Placerea sexuala in diversitatea ei cap. 2

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

quote:
Originally posted by boticelina

Nu cred ca li se poate imputa asta doar barbatilor, si femeile sunt maestre in santaj emotional.


O-ho-ho....

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

quote:
Originally posted by redi

Deci schimbati-va prejudecatile ,nu la toate femeile le place da faca sex oral .


Ok, eu nu am cunoscut femei care sa nu le placa (nu neaparat cu care am avut ceva...). Dar as vrea sa vina cea care a facut si nu i-a placut sa spuna de ce. Nu ideea ca nu-mi place dar nici nu stiu cum e.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Mie odata un barbat mi-a explicat, plin de emfaza, " strategia" cuceririi si mentinerii unei relatii cu femeile: " femeia nu tre sa stie cand/de ce pleci, si cand/daca te intorci, femeia nu trebe sunata de X ori pe zi", etc, samd.Si i-am intors un mare spate( vorba cuiva de mai sus), pt. ca eu functionez exact invers.Si nu a inteles de ce, pt. ca el avusese mare succes cu aceasta strategie, toate il asteptau cu mare sperantza in suflet sa catadixeasca si sa se intoarca...

Apoi tot el:" in genunchi te rog sa imi mai dai o sansa".Chestie care l-a coborat si mai mult in ochii mei.Cum poti sa contezi pe un barbat care da dintr-o extrema in alta???

Asa ca "strategiile" sunt bazate pe experientzele anterioare ale individului, nu inseamna neaparat ca si functioneaza.

Si da, recunosc, si eu sunt extrem de orgolioasa.

V

“In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redi spune:

Mie nu mi-a placut !
Am zis in capitolul unu de dezavantaje ,le putem numi neplaceri ,de aia nu mi-a placut.
Nu cred ca pot sa enumar motivele ,sunt intime .
Totusi am facut efortul sa discut cu ginecologi si experimentati ,chiar si cu partenerul,nu am considerat un tabu.
Acum ,imi place ,dar poate nu asa mult ca barbatilor.
Si neplacerile exista si acum ,insa stiu sa le gerez mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Ba ai putea sa enumeri motivele, ptr a ni se explica si noua de ce nu va place, nu sa ramanem noi masca si fara o explicatie.
Da, Victoria, asta este o schimbare de situatia, dar care la tine nu a prins.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaisanais spune:

quote:
Originally posted by Alex2

Boticelina, daca tot e subiect "hot", ai putea macar sa ne sugerezi ce anume nu accepta sotul tau? Cat poate fi de grav?

quote:
Multumesc pentru explicatie.... sunt pocnita in moalele capului de explicatie... oricum, iti multumesc pentru sinceritate....Si acum te rog sa mergi pana la capat cu sinceritatea: cum va asteptati sa reactionam noi, partenerele voastre, la acest santaj? Ca, daca ma intrebi pe mine, eu as intoarce un mare spate unui astfel de partener, oricat de mult m-as tavali de durere si oricat de mult mi-ar fi inima de rupta in bucati! Dar banuiesc ca, din punctul vostru de vedere, al barbatilor, ar fi exact reactia pe care n-ar trebui sa o avem....sau, ma rog, vorbesc in numele curiozitatii mele: n-ar trebui sa o am.

Vezi cat de orgolioasa poti fi? Atunci de ce te sochezi ca asa ar reactiona un barbat, care prin felul lui de a fi pune orgoliul mai presus de orice?
Ce asteptam noi? Sa cedati, bineinteles? "Cine-i mai destept, cedeaza", nu?
Redi, eu tot nu am inteles.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...



Nu stiu daca sunt orgolioasa, dar un lucru este sigur: nu pot sta langa un barbat care adopta astfel de strategii ca sa ma faca sa nu plec de langa el. Poate ca, din punctul tau de vedere sunt orgolioasa, eu stiu ca niciodata n-am plans ca sa fac un barbat sa ramana langa mine, n-am folosit ''capcana sexului'' ca sa-i arat ce pierde daca pleaca si n-am mintit cand am aratat cum sunt construita pe dinlauntru. Dar nu cred ca mi-ar placea ca sotul meu sa foloseasca metode miselesti si sa ma santajeze emotional. Cred ca acest fapt chiar m-ar face sa nu mai cred in el, nici macar atunci cand este sincer...
Recunosc, am trait perioada cu tavalitul de durere, dar in momentul in care partenerul meu m-a considerat ''cetatean de rangul II'' am preferat sa-l las sa-si gaseasca perechea potrivita, si asta pentru ca l-am iubit !Vezi, ce bun samaritean sunt; poti spune din nou ca sunt orgolioasa!
Eu continui sa nu cred in relatiile construite pe nefericirea/ nesiguranta partenerului, pe cedarile irationale( caci, daca discutam de un joc intre parteneri, asta da, se poate!), continui sa cred ca poti sa fii iubit si sa iubesti pentru ca dai si nu ceri in schimb, iar cand primesti, nu cantaresti cat ai dat si cat ai primit. Si mai cred ca oamenii pot vorbi civilizat sau, macar, elegant, si fara sa foloseasca''arsenalul greu''-santajul emotional! Dar probabil ca fac parte dintr-o lume ireala.... daca eu vad relatiile astfel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

quote:
Originally posted by anaisanais
Eu continui sa nu cred in relatiile construite pe nefericirea/ nesiguranta partenerului, pe cedarile irationale( caci, daca discutam de un joc intre parteneri, asta da, se poate!), continui sa cred ca poti sa fii iubit si sa iubesti pentru ca dai si nu ceri in schimb, iar cand primesti, nu cantaresti cat ai dat si cat ai primit. Si mai cred ca oamenii pot vorbi civilizat sau, macar, elegant, si fara sa foloseasca''arsenalul greu''-santajul emotional! Dar probabil ca fac parte dintr-o lume ireala.... daca eu vad relatiile astfel.


Cred ca ai inteles gresit, si tras concluzia ca asta facem noi des, mereu, sau tot timpul. NU! Era referitor la cazurile astea de neexplicat, cand un mascul tine de orgoliul lui si cu dintii, riscand sa piarda altceva (ca doar totul se plateste in viata nu?).
Doar nu suntem batuti in cap sa facem din santajul emotional un scop sau un mijloc de comunicare, cucerire, convietuire. Sa fim seriosi. Ne place linistea si pacea intr-o relatie, mai mult decat voua poate.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Sotul meu e suparat pentru ca am acceptat un "threesome". Cu doi barbati. Iar el a facut un threesome cu doua doamne. Lucru cu totul si cu totul diferit; parerea lui.

Cat despre sexul oral, eu ofer cu placere (sotului meu). De primit insa nu primesc (de la el), desi mi-ar face placere. Mi-a zis ca n-a mai oferit si ca nu-i place; dar s-a straduit. Pana in momentul "h".

pisici si floricele
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

cred ca, da, poti sa folosesti si "arsenalul greu" - dar e cam riscant. Pui prea multa presiune si nu stii cum reactioneaza celalalt.
Poate cade in genunchi...sau poate considera ca nu mai e nimic de facut si pleaca?
Si - daca pleaca - cum il mai intorci?
Te duci dupa el si inversezi rolurile brusc?

Eu am folosit "metode extreme" o singura data, tot din orgoliu, si cind eram oricum dispusa sa fie sau la bal sau la spital.
Altfel, imi e cam sila de rolurile astea: nu-mi place sa ma vad nici pe mine pe post de satrap... nici pe el pe post de victima... si e un joc periculos: daca e atit de slab, s-ar putea sa nu-mi mai convina.
Iar daca nu e slab, de ce mai sta?

In rest... mie daca mi-ar spune al meu sa plec, as pleca.
Fara alte discutii.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

quote:
Originally posted by Elise
sa fie sau la bal sau la spital.


La situatii din astea m-am referit si eu. Atunci cand oricum nu prea mai ai ce pierde.
Boticelina ptr curaj. Dar tot nu inteleg de ce el trebuia sa afle asta. Da, este o "atingere a limitelor" pe care unii au prejudecati in a o accepta in categoria "normalitatii", chiar daca la randul lor si-ar dori sau au facut-o.
Dar daca acea experienta face parte din trecutul tau (banuiesc ca el nu era parte din actiune) e absurd sa va afecteze CASNICIA.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput