Mamici de martie-aprilie 2007 (22)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxygeo spune:

....am uitat de banii pentru dr....io si acu cit am stat internata am prestat doar la asistente, doctorului i-am dat bani la final, adk in ziua in care m-a externat. Mie mi-a fost teama de sistente mai ales ca eram cu branula in mina, legata de o perfuzie, care trebuia verificata tot timpul...poate sa ma judece oricine, da` io n-am vrut sa ma joc cu mine insami....asa ca pentru nastere ma gindesc sa pregatesc banuti pentru asist, anestezist, neonatolog, iar dr-ului cred ca ii voi da dupa....

Mai intreba cineva de pediatru...si io am inceput sa-mi pun problema...da` nu stiu unde si pe cine, sincer mi-ar conveni cineva care ar veni si acasa...

pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelyna spune:

Imi cer scuze ca nu am mai scris,dar trec printr-o adevarata drama si sincer nu vreau sa dau starea mea nici unei gravide,dar acum ca ne apropiem de final iar marele si fericitul eveniment este la numai cateva saptamani nu vreau sa credeti ca v-am uitat.Sanatate multa atat celor care au nascut deja cat si celor care urmeaza sa o faca.
Ca sa fiu putin mai explicita(mama mea ,care locuieste cu noi si care imi este mai mult decat o prietena,sprijinul meu ,este la pat,metastaze in urma unui cancer).Mai am o fetita care are nevoie de multa atentie si sincer imi este teama de ce ma asteapta(sarcina ,Doamne ajuta in continuare este intr-o evolutie foarte buna si fara probleme).
Va pup pe toate si o sa va anunt cand voi naste.
33-34 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuta_t spune:

Gabi_78, mare dreptate ai cu cotizatia la asistentele de copii si la neonatolog. Pentru asta trebuie intrebate colegele de salon. Eu luasem info de pe net, si am dat cam mult. Mai ales la neonatoloaga, cu care am vorbit de 2 ori in 5 zile, mai era si mincinoasa. Nu mi-a adus copilul si n-a vorbit cu mine decat dupa ce-a facut sotul scandal. Cica m-ar fi cautat a doua zi dupa operatie dar eu nu eram in salon (pai unde sa fiu cand eram inca imobilizata in pat si cu sonda legata de mine ?). Am fost si eu fraiera ca n-am cerut toata ziua sa-mi aduca copilul, dar ma gandeam ca-si stiu ele meseria si mi-l aduc cand trebe'.
Asistentele de copii muncesc mai mult la bebei (mai ales daca bebele e sanatos). Ele ar trebui sa-ti arate si cum sa alaptezi, cum sa-l tii sa ragaie, etc, etc. Pe mine m-au ajutat mult mai mult asistentele de mamici, inclusiv cu tehnica mulsului, pregatitul sanilor, erau mai pe faza daca vreun bebe plangea langa o mamica. Alea de la copii, aduceau bebeii la alaptat, plecau si reveneau dupa un ceas. Ar fi util sa intrebati si care este programul de alaptare. La mine au fost zile cand mi-l aduceau la 3 ore, alte zile cand il aduceau la cerere. Uneori mi-l lasau 20-30 minute, alteori 1,5 ore.

Dana 32+ si Mihai (20.04.2005)
http://community.webshots.com/user/danuta_t

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene spune:

Tocmai ce am terminat de recuperat ce ati scris pana acuma ...
Lumi m-ai facut sa rad de una singura pe aici ... Nu stiu de 'fetele muncitoare', dar la dr am inteles ca ii dai in momentul cand vine la nastere. Oricum taticul va fi pe hol si va sti cand trebuie sa apara doctorul, asa ca poate sa ii dea atunci. Sa va pregatiti bani si pentru neonatolog/pediatru, care va veni si el in sala de nasteri si care se va ocupa de bebe imediat ce iese la lumina.
La asistente va trebui sa le dai in special daca nasti prin cezariana si trebuie sa vina mai des sa te vada. Daca nasti natural si te simti bine am inteles ca nu prea au ce sa iti faca, asa ca nici bani nu trebuie sa le dai. Eventual sa iti arate cum trebuie sa alaptezi etc. Oricum, toata lumea spune ca cele mai uracioase sunt oricum infirmierele si dupa aceea asistentele. A! sa nu uit! sa fiti ceva mai 'dragutze' cu cea care va va face clisma inainte de nastere, ca ea introduce 'aparatul' ....
Atentie la schimbatul turelor. La TM am inteles ca se schimba tura la 12 ore, la ora 7. Aveti grija cand ajungeti si cam cat mai dureaza pana nasteti, ca daca de ex. ajungeti la spital la 6 (dimineata sau seara) intr-o ora se schimba tura si ati 'sponsorizat' degeaba, ca pleaca toti acasa si vin altii la care trebuie dat din nou.
Danuta, ne esti de un real folos, cu atatea sfaturi!
Karra - gata, v-ati hotarat la nume?
Andeea20, deocamdata doar o singura , restul le pastrez pentru saptamana viitoare! Atunci trebuie puse la munca mai serios :)
Mai stiti ceva de Vani? O fi nascut deja?
Tzuna - doar atat am reusit sa gasesc despre www.egirl.ro/medicamente/display/414/MIALGIN.html" target="_blank">MIALGIN

Numai ce am vazut si filmuletul cu Sanda Ladosi. Si am inceput sa de mama focului! Cand ma gandesc ca si la noi a mai ramas asa de putin ...


AMR pana apare martisorul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmi78 spune:

KARRA ati schimbat numele la bebelina?

ADELYNA multa putere iti doresc, se pare ca tot greul e pe tine, las' ca in curand vine BB ...

oare Monica cu bebelicii ei ce mai face? o fi iesit din spital?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ditu spune:

quote:
Originally posted by Selene

Tocmai ce am terminat de recuperat ce ati scris pana acuma ...
Lumi m-ai facut sa rad de una singura pe aici ... Nu stiu de 'fetele muncitoare', dar la dr am inteles ca ii dai in momentul cand vine la nastere. Oricum taticul va fi pe hol si va sti cand trebuie sa apara doctorul, asa ca poate sa ii dea atunci. Sa va pregatiti bani si pentru neonatolog/pediatru, care va veni si el in sala de nasteri si care se va ocupa de bebe imediat ce iese la lumina.
Karra - gata, v-ati hotarat la nume?
Andeea20, deocamdata doar o singura , restul le pastrez pentru saptamana viitoare! Atunci trebuie puse la munca mai serios :)
Mai stiti ceva de Vani? O fi nascut deja?
Tzuna - doar atat am reusit sa gasesc despre www.egirl.ro/medicamente/display/414/MIALGIN.html" target="_blank">MIALGIN

Numai ce am vazut si filmuletul cu Sanda Ladosi. Si am inceput sa de mama focului! Cand ma gandesc ca si la noi a mai ramas asa de putin ...


AMR pana apare martisorul...






buna acum invatam sa scrie pe acest sait cu toate ca il citim numai de 36 de sapt. si 6 zilesper sa reusim ca daca nu,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karra80 spune:

Danuta_t la ce spital ai nascut?
La Bega sau la Odobescu? Si cu ce medic?

Karra 36+ MARIA CRISTINA
http://pg.photos.yahoo.com/ph/carminutzaa/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karra80 spune:

Kmi, Selene initial am zis ca va fi Carmina Maria dar multi ne-au zis ca daca pe amndoua ne cheama Carmina va fi greu cand ne vor striga si in plus ca o sa zica lumea ca am avut lipsa de inspiratie.....

Asa ca acuma am hotarat Maria Cristina....Cristina dupa sotzul meu....da parca vad ca pana nasc cine stie ce se mai intampla....Oricum m-am distrat asera copios ca am cautat ceva pe net si am gasit ca pe o regina a Spaniei prin 1800 si ceva o cheam maria Cristina...da cica a fost cam curvustina.....si acuma sotzul face misto de asta mica si-i zice ca o sa fie mare bagaboantasaraca de ea daca ar stii ce zice tacso despre ea.....

Karra 36+ MARIA CRISTINA
http://pg.photos.yahoo.com/ph/carminutzaa/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ditu spune:

se pare ca am invatat sa scriem,asta datorita informatiilor primite de la roxanici,mersi mult.
si sa ma prezint: sunt o burtoasa in sapt. 36 si 5 zile si o bebelusa de 2990 de grame
aiia- este internata in spital de 2 zile din cauza contractiilor si saptamana viitoare spera sa ii faca cezariana,asta daca bebelusa mai vrea sa stea pana atunci,diseara mai aflu vesti despre ea.
aiia-daca intri pe net sa stii ca sunt alaturi de tine
,o sa le tin eu pe fete la curent cu ce se intampla


Un singur emoticon este suficient.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krissy spune:

Fetelor, vin si eu la raport, ca a trecut iar o bucata de tomp de cand nu am reusit sa mai scriu... Ca de obicei ati fost f harnicute.

E doar ora 4 si ceva si nu mai dorm de la 3, asa ca acum o lalali pe Internet ca mai e putin si trebuie sa ma pregatesc pentru serviciu. Nu-mi vine sa cred nici mie ca azi intru in saptamana 37 si mai merg la lucru, si conduc masina prin nameti cam 50 km/zi... Dar asta e situatia aici, daca nu exista prenatal.., iar sotul meu lucreaza in cu totul alta directie si orar diferit, asa ca nu ma poate duce. Am noroc de colegi f de treaba, la plecare imi incalzesc masina si mi-o aduc din parcare la scara ! Insa m-am hotarat ca luni cand merg la doctor sa ii cer sa imi dea concediul medical, ca nu ma mai simt in stare sa fac fata la serviciu... Oricum de lunea trecuta sunt dilatata 1 cm si aveam colul moale. Azi maine sa puneti majoretele si pentru mine, ca cica pot sa nasc oricand, mai ales ca sunt asa activa, dar mai mult ca sigur in urmatoarele 2 saptamani... Mult a fost, putin mai este... As vrea totusi sa nasc in martie, sa stau si eu acasa macar doua saptamani.

Am vazut si eu filmuletul cu Sanda Ladosi si am plans si eu cand si-a vazut si tinut in brate baietelul. Tati pare cam tomnatec, dar nu conteaza probabil cand la mijloc e intelegere si iubire. Asa ca sa le traiasca odrasla si sa fie sanatosi! Totodata mie mi se parea ca e cam tarziu sa fac primul copil la 33 ani, dar ea are 37, asa ca ma simt mai tanara acum...

Sa nu uit, Adelyna imi pare f rau pentru necazul cu mama ta, sa ai multa putere si multa sanatate dumneaei! Iti suntem alaturi!

Vani, pe unde esti, da-ne un semn, ai nascut?! Speram ca esti bine!

Bianca, am la tine o rugamine, daca vrei sa imi dai PM cu nr tau de telefon si mobil, ca m-am gandit sa te sun pe tine sau sa-ti scriu mesaj daca plec la spital... ce zici?

Gata, s-a facut ora 5 si ma duc la dus, sa ma pregatesc de serviciu. Mai revin in week-end. Pana atunci va doresc un sfarsit de saptamana placut si linistit.

Cristina, 36, cu

Bebelusa
Babies are such a nice way to start people. ~Don Herrold

Mergi la inceput