Placerea sexuala in diversitatea ei cap. 2

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

quote:
Originally posted by Natasha71
Sa zicem ca sexul oral nu poate, nu are cum sa te faca sa-ti atingi limitele daca nu exista si altceva.


Sa ziceam ca nici eu nu ma refeream doar la sex oral.
Elise, crede-ma, acele cuvinte accentuate de tine nu sunt spuse la intamplare. Cunosc bine ambele situatii, mai mult nu pot spune. Adica nu am pretins dar am primit si tot mai cred ca e de preferat "varianta mai simpla". Adica prefer "varianta mai simpla" nu ca ultima solutie (ma rog ca am 34 de ani, ca sunt un barbat divortat cu un copil si ca am avut eu experientele mele - care-mi fac sau nu cinste) ci ptr ca stiu ca e de preferat asta. Sper sa te fi lamurit.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Pai nici eu n-am intrebat la intimplare.

tot timpul am avut impresia ca visul asta a barbatilor de a fi, daca nu primii, cel putin al doilea , tine de o oarece nesigurantza: nesigurantza comparatiilor si nesiguratza viitoare a "moralitatii" femeii de liga ei...
Probabil ma insel, dar nu vad alt motiv.
De ce altfel sa nu-ti doresti pe cineva cel putin egal cu tine... in nici un caz inferior - fie si inferior ca experientza?




Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Elise, poate la 20 de ani visam si noi sa fim primii, sa ne gadilam orgoliul de mari cuceritori si de tauri comunali. Dar cand am fost primul si unicul barbat din viata sotiei mele, iar ca urmare ea a dorit sa-si traiasca viata, cred ca ne intoarcem la ideea, poate absurda, care sustine sa nu-ti iei de nevasta o virgina, ca odata si odata tot se va intreba cum e cu altul. De aici as spune legat de "moralitatea" femeii, ca daca esti primul nu e si garantia ca vei fi si ultimul. De nesiguranta comparatiilor nu ma tem. Nu ca m-as simti cel mai cel, ci ptr ca fiecare are avantajele lui.
Acum sa nu intelegi ceea ce nu spun, nu pun accent pe asta, dar dau importanta si apreciez valoarea.
Si cred ca mai depinde si de idealurile barbatului.

"De ce altfel sa nu-ti doresti pe cineva cel putin egal cu tine... in nici un caz inferior - fie si inferior ca experientza?"
Explica-mi te rog...


Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Pai ce sa explic?
Eu vad lucrurile din prisma mea, de femeie - iar eu n-as prefera sa am langa mine un baiat in loc de barbat. Mi-ar fi inferior dpdv comportament si experientza.
M-a frapat expresia ta cu "nu as putea sa pretind".
Ba as putea sa pretind, da' nu vreau.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nume spune:

De ce? Hehe…de ce nu-si poate o femeie atinge limitele sexuale cand da sex oral? (Scuzati nota asta atasata de verbul ``a da``, da` nu-mi dau seama cum altfel sa zic.)
S-au dat raspunsuri care sustin ca e o placere feminina nu un gest de iubire… Nu inteleg #61514; Daca acceptam ca se pot atinge limite in alte moduri decat sexul conventional, nu e si asta unul?!
De ce nici barbatii, care sa acceptam ca pot considera asta o experienta totala, nu estimeaza acest gen de apropiere ca fiind unul care poate uni destine?! De ce intre barbati, daca exista glume sau remarci despre acest gen de dragoste fizica, are o conotatie negativa atasata? Ma intreb…

Pe de alta parte Alex, a pretinde inseamna a avea pretentii legate de o situatie spre care tinzi/care ar fi preferabila. Deci o novice ar fi preferabila, spui tu, dar altfel ``e mai simplu``; adica situatia e mai saracuta, prezinta mai putine complicatii dar si posibilitati…
Eu cred ca o femeie care are sau poate pastra un aer cat de cat inocent va fi preferata de aproape orice barbat unei femei care este sau se arata versata. Nu cred in versiunea care sustine ca barbatii maturi sunt intimidati de versiunea de femeie a-toate-stiutoare, ci iritati…

…Da` alta nedumerire imi veni acum in timp ce citeam raspunsurile… Care sunt criteriile voastre personale de a evalua daca partenerul e ``bun la pat`` sau nu. In ce consta maiestria?

nume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
Eu cred ca o femeie care are sau poate pastra un aer cat de cat inocent va fi preferata de aproape orice barbat unei femei care este sau se arata versata. Nu cred in versiunea care sustine ca barbatii maturi sunt intimidati de versiunea de femeie a-toate-stiutoare, ci iritati#8230;


Eu n-as zice chiar "aproape toti" ...
Iar iritarea asta nu tot nesigurantza denota?
Ma rog, nesigurantza in ideea ca ei trebe sa fie aia atotstiutorii, catzaratzi pe un piedestal, ceva... Trebe sa fie musai alfa, shef de trib, motiv pt. care prefera o panselutza ceva (mai) usor impresionabila.
Din nou, nu ma refer la "aproape toti" ci la unii, mai labili.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymcar spune:

quote:
Originally posted by nume


…Da` alta nedumerire imi veni acum in timp ce citeam raspunsurile… Care sunt criteriile voastre personale de a evalua daca partenerul e ``bun la pat`` sau nu. In ce consta maiestria?

nume




Well... cred ca e mai greu de explicat aici.... trebuie sa ai timp si talent sa invelesti in metafore ce nu poate fi spus pe sleau, altfel zici doar jumatate si lasi o imagine trunchiata, din topor...
Poate o sa incerc cand o sa am mai mult timp. Ca talent... de, cat am atata e, nu pot sa fac rost de mai mult. Si oricum cred ca fiecare barbat apreciaza un pic altceva. Poate o fi mai usor de explicat pentru doamne ce considera ele esential la un barbat "bun la pat"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymcar spune:

quote:
Originally posted by nume

Eu cred ca o femeie care are sau poate pastra un aer cat de cat inocent va fi preferata de aproape orice barbat unei femei care este sau se arata versata. Nu cred in versiunea care sustine ca barbatii maturi sunt intimidati de versiunea de femeie a-toate-stiutoare, ci iritati…


nume




Personal nu sunt de acord.
Si asta cred ca depinde de barbat, de experientele lui trecute, de ce isi doreste, de ce i-a lipsit.... Cred ca asta este esential, pana la urma fiecare isi doreste ceea ce i-a lipsit (si a resimtit ca o lipsa). Cred ca un barbat care a avut experienta unor femei prea "versate" (is sensul de libertine) isi va dori fata "cuminte", "panseluta", timida etc. Un barbat care a avut parte n ani de refuzuri la tot ce e ceva mai putin ortodox isi va dori femeia versata care face cu placere de toate, eventual din proprie initiativa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

quote:
Originally posted by ymcar

quote:
Originally posted by nume


…Da` alta nedumerire imi veni acum in timp ce citeam raspunsurile… Care sunt criteriile voastre personale de a evalua daca partenerul e ``bun la pat`` sau nu. In ce consta maiestria?

nume




Well... cred ca e mai greu de explicat aici.... trebuie sa ai timp si talent sa invelesti in metafore ce nu poate fi spus pe sleau, altfel zici doar jumatate si lasi o imagine trunchiata, din topor...
Poate o sa incerc cand o sa am mai mult timp. Ca talent... de, cat am atata e, nu pot sa fac rost de mai mult. Si oricum cred ca fiecare barbat apreciaza un pic altceva. Poate o fi mai usor de explicat pentru doamne ce considera ele esential la un barbat "bun la pat"?

My life smells acceptable



Eu cred ca nu trebuie sa ne referim numai la dimensiuni si tehnica (astea ar trebui, probabil, "invelite" in metafore).Din experientza mea( nici prea-prea, nici foarte-foarte, insa..) am constatat ca cel mai mult conteaza compatibilitatea.Si anatomica si comportamentala.Ca si anatomic, ce-i prea mult iar nu e bine( e chiar groaznic), putin la fel...Insa depinde de partenera. La fel, 7 ore de "maraton" imi inspira groaza, nu placere, insa altor femei, poate, le-ar conveni.Am intalnit barbat "cotati" ca senzationali, care mie nu mi s-au parut deloc...da deloc...acceptabili.Era "prea mult".

“In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
#8230;Da` alta nedumerire imi veni acum in timp ce citeam raspunsurile#8230; Care sunt criteriile voastre personale de a evalua daca partenerul e ``bun la pat`` sau nu. In ce consta maiestria?


nu exista "bun la pat" in general: nu exista decit cazuri particulare.

Tine in primul rind de atractie, care apare sau n-apare.
Asta-i la noroc.

In al doilea rind, tine de cit de mult poti sa "il citesti" pe celalalt - intentionat sau nu - astfel incit sa intri pe aceeasi lungime de unda.

Sa spui despre cineva ca e "universal bun la pat" e ca si cum ai spune ca toti oamenii gindesc la fel, simt la fel si sint "indragostibili" de acelasi tipar de persoana.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput