PCOS

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Mie dr. mi-a spus ca am sanse de reusita foarte mari la FIV...adik sigur raman ...oricum,mai aman FIV-ul..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:

Buna,

Si eu am PCOS. Gravida am råmas abia dupa ce am inceput tratamentul cu Pergotime. Eu nu aveam ovulatie ,asa ca pt a ramine am avut nevoie de acest medicament.Am incercat mai mult de 1 an si jumatate sa ramin gravida ,fara succes.In a doua luna cu Pergotime am råmas.
Eu voi merge curind la dr sa incerc sa rezolv o data pt totdeauna problema asta.
Tratamentul care mi s-a dat cind aveam 20 de ani si mi s-a pus diagnosticul este diane35. De atunci am luat mereu diane35.
Eu fara diane 35 aveam ciclul o data la 4-5 luni si aveam si probelme cu hirsutismul.
Dupa ce am intrerupt tratamentul cu diane35 in dorinta de a ramine gravida, luam tinctura de zmeur si beam ceai de trifoi rosu pt a-mi declansa ciclul lunar.

Oricum problema PCOS e destul de urita si trebuie luata in serios de aspirantele la

Ile si Vivian (07.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by ile77

Buna,

Si eu am PCOS. Gravida am råmas abia dupa ce am inceput tratamentul cu Pergotime. Eu nu aveam ovulatie ,asa ca pt a ramine am avut nevoie de acest medicament.Am incercat mai mult de 1 an si jumatate sa ramin gravida ,fara succes.In a doua luna cu Pergotime am råmas.
Eu voi merge curind la dr sa incerc sa rezolv o data pt totdeauna problema asta.
Tratamentul care mi s-a dat cind aveam 20 de ani si mi s-a pus diagnosticul este diane35. De atunci am luat mereu diane35.
Eu fara diane 35 aveam ciclul o data la 4-5 luni si aveam si probelme cu hirsutismul.
Dupa ce am intrerupt tratamentul cu diane35 in dorinta de a ramine gravida, luam tinctura de zmeur si beam ceai de trifoi rosu pt a-mi declansa ciclul lunar.

Oricum problema PCOS e destul de urita si trebuie luata in serios de aspirantele la

Ile si Vivian (07.03.2006)



ile77,

In primul rand felicitari pt Vivian.

As vrea sa te intreb care este substanta activa a Pergotime (caci presupun ca aceasta este denumirea comerciala) si ce fel de medicament este? Din ce categorie, cum actioneaza etc.?

Apoi spuneai ca vrei sa margi la medic sa rezolvi o data pt totdeauna problema aceasta. Ai putea sa detaliezi? Caci din ce stiu eu PCOS-ul nu se poate rezolva/trata, ci doar tine sub control.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:

Multumesc

Substanta activa din Pergotime este Clomifene Citrate,50 mg.
Indicatiile de pe pachet sint asa: infertilitate creata de lipsa ovulatiei datorita disfunctionalitatii hipofizei.
Pergotime= medicament pt stimularea ovulatiei.
Nu stiu numele in ro al substaneti active, insa dr-ii stiu sigur despre ce e vorba.
Pergotime este creat de compania elevetiana SERONO.

How does it work?(Clomifene Citrate).

Clomifene citrate causes an increase in the levels of hormones in the female body which control the development and release of an egg. These hormones are released from the pituitary gland in the brain and are known as follicle stimulating hormone (FSH) and luteinising hormone (LH). FSH stimulates the ovaries and LH causes the release of an egg from the ovaries (ovulation). Oestrogen normally causes the brain to stop releasing FSH and LH following ovulation, as part of the normal menstrual cycle. It does this by acting on receptors in a part of the brain called the hypothalamus, which sends messages to the pituitary gland. Clomifene works by blocking the oestrogen receptors in the hypothalamus. This stops oestrogen from acting on these receptors, and therefore stops the message being sent to the pituitary gland. This results in the release of more FSH and LH from the pituitary gland. The increase in these hormones increases the chances of egg development and ovulation. Clomifene is used to stimulate ovulation in women whose infertility is due to problems with ovulation.

Eu mi-am facut analizele hormonale 2 luni inainte de a lua Pergotime si de fiecare data a reiesit lipsa ovulatiei. Am luat Pergotime si ovulatie a fost in floare.Insa in luna respectiva am avut gripa si nu am putut presta.Am facut pauza o luna (pt ca pergotime se ia o luna si o luna pauza),iar ovulatie zero. Am luat din nou Pergotime si minunea s.a intimplat.

Ai dreptate ,PCOS nu prea se poate trata.Insa as dori un tratament serios, nu pot sa merg pe diane35 toata viata.Peste 3 ani imi mai doresc un bb si as vrea ca in timpul asta sa ma ocup serios de aceasta problema.
Una dintre problemele mele e ca hipofiza mea nu functioneaza la cote normale, hehe, de aceea am mereu nevoie de hormoni.

As vrea sa intreb si eu fetele care au idee despre asa ceva, in cazul in care distrug cu laser radacina firelor de pår care apar pe baza problemelor hormonale , aceste fire mai reapar vreodata sau vor fi distruse pt totdeauna????

Daca mai ai intrebari si te pot ajuta cu ceva, o fac cu placere.

Multa bafta tie si tuturor fetelor care asteapta 2 liniute.

Ile si Vivian (07.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

ile77,

Faptul ca ai spus clomifen este suficient. Si aici se foloseste dar are alte denumiri comerciale.

Oricum te poti consedera norocoasa ca ai ovulat cu clomifen care este considerat stimulare usoara spre deosebire de menogon sau puregon.

In legatura cu un tratament eficient (nu ACO) iti pot spune ca in momentul de fata PCOS-ul se trateaza cu progesteron - 10 zile/luna si metformin zilnic.
Ultimele studii au aratat ca insulina si rezistenta la glucoza stau la baza PCOS-ului. Vezi vorbeste cu dr tau si fa-ti un set complet de analize ca sa vezi cum stai. Oricum situatia cu hipofiza complica un pic lucrurile.

In legatura cu epilarea definitiva ... nu folosi electroliza. Vezi ca exista varianta mult mai moderna si eficienta (dar si mai scumpa) cu laser (lumina pulsacee). Ma tem ca nimeni nu-ti poate garanta 100% reusita, mai ales ca nu exista studii referitoare la acest aspect. Plus ca presupunand ca nu va mai creste exact acel folicul de par, poate creste unul alaturat. Si pe masura ce avansam in varsta PCOS-ul se inrautateste si odata cu el si hirsutismul.

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:

Gudinde,multumesc

Sint sigura ca imi vor face toate analizele posibile.
Din cauza a Diane35, pårul de pe picioare si miini a devenit f fin si creste destul de incet.Ceea ce ma innebuneste pe mine sint firele de pår (si nu putine) care imi cresc pe sub barba si treb sa le iau mereu cu penseta.De aceea ma gindesc la o epilare definitiva.


Ile si Vivian (07.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

am revenit si eu
ile77 ,ce la fix ai postat despre medicamentul clomifen
si mi-e mi la dat doctorita ieri
si chiar ma gandeam sa intru si sa va intreb,dar se pare ca ma-i salvat
mie mi-a facut analize in ziua 21 si arata ca nu ovulez,asa ca a zis sa incepem cu asta primadata si sa ma duc iarasi la analize in ziua 21 la analize
tu cum la-i luat?in ziua 5 al CM?adica atunci ai inceput?
si vad ca nu ai gemeni,mie primul lucru mi-a zis sa iau in considerare ca pot sa am gemeni,ma-m cam ingandurat rau de tot,ma si gandeam ce greu imi va fi cu doi,dar cand am ajuns acasa am citit ca numai 10% pot sa aiba gemeni,90%iese doar unul
in rest si eu sant cam tot asa ca tine,am probleme acum cu firele de par de la barba,asa ma deranjeza si ma gandesc si eu la o epilare definitiva



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:

quote:
Originally posted by rodicaosoian

am revenit si eu
ile77 ,ce la fix ai postat despre medicamentul clomifen
si mi-e mi la dat doctorita ieri
si chiar ma gandeam sa intru si sa va intreb,dar se pare ca ma-i salvat
mie mi-a facut analize in ziua 21 si arata ca nu ovulez,asa ca a zis sa incepem cu asta primadata si sa ma duc iarasi la analize in ziua 21 la analize
tu cum la-i luat?in ziua 5 al CM?adica atunci ai inceput?
si vad ca nu ai gemeni,mie primul lucru mi-a zis sa iau in considerare ca pot sa am gemeni,ma-m cam ingandurat rau de tot,ma si gandeam ce greu imi va fi cu doi,dar cand am ajuns acasa am citit ca numai 10% pot sa aiba gemeni,90%iese doar unul
in rest si eu sant cam tot asa ca tine,am probleme acum cu firele de par de la barba,asa ma deranjeza si ma gandesc si eu la o epilare definitiva



rodicaosoian




Da, se incepe in ziua a-5a a CM-ului.
Eu luam cite 2 pe zi timp de 5 zile.
Ai dreptate e f posibil sa iasa gemeni cu clomifen.
Uffasa ma streseaza firele astea de pår.Cind voi scåpa definitiv de problema asta ,ma imbat
Pe 24 aprilie am ora la dr si vreau sa discut cu el problema epliarii definitive a firelor de pår nedorite.Din cite am inteles ar fi posibil sa am parte de tratament gratuit, daca imi da dr trimitere
Oricum voi scrie aici ce am rezolvat dupa intlinirea cu dr.

Bafta multa si sa fie cu 2 liniute

Ile si Vivian (07.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

ile,multumesc ca ai raspuns
te mai intreb inca o intrebare daca se poate .si dr ti-a zis sa prestezi incepand din ziua a zecea ,,12 si 14?sau tie ti-a spus ca in fiecare zi(10--14?)
anunta-ma si pe mine cand ai raspuns de la doctor si daca te hotarasti pt o epilare definitiva
daca la tine da rezultate atunci poate ma hotarasc si eu


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:

quote:
Originally posted by rodicaosoian

ile,multumesc ca ai raspuns
te mai intreb inca o intrebare daca se poate .si dr ti-a zis sa prestezi incepand din ziua a zecea ,,12 si 14?sau tie ti-a spus ca in fiecare zi(10--14?)
anunta-ma si pe mine cand ai raspuns de la doctor si daca te hotarasti pt o epilare definitiva
daca la tine da rezultate atunci poate ma hotarasc si eu


rodicaosoian




Dr-ul nu mi-a zis nimik de prestat.Insa prestam cit de mult posibil, chiar in fiecare zi.
Poate suna putin vulgar(scuze daca suna asa),insa niciodata nu ma spålam dupa ,iar in zilele cind credeam ca am ovulatia ståteam mereu 15-20 min cu picioarele ridicate pe perete.La cit eram de disperata eram capabila sa incerc orice.
De cind incepi tratamentul?

Ile si Vivian (07.03.2006)

Mergi la inceput