am nevoie de sfaturi

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

pai si daca ar fi suparata pe mine presupun ca nu ar mai sta legata de fusta mea ci de pantalonii lu ta-su.nu vrea nici macar sa vada un film de desene animate doar cu el.nu vrea sa-l pupe seara la culcare si in ceea ce-l priveste e materialista.daca vrea ceva stie sa obtina de la el,n-are nimic de cistigat nici atentie nu-i acorda.si sincer chiar mi-e mila de el uneori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Tu din cate am vazut,copiii au cai ciudate de a-si manifesta afectiunea, supararea.

Nu ca e suparata pe tine. voi va intelegeti bine. insa asta nu exclude faptul ca s-ar putea sa te considere vinovata de situatie..eu stiu...te certi cu el cumva in prezenta ei?? astia mici is tare ciudati in interpretari..pe bune!

ALEXIA,02.mai.2004
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redi spune:

Alexis ,nu ti-ai luat "beletul " ?


Nu ai vazut un pedopsihiatru ?

Flaviuta a explicat exact situatia ,poate e greu sa crezi dar eu ii dau dreptate ,mai ales ca am trecut exact prin asta ,ti-am zis doar .

Sa stii ca nu se vindeca usor si nici rapid ,ai doua solutii : in Romania ,la bunica ,vindecarea partiala ,iar a doua e sa discuti foarte serios cu tatal ,sa puteti incepe un proces de redare a increderii pe care fetita nu o mai are in el .
Sa-ti mai spun ca si mie mi-a fost greu sa-mi vad copilul asa cum vezi tu fetita ?
Am urlat in interior ,am citit pe internet nopti intregi ,am fost la medici ,am discutat in familie ,prieteni ,am fumat doua pachete de tigari pe zi ,toate pentru ca nu intelegeam de ce ,cum ii readuc la "normal" sentimentele.
A inceput la doi ani si inca si acum mai are un strop din suferinta asta ,adica increderea in tati e firava inca .
Prin plecarea in Romania ,nu faci decat sa adancesti problema .Crezi ca fiind mai marisoara va intelege ea si va accepta mai usor ,nu cred ,el ramane tatal ei si ea ramane cu o durere care se va amplifica cand isi va da seama de realitate .
Toate simptomele pe care le spui le-am avut si eu la baietel,tot de barbati se lipea ,ii lipsea cel mai important barbat si-l inlocuia cum putea .
Poate sa petreaca o luna impreuna ,zilnic si tot nu ar fi de ajuns .
Atunci ,asa rar ,cand ea ii vorbeste ,ii da o sansa de comunicare ,dar daca el nu stie sa o primeasca ,ea se retrage iar.

E normal sa "profite " de el ,sa-l santajeze chiar .
Parerea mea ,cheia este la el si tu poti doar sa-i ajuti .

Sincer ,in urma la ce am trait eu ,te compatimesc ca treci prin
prin asa ceva .
De multe ori ,ii invidiez pe parintii care nu au avut experiente similare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

flaviutza,nu ma cert cu el de fata cu ea.el e cel care ridica vocea din orice,in ultimul timp mai deloc.ma cert cu el in ceea ce priveste comportamentul lui fata de ea.atit.si el nu o ia drept o problema faptul ca nu vb.el zice ca e mult prea legata de mine si ca pe el nu-l iubeste si ca nu-l mai itereseaza.poftiti comportament.acum eu am destule probleme ca sa ma mai apuc sa-l reeduc si pe el ca de aici ar trebui sa plec.dar cind copilul are contact in afara gradinitei doar cu copiii in parc si cu prietena ei care vine cind si cind pe la noi si el zice ca lume la noi in casa a vazut "chiar prea multa" ca nu are cum sa se simta singura.parerea mea e alta.ca nu intra in contact cu oamenii si ma refer la persoane mature,cum ar fi la noi romanii unchi,veri,matusi.daca ar fi inconjurata de suficiete persoane in care sa capete incredere eu cred ca situatia ar fi alta.am sa merg o perioada mai lunga acasa,am si o prietena psiholog si vad cum evolueaza si daca absenta tatalui ii va provoca rau am sa iau masuri,am sa fac in asa fel incit sa-i fie bine.
n-am luat "beletul" dar de pasti merg acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Alexis(Alexis trebuia sa o cheme pe fi-mea dar a gresit toanta aia care a completat..a scris alexiA) nici macar nu trebuie sa va certati in fata ei.

spui ca intre voi doi nu mai e decat prietenie.,l-ai caracterizat in termeni nu prea...iubitori..iar copilul simte asta sa sti, simte raceala si distanta.

ALEXIA,02.mai.2004
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Fetele, si a mea se lipeste de barbati, iar cu femeile nu se prea are..uneori cum ati spus voi amuteste in fata uneia, nu scoate o vorba. si timida nu e, pentru ca e in stare sa fure mancare din mana copiilor cu fraza de acum celebra "uite andrei avionul..." .

eu m-am gandit ca e genetic

ALEXIA,02.mai.2004
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

nici pe a mea nu o cheama alexis.asa as fi vrut dar ta-su n-a fost de acord asa ca o cheama alexandra.daca tot le fug ochii la barbati de mici sa speram ca or sa faca cea mai buna alegere cind vor fi mari.toata ziua numai traznai face de mi-o ia inima din loc.alaltaieri s-a pitit in sifonier si eu dadeam de ceasu mortii cautind-o.nici la gradinita nu e excesiv de cuminte si acolo tot cu baietii se joaca,cu fetele mai putin.o fi genetic si eu la gradinita stateam cu un singur baiat si nici eu nu vb cu nimeni decit cu cei apropiati mie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

offff...eu am alt bai. a mea pleaca pe usa daca cumva uit cheile in usa..de multe ori o prind pe scari. azi eram in baie spalam si a deschis usa ...a plecat si am prins-o la parter..pleca cu o hartie de 5 lei sa-si cumpere Kinder...

am pus afis mare, in rama si tot in rama se afla locul de pus cheia,care cheie e legata cu siret, sa nu poata fi data jos...sa nu mai plece copilul de nici trei ani de acasa..

ALEXIA,02.mai.2004
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

quote:
Originally posted by flaviutza

offff...eu am alt bai. a mea pleaca pe usa daca cumva uit cheile in usa..de multe ori o prind pe scari. azi eram in baie spalam si a deschis usa ...a plecat si am prins-o la parter..pleca cu o hartie de 5 lei sa-si cumpere Kinder...

am pus afis mare, in rama si tot in rama se afla locul de pus cheia,care cheie e legata cu siret, sa nu poata fi data jos...sa nu mai plece copilul de nici trei ani de acasa..

ALEXIA,02.mai.2004
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/




e virsta la care nu stie ce e ala pericol.si a mea facea d-astea,de multe ori cind plecam la servici sunam acasa sa fiu sigura ca nu cumva a fugit.apoi a descoperit pericolele:masinile la care trebuie sa fie atenta,personajele negative din desene sau povesti....acum la aproape 4ani jum ma inteleg cu ea de minune.dar bineinteles nici la mine cheile nu mai stau in usa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

sint fericita!!!s-a intimplat minunea.a inceput sa vorbeasca cu persoanele cu care pina acum nu vorbea. a vorbit si la telefon si a cerut sa vb cu buni si in plus si-a cumparat singura o jucarica(de data asta fara vorbe,doar cu bani).sper sa o tina asa si de acum incolo.imi vine sa ma imbatde fericire.

Mergi la inceput