grup de suport pt.renuntare la fumat (2)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tatiantudor spune:

Multumesc mult nadyana,
Vreau sa te intreb cum ai facut pasii astia mici pentru a ajunge sa fumezi mai putin decat inainte. Prietena mea cea mai buna fumeaza de 15 ani si a ajuns deja la 2 pachete pe zi. As vrea sa o ajut cumva si nu stiu cu ce sa incep. Nu are o vointa de fier, nu are nici macar o motivatie care sa o faca sa renunte la atata de multe tigari.
Eu nu stiu cum e sa te lasi treptat. Eu de la un pachet de tigari pe zi m-am lasat brusc si gata.
Ajuta-ma te rog cu un sfat....sa inceapa cu: mai putin cu o tigara in fiecare zi?
Multumesc mult
Cu drag
Liana
http://community.webshots.com/user/TudorAnastasiaDiana
http://community.webshots.com/user/tudorrobertalexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefaniya spune:

Eu m-am lasat de fumat ca am ramas insarcinata.Am avut ceva incercari inainte dar doar de cateva ore,cand spuneam ca le opresc ma apuca "foamea" de tigari si tot asa.Cand am ramas insarcinata nu am avut greturi,nimik nimik,dar a fost un moment bun de a le lasa.Eram satula sa-mi miroasa parul,hainele a tutun si sa stau langa sotul meu nefumator si eu sa il intoxic.Dar niciodata nu gaseam motivatia aia puternica.
M-am lasat cu tigarile pe masa,nu le-am, ascuns ci doar imi spuneam ca am tigari doar ca eu nu vreau sa fumez si uite asa pana au trecut sapte luni.Visez si acum ca fumez cate o tigare si ma trezesc asa vinovata ca am cedat :) si apoi bucuroasa ca e doar un vis.Daca ai trecut de o luna eu zic ca si cu putin noroc se poate.
Apropo,pe mine m-a ajutat ce am auzit la tv cum ca sa tai un morcov in forma de tigare(pe lungime) si toata ziua rontai la morcovi.Nu ingrasa si mai sunt si sanatosi si nici nu ingrasa.

Fiti tari si nu va lasati daca tot ati ajuns aici!

*****BEBE*****

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienuca spune:

Buna fetelor.

Cu ce sa incep? Ah da. De cand am inceput sa va citesc, am facut o pauza de o tigara si ii povesteam colegei mele despre voi. Iar asta se intampla pe la 13:45. A fost ultima mea pauza de tigara. Sper sa nu ma laud degeaba, dar asta imi doresc.
Am si eu poovestea mea de spus, daca imi ingaduiti.
Fumez de la 17 ani. Cam asa. Foarte rar am depasit 1 pachet pe zi. Media a fost de 1/zi. Acum 4 ani am ramas insarcinata si la aflare vestii, in loc sa arunc tigarile am sudat 2. Si inca 2 . A fost foarte greu la inceput, mai ales la cafea. Eu sunt hipotensiva. Ex. la 10 cu 5 sunt avion. Daca nu beau cafea, ajung cu greu la 9 cu 5. Dar, de cand am ramas insarcinata am avut tensiunea constanta de 11 cu 6, indiferent de ora din zi. Asta m-a ajutat cel mai mult sa renunt la cafea si automat la tigara care o insotea. Dar imi era in continuare pofta. Eu nu aveam pofte culinare ci sa fumez o tigara. Asta pana intr-o zi in care am citit un articol pe tema femeia insarcinata si fumatul in care spunea cat e de rau, de nociv mai ales pentru fat, dar si pentru tine ca mama (articol tot de aici). Iar articolul se termina asa: tinand cont ca in primul rand femeia insarcinata trebuie sa fie senina si calma, fumeaza tigara aia nenorocita, scoate-o din sistem si cu asta basta. Poooofftiiimmmm???? Adica ... daca vreau ... si mor de pofta .... se poooaaateee???? Yyyeeeeeessss. Si de atunci nu am mai fumat. NU o tigara intreaga oricum. I-am mai aprins sotului cate una, la inceput, dupa care ... am uitat de ele. Si uite asa nu am fumat 2 ani. Eram la mare cu Piuletz (prima lui mare, si a mea de ceva timp) si acolo pe malul marii ... cu un frape in mana ... hhhmmm ce bine e ... ce bine ar merge o tigara acum. Si ala a fost momentul in care eu m-am reapucat de tigari. . Nu ar fi trebuit. Nu ajung la un pachet pe zi. Cam la 2 zile vine un pachet. Dar ... am multe motive sa ma las. Primul ar fi ca sotul, care fumeaza, imi to spune sa ma las. Ca sunt mica ... si slaba ... si ca iar place sa fiu un pic mai plina. Eu am 52.5 kg. Lui ii placea cand alaptam si eram ... pufoasa. Deci nu ar fi o problema daca m-as ingrasa. Din contra. Al doilea ar fi ca vreau sa ma apuc de sport, sa ma mai intaresc un pic. Si sunt multe, dar cel mai important este fiul nostru, Rares care are 3 ani si ma roaga sa nu mai fumez. Iar azi dimineata s-a repetat aceasta scena si ... nu e bine. Seara cand ma duc la culcare, in loc sa miros la creme si lotiuni, eu put ca un horn. Chiar acum i-am spus partenerei mele de fumat ca nu mai vin.
Sper sa ma tina. Sper sa pot scrie in fiecare zi si sa va tin la curent cu performantele mele. Nu am de gand sa va mint daca am fumat sau nu si daca da cat de putine. Ca ma mint eu pe mine. M-a cam apucat cheful de o tigara, dar ... hm, bag un solitaire si imi trece.
Nu stiu daca realizati ce ati creat aici. Dar daca ati determinat macar o persoana, pe mine in speta, sa se lase de fumat, numai cat a citit de ati scris, eu zic ca nu e putin deloc. Ati salvat o viata. Ati creat o minune. Sper sa pot ingrosa randulrile celor care nu mai fumeaza, cine stie, poate va voi ajuta sa mai salvam o viata.

Va pup pe toate

Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:



Ce mai fac fetele??!!

Eu am 1 luna, 9 zile fara tigari...si 4 kg in plus...

Cred ca va imaginati de ce am trecut greutatea cu galben..sa nu se vada f. clar:))..Dar..de ieri..sunt in cura de slabire drastica si sport (nu va spun ce febra musculara am azi..:))..pana nu le dau jos..nu ma las..

Ieri mi-am scos jachetele de primavara si am descoperit un pachet de tigari in buzunar..era aproape intreg..lipseau doar 2 tigari..l-am luat cu dezinvoltura si l-am aruncat intr-un sertar, ca si cum as fi gasit un banal pachet de servetele..nici nu am zabovit cu el in mana, nici nu l-am cantarit, nici nu l-am mirosit (fumam mentolate)..doar l-am aruncat in sertar..SUNT F.MANDRA DE MINE! Si cu banii din "pusculita tigarilor" mi-am luat o geanta f.frumoasa si trendy si scumpa (am mai dat si de la mine:)) de care sunt f.mandra..

Imi pare teribil de rau sa regasesc subiectul acesta pe pagini atat de indepartate..Ce faceti fetelor?! M-ati convins e mine sa ma las de fumat..si voi..unde sunteti?!

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienuca spune:

Bravo mamico. Cat despre kilograme, o sa le dai jos, stai linistita.
Eu sunt aici. Am 22 ore de cand am pus jos tigarile. Inca rezist.

Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

Diana,

Sticla cu apa plata langa tine si...ce a fost mai greu deja a trecut!!! ....e mai grea o cura de slabire, crede-ma (ca doar trec prin asta de 2 zile..si mi-e o foame...)..Iti va fi mai usor daca vei contoriza orele pe momente ale zilei..pana diseara, apoi ma culc, deja au mai trecut 8 ore (dupa somn).

Pe nadyana sunt inca suparata..nu vobesc cu ea..ea a inceput topicul si acum a ajuns la "ma las cu binisorul"..

Stiti ce tare imi lipsea o listuca nominala, in perioada de "sevraj"..am mai spus asta..ia ca ma apuc sa va "contorizez" ca sa va dau aripioare..va trebui insa sa ma ajute cineva sa o "urc" pe prima pagina..

Pupici..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienuca spune:

Gata, au trecut 24 ore. Sa stii mamico ca ti-am urmat sfatul si ieri am baut la apa ... de numa numa. Azi nu am mai simtit asa de tare nevoia. Eu oricum beau destula apa. Ce mi s-a intamplat a fost altceva: am cascat mai mult, dar nu ca atunci cand intrii in insuficienta respiratorie. Si nu stiu daca am avut su nu sevraj. Cert este ca sunt un pic mai ... instabila. Rad, plang, urlu, ma enervez mai usor. Dar ... incerc sa ma controlez.
Hai sa facem listutza. Cum facem?

Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

Asa..ia uitati ce avem aici..sa stiti ca sunt tare mandra de noi..si sunt convinsa ca vom reusi ceea ce ne-am propus pana la urma..doar am reusit noi atatea altele, nu??!!

VA rog sa ma ajutati, si sa verificam impreuna veridicitatea "datelor"..nu mi-am imaginat ca-i asa greu de facut o listuca..dar a meritat..priviti mai jos..:))

for2nity, ina78, sigrid26, Nadyana , fetele, ajutati-ma...

AU INCERCAT SI INCA SUNT PE BARICADE
ache - 19/01/2007
adusca- 08/2006
Anda- 02/10/2006
antonia2006 - 02/02/2007
bebi - 17/11/2006
Carry - 30/01/2007
Costelusa - 11/09/2006
daniela_b - 25/08/2006 ??
Diciu & sotul - 20/02/2007 ??
Dienuca - 20/03/2007
eva03 -05/2006
flori76 & sotul - 31/01/2007
gabi_j - 01/11/2006
Gonghy - 01/03/2007 ??
ina78 - 29/12/2006
ioana55 & sotul - 06/02/2007
mama_lui_alex - 12/02/2007
miag & sotul - 28/11/2006
miria_cristina - 13/09/2006 ??
Mirunaa- 11/10/2006
Paky - 03/09/2006
Papushel - 01/10/2006
Pussi - 22/10/2006
ralu71- 28/12/2006 ??
Raluk31 - 12/2006 ??
Sheherezada - 28/09/2006
sigrid26 - 26/01/2007
simo_al_jaafari - ????
vali_delide - 21/03/2007

AU INCERCAT SI VOR REUSI PENTRU CA-I SUSTINEM
Adria_ 15/09/2006
Annie80- 12.09.2006 ? - 14/09/2006
brianamica - ??
Danalore - 03/11/2006
Gonghy - 01/03/2007 ?
Lachione -05.09.2006-13/09/2006-6.10.2006-Ce se mai intampla aici??!!
Lemoni - ??
Nadyana - 30. aug. 2006 - 02/10/2006

ACUM SE NUMESC "NEFUMATORI" si NE INTELEG SI NE SUSTIN
alina.a- 2004 ?
Anaisanais - 2004
clau2toma - Iulie 2006?
crisbog98 -oct.2005
cristina_26 - 2002
Didona - 2000
EVA-DATA - 2004?
Flr- 2004?
himera - 2004
nikole- 2004
Oana_B - 2004
piticutz - 1998?
Stefaniya - 09/08/2006
Tatiantudor - 2003??!!
violeta29 - 1 noi.2004

PE VOI VA ASTEPTAM LA PRIMA COLOANA:))
Anderra- membru sustinator,aspirant
Anyella - membru sustinator,aspirant
Ayleen - actualmente fumatoare, membru sustinator,aspirant
Cypocs - membru sustinator,aspirant
daniella4 - membru sustinator,fumatoar, indecis
Florenit - membru sustinator,aspirant
iepumic - membru sustinator
Inga - membru sustinator,aspirant
Irinabobe -membru sustinator, nefumator
lau10 - membru sustinator, fumator
mamica dulce -membru sustinator, aspiranta
Menna - membru sustinator
mira_m - fumatoare, indecisa
Mofturici - membru sustinator,aspirant
oanalu - membru sustinator
Roxica- membru sustinator,aspirant
saddie - membru sustinator,aspirant
silvy24 - membru sustinator,aspirant
x-woman & sotul - membrii sustinatori,aspiranti

Am scapat ceva???!!!

Ah..DA!!! Va multumesc mult (eu personal) ca existati si ca..si datorita sustinerii voastre m-am lasat de fumat de 1 luna si 9 zile..si sunt convinsa ca ma "va tine"..tocmai pentru ca existati.. si multi multi


mama_lui_alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

Ma primiti si pe mine?
Fumez de aproape 20 de ani, depasisem 1 pac./zi...azi dimineata am avut 3 tigari in pachet, la cafea...Mai am putin si fac 10 ore de cand nu le-am atins....am o stare de nervi, amestecata cu satisfactie.Cand nu mai suport, ma sui pe bicicleta si ma apuc sa mai pedalez 1 km. Ma dor maxilarele de la guma, am tocat seminte...si tot moooor..dar nu le mai vreau.
Asa ca sper din tot sufletul ca alaturi de voi sa reusesc.
Va multumesc.

Valentina
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

Bine ai venit Valentina...suntem cu tine..e mai greu pana maine..daca au trecut deja 10 ore esti pe drumul cel FOARTE bun..
Te pot trece pe listuca daca vrei..exista o singura problema MAJORA (na! ca ma apuc sa fac si reguli)..daca te trec pe listuca..nu mai poti da inapoi..caci nu te pot exclude..si atunci chiar va trebui sa te lasi..ce zici??!!)

Mergi la inceput