 _xx.xx 54.00 _ xx.xx xx.xx_ xx.xx xx.xx xx.xx xx.xx_ xx.xx
Marilena12-------1.69 01/03/07 _69.00 60.00 _ xx.xx xx.xx_ xx.xx xx.xx xx.xx xx.xx_ xx.xx
Luna75-----------1.69 01/03/07 _60.50 57.00 _ xx.xx xx.xx_ xx.xx xx.xx xx.xx xx.xx_ xx.xx
gusta-------------1.64 03/03/07 _76.00 64.00 _ xx.xx xx.xx_ xx.xx xx.xx xx.xx xx.xx_ xx.xx
camelia.t---------1.xx 21/02/07 _xx.xx xx.xx _ xx.xx xx.xx_ xx.xx xx.xx xx.xx xx.xx_ xx.xx
mimi_dumy------1.70 05/03/07 _81.00 67.00 _ xx.xx xx.xx_ xx.xx xx.xx xx.xx xx.xx_ xx.xx
ani_nutu---------1.68 04/03/07 _67.00 55.00 _ xx.xx xx.xx_ xx.xx xx.xx xx.xx xx.xx_ xx.xx
25miky-----------1.66 xx/03/07 _60.00 52.00 _ xx.xx xx.xx_ xx.xx xx.xx xx.xx xx.xx_ xx.xx







Nume
------------- H___Data I ___G.I___G.T.___w7___w8___w9___w10__w11_w12__lost(kg)
Mada_mxm------1.66 08/03/07 _xx.xx 54.00 _ xx.xx xx.xx_ xx.xx xx.xx xx.xx xx.xx_ xx.xx
camelia.t---------1.xx 21/02/07 _xx.xx xx.xx _ xx.xx xx.xx_ xx.xx xx.xx xx.xx xx.xx_ xx.xx
Ioana81----------1.72 01/03/07 _76.00 68.00 _ xx.xx xx.xx_ xx.xx xx.xx xx.xx xx.xx_ xx.xx
Marilena12-------1.69 01/03/07 _69.00 60.00 _ xx.xx xx.xx_ xx.xx xx.xx xx.xx xx.xx_ xx.xx



PRIETENELE NOASTRE DRAGI,

eunice78(H=1.65; G.I=66 ; G.T.=59)
puiut85j_(H=1.xx; G.I=xx ; G.T.=xx)


Si lista este deschisa.....




REZULTATELE LUPTATOARELOR :
(cite o pentru fiecare kg pierdut)



1.camelia.t _____
2.Ioana81 ______
3.mamidestefan_
4.AncaMaria____
5.Marilena12____
6.emiliapop_____
7.Babee________
8.gusta________
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.






Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamidestefan spune:

SUPER DIETA

Regimul are urmatoarele scheme:

Schema
Perioada I Perioada II Perioada III
A 1 sapt. 2 sapt. 3 sapt.
B 2 sapt. 4 sapt. 6 sapt.

In functie de surplusul existent, schema A garanteaza 5-8%, iar schema B 10-12% scadere in greutate.
Pentru a obtine o pierdere in greutate mai mare, schemele se vor repeta, dupa cum urmeaza:
Schema A: se poate repeta de cel mult 3 ori pe an, la un interval de 4-6 saptamani;
Schema B: se poate repeta de cel mult 2 ori pe an, la un interval de 6-10 saptamani.

Mecanismul de actiune:
Regimul se bazeaza pe teoria conform careia organismul isi creeaza un echilibru propriu prin obisnuinta.
Practic, daca este supra-alimentat in mod consecvent, organismul isi regleaza necesarul alimentar la nivelul dobandit prin supra-alimentatie, astfel ca acesta consuma in mod real necesarul fiziologic si stocheaza surplusul, generand obezitatea.
Regimul actioneaza astfel incat, in perioada I desfiinteaza echilibrul existent, in perioada a II-a coboara nivelul necesarului alimentar, iar in perioada a III-a stabilizeaza necesarul de echilibru la noul nivel creat.

Reguli obligatorii:
In toate perioadele, dimineata, cu o jumatate de ora inainte de masa, se va bea o jumatate de litru de apa!
Cantarirea se va face obligatoriu o singura data pe zi, dimineata, pe stomacul gol, complet dezbracata.
Rezultatul cantaririi se va trece zilnic pe un grafic.

Alimentatia:
Atentie: cafeaua si alcoolul sunt inductori de foame! Se vor reduce cat mai mult.

Perioada I- 1 saptamana A/ 2 sapt. B

Alimente interzise:
Zahar, miere, alcool, fainoase (paine de orice fel, paste, cereale etc.), lactate, grasimi animale de orice fel, carne de porc, vita si pui, cartofi, fasole, mazare, linte, soia, banane, pepene verde, piersici, nectarine si alte fructe cu continut mare de zaharuri;

Alimente recomandate:
varza, broccoli, conopida, salata, castraveti, lamai, portocale, grapefruit, mere, telina, morcov, masline, ciuperci, porumb, rosii, ardei;

Alimente exceptionale:
oua, carne de peste, fructe de mare, lapte degresat, margarina(100% vedetala), ulei fara colesterol.

-----------------------------------------------------
Perioada II- 2 saptamani A/ 4 sapt. B

Alimente interzise:
Zahar, miere, alcool, fainoase (paine de orice fel, paste etc.), carne de porc si de vita, cartofi, fasole, mazare, linte, soia, banane, pepene verde, piersici, nectarine si alte fructe cu continut mare de zaharuri;

Alimente recomandate:
varza, broccoli, conopida, salata, castraveti, lamai, portocale, grapefruit, mere, telina, morcov, masline, ciuperci, porumb, rosii, ardei, carne de peste, fructe de mare, lapte degresat, oua;

Alimente exceptionale:
carne de pui, branzeturi cu continut scazut de grasimi, cereale, margarina (100%vegetala), ulei fara colesterol.

-----------------------------------------------------
Perioada III- 3 saptamani A/ 6 sapt. B

Alimente interzise:
Zahar, miere, alcool, fainoase (paine de orice fel, paste etc.), carne de porc, banane;

Alimente recomandate:
varza, broccoli, conopida, salata, castraveti, lamai, portocale, grapefruit, mere, telina, morcov, masline, ciuperci, porumb, rosii, ardei, carne de peste si de pui, fructe de mare, lapte degresat, oua, branzeturi cu continut scazut de grasimi, cereale;

Alimente exceptionale:
carne de vita, cartofi, fasole, mazare, margarina (100%vegetala), ulei fara colesterol.
Reguli de alimentatie:


Alimentele recomandate se vor consuma in orice cantitate si in oricate reprize se simte nevoia;
Alimentele exceptionale se vor introduce doar daca se simte nevoia, insa in cantitati ponderate;
Alimentele interzise nu se vor consuma decat in cazuri exceptionale;
Se pot consuma sau evita si alte alimente prin analogie (similitudine) cu cele din grupele prezentate.




Ideea curei e urmatoarea: pe de o parte, noi ne ingrasam datorita obiceiurilor culinare; pe de alta parte, senzatia de foame pe care o ai nu reprezinta necesarul caloric al organismului, ci necesarul habitual (cum esti obisnuit sa mananci). Asadar, daca tu mananci 5 pizza pe zi timp de o luna, chiar daca ti-ar ajunge 1 sau 2, dupa aceea ti-e foame de 5!

Cura de slabire este impartita in trei module: primul in care iti sparge tiparele culinare, cel de-al doilea in care organismul isi gaseste necesarul caloric, iar cea de-a treia (cea mai lunga) de fixare. Exista doua variante, cea de o luna si jumatate, in care dai jos 8-12 kilograme(depinde cate ai) si cea de trei luni, unde dublezi fiecare perioada si dai jos 18-22.

In prima perioada, de 7 zile: mananci numai legume si fructe, oricate, oricand. Evident, nu mazare, fasole, cartofi.
Iar fructe inseamna mere, grapefruit, portocale, nu pere, struguri, banane sau alte„dulceturi”.

In cea de-a doua perioada, de 14 zile, poti adauga lapte degresat, oua si peste.

In cea de-a treia perioada, de 21 zile, adauga cereale, carne de pui, branzeturi degresate.

Nu e bine sa bei alcool sau cafea, acestia fiind inductori de foame.

Inca ceva: dupa doua trei zile se produc urmatoarele doua lucruri:
NU MAI POFTESTI, nu-ti mai e foame in disperare, ca la inceputul oricarei cure, poate si pentru ca mananci la discretie.
Iar cel de-al doilea aspect este ca te simti extraordinar de plin de vitalitate.

Cheia acestei cure este ca, pe toata durata ei (si daca poti si dupa aceea, cu atat mai bine!) TREBUIE, pe stomacul gol, sa bei jumatate de litru de apa (sau ceai), dupa care astepti jumatate de ora inainte de a manca.
Fara asta nu va apucati, nu merita!


Lichide multe, cat de multe.
In orice cura trebuie baute multe lichide, nu numai pentru potentarea efectului, ci si pentru ca rinichii sunt foarte solicitati in cazul schimbarilor alimentare.


LIDIA si Stefan-Eduard (21.08.2006)
Pozici si www.dropshots.com/mamidestefan" target="_blank"> Filmuletze
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
"A true friend is the one who holds your hand and touches your heart."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidestefan spune:

Idei meniu
conopida la cuptor cu putin suc de rosii si felii de usturoi, si ulei masline
fasole verde fiarta cu putin usturoi sau cu praf de usturoi
salata verde cu ceapa si masline
salata verde cu ceapa, porumb, masline, rosii
Salata de morcov si telina

Vreo 6 morcovi medii dati pe razatoate, 2 ardei grasi de diferite
culori (pt aspect) taiati cubuletze si 2 bete de telina verde, nu
radacinoasa, taiata cubuletze mici, mici. Si o jumatate de ceapa
rosie taiata cubulezte mici. Le amestecati bine si le lasati la
frigider ca trebuie sa isi ia gustul una de la alta ca sa fie bun.
Puneti piper sare dupa gust si papati. Normal reteta se face si cu
un pic de maioneza light dar nu cred ca e permisa oricum mie mi se
pare excelenta am papat salatat din asta de multe ori si ramane
preferata mea. Si maioneza daca veti pune sa fie numai o
linguritza f putin cat sa le lege. Nu folositi ceapa alba ca sa
stiti ca nu mai are acelasi gust.
Crema de broccoli
Apa, brocoli, morcov, ardei si putin ulei de masline se paseaza si
gata crema.
Legume mexicane cu sos salsa
Legume congelate (amestec cu broccoli, conopida, ardel gras, morcov, porumb) puse in tigaie de teflon si calite oleaca asa pe uscat si peste ele se toarna un sos salsa facut din conserva de rosii, piper, sare si niste ardel iute taiat mic mic, toate fierte la foc mic si aruncate peste legume.
Ciupercutze cu legume mexicane
Niste ciuperci din alea mai mari ca palma curatate bine si lasate intregi puse intr-o oala din aia cu capac speciala de pus la cuptor, in engleza ii zice roaster in romaneste nu imi aduc aminte, si pe langa un amestec din asta de legume congelate ( amestec cu broccoli, conopida, ardel gras, morcov, porumb)lasate putin in apa fierbinte sa se inmoaie si puse peste ciuperci in oala si pe deasupra pus un sos din usturoi pisat cu putin ulei si multe condimente si lasat la cuptor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AncaMaria spune:

Pe mine ma tenteaza sa incerc cura asta... tu ai inceput?... nu ai spus ce rezultate se pot obtine..

"Cheia acestei cure este ca, pe toata durata ei (si daca poti si dupa aceea, cu atat mai bine!) TREBUIE, pe stomacul gol, sa bei jumatate de litru de apa (sau ceai), dupa care astepti jumatate de ora inainte de a manca.
Fara asta nu va apucati, nu merita! "

Nu am inteles daca apa trebuie bauta numai dimineata sau inainte de fiecare masa..

Sa fim slabe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

Ok, am venit si eu!As vrea sa scriem zilnic ce mancam, ca sa ne putem corecta si sa putem avea rezultate.

Eu am acum 68 de kg,as vrea sa ajung la 60 .

-----------------------------

Gabriela, Rebecca si Phillip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OrbuGabi spune:

Ma inscriu si eu ,sper sa ma pot tine de ea.O sa incep si eu tot de pe 1 martie am sa revit atunci cu greutatea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidestefan spune:

AncaMaria, Babee, OrbuGabi BINE ATI VENIT .

Dupa cum scriam mai sus ..
eu as vrea sa incep SUPER DIETA incepind cu 1 Martie .
Am ales sa fac schema A ..care dureaza 6 saptamini.

Mai sunt 2 zile pina la 1 Martie ..
timp in care sper sa imi fac aprovizionarea cu legume si fructe..
si timp in care sper ca ni se vor alatura cit mai multe mamici si nu numai.

Eu ma gindesc sa monitorizam greutatea de la inceputul Dietei
(deci cintarirea din dimineata zilei de 1 Martie) ..
si apoi cite o cintarire saptaminala in fiecare joi ce urmeaza lui 1 Martie.
Dar fiecare isi poate monitoriza personal greutatea zilnica .. .





LIDIA si Stefan-Eduard (21.08.2006)
Pozici si www.dropshots.com/mamidestefan" target="_blank"> Filmuletze
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
"A true friend is the one who holds your hand and touches your heart."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidestefan spune:

quote:
Originally posted by AncaMaria

Pe mine ma tenteaza sa incerc cura asta... tu ai inceput?... nu ai spus ce rezultate se pot obtine..

"Cheia acestei cure este ca, pe toata durata ei (si daca poti si dupa aceea, cu atat mai bine!) TREBUIE, pe stomacul gol, sa bei jumatate de litru de apa (sau ceai), dupa care astepti jumatate de ora inainte de a manca.
Fara asta nu va apucati, nu merita! "

Nu am inteles daca apa trebuie bauta numai dimineata sau inainte de fiecare masa..

Sa fim slabe!

Anca & Bianca (19 iulie 2004)




Eu voi incepe cura de la 1 Martie.
Persoana care a tinut-o timp de 3 luni (schema B) a slabit 15kg.
Apa (1/2l) se bea DIMINEATA pe stomacul gol .



LIDIA si Stefan-Eduard (21.08.2006)
Pozici si www.dropshots.com/mamidestefan" target="_blank"> Filmuletze
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
"A true friend is the one who holds your hand and touches your heart."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AncaMaria spune:

mamidestefan, multumesc de raspunsuri, pai atunci incep si eu de pe 1 martie si va spun atunci greutatea.. ca sa putem face o listuta si sa trecem si target-ul.. si eu incep cu schema A, cred ca e mai usoara pentru inceput...

Pana atunci sper sa ni se alature si alte fete..

Spor la aprovizionat cu legume si fructe..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana81 spune:

Bau! Si eu pe la cura asta, mai Lidiuta!
Sa va zic cateva detalii hot despre mine. Dupa ce am nascut la 2 saptamani aveam 68 kile cat inainte ( asta la 1,72m) Consider ca aratam bine. Acum as vrea 65 kile. Sa va zic de unde incep????? dela 78 kile. Nu stiu cum am crescut 10 kile cu alaptatul. dar asta este!
Acum ma bag si eu de pe 1 martie la cura deci vreau sa slabesc 10 kile. daca merge si mai mult. dar eu zic ca fara aerobic nu cred ca reusesc. eu intotdeauna am fost mai sportiva, cred ca si de aia m-am ingraat in sedentarismul asta.
Deci inca o grasuna la cura!
Ma primiti?

Ioana de Andrei Vladimir(24.07.2006)
nunta Vladimir
Botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

Bun, grup de suport si mai mare

Sa stabilim ce si cum.Legume eu fac la cuptor de exemplu, dar pun putina sare si putin ulei de masline.E bine?
Mai am o reteta buna de ciupercute-oare intra la prima saptamana?Ceapa, usturoi si alte cele stiu eu ca nu au calorii si sunt sanatoase.Ne lamureste si pe noi cineva?

Eu o sa scriu exact greutatea joi, apoi in fiecare joi vin cu raportul zilnic.Nu ma stresez cu cantaritul zilnic, sper sa am toata rabdarea si sa mai aplic una alta ce mai stiu de pe la alte diete.Culmea, eu mananc sanatos dar nu prea mai reusesc sa dau jos-in ultimul timp.

Cu miscarea stau bine, zilnic cativa kilometri pe jos, mai bicilesc cate 20-30 minute, daca ma mai apuca cheful mai fac si gimnastica cu baiatul meu(ce ajutor de nadejde, daca nu fac bine ma corecteaza:nu asa mami, asa).

E bine ca suntem cateva si ne putem incuraja

-----------------------------

Gabriela, Rebecca si Phillip

Mergi la inceput