O iubire sau mai multe?

O iubire sau mai multe? | Autor: alesssia

Link direct la acest mesaj

Nu e un paradox sa spui ca exista MAI MULTE iubiri atribuite unui singur om de-a lungul unei singure vieti?Nu vie se pare ciudat sa te desparti de cel sau cea pe care-l/o iubesti? In viziunea mea, ori iubesti, ori ba. Mai exact...eu nu pot concepe sa iubesti pe cel de langa tine, un an sau doi , sau zece. Daca intr-adevar exista IUBIRE, exista pentru totdeauana. Cred ca de multe ori, ne amagim si....pentru ca nu am gasit acea iubire reala, atribuim acestui mod de a trai, alte sentimente - siguranta unui camin, alaturi de un om care pare sa tina la noi sau....mai mult.
EU cred ca exista o singura iubire sau niciuna.....in nici un caz mai multe. Ori iubesti din toata fiinta ta, ori....NU.
Am o dilema, poate ca raspunsurile vostre imi vor fi de folos....sau poate....va voi pune pe ganduri.
Imi vine-n minte acum numele unui roman - Sa nu spui te iubesc decat o singura data.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Cati ani ai?

O sa raspund scurt ca parerile tale par bine impanantenite: poti iubi doi parinti sau iubesti numai unul? Poti iubi 4 bunici sau numai unul? Poti iubi mai multi copii sau numai unul?

Keep the promises you make to yourself.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

stii uneori, crezi ca el este "the one" il iubesti, afirmi sus si tare ca da el este cel pe care il iubesti, singura ta mare iubire, si/sau viceversa...apoi cu timpul intervin evenimente neprevazute care te pun pe ganduri intrebandu-te: Oare chiar il/ iubesc? de ce nu mai e ca inainte?
totul difera de la persoana la persoana! raspunsul este la tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Poti sa iubesti din toata fiinta ta si o perioada limitata de timp. Daca te desparti de el poti sa te desparti si pentru ca nu il mai iubesti, ceea ce nu inseamna ca nu ai simtit asta pentru el sau ca a fost doar o amagire.

Iar daca visam la iubiri 'supreme',iubiri perfecte, cred ca riscam sa nu mai acceptam langa noi oameni cu mici defecte, dar pe care noi ii refuzam pentru ca acele mici defecte ii fac sa nu fie perfecti.....si care ne pot face fericiti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Ai citit "Floarea intunecata" a lui Galsworty? Daca nu ai citit-o, citeste-o si apoi poate ca o sa reusesti sa-ti raspunzi la niste intrebari.

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

depinde cat poate cuprinde sufletul fiecaruia!!
eu am iubit fiecare persoana care a intrat in viata mea...si pt. totdeauna...
sigur ca iubirile se transforma in timp....
prima iubirea a ramas in sufletul meu,are locul ei acolo....dar gandurile mele nu sunt acm acum 20 de ani....s-au schimbat...
si acesta e doar un exemplu....
si cum spune si clover,poti sa iubesti numai un parinte,sau numai un copil?!


Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Adeseori ne trezim ca nu iubim persoana reala, ci o fantoma, un ideal pe care noi ni l-am faurit in cap. Si cind incepi sa vezi adevarul, cind primii aburi se duc din cap si vezi imaginea reala, atunci vezi si ca defapt ai iubit altceva si atunci iubirea dispare incet-incet.

Al doilea caz: iubesti o persoana care se schimba, dar tu iubesti numai primul fel de a fi al acelui om. Deci practic cind se schimba, nu il mai iubesti la fel.

Iubirea nu e un PERPETUM MOBILE, iubirea are nevoie de hrana, de grija si intretinere. E ca o fiinta gingasa care se zabate si traieste in tine. Si care adeseori moare sau se chirceste.

Oh, ce bucuroasa sunt eu ca iubirea nu e vesnica! Pt ca asa am gasit dupa alte iubiri, omul care sa merite si care se bucura cu adevarat ca il iubesc!

Iar nici o iubire la mine nu a fost la fel cu alta. Pe fiecare om l-am iubit altfel, chiar si pe parinti i-am iubit altfel. Asa ca nu putem oara spune, ca in felul ei, orice iubire e unica si nu o dam decit o data?

--------------------

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doroty spune:

aschiutza , asa gandesc si eu si in special, de retinut

quote:
Iubirea nu e un PERPETUM MOBILE, iubirea are nevoie de hrana, de grija si intretinere. E ca o fiinta gingasa care se zabate si traieste in tine. Si care adeseori moare sau se chirceste.


Sanatate si liniste sufleteasca. Doroty cu minunea de baietel, Onut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Eu cred ca exista persoane care iubesc muuult si de mai multe ori si persoane care nu iubesc deloc o viata intreaga. Le prefer pe primele!Am senzatia ca oamenii care iubesc sunt mai "vii", chiar daca iubirea lor trece, moare, se stinge. Depinde de disponibilitatea sufleteasca a fiecaruia. Exista oameni care "nu pot mai mult". Am trait ani de zile langa un om pe care l-am iubit enorm. Si omul respectiv nu m-a iubit fiindca nu putea. O sa spuneti "te-a iubit in felul lui". Mi-au spus asta si altii, chiar si el! Dar nu era iubire, fiindca omul respectiv nu avea de unde sa dea. Asta era structura lui. SI dragostea mea pentru el, s-a transformat in nebunie. Am luat-o razna, fiindca rezervele mele afective au secat. AM daruit fara sa primesc nimic inapoi, pana n-am mai avut ce da (e ca si cum ploua in desert: ploua, dar acolo caldura si lipsa de apa e atat de mare, incat toata apa intra prea repede in pamant si totul ramane uscat). Si dupa o vreme am iubit din nou, desi credeam ca nu mai am resurse.
Poti sa iubesti cat traiesti si nu numai odata! Dar asta depinde de fiecare.

Bee
si Ana Teodora (22.12.2005)
http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

quote:
Originally posted by aschiutza

Adeseori ne trezim ca nu iubim persoana reala, ci o fantoma, un ideal pe care noi ni l-am faurit in cap. Si cind incepi sa vezi adevarul, cind primii aburi se duc din cap si vezi imaginea reala, atunci vezi si ca defapt ai iubit altceva si atunci iubirea dispare incet-incet.

Perfect de acord. Asa zice si Erich Fromm, ca multi oameni iubesc idealul pe care-l vad ei in partener, iubesc imaginea partenerului si nu reusesc sa-l vada pe acesta asa cum e el, de aceea sunt si fixati pe un singur tip de om, care le satisface probabil dorintele si cautarile inconstiente.

Cine poate sa iubeasca, iubeste pe oricine si poate iubi in viata de multe ori, cine are capacitatea de a iubi si de a-l accepta pe celalalt asa cum e el accepta in acelasi timp ca iubirea si relatiile reprezinta ceva viu, ceva in continua schimbare, caci oamenii se schimba si atunci automat si iubirea se modifica (uneori se adanceste, alteori se evapora ca aburul). Iubirea e ceva la care - oricat de cliseu suna - trebuie lucrat permanent (ca si prietenia), nimic nu se ia de-a gata si nimic nu ramane batut in cuie o viata intreaga, caci viata insasi e schimbare, e progres.


http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911
_
Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.

Felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Sg. raspuns pe care pot sa ti-l dau este ca atata vreme cat esti agatat de trecut nu poti iubi cu adevarat si cu toata fiinta pe altcineva.

Si-atunci raspunsul ti-e clar sunt unii care iubesc o sg. data in viata, sunt altii care iubesc de mai multe ori si sunt unii care nu iubesc cu adevarat niciodata in viata.

Mergi la inceput