Puterea de a o lua de la capat

Puterea de a o lua de la capat | Autor: florentza

Link direct la acest mesaj

Aveti puterea de a o lua de la capat? De exemplu ,in cazul unui divort a-ti mai avea curajul sa cunoaste-ti o alta persoana alaturi de care sa va refaceti viata (mai ales in cazul in care se afla un copil la mijloc ) ? Voi puteti expune si alte exemple de a renaste...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Nu.. eu dupa ce am divortat am hotarat sa imi pun cenusa in cap si sa ma calugaresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brotacel03 spune:

Eliza, me too!
Asta nu inseamna ca trebuie sa faceti ca noi :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

si eu

Bun, deci fara gluma: acum am terminatcu al doilea divort. Din prima casnicie n-am avut copii, acolo am divortat mai usor. Acum am stat cu ex 10 ani, de dragul copiilor, am tot sperat, si n-aveam curaj pt "restart" Acum ca s-a terminat totul, sunt un pic nervoasa de ce n-am divortat mai repede
Raspunsul meu e DA! am curajul sa reincep viata in orice moment. Asa cum m-am descurcat si pana acum cu 2 copii, nici acum nu ma sperie nimic!

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florentza spune:

Am deschis acest subiect pt. ca mi-am pus aceasta intrebare de multe ori,in mintea mea.Si raspunsul pe care mi l-am dat a fost ca nu as avea curajul (rabdarea)de a cunoaste o alta persoana si mai bine as ramane singura si m-as dedica copilului.Asta gandesc acum,dar daca ar fi sa se intample vreodata ,cine stie ? Poate atunci as judeca altfel (dupa o perioada de singuratate) ; pe masura ce timpul trece te mai maturizezi,e greu si singura asa ca ...un stalp in casa,un umar pe care sa pui capul trebuie sa ai...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla28 spune:

eu una am divortat, am mers mai departe, m-am recasatorit si daca ar trebui, as lua-o de la capat inca o data daca asa ar fi sa fie. Omul nu stie de ce e capabil sa indure si sa ierte pana nu este pus in fata acelei situatii.
cel mai cumplit cred ca este sa treci peste moartea unei persoane dragi, sa iti vezi copilul suferind, etc, celalalte, sunt doar experiente mai putin placute.
Gabi_K, sa stii ca te admir pentru curajul tau.

Carla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

mi-ar placea sa pot sa o iau de la capat asa cum mi-ar fi placut ca si mama mea sa-si fi refacut viata dupa divortul de tatal meu.dar ,parerea mea,e cam greu sa gasesti o persoana care sa te iubeasca pe tine si copilul altuia,sa aiba rabdare atunci cind tu esti indoita.nu stiu daca as avea curajul.totusi cred ca toti meritam o a doua(a treia) sansa.si totusi in ultima perioada aceasta intrebare mi-o pun si eu destul de des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

quote:
Originally posted by carla28

eu una am divortat, am mers mai departe, m-am recasatorit si daca ar trebui, as lua-o de la capat inca o data daca asa ar fi sa fie. Omul nu stie de ce e capabil sa indure si sa ierte pana nu este pus in fata acelei situatii.
cel mai cumplit cred ca este sa treci peste moartea unei persoane dragi, sa iti vezi copilul suferind, etc, celalalte, sunt doar experiente mai putin placute.
Gabi_K, sa stii ca te admir pentru curajul tau.

Carla

"Oamenii pot uita ce le-ai spus, dar nu vor uita nicioadata cum i-ai facut sa se simta"(Carl W.Buechner)



Multumesc, dar in cazul meu nu era doar un act de curaj. Am incercat sa salvez ce a mai ramas din copilaria copiilor mei, din tineretea mea, din feminitatea mea, din mandria mea. Am platit un pret imens (financiar vorbind) dar a meritat.

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

quote:
Originally posted by Eliza5

Nu.. eu dupa ce am divortat am hotarat sa imi pun cenusa in cap si sa ma calugaresc.


Ha-ha-ha, mai ales tu.

Depinde ce intelegi tu prin "a o lua de la capat". Pe de o parte viata mea a fost mult mai intensa si interesanta dupa divort (si nu numai ca viata intima, ci si sociala), dar refuz sa ma gandesc la o alta casatorie. Cel putin deocamdata.


Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

As lua-o de la cap, nu chiar imediat dar in mod cert mi-as reface viata. Doar ca probabil mi-ar veni cam greu sa suport perioadele cu tatonari, hai sa ne povestim fiecare viata, cat de minunnatt vrem da parem si tot tacamul. Chestia asta ma cam plicitisea si pe la 17 ani daramite la peste 30.



" You must be the change you want to see in the world" Gandhi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zepellina spune:

quote:
Originally posted by Eliza5

Nu.. eu dupa ce am divortat am hotarat sa imi pun cenusa in cap si sa ma calugaresc.

Eliza si Alex (15 nov. 2004)




asta ma gandesc sa fac si eu

zepellina

Mergi la inceput