Mamici de martie-aprilie 2007 (22)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flopici spune:

Buna ziua tuturor!

Danuta t , multumesc pentru sfaturi, sunt binevenite. Deja i-am dat lui tati tema sa-si intrebe colegii tatici... :)

Tzuna, este bine ca ne-ai povestit, multumim. Este bine sa fim informate, insa eu cred ca fiecare nastere este unica si ca altfel o traiesti atunci cand este vorba de tine.Eu am incercat sa stau departe de povesti si sa ma gandesc ca totul o sa fie bine. Pana acum a tinut, sper sa nu intru in panica mai incolo.

Cand ma intreaba cineva daca sunt pregatita pentru ce urmeaza...rad si le raspund de unde sa stiu daca sunt pregatita, daca nu stiu ce urmeaza. :)

Adelyna, ai grija de tine...mult curaj!

Va pup pe toate!

Florina 37 +



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Wow ... cat ati scris...
Eu n-am mai avut timp de forum... din cauza meciului... s-au adunat prietenii la noi (daca eu nu mai pot sa ma deplasez)... Al meu sot e stelist, soacra dinamovista... asa ca obligat-fortat ma uit la meciuri In curand o sa stiu toti jucatorii de la mbele echipe...

Katink ce mai ne spui despre Monica si bb-ei?

Tzuna nu te mai gandi la filmulete... poate era mai bine sa nu le vezi O sa fie totul bine.
Pe mine m-a cusut doctorul. Si n-am avut nici o problema cu taietura. Am mai auzit si ca unii dintre medicii mari si tari isi pun rezidentii sa te coasa... trebuie sa invete si ei cumva... Si nu stiu cat de bine le iese...

Krissy ai grija Daca vrei sa ajungi pana in martie... gata cu serviciu.

Ditu bine ai venit si multumim pt. info despre aiia.

Despre dat bani cat, cum... Daca sta sotul (sau altcineva)cu voi poate intreba prin spital cam cat se da la fiecare... daca prinde vreo asistenta / infirmiera care are chef sa-i spuna... Sau, poate vorbi cu medicul cat sa dea la restu' ... anestezist, moase etc. Ca nu cred ca o sa va zica dr. cat vrea el
Eu am dat banii peste tot dupa ce am nascut. Si toata lumea s-a purtat f. frumos... Si daca nu le dadeam, nu cred ca venea cineva sa-mi zica ceva...
La mine s-a ocupat sotul de treaba asta. Eu am dat abia de a doua zi la asistente, cand ne faceau toaleta sau la cele de bb-ei. Nici n-am avut bani la mine atunci cand am nascut... numa' grija lor n-o mai aveam... Dupa ce am nascut a venit sa ma vada si i-am spus cui, cat sa dea.

Acu' sa dau raportu'... In sfarsit am dormit in noaptea asta... M-am trezit la un moment dat, dar am reusit sa adorm la loc pana mi-a dat mandra trezirea... Ieri m-am simtit bine, sper sa se fi calmat burta mea... Cred ca in ziua cand am fost la dr. s-au adunat prea multe si am stat cam putin in pat... Poate a fost mai bine ca s-a intamplat asa... in felul asta m-am speriat si nu imi vine vreo idee sa fac cate ceva prin casa sau sa plec in lume, la cumparaturi Ca nu mai aveam mult... daca ma simeam bine...

Gata... m-am intins suficient


Eliana & (34 sapt.) si Elena (23 octombrie 2004)www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">
S-a mai nascut o stea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuta_t spune:

Mihaela_ce, deja esti o curajoasa ca nu te-ai dat batuta dupa o asemenea lovitura. Iti urez mult curaj in continuare.

Adelyna, iti urez putere sa poti face fata la toate, iar bebele sa vina sanatos si voios.

Karra, am nascut la Odobescu cu dr. Grigoras de care pana acum am fost foarte multumita.

Selene, cu prezenta taticului pe coridor eu n-as conta prea tare pe asta. Pe mine cand m-au internat, l-am lasat pe sot jos, asa ca el s-a dus la servici. Iar o asistenta a urcat cu mine (ea cara bagajul meu) si m-a dus in sala de travaliu. N-am vazut nici un tatic pe hol de-aia nu prea imi imaginez cum pot sta ei cu orele pe acolo. Plus ca depinde de politica spitalului, poate de medicul (sau alte cunostinte din spital) ca sa-ti introduca sotul pe hol. Si nici nu are cu ce sa te ajute, publicul l-ar timora cred destul (cel putin pe-al meu). La cezarienele programate cred ca e mai usor. Cel putin la Odobescu, saloanele erau foarte aproape de sala de operatie. Inainte de nasterea lui Mihai, ii tot spuneam sotului sa stea de sase pe hol, sa-mi pazeasca puiul sa nu mi-l schimbe/fure careva (asta era stresul meu atunci, oricum cererea mea era total nerealista), dar la nasterea asta, habar n-am cum sa fac, ca nu l-as tine cu orele prin spital, ca nu ajuta nimanui. Si in nici un caz nu vreau sa se uite la operatie din observator (la Odobescu au o sala deasupra salii de operatie care e folosita de tatici cu pile sau studenti pentru a asista la operatie, salile sunt despartite de un tavan de sticla).

Dana 32+ si Mihai (20.04.2005)
http://community.webshots.com/user/danuta_t

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaisaFudulu spune:

Ei fetelor dar ati scris nu gluma

Buna dimineata sau mai bine zis buna ziua

Noi suntem bine doar ce ne*-am intors de la eco....avem 2.100 si 32 saptamani si 5 zile mai mult decat dupa calculele mele...data nasterii s-a modificat si acum este 8.04.2007 exact de Pasti...sper sa-mi conving doctora sa facem cezariana mai devreme ca nu cred ca vrea sa faca Pastele prin spital...eu oricum il fac
Are totul in regula....placenta cia e de gradul 1....lichid bun....colul ni mi-a zis cat are dar e normal/...s-a cam grabit pentru ca avea 2 bebelusi de doua luni afara care aveau ceva foarte grav la inima si la mine nu a verificat decat daca e totul in regula...mi-a parut rau ca am dat o gramada de bani dar m-am gandit si la bebei ca au mai mare nevoie de el decat as avea eu acum.........inca ceva bebita mea nu s-a intors in ca dar nu cred ca e nevoie mai ales ca nasc prin cezariana

M-am cam intins...revin cu raspunsuri la ce-mi mai aduc aminte ca ati scris cam multicel




Diana 31+ RAISA-MARIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Buna fetele!

Scuze ca nu am mai scris nimica despre Monica si pruncii ei, dar am fost tare ocupata zilele astea.

Monica e bine, cat de bine se poate dupa o cezariana, cu durerile de rigoare si cu calmante pentru durere. Raluca din cate am inteles a stat 24 ore la incubator dupa care a inceput sa manance lapte praf, in schimb Andrei a fost tinut ceva mai mult, dar de exemplu de astazi sunt amandoi scosi din incubator, mananca lapte praf si sunt niste dragalasi de iti vine sa-i mananci.

Inca nu i-a pus la san, din cate am priceput cam asta e procedura: mamica trebuie sa stimuleze sanii cu pompa de san, normal ajutata de o asistenta iar prichindeii beau lapte praf pana are mamica lapte asa o fi peste tot in Romania, habar nu am, eu am nascut aici si nu am folosit niciodata pompa...

Diseara vorbesc iar cu Monica si sper sa imi spuna ca i-a pus la san, avand in vedere ca in dimineata asta scosese deja 6ml de lapte din san



Va doresc nasteri usoare si bebelusi sanatosi!

Eu maine am control, de abia astept sa imi vad si eu Galushcutza



Katink cu Galusca si Dulcineea mea Emma-Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghibuadina spune:

Buna fetelor,
mai, dar vrednicute...mai sunteti voi cu scrisul, ca niste .Si, eu n-am intrat de o zi doar....

In fine, eu sunt bine acum, bbelina misca in reprize, cd e ff cumintica , cd se agita toata.Oricum am inteles ca de-acum incolo o sa-i simtim mai putin pe bb-i ca nu mai au loc in garsoniera

KARRA , album pt bebe se gaseste si la Carrefour, e in jur de 4o ron.In privinta apartamentului, stai linistita si noi avem 2 cam, insa....le-am transformat in 3(am facut din bucatarie , dormitor).Ne-a iesit fain, dar oricum bebelina va sta cu noi, pana vom considera ca trebuie s-o mutam singura.Si in camera ei, mai trebuie sa luam mobilier, de fapt sa facem ceva pe comanda, pe dimensiunile camerei.Asa ca nu e nimic mai placut decat sa-l simti pe bb aproape, mai ales in primele lui luni de viata.

RAISA multam pt urari.In privinta programarii operatiei, depinde de fiecare medic.De ex mie mi-a zis ca ideal ar fi la 39 de sapt si un pic, insa mai depinde de multe chestii.Eu credeam ca important este sa se deschida colul, insa mi-a zis ca acesta poate ramane inchis, insa daca placenta se maturizeaza si nu-i mai asigura lui, toate cele necesare, atunci este ff imp. sa-l scoata.Asadar vezi TZUNA, ce faci, ce mai zice dc de placenta ta.

DANUTA T, sa stii ca la echo, acum 2 zile asa statea si bb al meu, cu manutele pe fatuca, asa ca nu prea i-am vazut fata.Bineinteles ca panicoasa de mine se gandea, ca daca...il deranjeaza sunetul....

ANDREEA 20, multa bafta la nastere si curaj si sanatate !!!!Te asteptam cu vesti!!!!
LUMI NAG, tu vb de salariul bonus?

ROG FETELE CARE LUCREAZA IN INVATAMANT SA-MI ZICA DACA LA NOI SE DA ACESTA.SAU DC AU MAI NASCUT SI STIU.EU TOT FAC CERCETARI IM MOM DE FATA, INSA, DESI JURISTUL DE LA SINDICAT MI-A ZIS CA TREBUIE SA SEA DEA ACEST SALARIU, CONTABILA ZICE SPRE EX, CA LA NOI NU E STIPULAT LUCRUL ASTA IN CONTRACT SI N-AM PREA AUZIT ALTE FETE SA-L FI PRIMIT.

IN privinta primei de trusou, am auzit la stiri ca nici o mamica din ian incoace n-a primit inca banii.


Cu banii, la medic, eu zic ca orice medic care se respecta, nu ia bani inainte, decat dupa dc totul iese k.si mai ales nu spune cat vrea ci lasa pe fiecare sa aprecieze si bineinteles sa dea dupa posibilitati.asa ca voi trebuie sa va cunostyeti mai bine medicii cu care veti naste, trebuie sa fi auzit anumite chestii despre ei.la anestezist, cu siguranta se dau banii inainte.

Iar la celelalte(asistente, moase, medic neonatolog), cum putem ne orientam si noi la fata locului

Va las ca m-am intins destul!Ma duc ca vin ai mei parinti si trebuie sa pregatesc masa!!!!

Mai vb!!!

adina 33ALEXIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramar spune:

Am revenit.

DITU bine ai venit printre noi sarcina usoara in continuare si multumim de vesti.

AIIA iti doresc sa decurga totul bine si asteptam noutati.

KRISSY ai mare curaj asta e viata dar lasa ca totul va fi bine ai sa vezi astea sunt pt. tine.

ADELYNA grea incercare acum cand esti insarcinata dar suntem alaturi de tine .

laura31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Adelyna iti doresc multa putere, sa ai grija de tine si de bb-le din burtica... stiu ca este foarte greu, dar fa-o pt. bb. Am trecut prin ceva asemanator la prima sarcina... si stiu ca nu este usor. Dar gandeste-te la bb-le din burtica si la fetita ta.

Katink multumim pentru vestile despre Monica. Ma bucur ca nu mai sunt la incubator.
Nu stiu daca e vreo regula cu hranitul bb-ilor. Cred ca depinde si de cum sunt bb-ii, de cum se simte mamica... de spital... Eu am alaptat-o pe mandra la vreo 9 ore de la nastere.
Sa nu uiti sa ne dai raportu' dupa ce vorbesti din nou cu ea.




Eliana & (34 sapt.) si Elena (23 octombrie 2004)www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">
S-a mai nascut o stea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzy78 spune:

Buna -telor,

TZUNA - referitor la MIALGIN./....mie mi s-a administrat la un chiuretaj.....si nu am simtit nimik,....se foloseste la operatii.....eu stiu ca nu este indicat la nastere.....

KATINK - sunt bu8curoasa ca sunt bine nepoteiii tai.....abia asteptam sa vedem poze cu ei...si sa ne pove Monica cum a decurs totul

Fetelor eu asta noapte am avut contractii de la 3 la 5 dimineata....dar erau false....deci inca sunt acasa.....

Marti sunt programata la doctopr......o sa-mi verifice si colul....si sa vedem pe cand zice medicul ca vine ala micu'........

Suzy 38+1 Mihai Nicolas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Buna fetelor!
Ati scris asa de mult incat nu stiu daca imi ajunge un singur post sa raspund la tot ce voiam.

Adelyna iti doresc multa putere si ai grija de tine si de bebe,in astfel de situatie e si greu sa-ti gasesti cuvintele asa ca prefer si si nu uita ca noi suntem alaturi de tine.

Katink multumim ptr vesti si asteptam pozele.

Suzy sa ne spui cand sa punem la treaba .

Mihaela ce bine ai venit alaturi de noi si iti admir curajul si taria pe care ai avut-o sa treci peste asa o incercare.

Tzuna iti inteleg dezamagirea insa sti cum e traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul,important este sa fim noi sanatoase si bebeii nostri la fel si cine stie poate fiicele noastre vor apuca vremuri mai bune.

Yoyo multumim ptr link am urmarit si eu filmuletzul si nu am decat cuvinte de lauda la adresa Sandei care s-a purtat atat de firesc si de natural.

Ditu bine ai venit in grupul nostru.

Acum despre noi:am dormit binisor avand in vedere desele incursiuni la baie,m-am trezit cu o foame de lup asta cu toate ca pana acum nu obisnuiam sa mananc dimineatza,insa de 8 luni m-am schimbat .Aseara am urmarit meciul si m-am ofticat dar fara sa ma enervez ca n-am voie.Am contractii chiar si acum cand va scriu insa nu sunt dureroase si nici regulate,astea sunt de antrenament .Cam atat despre mine si bebe mic.
la burtici.



Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si 35+ album no1 album no2 albumul no3

Mergi la inceput