am nevoie de sfaturi

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns redi spune:

Alexis2002
Sa nu te simti vizata de duritatea vorbelor mele ,in scris nu totdeauna iese ce vrei sa spui cu adevarat ,cuvintele fac sa se piarda mesajul pe care il transmiti.
Stiu ca ti-e greu ,de aia ai cerut pareri aici .
Eu nu vreau sa-mi raspunzi deloc la intrebarile de mai sus ,vreau sa te gandesti la ele si sa incerci sa-ti raspunzi tie ca sa gasesti solutia la situatia in care te afli cu fetita ta .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

quote:
Originally posted by redi

Alexis2002
Sa nu te simti vizata de duritatea vorbelor mele ,in scris nu totdeauna iese ce vrei sa spui cu adevarat ,cuvintele fac sa se piarda mesajul pe care il transmiti.
Stiu ca ti-e greu ,de aia ai cerut pareri aici .
Eu nu vreau sa-mi raspunzi deloc la intrebarile de mai sus ,vreau sa te gandesti la ele si sa incerci sa-ti raspunzi tie ca sa gasesti solutia la situatia in care te afli cu fetita ta .





am nevoie chiar sa fiu scuturata un pic.reguli am facut de mii de ori,degeaba.el nu se simte vinovat si nu intelege ca unii copii sint mai sensibili.oricum eu o decizie am luat-o ,sper sa am si curajul necesar sa o pun in practica.cit despre medici de aici stiu din proprie experienta ca lasa de dorit.e un orasel mic cu lume cam ca pe la tara.iti multumesc mult ptr sfaturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

buna fetelor!am mers la psiholog si dupa ce m-a intrebat cite in luna si in soare mi-a zis sa nu-mi fac probleme ca e doar timida si sa o las mai mult in compania copiilor.i-am spus ca problema nu sint copiii ci adulti.degeaba,o tot dadea inainte cu timiditatea.nu stiu incotro sa o mai iau.am sa vb cu un psiholog si in Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

am si eu un copilas oarecum selectiv in vorbire, dar nu asa.

In primul rand, eu ii respect dorinta de a nu vorbi nimic cu tanti care se repede cu glas strident sa o pupe pe obraz. e si fi-mea om si are dreptul sa selecteze.

In schimb ,la munte in 10 minute s-a lipit de cabanier ca a plecat cu el afara, fara noi, la sanius. dar ala cum a vazut-o s-a indragostit de ea, a luat-o pe genunchi sa-i dea sa pape etc.


Cred ca fetita simte neintelegerile dintre voi, fie si conflictul mocnit.

In schimb in RO gaseste stabilitate emotionala, si aceasta stabilitate emotionala este asociata cu bunica. limba romana= bunica= stabilitate=vorbim cu toata lumea

Iar acasa= dezechilibru(mama + tata - ) = vorbim selectiv.

Instinctiv, copiii cauta aceasta stare de bine, de stabilitate.

eu zic sa o trimiti in RO si sa o aduci acasa numai atunci cand voi doi sunteti iubareti ca-n luna de miere, cand va veti pune de acord in privinta metodelor de educatie

ALEXIA,02.mai.2004
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

exact cum ai spus si tu, cu adultii are ea ce are. tu tine se intelege, pe tati il simte departe. si transpune aceasta situatie in adultii pe care ii intalneste . cu unii vorbeste, cu altii nu. asta pt ca de fapt, inconstient, ea n-ar mai vorbi cu tata,dar nu poate s-o faca si atunci o face cu ceilalti adulti. ceilalti sunt un fel de tata pe care isi poate revarsa frustrarea.

ti-as mai da o idee, vorbeste cu ea deschis, ce nu-i convine la tata si tine in ea, nu poate sa spuna.

ALEXIA,02.mai.2004
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

Flaviutza,fetita mea e adevarat isi cam ignora tatal dar nu mereu caci au si momente in care se joaca,in care ii vorbeste dar rar.si ea ca si fetitei tale ii casuna pe cite o persoana pe care n-a vazut-o in viata ei.la inceput e timida dupa care incet incet incepe sa si vorbeasca.de obicei acele persoane sint barbati.cu educatoarea cind vorbeste cind are pauze dar lungi.participa la jocuri,e inteligenta,stie poeziile de la gradinita,se joaca tot feluri de joculete la calc,isi scrie numele.deci retardata nu e.vorbeste bine ambele limbi.cind ar trebui sa vorbeasca cu persoane apropiate ei,deci nu cucoana de pe strada,isi suceste limba in cerul gurii si blocata ramine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

alexis nu m-am facut inteleasa.m-ai facut sa cred ca am dreptate cand ai spus ca probleme apar in special cu BARBATII. taticul ei e barbat.

pe scurt: ea are o problema cu tatal, daca are o problema cu relatia lor, cu relatia lui cu tine nu inseamna ca nu-i mai vorbeste, ca nu se mai joaca cu el(desi spui ca uneori il ignora). insa TRANSFERA inconstient acest lucru asupra altor barbati. se razbuna pe ei daca vrei, inconstient. si poate sa se razbune pe autoritate in general( educatoarea) pe tot ce ii face legatura cu imaginea tatalui.

d-aia vorbeste in RO, d-aia vorbeste cu copiii la gradinita. pt ca ei nu-i amintesc de imaginea tatalui.

ALEXIA,02.mai.2004
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

eu am spus ca o atrag in special barbatii.nu toti dar ptr unii dintre ei m-ar lasa si pe mine.asta ma uimeste cel mai tare.sper sa o fac sa iasa din starea asta.azi mergind la pediatru ,pe drum am intrebat-o daca-i povesteste ce i-au facut dr la spital si unde a durut-o si mi-a zis sa-i zic eu.cu pediatru colaboreaza in sensul ca daca ii zice sa scoata limba o scoate,daca o intreaba unde o doare ii arata cu degetu si atit.nu schiteaza un zimbet,nimic.ea a inceput sa vb la 3 ani si in ambele limbi.pina atunci mama,papa,caca,apa si in rest arata cu degetu si mai vorbea ea ceva care nu se stie ce limba a pamintului o fi fost aia.dupa ce a mers la gradi a inceput sa si vorbeasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

aaaa...o atrag barbatii..pai e sora cu fi-mea ca si pe ea o atrag rau de tot barbatii...tantiile de regula deloc, dar nu merge pana acolo incat sa nu vorbeasca cu ele strictul necesar..in schimb barbatiii..oleleu..daca mai au si asa..in jur de 18.30 ani nu mosi...e topita,extaziata! exact, m-ar lasa si pe mine pentru ei, de fapt sare in brate la barbati(m-am mai jeluit eu de asta pe undeva) de intru la banuieli..

o fi genetic,mai sti? de mici sunt atrase in directia ..buna!

ALEXIA,02.mai.2004
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

pai atunci o fi suparata cumva pe tine, mai ales ca acusi am citit si de fapt situatia din casa nu-i deloc roza (relatia ta cu el) . si atunci tarasenia explicata de mine se poate aplica,insa cu tine in rolul principal...

poti s-o intrebi daca cumva e suparata si te crede vinovata pentru situatia din casa??

ALEXIA,02.mai.2004
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput