Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-6

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Home sweet home!
Suntem franti de oboseala si noi si Maria.Pe scurt, la Cluj i-au facut controlul oftalmologic si situatia este aceeasi: retinopatie in regresie sechelara cu preponderenta la ochiul drept.Mi-au spus ca este un caz nemaintalnit si ca necesita in continuare un control saptamanal pt a evita o eventuala evolutie nefavorabila.
Maria era si este agitata inca din primul moment de cand ne-au dat-o.Mi-au spus ca plange mult si am constatat ca tuseste si stranuta desi au externat-o in stare ameliorata dupa bronhopneumonie.In plus nasul e mereu infundat si trebuie sa il curatam des ca sa poata sa respire si sa suga.
Dupa ce am ajuns in Oradea am umblat innebunita sa ii caut laptele praf recomandat de medic si am ramas stupefiata ca farmacistele nici macar nu auzisera de el:Prematil sau Aptamil.Asa ca in disperare de cauza am trecut pe lapte pt sugari nou nascuti: milumil 1.
A papat prima masa fara sa respinga laptele si apoi a adormit extenuata, asta dupa ce ne-am stresat si cu prima ei baita.

Picam de oboseala si fug la somnic sperand sa avem o noapte cat mai linistita si Maria sa se linisteasca si sa creasca sanatoasa.

Dragele mele mamici: multumesc pt suportul si sprijinul vostru! Dumnezeu sa va ocroteasca copiii!
Noapte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Flori de cires, Doaaamne, mi-au dat lacrimile si mi s-a facut pielea gaina citind ultimele doua mesaje ale voastre.

Dumnezeu sa va ajute si de-acum incolo cum v-a ajutat pina acum!

P.S. Cit despre lucrusoarele acelea, o sa vorbesc cu prietena mea sa le dea ea. Ea e in Bucuresti, asa ca poate ca o sa le dea undeva aproape.

Smaranda, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80475" target="_blank">discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Maria, bine-ai venit acasa, lung am mai fost drumul tau, dar uite ce bine-i acasica, printre suflete calde si primitoare. Sa veti tu, Flori de cires, cum o sa creasca de-acum maria, ca ciupercutele dupa ploaie.

Anna, vrea usi eu s-ajut la traducere/sinteza. Da-mi de unde pana unde si promit sa fac printre picaturi. Imi place sa traduc.

Mey, mamicilor, adrian al meu cred c-o sa fie un mare mancacios de mancare. Cred ca-n total in ultima sapt. i-am dat de vreo 4 ori sa guste (sa puna limba sau sa suga) din fructele ce le mancam si eu. Azi a inceput sa planga cu sunete ascutite cand i-am scos mandarina din gurita. Cred ca-n vreo 2 sapt, incep si eu diversificarea la el ca face 5 luni jumate corectate. Dar o sa-ncep cu cereale, merg pe modelul de aici.
Legat de somnul agitat de care povesteam acum cateva mesaje, m-am pacalit. Nu e de la mandarina aia, ca era aproape imposibil la cat de putin supsese din ea. E de la dintisori cred. Am vazut ca se vad sub gingiuta de jos ingrosarile primilor doi dintisori, ceea ce e clar ca iesi din alveole. Cand or iesi la suprafata nu stim, dar cateodata e agitat rau si se enerveaza si-si baga pumnutii in gura avid, ca si cand nu-i ajunge nimic. Si de atunci in fiecare noapte mi-e agitat si se trezeste des si vrea numai lipit de mine.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

MARIA BINE AI VENIT ACASA!!!!SA-TI DEA DUMNEZEU TOT CE E MAI BUN SI MAI FRUMOS PE LUMEA ASTA SA AI O VIATA FERICITA, CU SANATATE SI MUUULT NOROC!!!

mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Flori de cires, Lao, acesta este mesajul pentru care ma rog de cand am citit cuvintele astea
Da, esentele tari se tin in sticlutele mici.
A mea e foarte mica.Va citesc pe sarite la tot ce gasesc pe aici, cautand nici eu nu stiu ce: poate speranta....
Au trecut aproape 5 luni de atunci si iata ca acum minunata Marie doarme in patutzul ei, vegheata de doi parinti minunati!
Va impartasesc bucuria si ma rog sa fie permanenta de aici inainte in familia voastra!

Andra, suuper!
E un ajutor extraordinar! Cred ca facem o treaba buna daca traducem acel document ca sa il postam aici unde il poate citi atata lume,mai ales de aici din Romania, unde ajung mai greu lucrurile noi!
Este vorba despre www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english" target="_blank">acest ghid. Sirimie a luat introducerea si cap 1. Eu o sa ma ocup de principiile alimentare, vitamine, minerale, anemia feripriva si iti propun sa iei tu capitolul 7, despre alaptat.
Dupa cum zicea si Sirimie nu trebuie o traducere mot a mot ci mai curand o sinteza pe intelesul tuturor, cu fraze cat mai scurte si cat mai la obiect (din pacate limba romana sta mai prost ca engleza la capitolul eficienta).
Nu avem o limita de timp, pur si simplu incercam si noi sa vedem ce iese.
Va pup cu drag pe toti!



Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Maria, bine ai venit acasa! Sa fii sanatoasa, papacioasa si cuminte. Sa cresti mare, pui iubit!



Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

Maria bine ai venit, sarutam minutele micute. Dumnezeu sa vegheze asupra gigilicii luptatoare si sa-i dea sanatate.
Felicitari parintilor.

Liliana si Dani cel viteaz (killer de balauri).
Dan Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

Mariuca bun venit acasa. Spor la facut falcutze si gusitza, la nani si la iubit familiuza.
FloriDeCires am fost foarte emotionata citind mesajele voastre despre venirea Mariei acasa, acum aveti globuletzul de aur in bratele voastre, e minunat ca ati trecut pragul spitalelor cu atata putere si sperantza. Asteptam vesti si poze cand aveti timp.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)



Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronici spune:

Flori de cires noi in primul rand bine ati venit acasa. Noi am plecat de la spital exclusiv cu lapte de mama alimentat dar am ajuns acasa si am facut o criza pt ca bb vroia sa manance mai des decat puteau sanii mei sa produca si i-am dat completare cu PreNAN pana la 4.800 gr apoi treptat am inceput NAN1(atentie la colici la schimbarea laptelui!!!) si ii dau NAN1 pana la 7 luni biologice cel putin(pe cutie scrie "dupa 6 luni").
Noi am facut viroza si Gentamicina 6 buc.curge nasul si mai tusim putin dar.....noroc ca mami si tati au facut Lic.Sanitar si mai stiu sa faca macar injectii!!!

poze rares
mamica de Rares Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronici spune:

Inca ceva:stiti ceva de Timus marit la sugari ,mai ales la prematuri?

poze rares
mamica de Rares Stefan

Mergi la inceput