PCOS

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorelai_lorelai spune:

Fetelor, revin cu stiri.Am fost la dr.Neamtu sa vada ce se mai intampla(am facut o stimulare cu menogon 21 fiole)si in ciuda faptului ca testul de ovulatie iesise pozitiv nu eram pe aproape de ovulatie ,am 2 foliculi de 14 si altii de 10-12 .Ideea e ca sunt hierstimulata ,deci ma astept la reactii adverse .Dar nu pricep de ce tot mi-a mai dat inca 4 fiole de menogon apoi pregnil, maine.In urmatoarele zile trebuie sa prestez ca poate am sanse.Daca nu, ma indrept catre FIV.Cel putin asa mi-a zis NEAMTU SI COCEI de la giulesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by numeioana

Multumesc din suflet, gudinde! Celelalte la care nu e specificata ziua se pot face tot in Z2? sau trebuie in perioada luteala?




Da, celelalte pot fi facute oricand. Deci si in ziua 2. Este f importanta ora pt cortisol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gia2nd spune:

hey, am tot asteptat si eu un raspuns si vad ca nimeni nu mi-a scris nimic...
totusi, eu inca astept...
va pup. pa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by Gia2nd

buna... am tot citit discutiile voastre, dar tot nu m-am lamurit care e diferenta intre a avea PCOS si ovare microchistice
am fost la control la endocrinologie si acolo mi-a spus ca am probleme cu ovarele, dupa ce mi-a palpat sanii. mi-am facut o serie de analize si ecografii la sani, tiroidian si genital. la sani si la glanda tiroida nu am nimic, dar mi-a spus ca am ovare polimicrochistice. acum urmeaza sa merg la control ginecologic si mai ales dupa ce am citit discutiile voastre, mi s-a facut frica.
am 20 de ani, 170cm inaltime si 65kg. acum nu ma gandesc deloc sa fac un bb, dar peste ceva ani imi va veni si mie randul si nu as vrea sa am probleme... asa ca as vrea sa fac ce trebuie de acum, sa nu-mi fie mai greu mai tarziu... inca ceva... cm imi vine prea repede, un CM de 21/22 zile... voi v-ati cam plans ca nu va vine doar cu anticonceptionale... oare la mine sa fie vorba defapt doar de niste sangerari? de obicei nu am dureri la ciclu, dar cam odata la 4 luni am niste dureri de burta si de sani insuportabile si ciclu abundent... oricum, voi merge la ginecolog si acolo sper sa ma lamuresc in totalitate.
va pup pe toate

"Don't worry... Be happy..."



Gia2nd, eu stiu ca diferenta dintre PCOS si ovare micropolichistice consta in faptul ca ovarele micropolichistice sunt tratabile, adica se poate face tratament si scapa de chisturi relativ cu usurinta, pe cand PCOS e un sindrom, e o boala cu mai multe simptome, care e muult mai greu de tratat si de tinut sub control si nu intotdeauna implica existenta chisturilor pe ovare, dupa cum poate ai citit deja prin articolele postate pe la acest subiect.

Din ce zici tu, nu pare a fi PCOS, insa un medic bun si atent iti va pune un diagnostic cat de cat corect. Oricum, undeva este o problema, daca ciclul iti vine asa de repede. Dar poate fi ceva ce se poate remedia cu plantute. Sfatul meu ar fi sa ai grija cum si ce fel de anticonceptionale iei si sa supraveghezi atent dieta si exercitiul fizic. Esti tanara, iar acum organismul raspunde la asemenea subtilitati gen alimentatie sanatoasa, naturala si miscare.

Mergi cu incredere la medic, dar fa analize complete o data pe an si urmareste evolutia ciclului si ai grija de tine.



"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."


samburici


Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galuscuta spune:

Dragele mele , va urez un PASTE FERICIT care sa ne aduca bebikul mult dorit .

galuscuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Gia2nd,

Inca nu ai 10 postari si atunci postarile tale apar cu intarziere fiind moderate. Eu nu am vazut postarea ta initiala.

Revenind la subiect. PCOS implica mult mai mult decat existenta chisturilor pe ovare. Vorbim despre deficienta progesteronica in faza lutheala, modificarea unor valori hormonale la DHEA-S, testosteron, 17-OH progesteron etc si a insulinei.


Sau sa incerc sa explic altfel. Chisturile ovariene pot avea numeroase cauze. Una din aceste cauze este PCOS-ul. Dar existe multe femei cu ovare polichistice care nu au PCOS fiind chisturi functionale, endometriozice etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Fie ca aceste zile sfinte sa va aduca pace si liniste in suflete. Va doresc sa va bucurati de sarbatori alaturi de cei dragi voua.
Paste fericit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gia2nd spune:

merci mult ca mi-ati raspuns.
gudinde, scuze ca am crezut ca nu ma bagati in seama, nu am stiut cum sta treaba pe-aici...
inca nu am putut sa merg la control ginecologic, dar o sa o fac cat de repede, probabil sapt. asta...
adimercedes, eu nu am luat si nici nu iau anticonceptionale, asa ca totul depinde de d-na doctor la care urmeaza sa merg. se zice ca e buna.. ma las pe mana ei.
mersi de sfaturi..
va pup.
pa pa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Buna fetele...sa-mi spune-ti cine mai vrea in lista,eu nu am reusit sa citesc tot,am fost putin ocupata...Hristos a inviat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelai_lorelai spune:

Dragele, ce sanse credeti ca avem la o FIV noi cele posesoare de pcos-?A facut vreuna?

Mergi la inceput