Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-6

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

try, sanatate multa lui Andrei. Daca totusi se imbolnaveste si are nasul infundat, eu ii puneam lui Vladut al meu Karvol - cu ulei de eucalipt - pe o batista linga perna, sa il ajute cind respira si sa ii desfunde nasul. Dar iti urez sa nu fie cazul si sa nu fie raceala.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Raceala fuse caci a fost cu muci, ochi inlacrimati si tuse. Dar fuse si se duse. Acum e bine si mergem sa facem vineri vaccinurile de 6 luni caci le-am amanat si-a doua oara.
Nu va spun ca dupa ce i-a trecut nasucul infundat nu se mai trezeste noaptea decat o singura data. Are mami baiat mare.

Dar cu voi restul ce e? Aa dat astenia de primavara peste voi sau ati invadat parcurile cu carucioarele? Rar mai postati pe-aici...
Si vrem si vesti de la Maria.
Sper cam totul e bine si doar lipsa de timp e de vina de nu mai apareti pe-aici.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Salutare mamicilor.
Ce se intimpla cu Flori de Cires si Maria? Mai stie cineva ceva de ele? Sa speram ca no news is good news. La verva cu care scria Flori de Cires la inceput, cind erau probleme, sper din tot sufletul ca tacerea asta sa fie un semn bun.

O primavara frumoasa tuturor floricelelor de pe-aici.

Smaranda, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80475" target="_blank">discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davia spune:

Buna !!
cu toate ca nu am mai scris de mult pe la voi am urmarit cu mare interes postarile lui Flori de cires. Vorba lui Bic ...sper ca tacerea asta sa fie ceva bun. Chiar sunt curioasa cum se simt acasa cu totii. fetita mea a recuperata aproape tot .......sunt tare multumita de evolutia ei. are 8 kg la 8 luni jumatate si 70 de cm ...eu zic c a e foarte bine.
Pupicei la esente si sa cresteti mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefanalex spune:

VA ROG SA-MI SPUNETI SI MIE CE PROBLEDE DE SANATATE POATE AVEAA UN BEBE CARE S-A NASCUT LA 36 SAPTAMANI?

Am o prietena cre are un baietel ce s-a nascut pe data de 29 martie 2007 prematur(36 saptamani).Acum 3 zile a mers la pediatru si i-a prescris bebelusului vitamine, (spunand ca are nevoie pt ca are probleme neurologice pt ca s-a nascut prematur), calciu lactic -10 zile da,iar 10 pauza timp de 6 luni. Pt afte i-a prescris pastile de stamicin, I-a mai spus ca la 1 luna si jumatate sa-i dea suc de fructe.
Copilul nu a avut probleme de loc la nastere, nu a stat la incubator, mananca la san, e un copil linistit si ia foate bine in greutate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Stefanalex, mie mi se pare ca medicul respectiv e cel putin aberant. Sa schimbe medicul!
Poate sa ma contrazica mamicile de prematuri de aici, dar nu cred.
De unde stie deja ca are probleme neurologice??? E foarte probabil sa nu fiu eu suficient de informata.
Dar mie mi se pare cel putin suspect ca un medic recomanda suc de portocale la 1 luna la orice fel de bebelus, cu atit mai mult la un prematur.
Sau poate informatiile de la medic nu au ajuns intocmai aici.




Smaranda, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80475" target="_blank">discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Daca asa s-a exprimat dr "probleme neurologice" atunci nici eu n-as mai calca pe la medicul respecitv. La 36 de sapt. un bebelus e f. aproape de ceea ce numim un bebelus la termen. Practic o singura sapt. daca ma istateai n burta nu mai era considerat prematur. Asa-s conventiile medicale, dar in fapt un bebelus la 36 sapt. poate sa se descurce chiar mai bine ca unul nascut la 38 sau 40. Medical nu prezinta riscurile prematuritatii cu care se confrunta celalti prematuri nascuti pana-n 33-35 sapt. Poate doar ca a fost un pic mai mititel ca inaltime si greutate decat media bebelusilor nascuti la termen, dar altfel, nu ar trebui sa aiba nici o complicatie daca motivul pt. care s-a nascut mai repede a tinut de mama. Practic plamanii ii sunt maturati, neurologic nu are de ce sa aiba probleme... poate totusi medicl respectiv s-o fi exprimat altfel si mamica respectiva a "tradus" ceea ce-a spus medicul cu probleme neurologice.
Insa recomandarea de-a introduce suc de fructe la 1,5 luni mi se pare total depasita. Eu nu stiu cand vor inceta unii medici pediatri din Ro sa mai recomande inceperea diversificarii la varste de genul asta: 1,5-2 luni. Iar calciu pe ce baza i-a prescris. Numai pt ca e prematur? Baietelului meu nascut cu 1,5 luni mai devreme si cu alte probleme si tot nu mi-a recomandat nimeni sa-i dau calciu. Am observat ca se da destul de usor calciu la bebelusi in Ro. Uneori si mamicile fac tratamente de genul asta fara sa consulte un medic.

Eu nu i-as da nimic copilului pana n-as consulta un alt medic.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Suc de portocale de la 1,5 luni la un prematur nascut la 36 de saptamani este ca si cum ai da suc de portocale din prima zi de viata la un nou-nasuct la termen!

De unde este prietena ta? Daca e din Iasi sa se duca obligatoriu si la un medic pediatru cu experienta in prematuri (neonatolog, cred ca Dr. Stamatin de la maternitatea Cuza Voda din iasi este o alegere f buna) si care a mai deschis o carte de pediatrie in ultimii 30 de ani!

In ceea ce priveste problemele neurologice, acestea pot aparea chiar si la nounascutii la termen. Daca exista suspiciunea lor trebuie mers la un neurolog pediatru si facuta ecografie transfontanelara (adica la cap).

Oricum, sustin si eu parerea celorlalte mamici, sfatuieste-o sa isi schimbe medicul neaparat! Cu sanatatea nu se glumeste!


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Bine v-am regasit dragi mamici si esente minunate!.
Intr-adevar am absentat mult pt ca din nefericire am facut o boala foarte urata: kerato conjunctivita a carei evolutie a fost fulminanta si cu totul neasteptata.Imediat dupa externarea Mariei am constatat ca luase o forma urata de conjunctivita in urma consultatiilor pe care le avusese la Oftalmo in Cluj.De le ea am luat toti mai putin fratiorul ei [pe care l-am izolat la bunica).Au urmat chinuri de picaturi in ochi pt noi trei: mie mi s-au umflat ochii si simteam ca imi ies din orbite din cauza mancarimilor si durerii.Spre fericirea mea, Mariei si taticului ei le-a trecut in cca 3 saptamani insa mie mi s-a incetosat vederea atat de mult incat nu am mai vazut decat la jumate de metru in fata mea, nemaisuportand lumina, nemaivazand sa scriu la calculator sau sa citesc la tv.Asa ca sarbatorile de pasti au fost grele pt noi si mai ales pt mine care culmea, nu mai ma puteam bucura de frumosul zambet al Mariei, de prezenta fratiorului ei ( aproape o luna de izolare de mine) ..in fine, a fost disperant si m-am simtit teribil de daramata de aceasta incercare grea.In prezent sunt in faza de recuperare, adica cu multa multa rabdare, astept sa imi recapat claritatea vederii, proces extrem de lent intrucat nici acum nu pot sa citesc.
Dar hai sa va spun de Maria: a facut 4100 gr, are gropite in obrajiori, rade si gangureste, e charismatica foc si o adoram cu totii. I-am facut o serie de controale si situatia este foarte buna: la ochisori pare sa fie ok, ni s-a spus ca va vedea foarte bine chiar daca are usoare sechele la ochisorul drept acestea nu vor influenta vederea ei.Ochiul stang e perfect.La ecografia transfontanelara avem iar vesti pozitive: ventriculii sunt dezvoltati normal, perimetrul cranian este ok, iar chistul care il avea de 4 mm s-a resorbit.
Neurologic este bine de asemenea, ceea ce a observat doctorul ca ar fi dar fara o importanta mare, este o usoara hipertonie dar care in principiu nu ridica probleme majore.Oricum o va revedea peste o luna.M-a limistit in multe privinte si mi-a spus sa nu ma stresez deloc cu recuperarea celor 4 luni jumate, pt ca le va recupera in timp si ca e important sa fie sanatoasa.
Maine aflu si rezultatele de la analizele de sange si mai urmeaza o ecografie de bazin care se face in mod uzual la fetite.
Probleme am avut cu lapticul.A facut intoleranta la lactoza, cica.Nu stiu ce sa zic pt ca dr pediatru a consultat-o telefonic, adica dupa cele spuse de mine si de la lapticul de prematuri am trecut la un lapte intermediar - humana HN cu care am tinut-o in toata aceasta perioada.Scaunele nu i-au mai fost frecvente si intre timp am incercat sa trecem pe lapte pt sugari dar a fost un calvar pt toti pt ca plangea si urla de indata ce ii simtea gustul.Si uite asa am incercat vreo 4 tipuri de lapte si pana la urma i-am pus o lingura de cereale in biberon si s-a mai linistit.Oricum urmeaza sa o vada un gastroenterolog pediatru in zilele ce urmeaza pt ca atunci cand mananca se aud niste zgomote urate in stomacelul ei, cauza care se pare ca sta la baza plansului ei din timpul mesei.I-am dat si espumisan, sab simplex acum suntem la debridat contra colicilor si varsaturilor si n-au nici un efect.Ceai nu vrea de nici un fel, il vomita sau refuza sa il bea.
In rest e o dulcica foc: aree jucarioare in pat carora le vorbeste, le zambeste, le misca, le urmareste...si suntem fericiti cand o vedem evoluand atat de bine.
A ajuns si vedeta, aparand in mai multe ziare ca stire sau reportaj.O sa-l rog pe tatic sa puna linkul sa o vedeti si sper sa ma fac mai repede bine sa vad ce scriu ( acu nimeresc mai mult tastele - tati o sa corecteze ce scriu p-aici) si va voi povesti inca multe multe altele...
Va sarut cu drag pe toate si pe puisorii vostri...
aceeasi


http://www.bihoreanul.ro/general/afisare_articol.php?id_obiect=14881&cat=243

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefanalex spune:

MULTUMESC PENTRU RASPUNSURI.
ACELASI LUCRU AM SFATUIT-O SI PE PRIETENA MEA SA CONSULTE UN ALT PEDIATRU SI SPER SA MA ASCULTE .


Mergi la inceput