PCOS

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by Ioanatugs

Buna fetelor!
Am intrat si eu putin aici sa salut doua fete dragi mie!
Miramar tin pumnii la testul de maine, poate e cu II.
Gudinde ce mai faci vecinica draga??

...cu drag Ioana




Ioana,

Merci de intrebare. Eu sunt bine, sau mai bine decat ultima data cand am vorbit. Astazi am fost la biserica si tare mult ma bucur ca am ajuns. Ieri insa am fost la servici pana la 9 seara.

Te pup si iti tin pumnii. Sper sa-ti aduca DD de Paste II.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gia2nd spune:

buna... am tot citit discutiile voastre, dar tot nu m-am lamurit care e diferenta intre a avea PCOS si ovare microchistice
am fost la control la endocrinologie si acolo mi-a spus ca am probleme cu ovarele, dupa ce mi-a palpat sanii. mi-am facut o serie de analize si ecografii la sani, tiroidian si genital. la sani si la glanda tiroida nu am nimic, dar mi-a spus ca am ovare polimicrochistice. acum urmeaza sa merg la control ginecologic si mai ales dupa ce am citit discutiile voastre, mi s-a facut frica.
am 20 de ani, 170cm inaltime si 65kg. acum nu ma gandesc deloc sa fac un bb, dar peste ceva ani imi va veni si mie randul si nu as vrea sa am probleme... asa ca as vrea sa fac ce trebuie de acum, sa nu-mi fie mai greu mai tarziu... inca ceva... cm imi vine prea repede, un CM de 21/22 zile... voi v-ati cam plans ca nu va vine doar cu anticonceptionale... oare la mine sa fie vorba defapt doar de niste sangerari? de obicei nu am dureri la ciclu, dar cam odata la 4 luni am niste dureri de burta si de sani insuportabile si ciclu abundent... oricum, voi merge la ginecolog si acolo sper sa ma lamuresc in totalitate.
va pup pe toate

"Don't worry... Be happy..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Gudinde si eu am fost ieri dimineata la biserica de langa mine, Doamna Oltea, tu la care ai fost?? Si eu m-am simtit tare bine ieri dupa ce m-am impartasit, parca eram un fulgulet si am dormit dupa....! Ma bucur ca esti mai bine iubita, asa te vreau! Multumesc de urari, mai am 7 zile de asteptat, dar nu mai sunt asa de stresata ca in alte dati, ce o fi, o fi!

...cu drag Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

numeioana
Nu te stresa dupa 3 luni, inarmeaza-te cu rabdare.
Nici eu nu am un rezultat de la dr. pt PCOS- la eco. mi-a spus ca am ovare cu formatiuni chistice.
Insa in 2 ani de tratament m-am ingrasat 15 kg - de la 52-53 la 67-68.

si nu prea le pot da jos.
Pe viitor ma voi chinui sa tin un regim mai strict dar dupa ce o sa fac un bebe - nu este sanatos sa tin regim in timpul tratamentului.
Precizez ca nu fac abuz de mancare (inainte mancam mult mai mult si fff multe prostii - acum ma gandesc de 5 ori inainte sa mananc ceva)
Ma mai supar din cand in cand si trec peste - dar mai rar.

Dupa Paste voi afla mai multe.

Succes.




Elly

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaby77 spune:

Dragele mele,
revin si eu, desi cam rar, pentru ca am o perioada foarte aglomerata la servici. Sincer ma cam sperie toate tratamentele pe care le faceti si urmaririle ecografice si stimularile. Eu am ramas insarcinata anul trecut fara nici un tratament, dar in urma pierderii sarcinii hormonii mei au luat-o razna, la fel si kilogramele. Referitor la regim, intr-adevar cartea speciala de dieta pentru PCOS pe care am luat-o de pe un site al carui link l-am gasit pe-aici acum cateva pagini e foarte buna. Desi unele alimente nu se gasesc la noi (seminte, frunze, fructe si legume de pe alte continente), eu incerc sa tin principiile enuntate de ei si am inceput deja sa slabesc (aproape 3 kg in 2-3 saptamani). Merg in continuare pe tratament homeopat si ma simt bine. Incercati produsele din gemoterapie, sunt foarte bune si cu efect garantat. Eu am inceput pe cont propriu cu muguri de coacaz negru si zmeur (dupa ce am citit la naturiste si homeopate). Apoi am mers la o doamna doctorita homeopata care mi-a recomandat arin alb si frasin. Incercati sa nu va solicitati foarte tare organismul, pentru ca dereglarile pot degenera, si asa cum au mai precizat si alte fete diabetul, hipertensiunea, problemele coronariene, obezitatea sunt doar cateva din afectiunile cele mai raspandite printre pacientele cu PCOS.

Va doresc multa sanatate si mai ales II asa cum imi doresc si pentru mine.

Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Guideline - bineinteles ca dupa zilele de administrare a utrogestanului asteptam rusii - utrogestan iau 10 zile pe luna din Z16 in Z 25 si ii astept sa vina la distanta de 2-5 zile de la oprirea administrarii si niciodata nu intarziau. Luna asta insa m-au disperat dar din pacate tot au aparut ieri seara Z 33.

Multumesc celor ce s-au gandit la mine din pacate n-a fost cu noroc nici luna asta si am si raspuns pt. intarziere - am ovulat f. tarziu in Z 21.

Ioana Tu ce mai faci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Fetelor, am tot cautat peste tot, dar nu gasesc sigur ce analize hormonale si in ce zile trebuie sa fac.
Va rog, dati-mi o mana de ajutor!




Ioana

Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by numeioana

Fetelor, am tot cautat peste tot, dar nu gasesc sigur ce analize hormonale si in ce zile trebuie sa fac.
Va rog, dati-mi o mana de ajutor!




Ioana

Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.



Pe prima pagina a topicului

Analize determinarea PCOS

Atentie! Cortisolul se recolteaza doar intre orele 8-9 dimineata. Si evident a jeune (pe nemancate).
LH - doar in Z2 sau Z3 a CM
FSH - doar in Z2 sau Z3 a CM
TSH
17-OH Progesteron
Prolactina
DHEA-S
Testosteron
Cortisol
Insulina
Glicemie
Glicemie provocata – 3 ore (a jeune si dupa ingerarea glucozei din 30 in 30 de minute pt realizarea curbei glicemice)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

Ca sa-si faca o mica idee de cat costa analizele.Eu le-am facut acum o luna LH ,FSH , TSH , 17-OH progesteron, Prolactina si Testosteron si m-au costat 2.800.000 lei vechi.Pentru una din analize iti va lua sange de vreo 3 ori , la intervale de 20 de min.Asta ca sa te pregatesti sufleteste numeioana.E bine sa vezi cum stai cu glandele , o ecografia n-ar strica.Fiindca nu intotdeauna problema pe care o ai , iese la aceste analize , trebuie refacute la 2-3 luni.Principaul e sa-ti gasesti un endocrinolog bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Multumesc din suflet, gudinde! Celelalte la care nu e specificata ziua se pot face tot in Z2? sau trebuie in perioada luteala?


Denisa, saru-mana pt informatii! Stiam ca sunt scumpe. Eco am facut...





Ioana

Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput