grup de suport pt.renuntare la fumat (2)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dienuca spune:

Fetelor, am gasit site-ul www.fumat.ro. Acolo gasiti mai multe stiri despre boli si cauze samd. Vedeti daca va ajuta. Sunt si poze. cateva ... suficiente.

Niciodata nu e prea tarziu.

Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

Buna, fete ambitioase....azi am rezistat eroic....mi-am facut cadou o sedinta la coafor...ca doar merit, nu?
Cafea am baut dimineata, mai putina decat de obicei, dar am baut....fara tigara.
Mama_lui_alex, multumesc pt. lisuta...si va multumesc tuturor ca sunteti aici!
Sa aveti o seara frumoasa...pupici tuturor!

Valentina
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

Diana, eu mi-am scos de pe site sfaturile pt. a te lasa de fumat, le-am printat, le-am lipit pe perete langa bicicleta si, cand imi vin nervii pe bici, mai citesc pe perete....asa, de incurajare...tu cum te simti? Ca eu as manca intruna!
Si uite-asa, incet-incet, am trecut si de a doua zi.
Bafta tuturor!

Valentina
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienuca spune:

Valentina ce sa-ti spun? Mie imi vine sa bat pe cineva in fata cu tigaia. Dar ma abtin. Imspir adanc si imi strang copilul in brate. Ce altceva as putea face? NU e usor, dar nu e nici greu. NU vreau sa-mi inlocuiesc viciul cu un altul, de aceea nu ma infig in mancare. Mananc un pic mai mult decat inainte, dar nu exagerat. Incerc sa ma controlez in toate: mancare, cafea, baut lichide. Si pe partea cealalta - psihica: sa nu mai fiu nervoasa, sa incerc sa fiu mai rabdatoare, sa nu-mi ies din fire cu una cu doua. As fuma 2 tigari, una dupa alta - dar prefer sa nu o fac.
Cica am eliminat nicotina din organism. Hai deti fetelor ca se poate. Pentru noi. Pentru ei. Merita.

Mai eu am zis asa: e cazul sa ma opresc. Am vazut cum e sa fumezi. Acum e cazul sa ma opresc. Poate va ajuta aceasta filozofie. Incercati si voi.

Noapte buna fetelor.

Va pup
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

Diana, tu ai copilul...sa-ti traiasca si sa fie sanatos....asa ca ai o motivatie puternica...eu am doar vointa, dar e tare greu! Sper sa fim puternice!
Va pupic, noapte buna!

Valentina
noi doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eva03 spune:

Bravo pentru "reanimarea" subiectului!
Eu, Eva03, nefumatoare din 1.05.2006, adica numai 11 luni.
Am un baiat de 3 ani si 5 luni.
Reproduc aici un dialog pe care l-a avut sotul meu acum 2 zile cu copilul. Comentariile, vi le las voua!

Tati pusese tigara in gura sa o aprinda (mare fumator!).
Copil: Tati, unde e mama lui mami?
Tati: In cer la Doamne-Doamne.
C:A fost bolnava de plamani?
T:Da.
C:A avut cancer?
T:Da.
C:Pentru ca a fumat mult?
T:Da dar nu numai din cauza asta.
C:Tati nu vreau sa patesti si tu la fel!

Precizez ca nu stiu care este persoana care i-a relatat copilului despre sfarsitul bunicii lui. Fac acum investigatii pentru ca, dupa cum reiese din dialog este infricosat.

Felicitari celor cae s-au lasat. Curaj si ambitie celor care inca sunt nehotarate. Si raman alaturi de voi sa va sustin. Sincer: MERITA!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adlemi spune:

Buna fetelor......
Ma alatur si eu voua in speranta ca in curand voi fi si eu nefumatoare....
Fumez de mult, de la 18 ani...acu fac 30...
Am trecut si printr-o sarcina dificila cu o nastere si mai dificila...
Acum incerc sa ma las pentru a-l face pe al 2-lea bb...
E greu,e foarte greu...
Sotul meu nu mai fumeaza din octombrie, cu siguranta el are mai multa vointa decat mine...
Daca la inceput fumam 1 pachet pe zi, acum fumez 5-6 tigari...toata ziua...
Acasa nu mai fumez...
Ce nu am incercat...
Mi-am luat picaturi anti-tabac...nici un efect...
Am baut litri de ceai de pedicuta...nici un efect...
Stiti legenda aceea cu tigarile inmuiate in lapte?E bine, e o legenda...Am incercat-o si pe asta...
Am trecut de la Kent 8 la Vogue super slims...6 tigari pe zi...
Cred ca o sa-mi cumpar si tigari fara nicotina...ca din cate am citit pe aici, dupa ce fumezi cateva ti se taie...
Vreau sa ma las...
Am citit si cartea "In sfarsit nefumator"...Degeaba...
E greu,dupa doua zile in care nu fumez ma doare capul, sunt foarte nervoasa...
Intr-adevar, am un gust mai bun , miros mai frumos...
Dar dupa 2 zile reincepe totul...
Sper sa pot reusi...




Adlemi si Andrei(24.02.2004)
http://community.webshots.com/user/adlemi105
http://www.dropshots.com/adlemi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

Buna, fetele...ma dor maxilarele de la atata guma de mestecat! Dar sunt in a 3-a zi...si e greeeeuuuu!!!! Ma duc sa mai trag o tura de bicicleta...da' ce ma fac, ca mor de foame? UUUUfffff....voi, care aveti peste un an de cand v-ati lasat, cum ati reusit? Ca mie imi vine sa ma sui pe pereti ca Spiderman!!!
Ma duc sa mai rontai un mar!
Pupici

Valentina
noi doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxica spune:

buna
felicitari celor care au reusit marea performanta..va citesc de multa vreme, de cind s-a initiat subiectul, v-am mai cautat o vreme atunci cind a disparut si acum ma bucur ca s-a reactualizat..si eu vreau sa ma las...si eu fumez de multa vreme de la 18 ani si anul asta fac 33, cel mai mult fumez un pachet pe zi nu am depasit niciodata..uneori fumez tigare din tigare pt a mi se 'lua' dar deocamdata nimic..astaa fost tactica cind m-am lasta de tigari singura data dar nu m-a tinut mai mult de doua luni (in afara perioadelor de sarcina)...pe mine nu nevoia de nicotina ma ademeneste cit gestul..sint dependenta de gest..de momentul ala de relaxare toatal cind ma duc in blcon departe de toti si fumez...fumez si cind sint nervoasa si cind am o stare de bine..mi-e sila de mine mi-e rusine de fete ca seara cind ma bag in pat sa le cul imi pupa miinile si cred ca orcit m-as spala tot miros..mereu zic de miine gata sau de cind termin pachetul asta e gata..dar diavolul e mai presus si mai zic doar asta si gata...nu stiu cum sa fac...dar gindul de a ma lasa e din ce in ce mai pregnant si dorinta e din ce in ce mai mare..nu din cauza bolilor ci din cauza mirosului vreau ..vreau sa miros a parfum pur a crema pura...am fost simbata trecuta la un chef si din 20 de insi decit eu si cu sotul meu fumam..nu zic ca eram doar noi doi fumatori dar eram singura femeie care fuma si mi se parea ca am tenul cel mai incarcat..probabil ca isi pune amprenta atita ani de tutun ca mi se pare ca am tenul cel mai urit..cu multe cosuri in ultimul tim, mai zbircit...vreau sa ma las...vreau sa am vointa si nu stiu cum sa fac caci gestul si retragerea mea in balcon sint problema...apelez la voi pt sustinere, pt incurajari pt admiratia mea pt cele care pot...cum au trecut peste gest peste momentele alea cind copii dorm si e o liniste in casa si e cea mai mare dorinta sa bei o cafea cu o tigare..asa fara sa auzi tipete si plinsete in jur;
sper sa fiu si eu trecuta pe listuta intr-o zi si sper din tot sufletul ca acea zi sa vina cit mai repede...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eva03 spune:

Vali, nu-ti face probleme, rezisti bine! Dar apa, multa apa, asta chiar e un secret si puterea de a spune raspicat: NU!!!!!
Toate cred ca am trecut prin nervozitate, prin depresii, ar fi culmea sa nu existe si impedimente, pentru ca e un viciu!
Chiar dupa ce am scris mai devreme mi-am adus aminte ca: ori de cate ori imi e sete, tentatia e mai mare, deci purtati sticla cu apa () mereu dupa voi.

Mergi la inceput