grup de suport pt.renuntare la fumat (2)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

Diana, da...daca poti incearca sa dormi cat mai mult, e chiar recomandat... eu am reusit sa beau cafea..f.f.amara..dar si asa..la 19.30 eram in pat si la 19.31 dormeam...Mai e un pic si se face iar seara, vei dormi si maine va fi DEJA ALTA ZI - inca o zi castigata!!!

Fa orice altceva decat faceai de obicei..si da-ti o perioada de rasfaturi..ciocolata, fructe, crantanele..ce simti tu..eu mancam cerealele Nestle ale lu' fecior'miu (din alea bobite cu cacao)..Crede-ma e mai usor decat o cura de slabire!!! Si deja nicotina s-a cam scurs, mai ales daca zici ca ai baut f. multa apa..ajuta si vitamina C (dar lesini de foame dupa)..Maine deja esti aproape "vindecata"..ramane doar vointa care tre' sa-i dea in cap reflexului.

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

mama_lui_alex, iti multumesc f. mult! Poti sa ma treci pe lista, sunt un berbec prea incapatanat ca sa nu reusesc!
Am facut chiar un experiment: sotul meu inca fumeaza (il fac eu sa se lase!!!), l-am rugat si m-a ascultat...si fumeaza in balconul unei camere unde eu nu prea intru.Acum vreo 3 ore l-am rugat sa fumeze aici (sa o aprinda, doar pt. a-mi testa vointa!!!), si am rezistat tentatiei.
Asa ca, acum, cand beau al 3-lea l de ceai si ma pregatesc de o noua runda de bicicleta, deja ma simt mai bine...oare maine ce va fi? oooof, tare e greu, dar merita!
Va multumesc pt. acest subiect, aveam nevoie de el.
Pupici

Valentina
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ache spune:


mama lui alex, multumim mult de listutza!...e asa de frumoasa, mi-a crescut inima in mine cand mi-am vazut numele acolo...mai era si primul in cap de lista, nu prea intelegeam de ce...multzumim
eu tot pe baricade, dar trebuie sa recunosc ca azi, dupa 12 ore de scarbici super stresant am tras 3 fumuri dintr-o tigara, nu stiu ce m-a apucat, ca nu mi-era dor, dar vroiam sa fac ceva sa ma calmez...am stins-o ca imi parea ca e ORIBILA la gust... si chiar asa este
hadeti fetelor, curaj, ca se poate si e asa bine dupa ce treceti de primele luni!


anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefaniya spune:

Mama lui Alex,am vazut ca ai trecut cu semnul intrebarii in dreptul meu asa ca am scris sa dau detalii,deci ziua cea mare a fost 9-08-2006 cand am oprit tigarile.
Stau si am gandesc ca dupa 10ani le-am oprit,mi se parea imposibil sa merg intr-un bar fara tigari.Recunosc ca daca nu ramaneam insarcinata nu le-as fi oprit pt ca am mai incercat dar am esuat.

Eu am gasit un site care iti descria fiecare zi cum se curata nicotina din corpul tau si ce resimti tu,ma ajuta sa vad cum a mai trecut o zi si ma incadrez in ce spun ei.Nu-mi aduc aminte de site pt ca sotul meu l-a gasit si e in daneza dar daca ati fi interesate se rezolva sau poate gasiti vreunul in romana sau engleza.

In rest multa bafta si sper la cat mai multe persoane sa reuseasca sa opreasca tigarile!



*****BEBE*****

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

gata, am facut modificari, trebuie sa ne ajute cineva sa o ducem pe prima pagina ..for2nity??!!..(moderatorul??!!)

A fost cam dificil de facut listuca, cred ca oricum nu-i tocmai Ok - dar merge pt. inceput..caci vad ca ne-am apucat, am mai tras 2-3 fumuri, am calcat pe alaturi, iar ne-am apucat/lasat...stiti voi..:)) si nu mai stiam exact cine, ce, cum face..

Sefania - gata te-am trecut
Diana??!! UNDE ESTI??
Nadyna?! Tu?!Ce faci?
Ache - nu ma mai joc...te scot!..da cu pumnu'n masa, da-i afara, urla la ei (la scarbici)..dar nu mai iesi la fumoar..
Vali - esti pe lista..nu te mai hazarda (cu fumul altuia in nas...caci esti inca f. aproape de tentatie...al meu inca fumeaza afara pe terasa..si face dus si baie la cap de 2 ori/zi caci inca imi "pute") Treci la

RESTUL listei de INCERCARI unde sunteti? Cum mai stati..treceti pe aici sa va imbarbatam!!!

Hai fetele!



Eu sunt la a 3-a zi de cura de slabire..sa ma ia naiba daca mai inteleg..am facut sport, am mancat putin-putin si numai cal.negative..si aseara ma urc pe cantar si mai vad un kg in plus?!? Oups!..Noroc ca nu sunt decat 4 kg...+ 1 de aseara..:{

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienuca spune:

Gata. Am 48 ore de cand nu am pus tigara in gura. E si nu e greu. E foarte ciudata senzatia. Cert este un lucru. Cand nu mai pot si simt nevoia de a-mi aprinde o tigara (desi nu se va intampla asta) vin aici si va citesc. Sau va recitesc. Deci am inlocuit tigarile cu acest forum. Mie mi se pare rezonabil, nu?
Nu mananc cu mult mai mult ca inainte. Beau la fel de multa apa. Dar am dormit 11 ore. Da. Am pus copilul in bratele sotului aseara si m-am culcat. Pai ... adormisem cu cartea in mana. La televizor era fii-miu, la calculator barbata-miu asa ca m-am dus sa citesc ... si am adormit. Asa ca atunci cand a venit sa-mi spuna ca trebuie sa incepem rutina de seara l-am rugat sa nu se supere dar ... sa o faca el. Si a facut-o. Deci ... se poate. Hmmm. Oricum, ar face orice numai sa ma las de fumat.
Si inca ceva: tocmai am venit din bar, unde am fost sa beau o cafea cu un fost coleg de serviciu. Un bar unde se fumeaza. SI NU AM FUMAT!!!. As fi tras un fum sau doua, dar am zis ca e pacat sa irosesc ce am acumulat, nu?
Deci inca sunt pe baricade mamico. Second day and counting.

Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadyana spune:

Bravo Diana , tine-o tot asa!Este mare pacat sa-ti pierzi cumpatul si sa cazi in ispita de a trage un fum - doua.Pt ca dupa un fum vine si o tigara.Iti zici la inceput ca un fum nu reprezinta nimic, apoi fumul se transforma in tigara, apoi in mai multe tigari, pana cand se transforma in multe tigari, nenumarate.Asa am reanceput si eu sa fumez, tin si acum minte:cu doua fumuriEste o mare prostie.Asa reancepi sa fii din nou robul unor nenorocite de tigari si a nenorocitei de nicotina.Apoi, intr-o zi regreti.Sunt grele primele zile, apoi nu mai ai treaba.Asa ca nu se merita sa treci tot acel greu in zadar, ca apoi sa abandonezi lupta si sa fumezi din nou.Eu cand trecusem de perioada critica, deja ma gandeam ca nu concep sa fumez din nou, ca apoi, cand voi vrea din nou sa renunt la tigari, sa trec din nou prin acele prime zile de dupa perioaa de fumator.NU SE MERITA!
Eu va uez succes la toate si multa vointa.Faceti ceva f intelept pt viata voastra avand vointa si renuntand la fumat.
Aparent este o suma mica ceea ce dam noi pe tigari, dar punand deoparte in fiecare zi cate 50 mii lei, adica atit cat dam noi de obicei zilnic pe tigari, veti vedea ce multe lucruri puteti cumpara din acei bani, pe care noi ca fumatori, pur si simplu ii ardem.Si ce primim in schimb?Ne stricam sanatatea, mirosim ca ultimii oameni de pe straa, ne stricam tenul, ne terminam viata.
Si. da..ajuta f mult faptul ca atunci cand va vine sa fumati, sa fugiti imediat si sa cititi mesajele postate de la inceput pe forum.Sunt multe lucruri interesante si, citindu-le, veti intelege ca nu se merita sa va reapucati atita timp cand ati reusit sa va lasati, iar cele care fumam-nu se merita sa fumam eloc.
Fetelor, trebuie sa reusim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnaGN spune:

Pana am inceput sa fumam, am trait fara sa fumam (cata logica!!!!!!:))))
Deci se poate. E foarte greu, mai greu pentru unii, mai putin greu pentru altii.
Eu nu sunt de acord cu terapie cu diverse chimicale. Te lasi pur si simplu.
Daca simti nevoia sa fumezi, ai mereu apa langa tine (o sticluta cu "tetina", dop din ala de bei din el). Si bea.

O sa stati mai mult pe buda, dar merge.

Cred ca cel mai mult conteaza sa te pregatesti bine inainte, sa mananci mai sanatos cateva zile inainte sa lasi (si dupa, normal), sa nu ai ispitele pe langa tine si sa VREI cu adevarat.

Nu tine: numai un fum nu o fi foc.
Trebuie sa stii de ce o faci, si ca vrei sa te lasi tu, nu ca iti zice x si y.

Garantat ca lasatul de fumat nu ingrasa! Ci ingrasa daca dam iama in frigider, dulciuri, etc.
De aia bautul de apa/ceai fara zahar e bun: in loc sa rontoi, mai bei niste apa si tot asa.

Benefits of giving up!


Bright eyes - less redness, soreness and stinging
Skin deep - the condition of your skin should visibly improve
Full of beans - increased energy, easier breathing, less coughing in the mornings
Taste sensation - get more pleasure from how your food tastes
Fresh air - your hair and clothes will no longer reek of smoke
Home sweet home - no longer any need for expensive air fresheners
Pentru informatii aici:

http://www.bhf.org.uk/smoking/

http://www.bupa.co.uk/health_information/asp/healthy_living/lifestyle/smoking/



E greu, dar merita!!!

Succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefaniya spune:

Mama lui Alex,mersi ca m-ai pus in listuta.ma sitm asa bine cand am vad al nefumatori

Asa cum zicea Nadyana,nu e o suma mare care o dam pe tigari(zilnic,ca daca o aduni.....)dar imi aduc aminte in ro,daca aveam 200.000lei nu ma induram sa cheltui pe altele ca daca maine sau poimaine nu am bani de tigari.Dupa ce m-am lasat imi ear indiferent daca plecam fara prea multi bani al mine sau aveam doar 50.000lei ca nu ami cheltuiam aiurea si toate astea au contribuit la lasat si insist sa spun ca al mine BEBELE e cel care m-a salvat.

Cumnata mea a mers la un curs special de asa ceva,o gramada de bani si dupa 2 saptamani le-au dat o pipa din plastic ca atunci cand le vine pofta,ticul,sa o foloseasca.Era penibil rau,mai mult te facea sa razi si intr-un final s-a apucat iar de fumat.A rezistat doar 2 luni.
Poate nu e bine sa scriu asta ca sa nu aruncati cu rosii in mine dar o inteleg pt ca ea nu poate avea copii e si cu diabet si nu poate adopta asa ca macar ai o grija - wow,mi-am luat tigari? -

Deci,fiti tari si la lupta impotriva tigarilor!!!
Eu il simpatizez pe Basescu si spun -Fumatorul nu e ca nefumatorul- nu are o logica daŽam zis si eu asa...



*****BEBE*****

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienuca spune:

Acum as fuma o tigara. Dar nu o sa o fac.
Lasatul de fumat e mai usor ca lasatul de bautura sau de droguri. Parerea mea este ca e vorba de vointa. Iar la mine nu functioneaza sa nu am tigari la mine. Am incercat, cand stiam ca nu mai am tigari ma apuca o pofta nebuna. Chiar si aseara mi s-a intamplat sa caut o tigara. Dupa care mi-am adus aminte ca am terminat-o cu ele. Dar la birou am tigari: 2 tigari in Kent 8 si o tigara cu o bricheta in Kent 4. Si acolo stau de marti. Colegele mele stiu ca ma las de tigari si sunt cu mine. mai trece cate una si mai controleaza pachetele de tigari. Mai e putin pana maine.
Haideti fetelor ca se poate.

Diana

Mergi la inceput