grup de suport pt.renuntare la fumat (2)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flori76 spune:

Miillyy,ca sa poti sa te lasi de fumat iti trebuie o motivatie(asta-i parerea mea).Am mai incercat de multe ori sa ma las,insa neavand motivatie...nu am reusit.Acum,ca si Ina si eu visez la un bebe si asta m-a determinat sa ma las...

La tine...problema o vad mult mai simpla(daca e sa privim lucrurile din acest punct de vedere):tu ai deja un bebe in burtica si pentru el trebuie sa renunti la fumat!Gandeste-te ca dupa ce o sa nasti..o sa fie tare nasol ca dupa ce o sa fumezi o tigara sa te duci sa-l iei in brate pe bebe...
Eu iti tin pumnii sa reusesti!

Flori
Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miillyy spune:

Draga Flori, ai mare dreptate! Stiu ca asa e! Intotdeauna am spus ca ma las de fumat cand o sa raman insarcinata. Din pacate nu am facut-o, inca mai bag cateva tigari pe zi...mai putzine....dar tot fumatoare ma numesc! Apropo, iar am cedat, dupa 10 ore de abstinenta, am fumat iarasi! La naiba....iar trebuie sa o iau de la capat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienuca spune:

Buna dimineatza fetelor!

Este o dimineatza de primavara superba si pot spune sa nu am mai fumat de ... 13 zile (a trebuit sa le numar). Nici nu ma mai gandesc la fumat. Am uitat de el. Ce biiineee. Iar ieri, cu banii de pe tigari, am fost la coafor si m-am tuns si m-am coafat. A fost asa de biiiineeee.
Flori, La multi ani!!! Multe bucurii si multe primaveri alaturi de cei dragi.
Miillyy, bine ai sosit printre noi. Te inteleg foarte bine prin ce treci desi eu eram mai mica ca si sarcina cand nu am mai fumat. Mi-a fost mai usor atunci decat acum pentru ca golul era deja umplut. Tu trebuie sa fii linistita, senina, fericita. Nu mai fuma. Dar daca simti ca explodezi daca nu fumezi, trage 2 fumuri si linisteste-te. Scoateti-o din sistem. Sau incearca altceva. Nu te gandi ca nu ai voie sa fumezi, pentru ca vei avea parte de manifestarea "fructului oprit": din ce e mai interzis, cu atat iti este mai pofta. Deci, ai voie sa fumezi. Dar trebuie sa tii cont de urmatoarele: iti faci tie rau, ii faci bb-ului rau. Dar poti sa fumezi. Pe bune. Numai ca ... amana acest fumat cat poti tu de mult. Adica, daca vrei poti sa fumezi chiar acum, dar mai stai ...30 min. Cauta-ti de treaba, sa fii ocupata. Fa ceva ce-ti place numai ca sa mai amani fumatul cu inca 30 min. Si daca au trecut ... bravo tie. Acumulsei 10 ore. Tu-ti dai seama 10 ORE!!! ai ajuns la zero. Din nou. Nu-i nimic. Noi suntem aici, langa tine. Eu sunt mama. Ma duceam seara sa-l invelesc pe Rares si sa-l sarut de noapte buna, si puteam ca o scrumiera. Daca nu te lasi pentru tine, lasa-te pentru bebelusul tau. E foarte important pentru el sa aiba o mama nefumatoare in primii ani de viata. Hai te rog. Eu iti sunt alaturi. Cand simti ca cedezi nervos si esti pe punctul de a te duce la fumat, scrie-ne. Si noi iti vom raspunde.
Haideti fetelor ca se poate. Pentru prima oara de ceva timp respir normal. Copilul meu nu-mi mai spune: mami, pleaca de aici ca puti. Sotul ma adulmeca si ii place cum miros, iar el fumeaza muuuult mai putin. Aproape deloc in casa (1-2 maxim).

Va pup si ne vedem mai tarziu

Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori76 spune:

Diana,sar'mana pentru urari si felicitari pentru zilele fara fumat! Parerea mea este ca ce-a fost greu a trecut Iti v-a mai fi pofta uneori(e normal),insa nu cu aceeasi intensitate ca in primele zile de abstinenta.

Miillyy,stii ce ma gandeam?Sa pui deoparte banii pe care i-ai da pe tigari si sa-ti zici "cu banii astia o sa-i cumpar lucrusoare sau jucarii lui bb".Nu stiu,zic si eu...Nu stiu cam ce te-ar motiva sa te lasi.Oricum,eu iti tin pumnii sa reusesti!

Flori
Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shine spune:

salutare la toata lumea.
eu sunt in grupul celor care au renuntat la fumat

am fumat cm 10 ani, nu constant,....... intre 2-10 tigari /zi. Mi se parea ca sunt interesanta cu tzigarea in gura... prostii
in tot acest timp am avut 3 tentative sa ma las...
prima data, eram studenta, si nu am fumat 2 luni, cat am stat acasa in vacanta.
a doua oara, m-am lasat de fumat ca sa vad cum este sa te apuci din nou. Vorbesc foarte serios. Ca sa vedeti ce minte intortocheata. Ma gandeam intr-o zi ca tzigarile nu imi mai produc nici o placere, asa ca am zis sa nu fumez o perioada ca sa le pot aprecia mai bine...Mi-am propus sa nu fumez o luna, si am uitat, si nu am fumat 3. Apo m-am luat iar, la o petrecere, ca deh, eram mai interesanta cu tzigarea...

Oricum, a fost un exercitiu bun! Ideea este ca nu am zis: nu mai fumez NICIODATA. AM zis...hai sa incerc si fara,si am vazut ca e bine. pacat ca am luat-o de la capat

ultima data m-am lasat pentru ca mi-a fost fff.rau de la ele.
Ajunsesem la 43 de kg, imi tremurau mainile,fumam in loc sa mananc....
Era clar ca imi faceau rau, asa ca am nu am mai stat pe ganduri, nu am asteptat o zi de luni, sau sa termin un pachet......Am aruncat atunci vreo trei pachete, in noiembrie 2005.
Acum am Bubu mik, are 2 luni, si nici prin cap nu imi mai trece sa mai pun gura pe o tzigare!Sper sa ma tina, si sa nu ma mai apuce vrodata

Va urez sa aveti puterea de a renunta. Faceti o radiografie la plamani, poate va ajuta.sau incercati macar cu unele mai usoare.

Shine si BB Alexandru (02.02.2007)
www.rodino.ro/Blogs/BlogFamilyRO/tabid/128/EntryID/14/Default.aspx" target="_blank"> Povestea Noastra

www.rodino.ro/Photos/tabid/54/Default.aspx" target="_blank"> Poze Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi75 spune:

Offfff offff offfff
De cateva zile ma bate gandul sa ma las.Am mai avut tetative dar n-am rezistat mai mult de cateva zile...
Acum stau si ma gandesc ca-mi fac singura un rau...si sincer incepe sa-mi para rau de banii dati pe ele.Asa cum ziceti voi...as lua alte lucruri cu banii aia.Si-apoi e si bebelina mea de 3 ani si 2 luni la mijloc.Ma lasasem cat am fost gravida dar prin luna a 7-a am inceput iar.Cate una...cate una...Era singurul lucru la care pofteam
Trebuie sa ma hotarasc si sa ma las.Vad ca alti oameni traiesc bine mersi si fara ela.Si sunt in general o tipa ambitioasa si reusesc ce-mi propun.Numai aici ma lasa ambitia.
Va .Va admir ca ati reusit sau ca luptati.Zilele aste-mi fac curaj si ma alatur voua.Credeti ca trebuie sa-mi impun o anumita zi din care sa ma las?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:


Daca te ajuta... poti sa-ti stabilesti o zi. Sau poti foarte bine sa mergi undeva sa fumezi si apoi sa ajungi acasa, sa aerisesti, s-ti fci du, schimbi hainele ... si sa vezi ce bine mirosi fara tutun... si sa zici STOP.

"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miillyy spune:

Fetele !!! Pentru prima data in viatza mea am 32 de ore fara fumat!!!Sper sa reusesc acum! Va pup pe toate! M-au ajutat incurajarile voastre si va tzin la curent!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunaa spune:

Cum spunea cineva mai sus, ca sa te lasi de fumat trebuie sa ai o motivatie.Eu am avut-o( si o mai am).Nu ma simteam bine cand fumam....chiar din ce in ce mai rau.Eram suparata pe mine ca, desi imi era rau, eu tot fumam. Si nu ma opream la cateva tigari pe zi ci la doua pachete...si nu orice tigari, ci marlboro( de fapt nu conteaza ce tigara).

Da!De pe 23 martie nu am mai fumat.Am momente( din ce in ce mai rare) cand as fuma.Cand vorbesc la tel, cand ies de la baie, dupa masa....stiti voi, e vorba de reflexele formate in timp.
Am fumat aproape 18 ani e momentul ca urmatorii 18 ani sa nu mai fumez....:)

Ideea este ca se poate!

Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori76 spune:

Miillyy,felicitari!!Ma bucur tare mult ca ai reusit sa te abtii!Tin pumnii in continuare sa nu-ti fie foarte greu si sa reusesti sa te lasi,macar pana termini de alaptat,daca nu pentru totdeauna

Mirunaa,stiu cum e!Si mie-mi era rau de-acum de la fumat,insa nu reuseam sa iau decizia de a ma lasa.Imi era foarte greu si pentru faptul ca sotul meu fuma.Uneori imi propuneam de seara ca de a doua zi sa nu mai fumez,dar cand ma trezeam dimineata si simteam aroma de cafea amestecata cu cea de tutun...uitam de toate promisiunile ce mi le facusem.Norocul meu a fost ca la un moment dat si sotul a fost de acord sa se lase si uite-asa....acum suntem amandoi NEfumatori

Flori
Noi

Sarbatori fericite

Mergi la inceput