sunteti la fel de indragostiti ca la-nceput?

sunteti la fel de indragostiti ca la-nceput? | Autor: ardeiash

Link direct la acest mesaj

dupa... ani de casatorie.. cum a ramas relatia voastra cu sotul / sotia?
eu ma aflu-n amnul al 13-lea si nu-mi place cum suna.. atat...
ne-am schimbat amandoi fizic si psihic... insa io ziceam ca e importanta intelegerea in familie . al meu zicea ca dragostea.. abia duppa 10 ani de casnicie am inteles ce vroia sa zica... avea dreptate... cred ca-l iubesc acum mai mult decat la inceput... poate necazurile .. poate fericirea ce-o simt alaturi de el m-a facut sa fiu asa.. poate copilul,, nu stiu!! la voi cum e?


ps : va doresc dragoste , romantism.... si dragoste! pupici la indragostiti!


s-auzim numai de bine! si

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nume spune:

Imi iubesc sotul dar nu, nu mai sunt indragostita in sensul in care ``soarele nu rasare si floarea nu miroase`` fara el. Cred ca e vorba de intelepciune si e inevitabil ca dragostea nebuna sa treaca si sa faca loc unui alt tip de punti si legaturi, de altfel mai puternice. Ne completam si ne admiram reciproc, ne bazam unul pe altul dar nu ``formam unul`` (exista sintagme care ma distraza si tin sa le folosesc) :)

In principiu am o oarecare consideratie pt. persoanele care isi mentin tinereatea sufleteasca necesara pt a se indragosti de multe ori in viata, pt a lua totul de la capat, de a risca in numele unui sentiment efemer. E ceva poetic si inconstient, tineresc in chestia asta, ca si cum ar vana o himera...

nume



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valicalin spune:

eu sunt casatorita de 10 ani ( am 29 ani)si il iubesc pe sotul meu foarte mult.ne-am luat din dragoste l-am iubit la inceput ,dar acum il iubesc si mai mult,cred ca e dragoste mai matura acum si imi place.ne cunoastem mai bine din toate punctele de vedere si e foarte ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

in general, nu, dar sint "flash-uri" in care ma trezesc ca il percep exact ca atunci.

Si, in plus, sint proaspat indragostita de imaginea lui cu fie-sa in brate: e o latura pe care nu i-am cunoscut-o pina acum, deci noua pt. mine... asta cind nu-s geloasa ca-l baga bb in seama.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguta12 spune:

Asta fuse intrebare cu "tilc", Madam Ardeiash.
Da..si nu... il iubesc altfel.
Trecute sint clipele cand imi petreceam ore CALARE pe telefon, doar doar o suna. Nu ma mai ingrijorez...ma inseala..nu ma inseala... se gandeste la altcineva... ma place asa cum sint...
Acum il iubesc altfel. Ma inveleste noaptea, imi lasa ultima bucata de ciucalata din cutie, isi aduce aminte ce muzica imi place sau ce bijuterii imi plac(calmati-va, va rog..am carlig la argint, nu la aur). Pe parcurs m-am indragostit de el din ce in ce mai mult... pt ca a fost alaturi de mine si la bine si la rau, si cand am avut 60 kg si cand am avut 110kg. Cand am fost in spital, cand am pierdut 6 sarcini in 7 ani, cand n-a plecat de linga mine nici in ruptul capului, si a amenintzat un spital intreg ca ii bate in ordine alfabetica daca nu opresc hemoragia...
E dirz, e muncitor, e mandru...dar este si atent, si tandru si sigur pe sine. Si mai presus de orice, este iubaretz
Dragostea care a fost intre noi la inceput a fost inlocuita treptat de o dragoste mai "asezata", mai calma, dar mai trainica. Nu mai este doar atractia fizica...Acum sintem prieteni BUNI, chiar daca ne certam cum se cearta doua babe in piata pe ultima gaina. Stim sa ne si impacam,stim sa si cedam( amandoi sintem incapatzinatzi pina peste poate).
Cand am nascut-o pe Galushca, am trecut prin niste momente de iad. Primele 5 zile din viata ei le-am petrecut in NICU (neonatal intensive care unit)...5 zile alea ne-au cimentat casnicia, dragostea si relatia pe viata. Si asa cum a spus Elise, dragostea care o are pt fiica lui,faptul ca pur si simplu o ADORA ma face sa-l iubesc pe zi ce trece din ce in ce mai mult.

olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE

POVESTEA DREI PISHCOT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

era o intrebare asa la general.. de ziua indragostitilor... pentru a celebra dragostea... nu discutie oarecare... despre casnicie.. asta pentru ca a fost mutat subiectul!!! si adus aici!



s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

il iubesc mai mult ca la inceput, dar nu mai sunt indragostita cum eram la inceput

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelp spune:

ca la inceput
http://korzik.net/2007/02/14/s_dnem_vsekh_vljublennykh.html#comment

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Clar e o alta iubire, mai profunda, mai stabila, mai..."altfel" si mai multa decat atunci la inceput!
Mi-am dat seama anu trecut cand am stat despartiti (din motive obiective) aproape doua luni, a fost cea mai grea perioada din ultimii zece ani de cand suntem impreuna si atunci am realizat cat de important este el pentru mine!
Practic...ca nu po trai fara el.

mami de Calin rasfatzat:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Il iubesc mai mult ca la inceput, insa modul de a iubi s-a mai schimbat putin. Cred ca de multe ori avem tendinta sa cautam pasiunea de la inceput (la noi chiar a fost ceva extrem de intens, avand in vedere ca ne-am cunoscut in liceu, iar varsta aducea niste trairi extreme) si sa ne intrebam daca sentimentele sunt acolo. Dar stiu ca sunt acolo, e ceva ce simt cu nu poate fi niciodata pierdut inciuda oricaror probleme. Si din cand ma cand ne mai apuca chiar senzatii din acelea de indragosteala ca la tinerete, cand nu ma pot gandi la altceva decat la el, cand mi se strange inima numai cand vad ca intra pe usa. Uite intr-o perioada d-asta m-am ales eu cu burtica de acum.

Rox 11+si Alexandra Maria (10.02.2004)

]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Da Nu sunt casatorita , dar untem impreuna de ceva timp si da , il iubesc ca la inceput. Cu fluturasi in stomac (u non stop) , cu un ranjet maaaaaaaaaare de tot cand suna, il vad, etc. Evident nu tot timpul, dar e indragosteala de la inceput intr-o relatie normala si matura (ca la inceput era total anormala)

Mergi la inceput