Puterea de a o lua de la capat

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

nu e cazul meu, spun doar ce as face daca ar fi sa ajung acolo.
cred ca e bine sa lasi usa deschisa posibilitatilor. daca o fi sa se intample ceva, voi vedea la fata locului cum voi actiona, cum imi va dicta inima. oricum, nu l-as lua pe nu in brate din prima.


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:


Am luat-o de la capat inainte de a ajunge la final... la divort.

Normal ca trebuie sa avem o a doua, a treia... sansa. Ai impresia ca ei ramin singuri, neintelesi si indurerati???

"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

am mai trecut prin asta si in mod cert as avea curajul sa o iau de la capat.

De fapt, nici nu cred ca e vorba de curaj... as putea la fel de bine sa formulez "n-as avea curajul sa mai incerc sa convietuiesc cu el la un moment dat".
Deci a o lua de la capat poate fi sau curaj sau lasitate in aceeasi masura, dar le-as avea pe ambele.

Si sint sigura ca, cu cit inaintez in virsta linga el, cu atit mai simplu mi-ar fi sa-i spun pa-pa in momentul in care descopar ca nu sint fericita.
De ce?
Pentru ca as avea din ce in ce mai putin timp ramas sa-mi adun viata si sa o refac. Si nu cred ca as fi dispusa sa il pierd si pe ala pe care-l mai am. La 20 de ani poti fi generos cu multisansele... la 40 de ani, nu.

Si ar mai fi o diferentza: acum as premedita.
Nu m-as mai trezi intr-o buna dimineatza sa tzopai brusc afara din relatie.
As incerca sa planific, pentru "a smooth transition", chit ca asta e un nume frumos pt. "a insela".
Nu-i frumos, moral, etic - dar e ceva frumos, moral, etic atunci cind o familie se sparge in bucati?

Probabil mi-as lua o marja de timp in care sa ma re-auto-echilibrez, sa cunosc oameni, sa ma detasez de el, sa stabilesc unde si cum voi sta si care imi sint resursele. Sa ma asigur ca n-o sa imi fie atit de greu incit sa ma intorc.
L-as parasi... treptat, pina la punctul la care si-ar da seama.

Cam asta as face.
Decizia ar fi aceeasi, doar lucrurile s-ar derula altfel.


Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Eu cred ca fiecare isi traieste viata asa cum considera.
Unii sterg cu buretele tot ce-a fost si intra cu tot sufletul intr-o relatie noua. altii nu se simt pregatiti s-o faca, sau poate nu mai au disponibilitatea sufleteasca pentru compromisuri.

Am prietene care nu-si mai doresc s-o ia de la capat, fie si doar pentru ca isi accepta viata lor de acum ca fiind varianta cea mai buna, avand independenta.

Eu una gandesc altfel, desi am ceva probleme in acceptarea legalizarii relatiei (cum zicea si alex).

Nu e vorba de curajul de a cunoaste pe cineva, ci sa fii dispus sa accepti pe cineva in viata ta, cu plusurile si minusurile inerente, si mai ales de sansa care poti sa o ai sau nu.
Dar oamenii judeca diferit, si doar pentru asta nu inseamna ca o varianta e mai buna decat cealalta.

Adina + Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

quote:
Originally posted by Alex2

quote:
Originally posted by Eliza5

Nu.. eu dupa ce am divortat am hotarat sa imi pun cenusa in cap si sa ma calugaresc.


Ha-ha-ha, mai ales tu.

Depinde ce intelegi tu prin "a o lua de la capat". Pe de o parte viata mea a fost mult mai intensa si interesanta dupa divort (si nu numai ca viata intima, ci si sociala), dar refuz sa ma gandesc la o alta casatorie. Cel putin deocamdata.


Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...




Idem, la mine ca la Gabi a fost a doua casatorie, dupa ce din prima nu au rezultat copii.
NU pot sa ma gandesc la o noua casatorie, cel putin la momentul asta.
Nu pot sa-mi inchipui ca as mai putea lasa jos garda in viitorul apropiat, si ca as mai lasa-o jos total niciodata.

>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena http://www.rhp.ro/Andreasn/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miluna spune:

Eu nu cred ca trebuie neaparat sa te recasatoresti ca sa iti "refaci" viata. Poti avea o viata implinita si necasatorita. Iti cresti copiii, ai o cariera, calatoresti, studiezi... si in general faci ce iti doresti tu, esti propriul tau stapin.
Si daca o fii sa fie sa intilnesti un om deosebit, care sa merite intradevar sa o iei de la capat cu o noua relatie... foarte bine.
Dar e mult mai greu intradevar cind te apropii de 40 de ani... nu mai ai nici hormonii, nici entuziasmul sau inocenta de la 20 de ani. E mai greu sa faci compromisuri, te adaptezi mai greu cu o persoana noua. Plus ca variantele de alegere sunt mult mai restrinse.
La cum vad lucrurile acum, as zice ca nu ma voi recasatori. But never say never.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:

Florentza, eu cred ca as incerca sa o iau de la capat. Cat despre hormoni...mama mea a luat-o de doua ori de la capat, a divortat tot de doua ori, acum are un iubit.....doar ca acum ea e cea rea in relatii.
Decat sa stai sa induri intr-o casnicie nereusita mai bine induri ce iti ofera viata singura fiind.
Iar noi copiii nu am suferit prea mult, vietile noastre nu au fost cu mult diferite fata de alti copii.

si bebe Elisa Nicola(21 sept. 2004)

http://community.webshots.com/user/2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florentza spune:

Am in jurul meu 2 cazuri : mama,care desi a avut o viata grea alaturi de tata (vitreg) ,nu a divortat pe motiv "sa aibe copiii tata\sau\ce-o sa zica lumea,neamurile ...ca insir barbatii",el fiind al 2-lea...si soacra mea care dupa ce a divortat (a suferit f. mult ,a facut si diabet pe stress...probabil ca a avut si predispozitie spre a face boala)si dupa o perioada de suferinta dupa primul, a intalnit (norocul ei)un barbat extraordinar care a avut rabdare cu ea , sa-si revina (desi ea atunci ia spus ca ii place de el ,nu-i e indiferent dar... ca nu poate sa-l iubeasca pt. ca ea il mai iubeste si acum pe fostul...Si el a acceptat asa ...convins fiind ca dupa ce se vor vindeca ranile, va putea sa-l iubeasca ).Prin puterea de a o lua de la capat eu inteleg sa ai taria de a pune punct unei situatii care nu mai promite nimic si de a merge mai departe alaturi de cineva care te merita .Sau la aflarea unui diagnostic trist (...sa ne fereasca cel de sus...)sa ai puterea sa lupti....pt. ca D-zeu ne-a dat viata ca s-o traim ,nu ca sa ne-o luam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

da, am avut-o si as avea-o din nou. iar chestia cu legalizarea... oricum nu este ceva din caietul meu cu dorinte.

sunt intr-o noua relatie, cu copil din prima, si daca n-o fi sa fie, asta e.

numai ca mi se pare ciudata expresia: a o lua de la capat, sau a-si reface viata... eu continui acolo unde am ramas, ca nu pot da timpul inapoi!


Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput