grup de suport pt.renuntare la fumat (2)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dienuca spune:

Miillyy - ESTI TARE!!!! Bravo tine-o tot asa. De acum o sa fie mai usor. Ma bucur pentru tine si pentur sotul tau (destept baiat). Hai ca de acum ai trecut de greu.
Miruna draga, avem mai multe in comun de cat ma asteptam: am si eu un baiatel pe care tot Rares il cheama si are 3 ani si 3 luni. Vreau sa-ti spun ca daca ar fi fost sa-mi aprind o tigara la fiecare emotie puternica de pana acum ... nu m-as fi lasat. Bine, ce-i drept nu am trecut prin ceea ce ai trecut tu, si nici nu stiu cum voi reactiona atunci. Dar stres, munca, discutii cu seful, cu sotul, etc. Dar atunci am zis ca NU PUN TIGARA IN GURA in acele momente.
Am si uitat cum e sa fumezi. Am uitat sa mai fumez. Oare cum aveam timp si de fumat inainte?

Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eva03 spune:

Si eu imi pun aceeasi intrebare: cum aveam timp sa fumez? Am remarcat foarte repede ca foarte mult timp castigi daca nu fumezi si il petreci si mai frumos. La mine e mai rau ca sotul fumeaza si ma cheama, ca de obicei, sa stam impreuna la o tigara si sa imi povesteasca cum si-a petrecut ziua. De foarte multe ori trebuie sa rezist tentatiei.
Pe 1 mai implinesc un an de cand nu am mai pus o tigara in gura. Nici acum nu ma cred colegii ca nu trisez, eram o fumatoare inraita!


http://community.webshots.com/album/558697342zQuuRs - poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienuca spune:

Eva esti tare.
Ceea ce am remarcat este faptul ca nu mai am ochi atat de rosii. Ii am, dar nu ca inainte. CIneva de aici a pus un link catre o informatie, cum ca din cauza fumatului ai ochii rosii. La mine, seara erau sangerii si dimineatza erau roz. Eh, acum dimi sunt mai albi, cum nu i-am mai avut eu demult, iar seara roze. Depinde cat de mult stau la calculator.
Nu se mai aude nimic? fetelor, unde v-ati ascuns? Nu mai spuneti nimic? Unde sunteti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miillyy spune:



Eu sunt tot pe baricade ....n-am mai fumat si "frisoanele" s-au redus la 1, max 2 /zi (dar mult mai "soft") Am intrat in saptamana 27 de sarcina si ma simt super bine! Am o singura problema acum: de cand m-am lasat de fumat m-am cam ingrasat - am pus rapid vreo 4 kg, ceea ce e enorm....Stiu ca nu e OK sa te ingrasi asa brusc deoarece e riscant cu tensiunea. Si nici nu mananc prea sarat, dulciuri etc.....Ce naiba sa fac???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienuca spune:

Sa nu intri in panica. Am citit ca un fumator este mai slab cu vreo 2 kg decat un nefumator. Deci ai luat alea 2 kg. In plus esti insarcinata, in sapt. 27. De acum pana la nastere burtica va creste dince in ce mai mult. Mult mai vizibil ca pana acum. Imagineaza-ti ca in ultimele saptamani bb-ul ia cam 250g pe saptamana (parca asa imi aduc aminte). Oricum, ai un pic grija sa nu mananci prea multe fainoase acum. NU tine dieta ca nu e bine pentru tine. Si tine-o tot asa. Daca ai nevoie de ceva, da de veste.

Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miillyy spune:

Merci dienuca, asa am sa fac! O sa ma si misc mai mult, ca am fost si destul de sedentara in ultimul timp!
Sper sa fie totul bine! Oricum, mai bine nefumatoare si grasa (dar cu copil sanatos) decat fumatoare si slaba!
Va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eva03 spune:

Miillyy stai linistita ca o sa slabesti in urma sarcinii, oricum ai intrat in perioada in care si bebeul ia mult in greutate. Inainte de a te lasa de fumat organismul tau nu putea asimila vitamine si mai stiu eu ce pentru ca tu le distrugeai cu fumatul. Acum ele ajung la sursa, asa am retinut eu una din explicatiile acestei ingrasari rapide dupa lasatul de fumat. Cred ca organismul incearca sa ajunga la un nou echilibru pierdut prin renuntarea la fumat.
Sfatul meu: alapteaza cat mai mult si o sa iti revii foarte usor la greutatea normala dupa sarcina.

http://community.webshots.com/album/558697342zQuuRs - poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eva03 spune:

Miruna, ce-ti face baietelul, cum se simte? Sper ca esti inca pe baricade si ca reusesti sa rezisti cu toate aceste greutati tentatiei. 18 ani fara fumat!!!!!
Sanatate multa va doresc!

http://community.webshots.com/album/558697342zQuuRs - poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori76 spune:

Miillyy,bravo!Ma bucur tare mult ca ai rezistat tentatiei de a fuma.Ma gandesc la puiul tau mic,cam ce bine trebuie sa se simta el acum,ca nu mai e "afumat" zilnic
Si ca sa te linistesc,cred ca nu-i o tragedie faptul ca ai pus 4kg,asta in conditiile in care esti si gravidutza.Eu am luat 2kg dupa ce m-am lasat si chiar daca mai am putin si implinesc 3 luni de cand nu mai fumez,tot ma lupt cu alea 2kg sa le dau jos...Asta e,vb ta,mai bine cu cateva kg in plus si sanatoasa,decat slaba,dar bolnava si...ridata...

Flori
Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienuca spune:

Miillyy, e ok daca iei in greutate. Nu-i bai. Le dai tu jos.
Flori, este o ingrasare normala, in urma lasarii de fumat. Mai stai un pic sa se obisnuiasca organismul, si pe urma o sa le dai mai usor jos. Incearca si putina miscare: mers pe jos mai mult, gimnastica, stii tu.

1 luuuuunaaaaaaaa!!!!!! Nu-mi vine sa cred. Ma simt de parca nu as fi fumat niciodata, asa sunt de relaxata in preajma tigarilor. Fetelor, se poate.

Va pup si va tin pumnii.

Diana

Mergi la inceput