grup de suport pt.renuntare la fumat (2)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gonghy spune:

Carry sunt o fraiera ca mai trag cate 1-2 tigari max pe zi. Se vede ca nu am ambitie sa ma las de nenorocitele astea de tigari. Cand il vad pe al meu ca aprinde tigara...uite-asa fac ma parca ar fii ciocolata.
Dar sa stii ca este totusi o performanta pentru mine ca nu mai fumez asa ca inainte,inainte fumam c-am 6-8 tigari/zi,probabil ca incet,incet ma voi lasa de ele.Cred ca ar trebui sa fie cineva langa mine si cand imi aprind tigara sa imi dea peste maini

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93574
Povestea fetitei noastre

Laura si bebe Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ache spune:

fetelor, am venit sa va incurajez, peste 3 zile am 2 luni de cand m-am lasat ...sunt extrem de fericita si mandra, ma simt excelent
carry, sa stii ca trece, nu te reapuca ca o sa-ti para rau
e normal sa mai ai momente de slabiciune, dar lupta cu tentatia ....crede-ma, cu timpul devine din ce in ce mai usor
nici nu vreau sa-mi imaginez ca m-as putea reapuca vreodata
nadyana, ce ai facut? te-ai lasat de tot?
succes fetelor!....ganditi-va ca o faceti pt. voi, si meritati

anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carry spune:

Ache...felicitari !!!
Sa stii ca am nevoie de incurajari, e f grea perioada asta !
E incredibil cum reactioneaza organismele astea ale noastre, la o luna si jumatate tentatia e mai mare decat in primele 5 zile !
La fel ai simtit si tu ?
Eu ma gandesc tot mai des la o tigara. dar taticul meu,dragul de el, f dezamagit mi-a spus :" si asa m-am bucurat cand te-ai lasat de fumat, acum vrei sa te apuci din nou ?"Nu mai zic de sotul meu nefumator care a spus ca nu ma intelege deloc, offf
Trebuie sa rezistam !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ache spune:

pe mine m-a apucat iar dupa primele 2 saptamani, cand m-am intors la servici, si cu o mana tastam la calculator si cu alta pipaiam orbeste, instinctiv, dupa pachetul de tigari...si ceream la colegi si astia nimic, au fost de ajutor, ca-mi dadeau tigara da foc nu, si asa morfoleam cate o tigara toata ziua, dar neaprinsa...plus multe aprecieri care incurajeaza, mai nou toti ameninta la servici ca se lasa si ei, plus una bucata sot super fumator care a redus dramatic, ca nu mai are cu cine sa se antreneze si e tare mandru de mine
haideti fetelor ca se poate, chiar daca uneori e mai greu trece, daca ar fi asa usor n-ar mai fi fumatul o problema
eu sudam tigarile, fumam peste un pachet pe zi, nici nu concepeam sa stau in stresul de la servici fara sa fumez
nici eu nu cred functioneaza metoda cu lasatul treptat, poate cu reapucatul treptata...asa ca nu cedati temptatiei
sugerez sa se faca o listuza, poate ne incurajeaza
haide carry, , sunt tare mandra de tine, nu te lasa

anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eva03 spune:

Hai, Carry! Eu va urmaresc din umbra si va sustin.
Da eu am avut multe luni tentatii si atunci trebuie sa fi tare.
Organismul tau nu mai are nevoie de ele. Daca ai aprinde-o (ca eu fac parte din categoria care a luat-o de mai multe ori de la capat) probabil ca ti-ar fi tare rau.
Dar acum, dupa aproape 11 luni nu mai simt nimic, iar daca se intampla nu cedez. Nu o face nici tu! Macar pentru efortul depus!
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carry spune:

Ache...da, si pe mine m-ar stimula, cred, o listuta, cu perioadele de abstinenta ptr fiecare dintre noi
Eva...pai din experienta ta de nefumatoare de 11 luni ne poti impartasi si noua , cele care inca luptam , dupa aproape 2 luni, cu demonii tutunului
Este o perioada de post si asta ma mai impiedica acum sa fumez o singura tigara( desi tentatia este ....maaaaareeee ) pe langa cei dragi din familie care imi sunt aproape, si pe langa voi, cele de aici ( desi nu e prea animata sectiunea )
De Nadyana - ce vesti mai aveti ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carry spune:

Am uitat sa amintesc de problemele aleatorii celor ce tin de pofta de tutun: kilogramele si pofta de mancare nemasurata si necontenita !!!!
Cu astea ce facem,dragelor , cele care aveti state vechi in " nefumat " ? Nu mai amintesc de probelemele cu constipatia ?
Pai astea sunt cateva din problemele care imi indreapta gandurile spre tigarushele care imi faceau atata bine( iesit regulat la baie, kilograme tinute sub control, etc. )
Asteptam contrargumentele voastre, eu cel putin ,care NU VREAU sa fumez din nou !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori76 spune:

Carry,fii tare si nu te reapuca de fumat,pentru ca sigur o sa-ti para rau tare.
Eu am deja o luna si jumatate de cand m-am lasat si recunosc cu toata sinceritatea ca nu mai am pofta de tigara aproape deloc(poate,uneori,cand avem musafiri...parca mi-ar placea sa aprind o tigara).Mie mi-a fost mult mai usor,pentru ca si sotul meu s-a lasat de fumat o data cu mine.
Problema cu kg insa e cea mai mare acum .Am pus 3kg in perioada asta de cand m-am lasat,iar acum ma chinui tare mult sa nu mai pun si altele(noroc a fost ca mi-am luat cantar la timp si imi tin greutatea sub control).
Va pupic si multa putere va doresc sa reusiti sa renuntati la fumat

Flori
Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tatiantudor spune:

Buna fetelor,
De la 16 ani si pana la 26 ani am fumat.
Pe mine numai cei doi copii m-au ajutat sa ma las de fumat.
La 26 de ani am, ramas gravida cu Robert si am renuntat la tigari. El nu avea nici o vina ca eu fumam si nu vroiam sa ii fac nici un rau. Dupa Robert, ma gandeam la al doilea copil si nu m-am mai reapucat de fumat.
Am auzit si eu voci in jurul meu:
"lasa ca se apuca, dupa 10 ani de tutun n-ai cum sa renunti asa repede". Dar a venit si Anastasia si eu nu m-am reapucat de fumat. Am 30 de ani si de 4 ani nu mai fumez...nu mai simt nevoia, pur si simplu.
La 26 de ani aveam 56 kg la 1.70. Acum la 30 de ani, dupa doua sarcini am 64 kg.
Daca mai reusesc sa dau jos 4 kg ma consider multumita.
Constipatia ma obseda si pe mine. Am renuntat la tutun si am ramas la o cafea dimineata..si am rezolvat si constipatia.
E greu sa renunti la fumat fara o motivatie. Motivatia mea au fost si sunt copii mei. Pentru ei m-am lasat de fumat si pentru ei nu o sa mai fumez. Cat o vrea Dzeu sa ma lase sa traiesc vreau sa fiu langa ei sanatoasa si vesela si puternica.

Va tin pumnii tuturor!
Se poate cu multa vointa!
Cu drag
Liana

http://community.webshots.com/user/TudorAnastasiaDiana
http://community.webshots.com/user/tudorrobertalexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadyana spune:

Felicitari, Liana !Sa-ti traiasca copilasii si sa te bucuri de ei.
Sunt si eu pe aici, fetelor.Vreau sa spun ca aproape nu-mi mai trebuie tigai.Ieri pana la ora 19 fumasem doar 5 tigari.Este un lucru mare pt. mine care fumam 1 pachet pe zi.Pana can am mers la somn, adica la ora 23, am mai fumat inca 4 tigari.In total 9 tigari pe ziua de ieri.Vreau sa spun ca imi vine rau doar cand vad tigarile cele normale.Fumez in continuare tigari subtiri.Astazi pana la ora asta am fumat tigari.Ieri am vrut sa mai fumez o tigara inainte sa dorm, doar asa ca sa fac 10 tigari si pur si simplu nu am putut.Sunt multumita si daca voi putea sa ajung la jum. din cat fumez acum, voi fi si mai multumita.Macar la jum, adica 5 tigari\zi cel mult, asta daca nu se poate sa nu fumez deloc, sau, cel mult doar la cafea.Pana una alta mai vad eu.Deocamdata sunt multumita ca mi se pare ca nu mai persista acea dependenta.

Mergi la inceput