Mamici de martie-aprilie 2007 (22)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

referitor la nasterea la euroclinic!
sotul meu se ocupa de service aparatura medicala prin spitale, printre care si euroclinic. o asistenta "draguta" de la euroclinic stia ca urmeaza sa vina si la noi un bb si-l intreaba pe sot unde voi naste. cand ii spune sotul, ea foarte contrariata "dar de ce nu o aduceti sa nasca aici? ca vedeti si d-voastra ce conditii avem?". la care sotul ii explica frumos ca pe noi nu ne dau afara din casa 2000 de euro. ea foarte suparata "adica ce? vi se pare mult pentru o nastere? ca doar n-o sa nasteti ca tiganii!". a mai adaugat ea ceva si de numarul copiilor. adica vezi doamne, n-o sa facem mai mult de 2!
auzi la ea! pai madama unde o fi nascut acum 20 - 30 de ani? si ce conditii o fi avut?
deci fetelor ... daca vreti sa nu nasteti "ca tiganii" va rog sa faceti o lista cu inscrieri pentru euroclinic!!

36+ Matei Stefan

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ioanaaradu/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula75 spune:

Lumi Nag esti...criminalaaaaaa..
Eu din cate stiu banii ii dai inainte..acum depinde si de dr.,nu?
Pupici
Paula 38+1 cu Eliana Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Neatza ,

eu sunt la munca, dar inca dorm pe mine... m-a coborat tati cu forta din pat ca sa vin

In rest, raportam noapte ok, un drum la baie, ceva arsuri cand m-am bagat in pat, dar am putut dormi...

Maine ne-am hotarat sa vizitam si noi targul de locuinte, macar sa aruncam un ochi si sa ne facem o idee, ca bani sa luam ceva ce sa fie gata anul acesta mai greu Oricum, pana s-a prinde ca vrea camera lui speram sa o avem

Am luat ieri si lenjerie de pat, mai am nevoie de o invelitoare pentru saltea, dar fiind ovala ma indoiesc ca o sa gasesc Deci va trebuie sa ma descurc singurica cu partea asta...

O urare de zi frumoasa de la mine, si aveti grija de voi,

Diana 30+ cu ... probabil Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arissa spune:

Neata fetele!

Nici eu nu prea sunt lamurita cu banii la doctor, cred ca o sa intreb o asistenta, dar normal mi s-ar parea sa ii dau dupa.

Tzuna, multumim de informatii. Nu cred ca ne-ai speriat, mai ales ca toata lumea de aici e constienta de cum merge treaba in spitale.

Merg sa mananc si eu ceva.

35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karra80 spune:

In legatura cu banii la doctor si eu auzisem ca inainte...dar verisoara mea ce a nascut vineri i-a dat dupa...si eu ma gandesc la fel desi voiam sa-i dau inninte...oricum de fiecare data cand am fost la control i-am dus cate o mica atentie...acuma am aflat ca in fiecare sapt vreo 2-3 zile treb sa plece la Bucuresti la nu stiu ce naiba de curs...oricum m-am stresat de numa ca nu va fi aici la marele eveniment...el m-a asigurat ca va fi....ca de acuma voi merge saptamnal la control si-si poate da seama cam pe cand se apropie nasterea si daca treb numai pleaca....asa zice el si daca se intampla are un alt meic prieten f bun cu el care ramane cand el pleaca si deci nu nasc cu oricine.....cred ca mai mult ca sa ma linistesc eu...asa ca am hot sa-i dau dupa sa vad intai cu cine voi naste......

Karra 36+ MARIA CRISTINA
http://pg.photos.yahoo.com/ph/carminutzaa/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramar spune:

BUNA DIMINEATA FETELOR!!!

Dupa o noapte nedormita ,m-au luat si niste carcei asa de dimineata am si uitat cum e ca nu am mai patit-o de mult.

Si mie mi-i se pare f. mult nasterea la Euroclinic ,si daca e sa se intample ceva rau(doamne fereste) se poate intampla oriunde.

Aici nici macar medicul tau nu ai sau sa-l poti suna pe cel de familie cand te simti rau cum spunea si ELENAGIULIA .

TZUNA ziceai ca in filmulet moasa era cea care o cosea pe femeia,aici cu moasa nastem,doctorul doar vine sa vada daca e totul ok apoi pleaca,dar eu ma rog la DD sa fie bine.

si mai vorbim.

laura31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi78 spune:

Buna dimineata!
Multumiri multumiri roxygeo pentru informatii. Cred ca pun toate hirtiile intr-un plic dintr-ala trensparent si il lipesc cu scotch pe televeizor. Asa sigur il vede ca o sa il deranjeze, nu de alta.

Pai.. banii... eu cred ca e bine sa-i dam inainte ca sa stie de citi bani ne trateaza. Nu? Pe urma cica se dau la mina a doua, la moasa si d-astea. Eu sper sa fac cezariana si asa mi s-a spus ca ai cui sa dai si dupa. Si la anestezist cica ii bagi in buzunar cind vine sa intrebe cum te cheama si ce virsta ai si daca suferi de ceva.... ca oricum scrie in fisa, dar cum altfel sa isi ia daru'?
Doctorul meu nu ia bani in spital, cica ma risc sa faca un mare scandal, asa ca ne-am hotarit sa se duca sotul meu ori la cabinet ori acasa (asta ca stim unde sta) in functie de ce ne spune inainte. Eu sper sa ne descurcam asa. Vom vedea.

Aaaa, si sa stiti ca trebuie "incurajate" si asistentele de la copii si medicul neonatolog. Dar aici va interesati in spital ce si cum.

Foarte importante informatiile tzuna, multumim.

O zi placuta fetelor, dar pe mine ma trage tot la somn vremea asta!

Gabi 38 sapt fix!!! si dragul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuta_t spune:

Lumi_Nag, eu parca retinusem ca prima de nastere se acorda pentru primele 4 nasteri. In 2005, eu am primit si de la lucru o prima de nastere echivalenta cu un salar (intreg). Nu stiu daca se da si pentru urmatoarele nasteri, o sa ma interesez.
Daca cumva nu stiti, sa stiti ca si sotii au dreptul la un anumit nr de zile libere. Este specificat in contractul colectiv de munca la nivel national si in cel al firmei. Al meu sot a primit 5 zile pentru nastere copil (parca legea cere 3, dar de la firma a primit 5), plus inca 10 zile (in cazul in care tatal are un atestat ca a facut un curs de puericultura - medicul de familie da o adeverinta cum ca a prezentat aceste notiuni tatatlui). N-am gasit scris nimic, dar cei de la personal mi-au spus ca cele 10 zile sunt doar pentru prima nastere.

Tzuna, pai sotul se dichisea ca sa-si intampine odrasla, sa nu se sperie de barba lui.

Cat despre filmuletele pe care le-ai vazut, nu stiu ce sa-ti zic. Cred ca cel mai bine e sa iei lucrurile asa cum sunt, sa nu ai asteptari si atunci vei fi scutita de dezamagiri. Cat am fost eu in sala de travaliu, m-a mirat ca nu stateau nici asistentele si nici medicii cu noi. Veneau din cand in cand (mai des sau mai rar in functie de starea fiecarei paciente) sa controleze dilatatia, cand se apropia vreo nastere era un pic de agitatie, auzeai plansul bebelusului, mama revenea in sala de travaliu, incepeau iarasi telefoanele, apoi iarasi liniste. Din cand in cand mai venea cate o asistenta, unele chiar te mangaiau pe frunte si te incurajau. In stadiul asta nu se cotiza cu nimic. Abia dupa nastere. Eu am cotizat a doua zi (ca nascusem seara tarziu). Iar ginecologului i-am dat (sotul) dupa vreo 4 zile, la el la cabinet (imi spusese la ultimul control ca aceste chestiuni se rezolva dupa, daca esti multumit de "prestatie"; tot el mi-a spus si suma, ca am insistat noi sa ne spuna clar in fata, ca pentru noi era important ca toata lumea sa fie multumita, parinti si medic; ne-am bucurat ca a acceptat aceasta discutie deschisa si pana la urma i-am dat chiar ceva mai mult). Medicului anestezist i-am dat cred ca dupa vreo 3 zile (ca nu prea reuseam sa gasesc o ocazie mai discreta). La asistente si infirmiere le dadeam zilnic (la fiecare tura). Sincer, medicii mi s-au parut mai oameni, s-au purtat toti OK cu mine si inainte si dupa cotizatie.
Prezenta dr este necesara pentru potentialele pb care pot sa apara in timpul nasterii. Din ce-am citit si auzit, prin alte tari mai civilizate, moasa supravegheaza sarcina si tot ea participa la nastere. Dr nici macar nu e prezent. Dar fiind spitale civilizate, cand e o pb, dr apare instant. La noi, nici nu stiu daca moasele au cursuri de specializare sau sunt doar asistente medicale care invata din experienta.
Cat despre cezariana, operatia in sine mi s-a parut simpla. Dar e drept ca taiatul si scosul lui bebe s-a facut in 10 minute, apoi inca vreo 50 minute au mai tot lucrat doctorii, dar eu nu mai aveam ochi decat pentru ingerasul meu. Era langa mine, ii magaiam funduletul cu mana, si eram atenta la ce-i fac neonatologii. Era bine daca in filmul prezentat v-ar fi explicat si durerile de dupa cezariana. Nu toate se refac la fel de repede. Mie mi-a luat o luna sa scap de dureri si presiuni, altele scapa mai repede. Cred ca depinde mult de corpul fiecareia si de cat de pregatita este psihic. Eu am fost foarte frustrata in primele 2 luni, travaliul il uitasem a doua zi, dar efectele cezarienei le-am simtit mai mult. Pentru cele care ajung la cezariana, rugati o asistenta sa va arate cum sa va ridicati din pat, cum sa faceti primii pasi. E o intreaga tehnica, e bine s-o respecti ca sa mai atenuezi din dureri.


Dana 32+ si Mihai (20.04.2005)
http://community.webshots.com/user/danuta_t

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxygeo spune:

Buna dimineata la burtici!

Ma bucur ca va sunt utile informatiile gasite de mine!

Io raportez o atare destul de proasta...de aseara m-am cam panicat ca bb nu prea misca, acu` de exemplu m-a inghiontit pe stinga, stind oarecum ghemuita pe partea asta....credeti ca s-a inghesuit pe acolo?????????? avind in vedere ca la ultima eco bb era pe pozitie cu capu` in jos????? ca io nu mai inteleg nimic ...si sunt tare panicoasa din fire....

Lumi_nag - bani de la serviciu primesti doar daca este stipulat in Contractul Colectiv de Munca - la mine e ceva de genul: 2 salarii medii pe unitate (termenu` asta ma distreaza...), asa ca e in functie de fiecare firma/insitutie. Trebuie sa vorbesti la Dep. Resurse Umane in caz ca nu ai alta modalitate de a citi contractul, si in functie de ce scrie in el, iti poti cere drepturile.

va pupic...ma duc sa pap cite ceva
roxygeo 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmi78 spune:

Ce fac fetele, am ceva de recuperat, eu sunt ok , inca e cumintica a mea in burtica...

MIHAELA CE ,ne bucaram ca ti-ai facut curaj sa intri la noi in grup, curaj mult si va fi totul bine;

GABI 78, eu stiu ca e nevoie de buletinele la amandoi, certif de casatorie si certif de nasterele la amandoi toate in original, si mai ales tu sa ai buletinul la tine cand mergi la spital pt marea intalnire;

LUMI NAG prima de nastere de 204 cine o da?

38+1

Mergi la inceput