Gasirea partener(ului)/(ei) prin matrimoniale

Gasirea partener(ului)/(ei) prin matrimoniale | Autor: Ficusia

Link direct la acest mesaj

Am vazut ca se poarte gasirea partenerilor pe situri de dating sau agentii matrimoniale.
Am fost la nunta la cineva care s-au gasit pe internet.

Aveti incredere in asa ceva?
Cit de mult "renteaza" sa ai incredere in asta, ca iti gasesti partenerul si vei fi fericita cu el.

Am inteles ca in unele tari se fac si teste de compatibilitate ale celor doi la psiholog.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zenon spune:

nu stiu daca e vorba de a avea incredere sau nu. Este o alta modalitate de a intilni oameni. Daca scrie matrimonial, nu trebuie neaparat sa te casatoresti cu primul care-ti raspunde. Sint oameni mari, se presupune cu discernamint, care se pot intilni la o cafea, la doua cafele, se plac sau nu, continua sa se vada sau nu.
Ah, ca pot fi si diversi ciudati care abuzeaza de sistem, dar ciudati poti intilni oriunde. Chiar si colegul de birou poate fi tare "ciudat" in privat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Stiu si eu persoane care s-au cunoscut in acest fel si s-au casatorit.
Personal, nu agreez aceasta metoda. Nu am practicat-o.


poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

si eu am auzit de cupluri care s-au cunoscut asa.Unora le merge super,sunt fericiti,dar cred ca proportia dezamagirilor e mai mare decat a cazurilor fericite.Si am auzit si de niste cazuri de-ti vine sa o iei la fuga
Dar de fapt,riscuri sunt in orice relatie,poti sa fii si 7 ani cu cineva si la sfarsit sa ai o "surpriza" de ramai traumatizat pe viata.Doar ca e mai riscant sa te mariti cu careva de pe net,sau din poza de la agentie.

De ce intrebi?Te bate gandul...?

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

"Pe net" nu se afla o specie aparte: sint tot oamenii pe care ii vezi pe strada... uneori ascunsi de ceva mai multe masti, atit.


Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymcar spune:

Pentru unii netul poate fi singura sansa. Exista oameni care sunt prea timizi sau, pur si simplu, prea ocupati ca sa aiba timp sa cunoasca posibili parteneri in alta parte. Sa fim seriosi, cati oameni trebuie sa cunosti ca sa dai pana la urma de unul potrivit?! Eu zic ca tare multi. Netul iti poate da sansa sa cunosti foarte multi in timp relativ scurt, sa faci o prima triere grosiera si numai cu cei care par sa merite sa pierzi vremea sa te si vezi. In final tot la relatii personale, directe se ajunge, tot personal se face alegerea finala si se ia decizia. Faptul ca netul ti-a dat ocazia sa iei contact de-a valma niste zeci sau sute de indivizi, chiar daca 90% din ei ii categorisesti dupa criteriile proprii drept gunoi este o oportunitate, nicidecum un dezavantaj. Pana la urma cam acelasi lucru se intampla oriunde. Sa zicem ca iei contact cu oameni noi la o petrecere la care sunt 20 de indivizi de sexul potrivit. Pai probabil 18 dintre ei tot la capitolul "gunoi" se incadreaza, nu? Ca sunt fie ocupati, fie deja beti, fie prea tineri sau prea batrani etc. Macar pe net ai posibilitatea sa pui filtre si ii elimini automat pe toti cei care nu corespund in mod flagrant (varsta, greutate, inaltime, nivel de educatie si mai stiu eu ce alte criterii).
E adevarat ca pe net se ascund mai usor impostorii. Dar neplacerile majore se evita destul de usor cu putina minte si in final tot la face to face se ajunge, asa ca... Si oricum un impostor ramane un impostor si in viata reala si poti constata ca de fapt e casatorit si dupa ce l-ai cunoscut la coada la paine si ati fost impreuna un an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

nu are importanta unde te intalnesti cu viitoarea ta pereche. Eu la aproape 40 de ani nu prea ma duc la discoteci, nu prea am cu cine sa merg la chefuri, reuniuni, peste tot trag copiii dupa mine, alta solutie decat netul nu prea am.

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Eu nu mi-am cunoscut sotul pe un site de matrimoniale, ci pe chat (mIRC).

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

quote:
Originally posted by Cristina_C

Eu nu mi-am cunoscut sotul pe un site de matrimoniale, ci pe chat (mIRC).




eu am fost la doua nunti la care mirii s-au cunoscut in acest fel.
o pereche are deja un copil de doi ani.

fetele de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Eu mi-am cunoscut sotul pe net si e suuuuuper!!!Suntem casatoriti de aproape 3 ani si avem un baietel grozav.E cea mai buna alegere pe care am facut-o vreodata.Am vorbit pe net si la tel aproape 2 luni, apoi ne-am intalnit si 6 luni mai tarziu ne-am casatorit :)
Nu am putut sa imi gasesc pe cineva in viata reala pt ca lucram mult, numai ce fusesem avansata si lucram cate 12 ore pe zi :(......la chefuri , baruri, cluburi mergeam mereu insotita de gashca de prieteni si nu mai interesa de nimic altceva.
Am prietene insa care pe acelasi site dau din dobitoc in dobitoc, deci nu e mereu roz.....


Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

http://www.dropshots.com/adrianayampey

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mona72 spune:

Eu cred ca ideal ar fi ca doar "gasirea" sa fie pe Internet.
Apoi sa urmeze telefoane,intalniri,comunicare (in realitate
de data asta)...,ca in orice alta relatie.Si cum a punctat
ymcar,tot la "relatii personale,directe" se ajunge.
Ca doar nu se casatoresc "pe Internet".Desigur ca exista si
exceptii,ca poti s-o dai in bara sau sa pierzi timpul,sau sa
sari peste etape, sau...etc...

Mergi la inceput