Rog barbatzii sa raspunda...

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
Originally posted by pisimuky

Sincer sa va spun, nu cred ca l-as insela pe sotul meu, desi poate ca ar merita-o



nu conteaza daca o merita el, ci daca o meriti TU.
Altfel te inseli singura....


Alex2,
mie femeile alea necasatorite care sint cu barbati casatoriti mi se pare ca nu inseala.
Pe cine sa insele?
Pe nevasta amantului?!
Si cum ar putea "sa o insele" din moment ce nici nu se cunosc macar?

Cel care e dual e el.
In rest, fiecare are dreptul la patratica lui de fericire, si fiecare o obtine de unde poate, in conditiile in care sint atitia oameni singuri-singuri.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymcar spune:

quote:
Originally posted by Bfly

quote:
Originally posted by pisimuky

Sincer sa va spun, nu cred ca l-as insela pe sotul meu, desi poate ca ar merita-o...
Mamica de nazdravan Rares si Mihnea

Good things last forever.


Crezi ca sa-l inseli e o solutie pentru problemele voastre?


"Nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma."

Roxana, mamica lui Andutu grasunelu' bursucelu' scumpicu' zis "Piedone"



Pentru probleme probabil nu, dar pentru ridicarea moralului poate da.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

quote:
Originally posted by Gabi_K
[... si poate si ce a dus-o pe dansa in pragul disperarii ca isi inseala sotul?

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)



Pe mine ma scuzati, dar eu nu pot intelege: de ce se tot spune pe aici ca o femeie isi inseala sotul ptr. ca e disperata si e neglijata, iar un barbat isi insala sotia, pur si simplu ptr. ca "barbati e porci"???!!!


_

Mai bine mor neinteleasa de nimeni,decat sa ma tot explic toata viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

quote:
Originally posted by ina78
...mai rar o sa vezi femei incurcate cu barbati mai tineri, singuri ...
Asa cred eu...

"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."



Si eu cred la fel... si stii de ce(parerea mea, desigur!)? Pentru ca ele stiu ca un barbat insurat nu le va face niciodata probleme, nu le va cere mai mult decat cateva ore/saptamana, nu se va implica emotional, pe cand un tinerel... este posibil sa puna suflet, sa ii ceara sa divorteze, chiar sa ii spuna tot sotului, ca ei sa divorteze si ea sa ramana cu el...


_

Mai bine mor neinteleasa de nimeni,decat sa ma tot explic toata viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymcar spune:

quote:
Originally posted by Desiree2002

quote:
Originally posted by Gabi_K
[... si poate si ce a dus-o pe dansa in pragul disperarii ca isi inseala sotul?

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)



Pe mine ma scuzati, dar eu nu pot intelege: de ce se tot spune pe aici ca o femeie isi inseala sotul ptr. ca e disperata si e neglijata, iar un barbat isi insala sotia, pur si simplu ptr. ca "barbati e porci"???!!!


_

Mai bine mor neinteleasa de nimeni,decat sa ma tot explic toata viata!




Nu se spune numai aici.
Si cred ca exista doua curente, cumva opuse. Unul e cel descris de tine, celalalt este cel conforma caruia barbatii au voie (pus si simplu fiindca sunt barbati !!!!) iar femeile nu.

Parerea mea este ca aceasta idee subliniata de tine (femeile inseala fiindca sunt neglijate, barbatii fiindca sunt porci )provine in primul rand din faptul ca, obiectiv vorbind, barbatii au mai mare nevoie de varietate, asa i-a facut natura. Si isi cauta alte partenere si fara motive de nemultumire in familie. Dealtfel se cam stie ca fidelitatea nu este tocmai buna pentru sanatatea (in primul rand sexuala) a barbatului si asta nu de ieri de azi (e si o vorba pupulara care zice ca fidelitatea e moartea p***i). Probabil din cauza asta sunt considerati porci, ca inseala "fara motiv", in sensul ca nu au fost neglijati de sotie, li s-a oferit tot ce si-au dorit etc.
Si asta poate explica si cealalta parere (ca barbatii au voie, femeile nu). Pur si simplu pentru ca barbatii au nevoie de mai multe partenere, femeile nu prea...

In ambele cazuri nu se iau insa in cosiderare ceilalti, neglijatii, cei care au probleme de compatibilitate sexuala sau de nivel de afectivitate etc si care pot fi de ambe sexe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Ymcar, tu spui ca TOTI barbatii inseala? Sau ca toti ar avea nevoie sa insele, chiar daca nu o fac?


_

Mai bine mor neinteleasa de nimeni,decat sa ma tot explic toata viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymcar spune:

Nu spun ca toti inseala. In primul rand nu toti sunt casatoriti asa ca nu se pune problema. In al doilea rand nu sunt toti la fel. Unii sunt mai activi hormonal, altii mai putin, unii sunt mai indrazneti, altii mai putin, unii pun inaintea oricaror nevoi naturale anumite principii, altii nu, unii sunt foarte crediciosi, altii nu, unii au noroc de o sotie care le ofera o varietate si abundenta sexuala exceptionala in cuplu, altii trebuie sa se milogeasca sau targuiasca pentru un contact sexual. Este un joc de "forte" a carei rezultanta difera de la caz la caz. Oricum statisticile din cate retin ziceau ceva de peste 60% la barbati, peste 40% la femei. Nevoia eu sunt convins ca o simt toti barbatii "normali", in sensul de activitate hormonala medie (sau peste medie). Nu neaparat tot timpul, dar in anumite etape ale vietii (si ale casniciei) sunt sigur ca da.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Ymcar, punct ochit, punct lovit. Intr-adevar, cred ca a insela ( daca as face-o eu ) ar echivala cu ridicarea moralului. De ex. discutam cu cineva care imi zicea ca toate femeile pe care le cunoaste si care au avut probl. in casnicie din cauza infidelitatii sotilor doar asa s-au "echilibrat" - inselandu-i. Dar, va intreb eu pe voi, atata timp cat eu si al meu sotior ne potrivim ca o manusa ( in pat ), ca in viata de zi cu zi parca nu mai suntem chiar pe aceeasi lungime de unda cum eram odata, iar relatia sexuala e super buna ( as zice chiar mai buna decat la inceputuri ) ce poate sa caute in alta parte, ca zau daca inteleg. Varietate, varietate dar calitate ?! Ca sa fii dezamagit ca nu s-a meritat toata "agitatia", cum zicea cineva ?! De ex. pe al meu il suspectam ( si toate indiciile asta imi arata ca a fost ceva) ca umbla cu una divortata de 5 ani, care la randul ei are o fetita . Nu mai zic ca si acum isi tine telefonul tot ascuns, ca pana la urma ajung sa cred ca mai are unul pt. ca de fiecare data cand il prind si ma uit pe el, nu are in agenda telefonica decat vreo 3-4 numere, el care cunoaste atata lume si are atatea relatii si + de asta nici tine minte numerele de telefon pe de rost. Eu, sincer, ma indoiesc ca ar putea avea o relatie sexuala mai buna decat cea pe care o avem noi. Modestia ma inconjoara...

Mamica de nazdravan Rares si Mihnea

Good things last forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:


quote:
...Parerea mea este ca aceasta idee subliniata de tine (femeile inseala fiindca sunt neglijate, barbatii fiindca sunt porci )provine in primul rand din faptul ca, obiectiv vorbind, barbatii au mai mare nevoie de varietate, asa i-a facut natura. ...

Si asta poate explica si cealalta parere (ca barbatii au voie, femeile nu). Pur si simplu pentru ca barbatii au nevoie de mai multe partenere, femeile nu prea...


adik sint doua curente opuse, plecate de la acelasi mare adevar, ca barbatii sint creati sa insele, femeile nu...
Mi se pare absolut fals.
La fel de fals precum ideea ca "o femeie nu inseala daca n-are motive"... sau "n-are nevoie de varietate si confirmari".

Rutina zilnica kilareste la greu orice forma de pasiune, fie ea cit de rezistenta.
Si asta e valabil si pentru barbati, dar si pentru femei.
Nu e in natura lor de plicticoase sa nu schimbe peisajul si partenerul douaj' de ani, cu cit dospesc in aceeasi situatie cu atit se simt mai bine, asa cum probabil se crede.
Dar in mod cert educatia diferita creaza tipologii diferite.

Daca o fetitza e educata in ideea ca maritisul e cel mai minunat lucru care i se intimpla in viata, bineinteles ca va avea un nivel de anduranta mai mare la toate vicsitudinile vietii in doi. Va vina un sot si va tine cu dintii de el, uneori chiar renuntind la a se simti implinita ca femeie, in favoarea statutului de sotie si mama.

Iar daca pt. baietzel se aplica educatia cf. careia succesul se raporteaza la prada din dreapta, va fi foarte greu sa se considere un adult implinit cu o unica cucerire, ai aia trecuta de 40 de ani si dupa vreo doua nasteri. Si va utiliza backupul din cind in cind. E vorba de sistemul lui de autoevaluare, justificat simplu prin mama natura.

Insa daca amindoi sint educati in sensul "tu esti important, restul sint unelte" , sint sigura ca procentul de infideli va fi acelasi la ambele sexe.

Asa ca teoria asta cu "natura insurmontabila" a barbatilor nu e numai falsa, e si periculoasa prin crearea si perpetuarea unor reguli strimbe.

Elise & BBLisa

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymcar spune:

quote:
Originally posted by pisimuky

Ymcar, punct ochit, punct lovit. Intr-adevar, cred ca a insela ( daca as face-o eu ) ar echivala cu ridicarea moralului. De ex. discutam cu cineva care imi zicea ca toate femeile pe care le cunoaste si care au avut probl. in casnicie din cauza infidelitatii sotilor doar asa s-au "echilibrat" - inselandu-i. Dar, va intreb eu pe voi, atata timp cat eu si al meu sotior ne potrivim ca o manusa ( in pat ), ca in viata de zi cu zi parca nu mai suntem chiar pe aceeasi lungime de unda cum eram odata, iar relatia sexuala e super buna ( as zice chiar mai buna decat la inceputuri ) ce poate sa caute in alta parte, ca zau daca inteleg. Varietate, varietate dar calitate ?! Ca sa fii dezamagit ca nu s-a meritat toata "agitatia", cum zicea cineva ?! De ex. pe al meu il suspectam ( si toate indiciile asta imi arata ca a fost ceva) ca umbla cu una divortata de 5 ani, care la randul ei are o fetita . Nu mai zic ca si acum isi tine telefonul tot ascuns, ca pana la urma ajung sa cred ca mai are unul pt. ca de fiecare data cand il prind si ma uit pe el, nu are in agenda telefonica decat vreo 3-4 numere, el care cunoaste atata lume si are atatea relatii si + de asta nici tine minte numerele de telefon pe de rost. Eu, sincer, ma indoiesc ca ar putea avea o relatie sexuala mai buna decat cea pe care o avem noi. Modestia ma inconjoara...

Mamica de nazdravan Rares si Mihnea

Good things last forever.




Pai... evident ca ridica moralul... mai bine ca orice altceva! De asta poti fi convinsa.

Cu restul pui problema gresit. Care e muzica ta favorita? Sa zicem ca Beatles. Ok, o sa asculti beatles cu placere toata viata, pentru tine e cea mai buna muzica posibila. Dar nu imi zice ca uneori nu ti se face macar un pic chef sa iei o pauza si sa incerci si altceva. Dupa care te intorci cu mare placere la beatles. Poate nu e cel mai bun exemplu, dar....

Mergi la inceput