Placerea sexuala in diversitatea ei cap. 2

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

O partenera buna la pat este o partenera care e pe aceasi "lungime de unda", care are aceleasi preferinte si gusturi, o partenera care tine ritmul cu mine (ritmul in general, nu fregventa miscarilor :D )
Si, ca tot spuneati de "aerul ala de incocenta", nu stiu daca o femeie pudica, rusinoasa, si inhibata poate fi buna in pat, cel putin pana nu se elibereaza de inhibitii. Da, stiu si eu ca fetele cu aer inocent pot fi "vulcanice" in intimitate, dar parca a-ti pastra aerul asta de inocent cand tu stii si poti e putina fatarnicie.
Revenind la a fi bun la pat, as vrea sa punctez ceva. Se cere unui barbat sa nu fie egoist si sa-si caute propria placere. Asta ptr ca cei mai multi au ca scop satifacerea lor, DAR nu numai din aceasta cauza. Unuii nu au avut parte de atata educatie sexuala incat sa stie in detaliu ritmul sexual al unei femei in general, si al femeii lui in particular. In aces caz eu cred ca e nevoie de cunoastere, ajutat de ea. Dar daca femeia accepta situatia si apoi se simte frustrata este si vina ei. Poate mai mult a ei, care accepta constient situatia, decat a lui, care este inconstient. Sunt si femei care sunt nemultumite, iar partenerii lor habar nu au.
A fi bun la pat nu inseamna a-ti face un scop din finalul actului, ci inseamna sa te axezi pe actul in sine. Si mai inseamna sa cunosti femeia, sa stii ce si cum ii place, si sa urmaresti si satisfactia ei. (prin actul sexual propriu-zis sau prin alte mijloace).


Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

quote:
Originally posted by nume
Deci o novice ar fi preferabila, spui tu, dar altfel ``e mai simplu``; adica situatia e mai saracuta, prezinta mai putine complicatii dar si posibilitati…


Nu nu am spus asta, am spus exact invers. Am spus ca stiu situatia in ambele cazuri si ca o refer pe cea experimentata. Fata ptr care am fost primul barbat si implicit am fost "profesorul" ei in materie de sex nu pot afirma ca s-a ridicat la nivelul celei care, poate a avut sau nu mai multi "profesori", dar sigur a avut "mai multe ore" de educatie sexuala.
Acuma, astea fiind situatiile, si avand ca scop discutiilelegate de sex si experientele sexuale, care e de preferat?
Daca la inceput te poate incanta ca amascul ca a fost numai a ta, pe parcurs asta te poate irita, si sexual si comportamental.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Studiu de caz: eu si sotul meu. Eu 31, el 42, fiecare cu cativa parteneri la activ. Vom divorta pt ca sotul meu este dezamagit de "standardele mele morale"; pur si simplu nu poate accepta faptul ca am avut anumite experiente sexuale pe care el le considera "nedemne". Nedemne de sotia lui, nu de o alta femeie (cu care oricum nu si-ar dori sa aiba de-a face). Acelasi gen de experienta a avut-o si el, la el e acceptabil, la mine, nu.

Poate reusiti sa ma faceti si pe mine sa inteleg, ca io incerc de cateva luni si n-am reusit.

pisici si floricele
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

quote:
Originally posted by boticelina


Poate reusiti sa ma faceti si pe mine sa inteleg, ca io incerc de cateva luni si n-am reusit.

pisici si floricele
"If you are unware of your choices, then you have none"



La o prima citire a postarii tale, as zice ca sotul tau e complexat ( nu neaparat in fata ta) si "standardele morale" sint niste paravane confortabile dupa care sa se ascunda.

In ce priveste chestia cu "bun la pat" eu as descrie cam asa:

bun/buna "la pat" e persoana capabila sa simta ritmul celuilalt, sa se desfasoare natural, sa mentina un contact subtil cu partenerul (in afara de cel fizic), sa se bucure si de propria senzualitate fara jena, fara teama de a fi judecat, sa se foloseasca de toate simturile puse la dispozitie( sa vada, sa auda, sa pipaie, sa guste, sa miroase dragostea), astea toate, fara sa se straduie prea mult...naturaletea, cum spuneam, e foarte importanta...

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

quote:
Originally posted by boticelina
Vom divorta pt ca sotul meu este dezamagit de "standardele mele morale";


Esti tu convinsa ca asta e motivul real? Ca eu nu pricep. Acum, dupa ani de casatorie si-a dat seama ca nu accepta "standardele tale morale"?
Eu cred ca el are o problema si una mare in a accepta, in a selecta ce este "demn" si ce nu este. Si asta ptr ca are prejudecati si probabil si anumite frustrari. Probabil iti va fi greu sa treci printr-un divort, imi pare rau ptr tine, dar cred ca, din punctul asta de vedere, nu e o pierdere. Iarta-ma ca spun asta. Dar eu sunt de principiul ca "nu am nevoie de oamenii care nu au nevoie de mine". Ori intr-o casnicie, mai mult decat oriunde altundeva avem nevoie sa ne simtim acceptati. Ce nu inteleg este totusi de ce acum a ajuns el la concluzia asta.
Si mai e si misogin, adica el a avut dreptul la acele experiente, tu nu? Pacat...

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zepellina spune:

quote:
Originally posted by Alex2

quote:
Originally posted by boticelina
Vom divorta pt ca sotul meu este dezamagit de "standardele mele morale";


Esti tu convinsa ca asta e motivul real? Ca eu nu pricep. Acum, dupa ani de casatorie si-a dat seama ca nu accepta "standardele tale morale"?



Asta este unul din motivele "invocate" , printre altele si de catre sotul meu, desi era ft incantat la inceput ca era primul, apoi efectiv reprosa parca ca nu am mai avut si alt partener, asteptand parca asta. Oribil. Nu cred ca asta conteaza atat de mult, toata iubirea si dorinta vine din interior si daca iubesti faci orice pentru partener, fara sa simti ceva neplacut.

zepellina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Nu sunt ani de la casatorie, sunt luni (8). Si eu [b]tind[\b] sa cred ca asta e motivul real. Prietenii mei spun ca pur si implu fuge de responsabilitatea pe care o cere o casatorie.

E tare nasol sa fii lasat sa intelegi ca esti o persoana de categoria a II-a.

Si mie mi s-ar fi parut normal sa considere experienta mea un "bonus" si un fel de "garantie" ca, avand in vedere ca stiu ce vreau, desi nu a fost primul ci al treilea, el poate fi "ultimul" si cel mai important.

pisici si floricele
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

parafrazez intai titlul: Va place sexul oral ? cap. 2

si acu sa raspund... pe scurt!

imi place sa mi se faca si imi place sa-i daruiesc asta iubitului meu pt ca il iubesc !

_
ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb
Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

In genul asta de subiecte, conteaza parerea personala...dar sunt si cateva lucruri acceptate de mai multi.
De exemplu, faptul ca un barbat prefera sa fie primul partener sexual in viata iubitei, este adevarat. Cu toate acestea, majoritatea recunosc ca o iubita sau nevasta virgina nu-i chiar un avantaj, nici in primul moment, nic, mai ales, in viitor. In plus, lumea s-a mai schimbat, societatea a mai evoluat...ramai neinsurat daca astepti dupa femei valabile, dar fete-mari.
Eu nu sunt stresat de faptul ca sotia mea ar putea face niscai comparatii, din moment ce a avut si alte experiente. Si asta pentru ca stiu ca rezultanta calitatilor mele este favorabila, din moment ce s-a maritat cu mine. Dar nici nu doresc amanunte din relatiile anterioare. Si nici eu nu ofer asa ceva. Cu alte cuvinte, consider ca viata ei a inceput cu mine, iar a mea odata cu ea.
Un barbat poate fi gelos si pe "antemergatorii", nu numai pe cei care dau tarcoale in prezent perechii lui. Pentru ca gelozie este, boticelina, manifestarea sotului tau. Habar nu am de unde stie sotul tau de numarul si, mai ales, de moralitatea experientelor tale sexuale din trecut, dar eu spun tuturor celor care vor sa ma asculte (barbati si, mai ales, femei): feriti-va de "povesti nemuritoare" cu astfel de subiecte! Nu au logica, nu au rost si aproape intotdeauna aprind imaginatia partenerului taman in momente de criza. Mi se pare halucinant cum o femeie ii povesteste sotului (si asta nu e poveste) ce experiente (mai altfel) a avut cu unul din parteneri. Mai ca nu-i arata si niste poze, ca sa vada exact. Dupa care, probabil, il invita sa le probeze si pe el...Si spera, probabil, ca ala sa fie incantat. Si in mod sigur nu intelege ce l-a apucat...
Daca vorbim insa de "bun(a) la pat", aici cred ca vorbim si de criterii generale, chiar daca fiecare isi "personalizeaza" opera. In opinia mea, o tipa buna la pat este una cu calitati fizice peste medie, curata, dispusa (nu disponibila) in mai toate momentele zilei, deschisa catre jocuri erotice, cu multa imaginatie, senzuala, atletica, atenta la partener in primul rand si apoi la ea, capabila sa ajunga la orgasm de cele mai multe ori. E ceva neobisnuit? Cred ca este un portret-robot clasic. Cum trebuie sa fie un barbat bun la pat, nu ma risc sa-mi dau cu parerea (poate o faceti voi, fetelor?), dar cred ca se pot intruni ceva lucruri acceptate de majoritatea femeilor.



poze multe cu noi
Ana a implinit un an
Vara lui 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

quote:
Originally posted by boticelina
E tare nasol sa fii lasat sa intelegi ca esti o persoana de categoria a II-a.


Ce te face sa te simti de categoria a II-a? Daca tu ai fi impacata cu tine si poate chiar mandra de ceea ce esti si de viata pe care ai dus-o nu ai accepta ca el sa gandeasca asa despre tine. Daca lasi loc de acuzatii (fara motiv, este clar) el simte ca domina situatia si pune conditii. Si iar ma intreb "acum"? La fel cum a spus si Rufus, el de unde stie detaliile? Le stie pur si simplu, le-a aflat acum, sau le-a stiut inca de la inceput? Si de ce este acum gelos pe situatie? Cum poti fi gelos pe trecutul cuiva (si eu asta am mai spus-o). Nu ai facut parte din acel trecut, deci este absurd sa-ti doresti sa poti controla totul. Ca nici el nu a stat cu ea in cui asteptandu-te pe tine. Astfel de oameni nu merita ce au langa ei.
Ok, sa spunem ca din anumite motive (prejudecati, educatie, religie, ipocrizie) un barbat si-ar dori o virgina, dificil de gasit, dar nu imposibil. Dar atata timp cat nu pui astfel de conditii si initial chiar te incanta experienta partenerei nu vad de ce nu esti constant in aprecieri si cazi in extrema cealalta.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput