grup de suport pt.renuntare la fumat (2)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

O SAPTAMANA, O ZI SI 8 ORE!!!! FARA!!!!!

Dar am o veste f. trista..nu am gasit "reteta" de ne-mancare...e groaznic..asta-i cuvantul ...ma "chinuie" foamea..as manca orice...desi nu am nimic de "rontait" nici pe langa mine, nici acasa..numai "mancare sanatoasa"..in care dau iama la greu..si oricat de "sanatoasa" ar fi..e...cam ..multa...foarte multa.. Pe cantar nu se "vede" nimic (INCA!!)dar am o senzatie f. nasoala de..balonaj...si ma simt de parca as fi insarcinata (dar nu's..de asta sunt sigura:))!!)

Credeti ca-i prematur sa incep o cura de slabire..ca alta "motivatie" nu-mi gasesc pt. "mancatul" asta desantat..?!

Acum..sa nu ma abat totusi de la subiect..Nu mai simt nevoie de tigara, ma deranjeaza fumul..cea mai groaznica este foamea.

Nadyana..da! ..luni dimineata (sapt.trecuta) am fumat 4 tigari sa ma"trezesc" am baut 2 cafele..si am zis "gata..a fost ultima!"..Ziua de Luni a fost cea mai cumplita..nu m-am dus la munca, am stat si mi-am plans de mila si am baut tone de apa....iar spre dupa-amiaza aveam senzatia ca ucid pe cineva daca-mi iese in cale..Abia asteptam sa se intunece putin afara:)) sa am un pretexet sa ma culc.Recunosc a fost cea mai groaznica zi..a doua zi..a fost la fel..dar ma consolam cu "ce a fost mai greu a trecut"..desi stiam ca nu-i asa..si abia asteptam seara sa ma culc..sa mai treaca o zi...si uite asa..deja miercuri m-am trezit dimineata cu mintea limpede si parca-parca am putut sa vad ceva din ceata..2 zile am fost mahmura..nici macar nu stiu ce naiba am facut/zis..stiu doar ca m-am purtat execrabil cu toata lumea..

ACUM..astept sa-mi treaca foamea..sau sa incep o cura de slabira..:))

HAI MAI ..ca se poate..!!!Daca eu pot (si sunt tare indaratnica..)..pot si altii..

Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

Aoleo..Ina..draga mea..acum citesc mai bine..te apropii de 2 luni si inca esti cu "poftele"...mi se face rau...credeam ca dureaza mai putin..Cateva Kg in plus..cat inseamna, de fapt?!

Fac GREVA!!!! A FOAMEI impotriva FUMATULUI!!!!!

Pupici,
mama_lui-Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:


Si eu vreau greva...
Pe cintar nu sint in plus decit 2 kg, in schimb la haine... par 5 kg - deja sint lucruri pe care nu le mai pot imbraca. Dar sa nu-ti inchipui ca nu am profitat la maxim - am mincat tot ce am vazut si ce mi-a aparut in cale, numai sa nu cumva sa fumez.
Eu am facut si o amre greseala - imi spunea mama - am mincat masline - kilograme - si la serviciu imi luam masline si am inteles ca baloneaza si constipa.
Dar mai bine mai iau inca 5 kg decit sa am reapuc de fumat.

Sa va spun ca mi-au venit prietenii si simteam ca nu mai pot respira de fum???

O sa trebuiasca sa gasim o cura buna de slabit.


"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

Buna tuturor!
Va citesc de mult..inca inainte de a ma lasa de fumat....si n-am avut curajul sa scriu sa ma imbarbatez cu voi ca ne vom lasa de fumat impreuna....pt ca mi-era teama ca nu voi putea...ca voi ceda f usor...si nu va eram de nici un folos in felul asta...si nici mie..pt ca o alta incercare nereusita face ca sa-ti fie si mai greu sa te lasi din nou...fumam 15 tigari..pana la un pachet pe zi!am zis mereu ca daca e sa ma las....ma las singura..fara tam tam...fara anunturi si laude...si asa am reusit!

am mai avut incercari de a ma lasa de fumat..m-am lasat odata chiar si 2 ani....insa de atunci n-am mai putut sa o fac nici macar cateva ore....cum ziceam..gata ma las de fumat....in max 1 ora ceva din mintea mea nu rezista(cam cand efectul unei tigari trecea)..si pe kestia asta am fost f descurajata....credeam ca nu voi mai putea in veci sa o fac...

si totusi am reusit...azi am deja 5 saptamani de cand n-am mai fumat si sotul meu la fel...e mare lucru ca ne-am lasat amandoi deodata! se poate insa si sa te lasi de unul singur...chiar daca toti din jurul tau fumeaza..

la mine totul a decurs brusc....probabil ziua respectiva era una nefasta...si asta m-a ajutat...ma simteam rau..aveam tot felul de junghiuri...orice tigara imi crestea pulsul...imi dadea senzatia de greata...arsuri...si de inconfort...ma duceam la fumat si nu puteam fuma mai mult de jumatate dintr-o tigara...dar simteam cu ardoare sa fumez cand venea "cerinta"...aveam cu mine 4 tigari ramase dintr-un pachet si urmand normal sa-mi iau altul....dar m-am suparat...rau..si am zis gata!....am luat pachetul..l-am rupt in bucati...l-am sfasiat!...si l-am aruncat....
desi...am zis de nenumarate ori gata...in ziua aceea a avut efect...nu stiu de ce...pt ca..convinsa sa ma las am fost mereu..dar doar atunci acel "gata!" a reusit sa convinga cerebelul meu ca nu e de gluma...si nu l-a convins mult..ci atat cat sa sa treaca peste perioada grea (de 2-3 zile)...perioada dupa care am preluat EU controlul...
Greul a durat 2-3 zile...nu stiu daca am avut sevraj....nu stiu exact cum se manifesta...dar va pot spune cum a fost la mine....in principal nervi si o stare de agitatie continua...nervi in sensul ca mergeam cu masina si imi venea sa trag cate un pumn in volan...de fapt pe masina mi-am revarsat eu nervii ...si pe sotul meu cateodata! ....si mai aveam o batzaiala din picioare...tot din cauza agitatiei...dar in acelasi timp...aveam si o agitatie pozitiva..e energie..o bucurie ca nu fumez..care se manifesta printr-o exuberanta excesiva...ba cantam prin casa..ba urlam...dar n-a tinut mult...
in plus..nu ma calmam decat mancand..as fi mancat intr-una...
toate astea au durat 2-3 zile..cele mai grele..
apoi..a fost mai bine...am inceput sa simt ca respir ca lumea...ca parca aerul intra pana in fundul plamanilor..ca e rece si curat...
am inceput sa simt mirosul de afara...sa simt diverse miresme de mult uitate...sa dorm linistita...sa am puls normal...sa nu mai am arsuri la stomac..sa ma simt usoara..desi nu-s slaba..
insa din pacate faza cu mancarea a continuat...si incepusem sa inlocuiesc tigarea cu mancarea...la treaba asta inca mai lucrez...si am reusit sa mai domolesc putin mancatul excesiv...
si cand simt ca va fi momentul voi incepe si o cura de slabire...pt ca deja am pus 5 kile...
insa merita!!!!..pe deplin..chiar si cu cateva kile in plus...le poti da apoi jos...sau chiar sa nu le pui deloc daca faci sport de la inceput...
sotul meu s-a lasat mai usor pt ca fuma de putin timp...si-si planificase si el sa se lase anul asta...dar cand a vazut ca eu m-am lasat....si-a pus si el ambitia si "mandria" in actiune...
CONCLUZIA:
nu e asa greu pe cat se crede!...trebuie doar ambitie si vointa
nu se intampla nimic rau cand te opresti...dimpotriva numai lucruri bune!
e si mai usor daca iti cauti mereu o preocupare si sa stai in aer liber mai mult...
trebuie sa le lasi brusc!
orice zi..orice ora..e potrivita pt asta..daca simti tu...nu trebuie programata o zi anume...
odata ce ai trecut de 2-3 zile fara fumat..ratiunea si logica pot invinge dorinta de a mai fuma...sau obisnuinta..
nu mai trebuie apoi tras nici un fum...nici macar in joaca..nici peste 1 an..2..10..asa te reapuci fara sa-ti dai seama...si va fi de 10 ori mai greu sa te lasi iar!..

SUCCES TUTUROR!!!!


anda




"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadyana spune:

Buna fetelor dragi!
Am si eu o veste buna:de aproape o saptamina, adica dupa ce am inceput serios cura de detoxifiere, nu am depasit in nici o zi 10 tigari pe zi,asta in conditiile in care eu fumam 1 pachet\zi.Ba chiar mai mult, acum 2 zile nu am fumat ecat 7 tigari si cu o zi inainte nu am depasit 8.Ieri am ajuns la 10.ar in nici o zi nu am depasit jum. de pachet.Si sunt f multumita de asta.Stiu ca nu e bine sa umez deloc, dar sunt fericita ca am putut sa ajung ziua in care sa ma vad ca fumez jum. din cat fumam inainte.Eu zic ca este un pas inainte si o realizare.
Va felicit pe toate care sunteti pe baricade si diseara cand ajung acasa am sa citesc postarile voastre scrise de cand nu am mai intrat eu.
Va pup fetelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

nadyana...felicitari!...e foarte bine si asa...sa reduci la jumatate fumatul!..e mare lucru de la 1 pachet la 10 tigari!!
poate in viitor sa reduci la 5...si tot asa..pana deloc...desi raman la parerea mea ca trebuie sa te lasi brusc.
dar e un inceput...si clar e mai bine cu 10 decat cu 20 de tigari pt organismul tau!...totul e sa te tina....eu n-am reusit asa..

dar succes in continuare!

anda




"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadyana spune:

Merci Anda!Stiu ca nici asa nu e bine, dar ma bucur pt realizarea asta.Inainte 4 pachete pe care le luam odata, imi ajungeau 4 zile.Acum, am luat saptamina trecuta 4 pachete si inca am si acum in ele.Cel mai bine m-am simtit alaltaieri cand am fumat doar 7 tigari
Si ma bucur si pt faptul ca nu imi cere organismul sa fumez decat de cateva ori pe zi, foarte putin fata de cum simteam inainte sa fumez..Adica, acum aca plec uneva si nu pot fuma nu este nici o problema.Un deliciu este inca tigara care insoteste cafeaua de dimineata, tigara care acum este doar una si nu doua cum erau inainte.Mi s-a intimplat chiar ieri dimineata pur si simplu sa nu-mi vina sa fumez..Eu ma bucur f mult.Parca nu mai sunt asa dependenta.
Cred ca organismul nostru este f destept:cum il detoxifici un pic, deja refuza putin cate putin in toxine.
Dar, cum spuneai si tu, Anda,sper sa nu ma prostesc din nou si sa maresc "doza"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


As vrea sa stiu totusi cum se manifesta senzatia aia de "Gata, de azi nu mai fumez".


Iepumic
Pozici cu Iepi-Mici
Noi pozici cu Iepi-Mici
POZE FINLANDA
LOVE STORY (In memoriam IONUT STEGARU)
All's Well That Ends Well.So...MAKE IT END WELL...and if you can't....just try to hold on.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gonghy spune:

Ceao fetelor!Ma alatur si eu de nefumatoare.
Vreau sa va spun ca de 2 zile nu am mai pus tigara in gurita,pt ca acum 4 zile mi s-a facut asa de rau pana la lesin.De zapauca ce sunt m-am trezit de dimineata impreuna cu sotul si am stat si eu cu el la si am fumat pe stomacul gol 2 tigari,marea viteaza... dupa
care zbang un rau de nu ma mai vedeam...
Din acel moment am spus fara tigari si daca lesin de pofta si nu mai imi trebuie,dar acu alt as manca pana sa pocnesc si iar nu e bine.
Voi cum a-ti procedat? Invatati-ma si pe mine.
Cand il vad pe al meu la tigara sa trag si eu un fum,dar...

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93574
Povestea fetitei noastre

Laura si bebe Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carry spune:

Gonghi...bine ai venit printre noi ! Cum stai ? A cata zi esti fara tutun ?
Nadyana..cum e ?Sper ca te-ai lasat de tot ?!
Eu , fetelor,am o luna si ceva zile fara tigari si sunt absolut ingrozita ca ma gandesc din ce in ce mai des sa ma reapuc !
Stiu ca e cea mai mare tampenie pe care ati auzit-o, dar asta simt si nu stiu cat mai rezist !
Mentionez ca in aceasta luna nu am fumat nici o tigara, a fost relativ usor, nu mi-a fost f pofta -tot intreba Iepumic de simptome-primele 2 zile au fost cele mai grele !
Iata ca insa dupa o luna pofta e imensa, ma atentionase un prieten, el a patit la fel dupa fix o luna, insa el a rezistat !
Nadyana...parca tu tot dupa o luna te-ai apucat din nou ?
Este f greu, lupt cu toate fortele mele sa rezist, n-as vrea sa-l dezamgaesc pe sotul meu , si pe toti cei dragi, dar...nu stiu daca pot

Mergi la inceput