Hazband inconstient?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

In perioadele cand e mai liber cu munca, daca exista si astfel de perioade, e mai bine? Mananca mai mult? In astfel de zile, daca e nevoit, isi pregateste singur?

Si eu sunt la fel... M-am regasit in unele seri zicandu-mi "mai sa fie, ultima masa serioasa am mancat-o ieri... dimineata!". Sunt perfect constienta ca imi va dauna, dar mi-e greu sa fac ceva spre a ma schimba. La mine cred ca problema e de "cabinetul Psi". Nu are sens sa detaliez.

Cate ceva din ceea ce spui tu ma face sa intreb mai departe: pentru el mancatul vine drept o "greutate" sau pregatitul mesei (incalzit, pus in farfurie, etc)? Pentru ca... spui ca daca ii pui farfuria mananca, sau pizza, o mananca... In rest poate comoditatea sau faptul ca nu ii place sa-si pregateasca il face sa nu manance. Si atunci cu asta trebuie sa te "lupti".




Fashion is a form of ugliness so intolerable that we have to alter it every six months. - Moda este o forma de uratenie atat de greu de tolerat incat trebuie schimbata la fiecare sase luni.
Oscar Wilde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

quote:
Originally posted by adita9

Noe ar trebui sa te bucuri macar ca e vegetarian!
Al meu e exclusiv carnivor - singurele legume acceptate sunt cartofii - eventual prajiti.
Are un meniu f limitat pe care accepta sa il manance; si nu am reusit sa il conving ca nu este sanatos asa regim.



Aceeasi problema o am si eu cu al meu, si chiar ma ingrijoreaza, cu cat ma gandesc mai mult cu atat parca intru in panica...
el spune insa asa:nimic nu e mai nesanatos decat furii, frustrari adunate, stres, si sedentarismul...pe undeva are dreptate...
acum mai arunca in farfurie si cate o frunza de salata, o felie de rosie asa de jena mea ca pregatesc de toate, si nu are incotro...
eu cred ca nutritionistul e un ajutor in astfel de cazuri, ii poate face o schema, recomandandu-i o dieta echilibrata, fara a fi nevoie de nici un supliment...
cafeaua pe stomacul gol insa e crima dupa mine...


vacanta Filipine
vavanta Brasil
15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Na bine, suplimente ia ?
Nu de alta , dar vitamina B12 se gaseste doar in carne , si daca nu o ia face anemie cu siguranta. Poate sa faca anemia pernicioasa de exemplu.
Pe langa faptul ca in felul acesta isi priveaza organismul de o alimentatie sanatoasa, ca poate face gastrita ulcer si alte cele.
trebuie sa-i explici clar ce se intampla i la ce riscuri se supune , si sa ii spui ca nu ii este greu sa-si cumpere ceva de mancare la ore relativ fixe.
In plus , daca are in familie pers. care au avut diabet ti-as sugera sa faca analizele cat mai repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meg67 spune:

e vorba totusi de un om de 36 ani, stiu ca barbatii sunt ca niste copii asa mai marisori insa daca ii infantilizam tratandu-i ca pe niste copii spunandu-le printre altele ce sa faca si ce sa manance, ce pretentii sa avem de la ei?...

eu zic sa faci ce depinde de tine, adica mancare imbietoare (ca orice mancare intai o mananci cu ochii) si chiar pt vegetarieni exista tot felul de variante apetisante (legume gratinate, chiftelute din soia, salata de fasole/linte etc...) si restul lasa-l pe el sa hotarasca ca e marisor de acum

bafta multa si s'auzim si de mai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Noe, noi la birou comandam saptamanal de la www.samancambine.ro E exclusiv vegetarian, dar cu mancaruru f. variate si gustoase.Poti, daca vrei, sa-i mai comanzi de acolo daca nu ai timp de gatit.

Si off-topic: ti-am citit paginutza, mi-a placut muuult, te mai "vizitez"

V

“In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

Mirela, s-ar putea sa ai dreptatedin pacate; ii este f greu sa se relaxeze, abia reusesc sa il smulg cateva zile din Buc..la o gura de aer proaspat... Cat despre Culinar, noroc cu el, ca acum vreo 2 ani nu stiam sa gatesc NIMIC
Sper ca ati scapat cu bine de febra Andreiului si e totul in regula!

clayhanger, tocmai; daca ii pun eu, mananca. Si obiceiul asta devine obositor pentru mine, cel putin acum, in conditiile in care eu am grija de Bia 90% din timp...Inainte de bebe era ok sa mancam impreuna la fiecare masa, sa pregatim diverse, dar acum e mai dificil...

nikole, la el se acumuleaza si mult stress...si asta ma ingrijoreaza in plus....

XIO, NU ia suplimente; a luat o vreme vit C+Ca, cand luam si eu, dar de cand m-am lasat eu..nu-i chip sa-l conving. Zice ca da, dar tot ca el face Diabet in familie nu are, din fericire, si sper sa nu fie cazul, Doamne fereste....

meg, tocmai asta ma enerveaza de multe ori, ca NU e un bebe mic pe care sa il hranesc; cand am timp si pot, gatesc din placere si mananca, dar cand nu am eu timp, m-as astepta sa manance, totusi, cat de cat bine...

Victoria, multumescDe site-ul asta chiar nu stiam, ma bucur ca l-ai postat aici...Cu siguranta o sa comand si de acolo, dar asta nu rezolva decat jumatate de problema; de cele mai multe ori el ajunge acasa seara, si daca pana atunci nu mananca mai nimic..

merci pentru raspunsuri, sper sa reusesc sa rezolv cumva situatia, pentru ca imi fac griji pentru el si as vrea sa fie ok...


Noe si Anne-Bianca (14.03.2006)


Ce mai citim noi
Pe unde ne mai plimbam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Discutie la 10 seara:
Eu(el mananca de pranz pe la 1): Tu nu mananci in seara asta?
El: Am mancat.
Eu(uimita ca nu mi se paruse cum ca): Ce?
El(victorios): Un mar.

Si am avut noroc ca nu a fost un pahar nutritiv de cola...

Keep the promises you make to yourself.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

quote:
Originally posted by Clover

Discutie la 10 seara:
Eu(el mananca de pranz pe la 1): Tu nu mananci in seara asta?
El: Am mancat.
Eu(uimita ca nu mi se paruse cum ca): Ce?
El(victorios): Un mar.

Si am avut noroc ca nu a fost un pahar nutritiv de cola...

Keep the promises you make to yourself.




Cola rules si la noi, cel putin pentru el, ca eu m-am lasat....
..deci nu e singurul....


Noe si Anne-Bianca (14.03.2006)


Ce mai citim noi
Pe unde ne mai plimbam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

constat cu "satisfactzie" ca io-s un fel de gillette-sensor pe-aici,ca asa obiceiuri alimentare beton se pare ca numai eu si cu sotii vostri ce mai avem...

Mergi la inceput