PCOS

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by Mire79

Fetelor si eu fac parte din categoria asta.
Adrriana ma inscri si pe mine pe lista.
Am 28 de ani si iau tratament naturist acum:
Vitex(2 pe zi) si Napraznic.



Mire79 bine ai venit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Mire79,sigur ca te inscriu si pe tine,dar sper sa nu stai prea mult la Aspirante si sa ramai cat mai curand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaby77 spune:

Buna si la multi ani pentru ieri!
Am mai scris si ieri un mesaj dar nu stiu pe unde s-a pierdut, ca am vazut ca nu apare postat.
Multumesc pentru sfaturi tuturor fetelor care mi-au scris despre tratamentele naturiste si homeopate.
Adrriana prima data cand am ramas insarcinata nu urmam nici un tratament, desi trecusera cam 4 luni de cand incercam. Doar ca mi-am facut ceva analize si am inceput sa merg la medic pentru ca incepusem sa ma impacientez exact in perioada cand am ramas insarcinata. Acum cred ca a fost doar o intamplare sa ovulez atunci, se pare ca la mine unele cicluri sunt ovulatorii, altele nu, iar eu imi cam dadeam seama dupa semne (dureri de sani, de burta). Unul din medici mi-a spus ca daca nu am cel putin 12 luni de incercari nici nu se apuca sa-mi cerceteze motivele pentru care nu raman. Acum imi dau seama ce aberanti sunt, mai ales ca ramanand greu era clar ca aveam ceva probleme. Sper ca incercarea prin care am trecut macar sa serveasca la ceva si anume la grija cu care imi aleg medicul si atentia si urmarirea indeaproape pe parcursul sarcinii.

Acum, dupa avort, am aproape 8 luni de cand nu raman. macar acum am facut analizele care trebuie, am ajuns la Dl. Tutunaru care este un medic deosebit, si care stie exact despre ce e vorba si care e cel mai recomandat tratament in functie de manifestarile acestei boli la fiecare pacient (asa cum stiti, unele au hirsutism altele nu, unele au acnee altele nu, unele au glicemie sau colesterol peste limita, altele au testosteron si insulina, etc...)

Pentru toate fetele care reusesc sa ramana insarcinate avand PCOS va rog mergeti la medici care stiu ce e si mai ales faceti tratament de sustinere ca sa nu treceti prin ce am trecut eu.

Multa sanatate va doresc
Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Mire79,de cand incerci sa faci un bebe?...pe ce baza ti s-a pus acest diagnostic de PCOS?...ce tratamente ai mai facut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Gabi,sa inteleg ca acum faci tratament homeopat?
In ce consta acest tratament homeopat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mire79 spune:

Adrriana am aflat de vreo 3 ani ca am ovare polichistice si cu un chist mai mare. Am luat atunci tratament(anticonceptionale Marvelon). Dupa trei luni s-a retras. Apoi dupa cateva luni a aparut un alt chist da pt asta n-am mai luat tratament si s-a retras singur.
Nu pot spune exact de cat timp incerc sa fac bebe. O perioada a trecut fara sa apara bebe si fara sa-mi bat capu de ce nu apare, gandindu-ma ca am ratat momentu potrivit din luna. Din August am inceput sa-mi iau temperatura bazala si de atunci niciodata n-am observat sa fi avut ovulatie. Am fost recent la doctor si mi s-a spus din nou ca am ovarul drept cu aspect micropolichistic si pe ovarul stang un chist. Mi-am facut si analizele hormonale care au iesit cam rau. Estrogenul mare, progesteronul mic, prolactina marita, testosteronul aproape de limita superioara.
(progesteronu mi-a iesit 1.7 in ziua 21)
Am cicluri neregulate(lungi de obicei), menstruatii cu sangerare mica si dureri de sani. Am inceput sa iau Vitex deoarece am inteles ca ajuta la secretia de progesteron si la scaderea prolactinei.
Pana acum am mai facut taratamente cu Branca Ursului+Vitamina E,
Duphaston(2luni), am luat si Maca 1 luna, Mastodynom.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaby77 spune:

Adrriana Nu stiu foarte concret sa-ti spun ce tratament urmez. D-na doctor mi-a dat doua hartiute cu pastile mici albe, pe care mi-a spus sa le dizolv in apa. Pe una din ele (pe care mi-a spus sa o beau in prima seara) era scris ceva gen Sulphur, iar pe cealalta pe care mi-a spus sa o dizolv in mai multa apa si sa iau cate o lingurita in fiecare seara timp de 30 zile cred ca scria Sepia.
Scuze daca nu sunt prea informata, e prima data cand fac un tratament homeopat, e nou si putin ciudat inca pentru mine, dar vad ceva schimbari (dorm mai mult, mi-au disparut durerile menstruale) si sper ca o sa-mi rezolve problemele.

Gabi

P.S. Mi-as dori sa scrie mai multa lume aici, sunt sigura ca problema e veche si probabil destul de raspandita, stiu ca s-a mai discutat despre PCOS si pe alte subiecte, dar ar fi de mare ajutor sa fie centralizate pe un singur subiect, asa cum e acesta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Gaby,

De cat timp faci tratamentul homeopat?
Dr ta este din Bucuresti sau Constanta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mire79 spune:

Fetelor,
m-am uitat pe la subiectul Endometru, monitorizari, TB.. si am vazut acolo ca sunt si alte fete cu simptome de PCOS. Oare de ce nu se inscriu si aici pe lista? Ar trebui sa scriem un mesaj acolo? Sau.. oare nu stiu ca de fapt asta este PCOS..?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Mire79,

Sunt si la naturiste si homeopate mai multe fete cu PCOS ... de ce nu vin si aici ... nu stiu.

Mergi la inceput