Ai nostri, ca brazii- ian-feb 05 (42) LMA

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

Multumim, Bubu!
sa stii ca ori e cresa, ori gradi ori scoala, primul contact cu colectivitatea are acelasi efect. daca il duci prima data la gradinitia de ex la 4 ani, tot asa se va acomoda, doar ca va fi putin mai mare.

chiar recent mi-a povestit o mamica a carei fetita a fost la cresa si a avut citeva raceli, acum e la gradi si deja e imunizata, pe cind colegii ei care abia au inceput trec prin racelile de debut.
In plus, nici nu sint sigura ca a luat de la cresa, putea la fel de bine sa o ia de la taica'su care a avut al 2-lea val de raceala, plus ca fost simbata in parc, a fost foarte cald, nu a avut haine potrivite la ea ca era de vineri seara la soacra si era cu haine mai groase pt vremea aia, a alergat, o fi transpirat, virusurile sint in floare, mai bate vintul, etc..

Inca nu am trecut pe antibiotic, temperatura oscileaza ziua sub antitermice intre 39.1-38.5, sa vedem la noapte. Starea ei in rest este destul de buna, se joaca, e vioaie, dar nu prea vrea sa manince.
tuseste/stranuta si are din nou muci la greu, dar nu este infundata, ceea ce e ff bine ca respira normal.

Liviana, voi cind incepeti cresa?sau nu am citit eu bine si deja a mers?


Patricia si Rebecca (05.02.05)

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Liviana, asta e gradinita: http://www.gradinitebucuresti.ro/index.php?c=-2&s=5&g=224

Multumim pentru sfat
Deocamdata sfatul celor de acolo e sa il dam program scurt sa nu se simta parasit. Sa vedem cum se comporta miine, pe urma ma astept sa se imbolnaveasca . Noi tinem in continuare si bona pentru ca nu are cine sa stea cu el daca se imbolnaveste..

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Super tare, Anda! Am savurat si ultima povestioara, super, ca de obicei!

Simona, noua ne-au spus cand l-am dus la cresa, ca este mai bine sa-l lasi din prima la program lung, mai tarziu este posibil sa nu mai vrea sa ramana in continuare, stiind ca vei veni sa-l iei acasa. Dar cred ca depinde de fiecare copil, cum se adapteaza...

Patricia, asa este, este inevitabil. Primul contact cu colectivitatea, indiferent la ce varsta e, poate provoca imbolnaviri. Acum, insa, mie mi-e prea mila sa-l mai duc pe Vlad. Mai ales ca are 4 luni de cand nu a mai avut absolut nimic, nicio raceala! Doamne ajuta, ii dau in continuare Septilinul, eu zic ca de la el i se trage. Cred ca o sa-mi iau si eu niste pastilute, ca de cand zic si nu mai apuc....


Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

Buna dimineata mamici.

bebeii bolnaviori si le doresc insanatosire grabnica.

Noi suntem foarte bine insa mami a fost cam aglomerata in ultimul timp cu sesiunea (pe care am terminat-o, Slava Domnului), cu munca si treburi casnice, si ceva bolnavioara, toate pe langa cele 2 minuni ale mele.

Cu copii, am spus-o si o repet, am fost binecuvantata fiindca si Cris este la fel de cuminte ca Andrei, papa si doarme toata ziua. In momentele de veghe inspecteaza camera si asculta muzica, rade si gangureste. Am fost nevoita sa opresc alaptatul de luni fiindca iau antibiotice pentru o infectie care mi s-a extins de la masea in gat si din gat spre plamani (am asteptat eu prea mult sa treaca singura ca sa nu iau medicamente). Sper dupa ce termin tratamentul sa pot relua alaptatul.
Andrei este in continuare acelasi pui minunat dar care nu vrea sa faca la olita. Intr-o singura zi am prins un pipi de dimineata si a fost veselie mare. Ramanem pe baricade si incercam in continuare. Ma gandeam sa-i dau chiloti de bumbac pe sub pampers poate asa il deranjeaza si imi spune cand face.
In relatia cu surioara lui se pare ca devine din ce in ce mai posesiv cu ea fiindca din secunda in care o vede o cere in brate (si eu i-o dau, cu sustinere din partea mea bineinteles) si o mangaie, ii da suzeta, o pupaceste si spune intruna "a mea, a mea". Daca plange ne spune ca "pange bebe, hai, hai!" si trebuie sa ne executam ca altfel ne cearta la greu. Cat de frica mi-a fost sa n-o respinga si uite ce fratior minunat se dovedeste a fi. Insa si noi evitam sa-l certam sau sa-i atragem atentia in privinta lui bebe. Chiar daca o jeneaza cu ceva incerc sa iau masuri dar fara a-l certa pe el si tot timpul cand doarme ea il petrec alaturi de el iar daca eu sunt la ea atunci tati se duce la el.

Cam astea sunt vestile noastre. Va .

Oana, nazdravanul Andrei (18.02.2005) si Cristina (8.02.2007)

Comorile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Fetelor...sunt in al-9-lea cer! Asa arata...FERICIREA!!!
Va pup cu drag pe toate, am vrut sa va spun intai voua.

mama de BAIAT (9 ian. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Felicitari Irina!

Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
Am buba!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

Irina, FELICITARI!!! Ce bucurie!!! Sa va dea Dumnezeu o fetita frumoasa si sanatoasa (cum am inteles ca va doriti!?!)! Sarcina usoara!

Oana, nazdravanul Andrei (18.02.2005) si Cristina (8.02.2007)

Comorile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

Tomasa, felicitari! sa fie asa cum ti-ai dorit si sa faci surioara lui Tudor! Sarcina usoara!!

Amaya, ma bucur ca merg toate bine!felicitari pentru sesiune!

Patricia si Rebecca (05.02.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shobo spune:

wooow, tomasa, m-ai surprins, FELICITARI!!! sa fie intr-un ceas bun si sarcina usoara! il faci sagetoator, nu?



Mamica lui Codrin din 21.02.2005
"Te iubesc nu doar pt. ceea ce esti, ci si pt. ceea ce sint atunci cind sint cu tine!"

Mergi la inceput