grup de suport pt.renuntare la fumat (2)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dienuca spune:

Buna fetelor,
Ce mai faceti? Cum mai rezistati?
Miillyy felicitaaaaaariiii!!!! Tine-te tare. Noi suntem aici, langa tine. Nu renunta. Gandeste-te ca ai acumulat unnumar de ore. daca fumezi o iei de la capat. Iar "cozonacelul" tau (pe care il dospesti tu) poate doarme cand fumeaza ... si poate chiar nu are chef de o tigara. Nu-l lasa sa se nasca fumator si dependent de nicotina. Eu stiu pe cineva care fuma si in timpul alaptarii. Alaptat, tigara, alaptat. Nu cred ca e bine.
Eu ma gandesc la plamanasii lor care sunt mici si roz, iar daca stau pe langa fumatori, din roz se transforma in gri. Mici si gri. Iach.

Miruna ... ce sa-ti spun. Te asteptam sa ni te alaturi. Cand crezi ca poti, lasa-te. Noi suntem aici. Nu-ti alege o zi. Just do it.

Va pup si va urez un Paste Fericit.

Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miillyy spune:

Sunt inca pe baricade .... 47 de ore fara !!! Maine la ora 10:00 se fac faimoasele "72 de ore". Nu e deloc usor! Ma apuca asa cate o dambla de imi vine sa imi dau palme, dar pana acum nu am cedat.Ma bucur mult ca l-am convins si pe sotzul meu sa incerce sa se lase cu mine....Saracutzu'...are cateodata o mutra asa plouata !

Hai spuneti-mi ... cum o sa ma simt peste o saptamana ??? E mai usor ??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori76 spune:

quote:
Originally posted by Miillyy


Hai spuneti-mi ... cum o sa ma simt peste o saptamana ??? E mai usor ??



Muuult mai usor!!!Hai,ca-ti tin pumnii!!Ce ma bucur ca nu ai mai fumat.


Flori
Noi

Paste fericit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miillyy spune:

Am incheiat cele 72 ore!

Va pup si va urez Paste Fericit alaturi de cei dragi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns incognito spune:

Imi doresc tare mult sa ma primiti printre voi.Fumez de la 18 ani,acum am 33.Cu pauze de 1 an si jumatate cind am avut o problema pulmonara si fix 34 de saptamini cit a durat sarcina cu copiii mei gemeni.Nu reusesc sa ma opresc.De vreo 6 luni tot incerc si o iau de la capat.Daca nu fumez toata ziua,fumez seara cit pentru toata ziua.In fiecare dimineata spun miine si acest miine nu este real.Si cind am mai reusit cite o zi sa nu fumez in ziua aceea am zacut efectiv pina spre seara-stare de slabiciune,ameteala.Deja am inceput sa ma simt vinovata cind imi aprind o tigara ori imi cumpar alt pachet.Nu sint o fumatoare constanta ca numar de tigari-sint zile pe care le traversez cu 2-3,zile cu 10,zile cu 20 ori chiar mai mult.Ce am mai observat la mine ca nu sint tentata sa fumez in anturaj mai ales daca imi place prezenta persoanelor de linga mine,chiar daca se fumeaza.In schimb fumez atunci cind ramin singura.Cert este ca vreau sa renunt.Nu-mi aduce nimic bun,nu-mi rezolva problemele,nu ma face mai buna.Nu mai imi place de mine asa,cu slabiciunea aceasta.Vreau sa ma opresc odata.Neaparat.Vorbind cu voi,sper din suflet in sfirsit sa ma hotarasc vis-a-vis de acest miine si sa ma tin de cuvint.Daca voi reusi,respectul meu fata de mine se va imbunatati considerabil.Daca nu...si-asa am o problema cu increderea in sine...Ma bucur ca sinteti aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:


Vedeti ca se poate. Haideti fetelor sa fim cit mai multe in club.

incognito - hai ca trebuie sa poti renunta. Pentru tine... pentru copilasii tai... cu noi...
Miillyy - pe masura ce trece timpul iti va fi mai usor. O sa vezi singura...
Mirunaa- asa da motivatie... urmatorii 18 ani sa nu mai fumezi...

Va tin pumnii fetelor si sint aici daca aveti nevoie de cineva, pina atunci va incurajez si va sustin.
Mai am citeva zile (juma` de luna) si fac 4 luni...


"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienuca spune:

Buna ziua si Hristos a-nviat!
Sunt 3 saptamani. Deja mi-e muuuuult mai usor.
Miillyy primele zile e mai greu. Depinde cand te lasi. Mi-e mi-a fost greu pana am trecut de week-end. Dupa aia a fost mai usor. Si este bine sa treci prin situatii unde inainte fumai si acum numai fumezi, sa vezi cum e si daca rezisti. Eu am rezistat, nu usor dar nici greu. Daca nu te simti in stare las-o pe mai incolo. Bravo pentru orele adunate. Hai ca mai inca putine si deja numeri zilele.
Incognito te asteptam cand te simti in stare. Impinge cat mai tarziu momentul in care sa iti aprinzi o tigara, iar daca deja e seara ... culca-te fara sa o mai aprinzi si ai deja cateva ore bune.
Miruna ne-am lasat cam in acelasi timp. Bravo tie. Ai trei saptamani si tu ca si mine. Imi place motivatia ta.

Va pup fetelor si sunt aici, daca mai aveti nevoie de mine.

Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miillyy spune:

Am deja 7 zile!!! Nu ma asteptam sa fie atat de greu! Au fost multe momente cand era cat pe ce sa ... cedez.Cred ca pana acum a fost unul dintre cele mai dificile lucruri pe care le-am facut...ametzeala, irascibilitatea, tremurul, visele in care fumam .... brrr.....

Acum nu mai imi e asa de greu! A fost extrem de important ca sotzul meu m-a sustinut. Cand aveam chef de o tigare, el imi zicea "Ce naiba, irosesti atatea ore in care te-ai abtinut? Ai chef sa o iei de la capat etc etc", iar cand el vroia sa fumeze ... il imbarbatam eu.
Eu cred ca prima saptamana e mai grea ... asa zicea si bunicul meu care s-a lasat de fumat dupa 40 ani de !

incognito, stiu prin ce treci!!! Fixeaza-ti o zi cand vrei sa incepi ... apoi ai grija sa scapi de toate tigarile (nu le tzine in preajma ca e clar ca te vor tenta) si concentreaza-te sa nu fumezi de la o ora la alta. Strange din dinti cand or sa vina crizele ( ca or sa vina ....si trebuie sa fii pregatita)! Trebuie sa rezisti 3 zile! Dupa care iti va fi mult mai usor!
Inca ceva : intra in continuare pe forum, noi suntem alaturi de tine!!! Pe mine chiar m-a ajutat foarte mult sustinerea fetelor de aici! (Pe care le pup si carora le multumesc )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluk31 spune:

Am deja 4 luni jumate de cand nu mai fumez si incep sa nu mai bag in seama cand altii fumeaza in jur.E drept ca uneori imi vine cheful sa savurez o tigare in liniste..dupa care ma gandesc ca din moment ce am trait atata timp fara,nici nu am nevoie..si ca "pofta" mea e psihologica si asociata unor obiceiuri mai vechi,atata tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunaa spune:

dienuca, da, cred ca ne-am lasat cam in aceeasi perioada. N-am mai fumat de pe 23 martie.
Ce mi-a fost teama, si inca imi este, de vreo emotie puternica( fie pozitiva fie negativa).
Eu am mai avut o perioada cand n-am mai fumat.Intre anii 1997-2000.Trei ani consecutiv n-am mai fumat. Dar, in 2000 cand a murit mama le-am reluat in forta si nu m-am oprit pana acum.

Exact ce va spuneam de emotii puternice. Luni, am mai sarit un hop. Luni pe la 19 baietelul meu, Rares, de aproape 4 ani a cazut de pe scara patului etajat( cu mine in aceeasi camera), a cazut in cot. A plans bietul de el o ora intraga si a adormit. Mi-am sunat doctorul care m-a asigurat ca daca nu se umfla mana ne e ceva serios.L-am ascultat si am lasat bietul copil sa se chinuie si sa planga in reprize pana a doua zi la ora 16 cand am cedat nervos si l-am dus la spital.Bineinteles ca are cotul fisurat. Nu este grav, asta pt ca n-are nici-un os deplasat dar deajuns sa-i puna manuta stanga in ghips.
Cand am ajuns acasa am fost la un pas sa-mi aprind o tigara.Am reusit sa ma abtin, dar parca mi s-a zdruncinat un pic echilibrul care se crease.In mod sigur daca cedam atunci, si-mi ziceam "doar asta" se ducea totul de rapa.....

Dar mi-am zis....."urmatorii 18 ani fara tutun"....si asa o sa fie!!!!

Toate cele bune!

Mergi la inceput