Mamici de martie-aprilie 2007 (22)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionelac spune:

buna fetelor,sunt si eu pe aici,la fel de nerabdatoare ca voi.am mai scris la ascet subiect dar atatea subiecte comune sunt ca nu mai stiu la care am scris si la care nu.dpn=11.04.07.
as vra sa o intreb pe roxigeo,daca stie ce acte iti trebuie pentru intocmirea dosarului de alocatie si indemnizatie.eu am viza de flotant si nu as vrea sa umblu dupa bani prin alta localitate.crezi ca pot sa o ridic din buc.adica sa-mi vina la adresa la care locuiesc(cea de flotant)unde trebuie sa ma adresez?eu locuiesc in sectorul 6,si am fost la primarie,mi s-a spus sa ma duc la oficiul starii civile,dar habar n-am unde este.
am vazut ca si copilul trebuie declarat tot acolo,deci ar fi ok ca n-as umbla prin mai multe parti.multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaisaFudulu spune:

Katink multumim pentru vesti...ma bucur ca bebeii sunt bine iar durerile dupa operatie vor trece in curand

Ditu bine ai venit printre noi

Tzuna multumim pentru ca ne-ai impartasit si noua ceea ce ai vazut acolo...nici nu ma asteptam la ceva mai bine

IoanaRadu draguta doamna de la Euroclinic...la suma aia ce naiba isi permite oricine sa nasca acolo nu ca tiganii in alta parte

Adelyna suntem alaturi de tine si ne rugam la DD sa fie totul bine...energia ti-o da bebele din burta si bebe1

Aiia iti tinem pumnii [ruga[

Krissy punem majoretele la treaba


Sper ca nu am incurcat borcanele si nu mi-a scapat nimic...acum stiti si voi cum e cu memoria in aceasta perioada





Diana 31+ RAISA-MARIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaisaFudulu spune:

Elianne foarte bine ca te-ai mai linistit ...hai ca mai ai putin

Diana 31+ RAISA-MARIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene spune:

Danuta ai dreptate cu asteptatul pe hol, mai mult ca sigur nu va putea urca langa sala de nasteri si nici eu nu as vrea sa auda ce se intampla acolo. Totusi, ma gandesc ca daca dr. nu e in spital cand ajungi, tot se va intalni sotul cu el, macar cand va ajunge la spital. Mie asa mi s-a spus, sa ii dai banii dr-ului in momentul cand vine la nastere si cred ca e si cel mai bine. Daca ii dai cu cateva zile inainte la cabinet, risti sa ii dai banii si nici sa nu apara, ca am auzit si de astfel de cazuri!
Si chiar ma gandeam ce va face saracul tatic pe holuri pana nasti, cred ca asteptarea aceea e ingrozitoare. La cezariana (programata) e mai simplu, ca nu dureaza atata, dar la nasterea naturala cand nu stii cate ore o sa stai acolo...Stii cumva cat de repede poate taticul vedea bebelusul? O prietena de-a noastra a nascut anul trecut tot la Odobescu si imediat dupa ce a nascut, sotul a putut urca la ea si chiar l-au luat asistentele prin surprindere ca i-au pus instant copilul in brate. Nici nu stia cum sa il tina! A zis ca a fost bucuros ca a putut sa il vada imediat, dar totusi nu i s-a parut ok, pt ca era imbracat cu hainele de pe strada; in plus, putea sa vina oricine sa spuna ca e taticul x si ii dadeau copilul!


AMR pana apare martisorul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaanamaria spune:

salut gravidute am vazut ca vorbeati de banii pentru medic; medicul are tariful lui sau ii dam noi cat credem ca merita si apropo cam cat trebuie dat unui medic?
Ana 35+ cu Mriam Riana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxygeo spune:

v-am intrbat si io ceva de dimineata....credeti ca de la 28 de sapt cind bb era cu capu in jos, se poate sa se fi intors iarasi???????, ca-l simt tare ciudat....si uneori numai jos sau in stinga


Ionela nu stiu unde stai, dar cred ca ai auzit de Razoare, ca punct de reper, ca sa ajungi la OFICIUL STARII CIVILE SECTOR 6, str. Drumul Sarii nr. 85, sector 6 , Tel. 410.57.08 Web: www.primarie6.ro Orar: L-V: 9-15; S, D: 10-13
ACTE: cerere si declaratii tip b) actul de identitate a solicitantului ( copie ) c) certificatul de nastere a copilului si livretul de familie ( copie ) d) certificatul de persoana cu handicap al copilului, dupa caz e) adeverinta eliberata de autoritatile competente sau de catre angajator, dupa caz, din care sa rezulte realizarea in ultimile 12 luni a veniturilor profesionale supuse impozitului pe venit. f) adeverinta eliberata de platitorul indemnizatiei de maternitate sau, dupa caz, alte dovezi, din care sa reiasa ultima zi de concediu de maternitate g) dovada eliberata de autoritatile competente, de angajatori din care sa rezulte ca solicitantul se afla in concediu pentru cresterea copilului. ACTE NECESARE ACORDARII DREPTULUI LA INDEMNIZATIE DE CRESTERE A COPILULUIh) cerere si declaratii tip i) actul de identitate a solicitantului ( copie ) j) certificatul de nastere a copilului si livretul de familie ( copie ) k) certificatul de persoana cu handicap al copilului, dupa caz l) adeverinta eliberata de autoritatile competente sau de catre angajator, dupa caz, din care sa rezulte realizarea in ultimile 12 luni a veniturilor profesionale supuse impozitului pe venit. m) adeverinta eliberata de platitorul indemnizatiei de maternitate sau, dupa caz, alte dovezi, din care sa reiasa ultima zi de concediu de maternitate n) dovada eliberata de autoritatile competente, de angajatori din care sa rezulte ca solicitantul se afla in concediu pentru cresterea copilului. NOTA : LA DEPUNEREA DOSARULUI VOR FI PREZENTATE TOATE ACTELE IN ORIGINAL, IAR CEREREA VA FI COMPLETATA FARA GRESELI SAU STERSATURI. PROGRAM CU PUBLICUL.
momentan asta am gaasit.....

va pup... ca trebe sa plec..revin mai tirziu
roxygeo 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea20 spune:

Adelyna, sa-ti dea Dumnezeu multa putere sa faci fata in continuare la situatie, suntem alaturi de tine
Roxy, foarte folositoare informatiile de la tine
Katink, multumim de informatii....abia o asteptam pe Monica sa ne povesteasca

Noi suntem bine....bem ceai mult mult ca sa tinem infectia urinara in frau....ne cam plictisim acasa dar tor timpul se gaseste ceva de facut.
Maine vreau sa mergem un pic pe la cumparaturi, sa cumparam foarfecuta cu varfuri rotunjite, termometru (de camera si de corp), o veioza si un covoras pt camera lui bebe.
Fetelor voi ati cumparat biberoane?? sau asteptati sa vedeti cum e cu alaptatul?....eu nu stiu ce sa fac, parca nu as lua de acum...



Andreea 37 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alionushca spune:

Salutare fetelor

Nu m-a ajuns ieri rindul la computator - deh, daca suntem 3 doritori - abia azi am citit tot ce s-a scris si abia azi reusesc sa ma laud - am fost ieri la cumparaturi

bebelusa mea are carucior - nu ma intrebati culoarea - combinatie de marverde si galben - dorinta sotului, pina ce eu tin bebelusa in burtica si indeplinesc la cumparaturi doar dorintele sotului, oara la urmatorul bebelus va fi invers

Am mai luat cadita(fara suport si nici burete), lenjerie pentru patuc si hainute pentru scos bebelusa din maternitate - m-am uitata la ele ieri toata ziua

La noi bebe o sa doarma cu noi in camera - of fetelor vorbiti ca avetio 2 camere si nu puteti face camera bebelushei - eu ce sa zic locuim 4 intr-un apartament de 2 camere, la noi in camera abia incape patucul, de masuta de infashta nici nu discut. Daca eram eu mai desteapta - nu indeplineam dorinta maaaare a sotului(acum 2 ani) de a comanda acvariu de 600 litri si drept rezultata ocupa multisor loc - adica taman locul unde imi incapeau doua masute de infashat nu una - acum de cite ori stau shi calculez cum sa ma inghesui in camera imi tot pare rau ca mi-am trimis mintile la primblare acu 2 ani (visul sotului se afla la mine in album - de frumos e frumos, da ocupa muuuult loc)

De viziot nashteri - eu de cind ma tin minte am un principiu - sa ma informez despre tot ce ma asteapta, sa ma duc singura cu un bagaj de informati , nu sa stau cu gura cascata ca sa mi se explice si celel mai elementare chestii - da iaca aicic cu nasterea, zau fetelor - nu stiu ce sa fac - am vazut eu intimplator la tv o nastere naturala - mda, imagini neplacute( ca sa zic mai moale)

Acu eu ce fac - ma duc fara informatii, si fara vizionat ceva in plus si am incredere in doctor - ca sincer pe mine lucrurile astea(vizionearea, etc) mai mult ma inspaiminta decit sa ma linisteasca - si nici mare informatie nu imi ofera - da pe alta parte ma gindesc ca e riscant sa ma duc asa cu capul in traista - offfff m-am buimacit - ma linisteste un mare lucru - medicul meu, in care am incredere si stiu ca va face sa fie totul bine - uite asa ma mai consolez si eu

Si acum o faza - ieri dupa ce am facut toate cumparaturile, vorbeam cu mama (cu ea am fost) despre tot felul de chestii legate de bebelusa si ajungem la prima baita, la care mama (o femeie puternica, care nu prea se teme de ceva) imi spune asa ca intr-o doara ,, mie o sa-mi fie frica sa te ajut la prima baita a bebelushei,, - am ramas tablou -pai zic,,mama, mie tot mii frica, sotului la fel - cred baie ii va face fratele meu (18 ani) si motanul cu 3 labe alta iesire din situatie nu avem,,.
Asa ca am inteles un lucru - curaj gaina ca te tai - cu toti fricoshii din familie o sa fiu nevoita sa iau haturile in minile mele.

Merg sa vad ce mai face motanul shi revin mai spre seara

35+ Ilincuta



pozele mele cu burtica si fara


Aliona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelaaa spune:



N-am mai intrat de mult,ca a fost sotul acasa 3 zile...acum a plecat iar....si iar am ramas aici a nimanui....sunt suparata ,dar o sa treaca si asta!

N-am apucat sa citesc tot,asa ca deocamdata o sa spun numai cate ceva despre mine...si cu restul revin mai tarziu!

Am fost si eu marti la dr,l-am intrebat daca e grav ca 5 saptamani n-am mai luat nici un gram in greutate...si atunci a spus ca-mi face o eco DOPPLER,sa vada daca bb primeste papa....
I-am mai spus si despre "junghiurile" pe care le simt in burtik jos,si dupa ce a controlat colul a zis ca intr-adevar apasa bb pe col,si mi-a zis sa iau 4 tablete de Mg pe zi (pana acum luam 2)
In rest a zis ca totul e normal pt 32 sapt,dar eu dupa ce am iesit din cabinet m-am uitat pe poza lui bb,si aici scrie si masuratorile....2 dintre ele (BPD si FL)sunt cu o saptamana in urma,iar alta masuratoare (APDT) este cu 3 saptamani mai mica.Ar reiesi ca as fi in sapt 30 +6 dupa masuratorile astea.
Si daca pana acum aveam DPN pe 7 aprilie acum este pe 18 aprilie....nu stiu dar mie nu m-i se pare normal...dar atunci dr de ce a zis ca totul e ok?Sunt cam nelinistita..
Va rog daca ati mai fost vreuna in situatia asta (sa fie bb mei mic decat trebuie),Sa-mi spuneti si mie ce v-au zis si voua dr..

A mai facut cineva eco Doppler? Ce-mi va atrata exact aceasta ecografie?

Mihaela33+

Poze-Concediu cu burtika de 24 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaanamaria spune:

MIHAELAAA: si bb meu trebuia sa iasa pe 6 martie dar saptamana trecuta cand am fost la doctor mi-a zis ca acum vine pe 22 martie dar ca nu este nici o problema cica e normal sa se intample asa, cu cat te apropii de mai mult de termen cu atat se vede mai bine data nasterii.

Mergi la inceput