PCOS

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Adrriana,

napraznicul este progestativ dar nu se compara ca si cantitate cu Duphastonul sau Utrogestanul.
Clar ceaiul de napraznic tb sa-l iei niste luni pt a vedea rezultatele in timp ce la Duphaston si utrogestan acestea sunt rapide.
Daca nu iti vine si nu iti vine (ciclul) poate ar fi bine sa iei pastile si dupa aceea continua cu ceai.

Sfatul meu sincer, ca persoana care a luat la viata ei atat Duphaston cat si Utrogestan. Ia Utrogestan in loc de Dupaston. Ambele sunt progestative. Deci e acelasi lucru.
DAR in timp ce Duphastonul este un progestativ sintetic, Utrogestanul este unul natural. In plus: Duphastonul se poate lua numai oral - de aici numeroase efecte secundare; in timp ce Utrogestanul se poate lua atat oral cat si introduce vaginal. Iti recomand sincer calea intravaginala. Sigur trebuie sa stai 30 de minute intinsa si sa porti un protej slip (caci te vei trezi cu invelisul gelulei in chiloti) DAR pe aceasta cale nu numai ca efectele secundare sunt practic inexistente, dar se absoarbe in organism mult mai bine (pe cale orala se metabolizeaza pana la 50% in ficat - de aici si starile de rau).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Na, ca acum ca m-am apucat de cautat link-uri am mai gasit:

Deci Capsulele Bano de usturoi care ziceam ca le iau de la farmacia de langa mine le-am gasit si aici:

http://www.naturashop.ro/extract-usturoibrpaducelvasc-bano-p-792.html


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Trageti cu ochiul aici:
http://www.pharma-business.ro/content/view/293/57/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaby77 spune:

Fetelor,
am revenit, dupa cateva zile de absenta. Anca felicitari pentru sarcina, sa ai parte de o sarcina usoara si un bebe sanatos!. Pentru restul, si eu sunt o pacienta a d-lui dr. Tutunaru. Mie mi-a recomandat tratament homeopat, avand in vedere ca rezultatele analizelor nu sunt foarte mult in afara limitelor (doar testosteronul si insulina). La mine glicemia este in limite normale, dar hiperglicemia provocata este anormal de mare, iar raportul LH/FSH este aprox 2,6 adica aproape de 3/1 desi ambele sunt in limitele normale.

Am citit si eu la fetele naturiste, mi-am cumparat ceaiurile, dar dupa ce am fost la dna dr. homeopat mi-a spus sa nu le iau deocamdata ca vrea sa vada cum raspund la tratament, fara interferente din alte parti.
Daca vad ca mi-a bine cu tratamentul o sa incep sa iau si ceaiurile (napraznic si cretisoara) ca nu e rau sa amplific un pic efectul. Stie cineva daca sunt reactii adverse cand le combini?

O zi buna va doresc si multa sanatate!
Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Gabi,cand ai ramas insarcinata prima data ai luat vreun tratament?...Cu naturistele nu prea ma pricep ca nu am luat...dar ma interesez,mai citesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Gaby77,

Te referi la cum e cand combini naturistele cu remediile homeopate? Sincer nu stiu. Dar nu cred ca e o idee buna. Daca incepi trat homeopat ai rabdare sa vezi cum iti merge. Daca iti e bine cu el continua-l. Daca nu incearca remediile naturiste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galuscuta spune:

quote:
Originally posted by Adrriana

Gudinde,ce tratamanet naturist iei pentru ameliorarea PCOS?
Galuscuta,cum te mai simti de la Glucophage?

Adriana



Scuza-ma pentru raspunsul tardiv dar nu prea mai intru pe forum pana n-am noutati .Ma simt OK , primele zile am avut senzatie de greata si oboseala seara , dar acum dupa 2 sapt. nu mai simt nimic deosebit.Am decis sa iau de maine cate 3 pastile /zi .Acum iar voi avea intarziere sunt in Z 31 , nu mai am nici dureri de sani ca inainte de FIV-uri ...dupa TB am ovulat in Z 16 ....nush' ce sa mai zic....
Pupici


galuscuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by alfa_anca

Buna fetele!
In primul rand sa aveti o primavara frumoasa si insorita si plina de bebelusi.

Revin azi cu un mesaj la voi care poate va fi ultimul (Doamne ajuta). Nu cred ca mai apuc sa fac analizele in Z2 deoarece Z2 nu exista , ci in schimb am 3 teste de sarcina pozitive. Nu stiu dc am PCOS, nu stiu dc am avut si sper sa nici nu aflu in curand.

Va pup pe toate.

Anca 4+



Anca, uite ca in sfarsit am si eu timp sa scriu omeneste. Vreau sa te felicit pt bebe si sa iti urez o sarcina usoara si un bebe sanatos!!! Ai grija de tine

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."


samburici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Gaby, eu am combinat naturistele cu homeopatele si nu e chiar bine, din punctul meu de vedere. Homeopata era o incompetenta, ca i-am zis ce iau si nu s-a sesizat si mi-a dat in plus pe langa ce luam deja ceva tincturi de plante si pastilute homeopate si mi-am bagat rinichii in pionieze, de am facut tratament 2 saptamani si f greu am scapat apoi de probleme.

Eu zic sa optezi pt una sau alta. Din cate stiu eu, tratamentul homeopat nu e de foarte lunga durata, deci ar fi o solutie sa il faci pe ala prima data, apoi sa ramai pe plantute.

Multa sanantate!

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."


samburici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mire79 spune:

Fetelor si eu fac parte din categoria asta.
Adrriana ma inscri si pe mine pe lista.
Am 28 de ani si iau tratament naturist acum:
Vitex(2 pe zi) si Napraznic.

Mergi la inceput