O iubire sau mai multe?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Si eu cred uneori ca iubirea aceea adevarata nu moare si nu dispare oricat am vrea noi sau oricat ar incerca imprejurarile sa o ucida. Dar de fapt iubim acea iluzia a unui anumit timp, a unui anumit moment, iluzia persoanei de atunci cand iubirea era la intensitatea maxima. Ma lupt cu mine insumi sa inteleg asta. Ptr ca stiu ca asa este normal: o iubire care nu e intretinuta moare pana la urma.
O iubire poate dura toata viata, dar trebuie sa fie mereu alimentata de...ceva. Daca nu, e o adevarata tortura. Nu cred ca ar fi drept sa iubim o persoana care nu e cu noi, asta ar duce la un chin continuu. Iar ptr asta cred ca Dumnezeu a pus in om uitarea. Si sansa sa o poate lua de la capat.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alesssia spune:

Alex2 esti pe aceeasi lungime de unda cu mine. Ai mare dreptate. Asta imi arata ca si tu ai trecut prin astfel de situatii, dar asta e cu totul o alta poveste.
Asa este cred, ne amintim si ne ramane in suflet feelingul pe care l-am avut la un moment dat. Pana acum eram inclinata sa cred ca persoana, ceea ce nu-i adevarat. Mie mi-au ramas anumite feelinguri, pe care apoi nu le-am mai trait si de care am mare nevoie. paote din nevoia acuta de romantism pe care o am, din pacate.
Si....imi amintesc acele senzatii, feelinguri doar cand nu mi-e bine in prezent. Cat mi-e bine in prezent.....trecutul nu conteaza absolut deloc. Sa fie normala refugierea asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Alessia nu stiu daca este normal sau nu dar cert esti ca nu esti sg. care are trairile astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alesssia spune:

Miramar, ma bucura sa aud asta. Ma credeam oarecum anormala, sincer. Pana sa vorbesc cu voi. MA simt mai bine dar o sa ma simt si mai bine cand....nu vor mai fi existat aceste trairi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Timpul va rezolva lucrurile. Trebuie sa ai doar rabdare si intre timp sa inveti sa traiesti cu ele - feelingurile astea si poate chiar sa le folosesti in avantajul tau.

Mergi la inceput