grup de suport pt.renuntare la fumat (2)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eva03 spune:

Roxica curaj, ca se poate! Iti trebuie un mare bagaj de hotarare si la drum! Nu este lung, dar te solicita tare! Sunt multe persoane care te si insotesc aici si din vorba in vorba drumul e mai scurt si se si usureaza!
Cateva zile iti poate fi rau, sau te lupti cu starile de nervozitate, dar, la sfarsit, satisfactia e imensa! Vei elimina din viata ta motivele care te faceau sa nu te simti confortabil si ai si multe alte beneficii care, poate, uitam, de multe ori, sa le enumeram.
Mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienuca spune:

Buna fetelor.

Roxica, te inteleg perfect. Ooooffff, este primul weekend fara tigari si este cel mai greu. Fiecare dinte noi are tabieturi, iar cele legate de tigari sunt primele pe lista, din pacate. Rutina era asa: ma trezeam, faceam cafeaua, pregateam micul dejun, mancam si pe urma beau o cafea cu 2-3 tigari, timp in care spalam vase, curatam bucataria, faceam lista de cumparaturi si ma pregateam de plecare. Stiu ce vrei sa spui Roxica cu acel gest. Imi e dor sa stiu ca toti dorm si eu ma furisez in liniste si in sorb cafeaua si ma gandesc la ale mele. E foarte greu. Cred ca mie imi lipseste gestul cel mai mult. Pana acum spuneam ca imi place sa fumez. Nu stiu daca ma refeream la actul in sine sau la gestul respectiv. Seara ma bag in pat mai devreme ca sa nu am acel timp de liniste, cand toata lumea doarme, si pot sa-mi sorb cateva momente de liniste. ACEA tigara imi lipseste cel mai mult. Dar asa m-am reapucat. NU exista, fumez 2-3 sau 5-6 pe zi. Esti fumator. De fapt, exista, dar tot fumator esti. SI eu sunt inca fumator, din pacate. Nu pentru ca fumez, ci pentru ca inca imi lispesc. Singura sansa este sa ne creem alte tabieturi. Eu azi mi-am baut cafeaua la film. Un film pe HBO. Nu am terminat-o. Am sa o schimb. In loc de o cafea fltru o sa-mi fac un esspreso scurt, sa-l dau pe gat din 2 inghitituri.
Vali - foamea e rea. Mananca daca vrei, dar bea apa. Am citit un articol mai demult care spunea ca lipsa apei in organism duce la ingrasare. Ca trebuie sa bei cam 2 litrii pe zi si pana la 3 litrii sa fie formati din alte lichide. Ca este gresita parerea: nu bea apa ca ma duc la buda des. Daca nu mergi des la bu, urinezi mai rar, iar ceea ce ar trebui eliminat mai des, se elimina mai rar si mai dens, si de aici pot aparea diverse probleme. Ex: infectii, pietre. Vara intalnesti des: nu beau apa ca transpir. Daca bei apa - transpiri. Dar daca nu bei - lenisi. De transpirat oricum transprir, dar nu inclouiesti apa pe care o pierzi. Indiferent de anotimp trebuie sa bei apa. Multa.
Ca o cura de slabire: pe stomacul gol dimineata - 250 - 500 ml de apa. Inainte de fiecare masa acelasi lucru. Si inainte de culcare la fel.

Fetelor, voi sunteti tigarile mele. Cand imi lipsesc, vin aici si mai "fumez" una. Ma duc sa ma interesez de o sala de sport. Va maitin la curent.

Va pup

Diana

p.s. deja nu mai numar orele, ci zilele. E un progres si asta, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori76 spune:

quote:
Originally posted by dienuca


Cred ca mie imi lipseste gestul cel mai mult.





Off,si eu cand m-am lasat mi-am dat seama ca cel mai mult imi lipseste gestul de a fuma.Chiar in primele zile nu prea mi-era pofta de tigara,ci simteam ca trebuie sa fac ceva in momentele in care de obicei fumam si...nu prea stiam ce...
E aiurea,pentru ca si noi aveam tabieturile nostre.Imi placea ca atunci cand veneam de la servici sa stau cu sotul la o tigara si sa povestim care si ce a mai facut...Imi placeau duminicile ploioase cand ne beam cafeaua si ne fumam tigara amandoi pe canapea...Si,nu mai zic,ce greu o sa-mi fie ca nu o sa mai fumez la vara pe plaja,la terase...
Insa,una peste alta,mai avem putin si implinim 2 luni de cand ne-am lasat si incerc sa vad numai beneficiile renuntarii la fumat,asta ca sa-mi fie cat mai usor.
Pentru fetele care acum incearca sa se lase,sa va spun cum am procedat eu:mi-am zis mereu ca prima zi fara tigari o sa fie cea mai grea si ca daca voi rezista inseamna ca ma pot lasa.Am rezistat si apoi imi spuneam zilnic :"am reusit 2 zile,sa vad rezist si a 3-a;am reusit 3,rezist si a 4-a?" .Si tot asa....Deja,acum nu mai numar

Pupici multi si bafta!Cu putina vointa,se poate!Va tin pumnii tuturor!

Flori
Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienuca spune:

Buna fetelor.
Am o saptamana fara. Cea mai grea. Parerea mea. De ce? Simplu: pentru ca am trecut prin toate zilele saptamanii si prin we, zile in care eu aveam tabieturi care includeau si fumatul. In plus, am avut 2 incercari mari. Sambata am fost la nasi, unde fumam, iar sotul meu a anuntat ca nu mai fumez. Ovatii samd, drept pentru care m-am retras cu nasha, care nici ea nu mai fumeaza (oricum ea nu fuma mult: 1-2 tigari pe luna) si ne-am distrat cu Rares. Iar duminica a venit o prientena la mine cu baietelul ei, sa se joace piticii. Iar noi inainte stateam la fumat. Eh acum era altceva. Am facut cafeaua, i-am pus si ei si mie, i-am spus ca nu mai fumez si a fost foarte bucuroasa. Ea fuma. Nu m-am putut abtine si i-am luat din pachet o tigara. Bai fetelor, NU AM APRINS-O!!!! Nu am VRUT sa o aprind. M-am gandit cat de rau o sa-mi fie, ca o sa ma apuce ameteala, poate si alte alea. Dar oricum, nu mi-a trebuit. Atat am simtit ca vreau, sa tin o tigara in mana. Si mi-a fost de ajuns. Si acum am tigara in bucatarie. Si daca o stiu acolo ... parca nu ma mai tenteaza atat de tare. Oricum, sunt bucuroasa ca am ajuns aici.

Diana
1 saptamana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori76 spune:

Fetelor,ce faceti?Cum stati cu abstinenta??
Eu peste 2 zile fac 2 luni de cand m-am lasat

Flori
Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:


Am facut 3 luni....
Sint asa mindra de mine.

hai fetelor ca puteti

Eu sint aici, daca avetio nevoie de un sfat, de o incurajare sau de cineva sa va certe... aici ma gasiti..
Deci... sa spunem ca am stabilizat greutatea. Maxim au fost 5 kg in plus, dar am mincat..., acum am dat 1 kg jos si sper sa urmeze si celelelte 4 ... dar fara cure drastice.
Va amititi ca va povesteam ca e stimulant sa puneti undeva banutii pe care i-ati fi dat pe tigari si apoi sa va luati ceva. Ma bucur ca s-a materializat ideea mea... e frumoasa geanta???
Eu acum acumulez... Inca nu m-am decis ce vreau...Dar va tin la curent.
Incerc sa maninc mai multe fructe, dar "intra" asa de greu....

"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miillyy spune:

Buna!...In sfarsit v-am gasit! Am incercat sa deschid un topic despre fumat si in "Odiseea sarcinii...."...dar se pare ca aici trebuia sa ajung.

Sunt insarcinata in 24 saptamani si inca mai fumez Am ajuns de la un pachet 1/2 la cateva tigari - 6-7 /zi ...dar nu m-am lasat!

Astazi este ziua in care am zis gata .... si am deja 6 ore de ne-fumat! Nu e o performanta, dar e un inceput. Sper ca de data asta sa nu mai esuez!
Mai sunt pe aici mamici care vor sa se lase???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:


Voi fi prima care iti ureza bine ai venit!!! Si sper sa stai cit mai mult cu noi!

Eu vreau sa fiu viitoare mamica dar inca... nu a venit bebitzu. Il asteptam...
Si ma pregatesc. Asa de mult incit iata ca am 3 luni de cind n-am mai fumat.

Fii tare. Da-i tare cu apa si fructe.

"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miillyy spune:

Merci, merci .... sper sa fie OK...citeam aici ca primele 2 zile sunt mai grele. Trebuie sa strang din dintzi si sa le las sa treaca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:

quote:
Originally posted by Miillyy

...citeam aici ca primele 2 zile sunt mai grele


Nu sint mai grele... sint un inceput, un nou inceput, mai bun... incearca sa gindesti asa.
gaseste ceva care sa te motiveze: la unele a functionat varinata cu banii (cit cheltuiau pe tigari si-au cumparat cite ceva ptr. ele0), la altele ambitia (se pot lasa altii si eu nu?), altii au merg pe ideea daca am rezistat pina acum... mai pot inca... (tot asa).

Trebuie sa vrei, si nu numai pentru tine, ci si pentru ceilalti. Trebuie sa te gindesti si egoist la sanatatea ta. Asa cum poti sa te gindesti si egoist la ce-ti doresti si ce-ti place tie...

"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

Mergi la inceput