Hazband inconstient?

Hazband inconstient? | Autor: Qamar

Link direct la acest mesaj

pe scurt: hazbandul meu NU mananca.
are 185cm si vreo 90 de kile, 36 de ani- deci un om in toata firea si are zile cand se hraneste numai cu o banana, niste ciocolata si vreun mar!!!mananca mai putin decat Bia!!!

eu nu gatesc in fiecare zi (cine are bebe de 10 luni jumi sper sa inteleaga de ce) dar atunci cand gatesc, DACA ii pun farfuria in fata mananca cccat pentru doi. Seara daca il rog sa manance ceva, ca iar vad ca nu a mancat mai nimic, zice ca da, dar se ia cu treaba (munceste f mult!!!) si uita. DACA ii aduc in fata o pizza xxl e in stare sa o manance pe toata si sa mai ceara supliment.

pe deasupra, e si vegetarian. Asta nu e o problema, ca mi-am diversificat eu retetele pe care le pot face. Dar nu mi se pare normal si ok ca un barbat de varsta lui sa manance un ardei cu pate vegetal si o banana, plus o megacafea toata ziua. A, si sa nu uit, ciocolata la greu. O cioco intreaga daca o prinde o termina.

doua sunt motivele pentru care scriu aici:

1. ma ingrijoreaza. De slabit nu vrea sa slabeasca, pentru ca e ok asa, deci nu asta e motivul. Insa e tare sensibil si deja in ultimele 6 luni a avut vreo 4-5 raceli/gripe, pe care, ofcors, ni le-a daruit si mie si Biei. Analize NU vrea sa isi faca, vitamine NU vrea sa ia, sa tina un Montignac cu mine, NU vrea....Pe urma, se mai si mira cat e de obosit...

2. ma enerveaza!imi sunt mai mult decat suficiente "fitzele" de bebe mic la masa,ca sa mai am rabdare si cu el si sa tot insist. Nu mai am energie si pt asta....si ma simt destul de helpless.

Aveti idee ce as putea face? mi-e teama sa nu o dea in vreo boala ceva..sau sa fac eu cu nervii intai


help!!!

Noe si Anne-Bianca (14.03.2006)


Ce mai citim noi
Pe unde ne mai plimbam

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Salut Noe,

Pai sotul tau e un "grasan", zic asta in gluma!
Cand l-am cunoscut eu pe sot avea sub 70 de kg, nu vroia sa spuna cat sub 70 la 1,89!!!
Si nu manca decat vre-o 2-3 alimente, fara fructe si legume si-i era tot timpul rau de la hrana "sanatoasa" a soacrei mele!!!!!

Am dus o gramada de lupte, castigate macar partial, ca acum a sarit de 80 de kg si macar nu se mai imbolnaveste!!!!

Si sotul meu munceste mult si in afara de piza nu stiu sa mai manance ceva la servici. Atata doar ca eu nu am bebe, sper sa vina totusi,si il rasfat la greu.

Soacra mea si acum cand vine in vizita inspecteaza farfuria sotului si-i spune: tu aia nu mananci, ba se si intinde sa-i scoata ceapa parjita sau mai stiu eu ce din farfurie, mititelul are numa 38 de ani! Si culmea e ca eu nu-i pun decat ce sunt ABSOLUT sigura ca mananca cand vine ea.

Banuiesc ca ti-e greu cu bebele, da paote daca l-ai considera si pe sot un fel de bebe mai mare ai putea sa-ti imparti grija intre ei!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

poate poti sa-i administrezi:
1. niste oscilococcinum in cafea (nu are cine stie ce gust, e doar f. putin dulce; e homeopat) - asta pe perioada rece (profilactic impotriva racelilor/gripei) 1 tub/sapt
2. niste vitamine si minerale (probabil tot in cafea sau poate bea si ceva sucuri ? incearca si cu niste sucuri naturale, in special de lamiie) antistress
3. sa-i dai ciocolata cu indulcitor macar, daca tot consuma atita (Milka Diet e chiar f. buna si nu e chiar asa de scumpa 4.7 - 5 RON/buc)
4. sa-i dai cafea fara cofeina, daca tot bea asa de multa
5. poate ar putea sa faca si ceva sport ? sau macar mers pe jos, pe bicicleta ?


poate ca in afara de rezistenta mai scazuta pe care tu zici ca o are, are si conditii proaste de lucru la birou (curent, praf, aer conditionat etc.) care favorizeaza aparaitia acestor raceli ? poate umbla imbracat prea "lejer" ? daca zici ca e f dedicat jobului s-ar putea sa nu fie f atent la cit de bine se imbraca, in ce conditii lucreaza etc.

zic si io !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Da, e clar ca nu are un stil de viata sanatos si asta, pe termen lung, poate avea efecte negative. Bine ca nu fumeaza, sau...? Eu l-as speria putin, incercand sa-l "responsabilizez": i-as spune ca acum nu mai e ca inainte, sa-si poata ace de cap, ca are un copil si ca trebuie sa se gandeasca la faptul ca, inca multi ani copilul va avea nevoie de el - sanatos. Mergeti impreuna si faceti fie care cate un set de analize - asta ca sa-i arati ca iti pasa si de sanatatea ta - din aceleasi motive, si de a lui.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

solutia cea mai buna este, intr-adevar, cum bine spune Cristina, sa-l faci pe el sa inteleaga ca nu duce un stil de viata prea sanatos (da' citi din noi duc, oare ?!), dar unii dintre barbati sunt asa de greu de responsabilizat in unele chestii ...

cred ca pina atunci trebuie sa ai tu grija si de el, pe linga Bia ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Noe,parca povestesti despre mine:).Numa' ca n-am 36 de ani,nici 1.85 si 90 de kg si nici vegetariana nu-s:)))...da-mi place pizza,tot asa in "salturi" mananc si tot asa "rad" cantitati insemnate de ciocolata si-s bine-merci multumesc Domnului...si chiar am zile cand uit sa mananc:P,desi pe Andy il indop hotarat in fiecare zi...
asa dezordonat am mancat de cand am inceput facultatea si n-a mai fost nimeni sa ma oblige sa mananc ordonat si sanatos.Eu iau vitamine cand imi amintesc:))) si merg regulat la un sports center-astea-s singurele gesturi pozitive pe care le fac gandindu-ma la sanatatea mea.
cu racelile/gripa pe care zici ca vi le-a adus acasa e discutabil-nu e musai sa fi fost de mai putine ori bolnav daca avea obiceiuri alimentare mai sanatoase,pentru ca daca el iese din casa mai mult, natural ca si "sansele" sa se captusheasca cu oareshce virusuri sunt mai mari.
ce-am scris sigur nu-ti e de nici un ajutor,poate doar consolare din categoria "mai sunt si altii":)).




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

nici al meu nu-i foarte breaz, ca maninca 3 halci de carne pe zi - si atit.
Desigur, impanate cu grasime, ca aia-i viatza dulce....
Cica fructele's pentru kupii, legumele probabil la fel - de decor.

Daca ar face doar piatza ptr. el, probabil ar fi simplu: ar duce tarash un porc pina in frigider, si gata.



Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

quote:
Originally posted by Elise

nici al meu nu-i foarte breaz, ca maninca 3 halci de carne pe zi - si atit.
Desigur, impanate cu grasime, ca aia-i viatza dulce....
Cica fructele's pentru kupii, legumele probabil la fel - de decor.

Daca ar face doar piatza ptr. el, probabil ar fi simplu: ar duce tarash un porc pina in frigider, si gata.



Elise & BBLisa



O fi frate-miu


Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana55 spune:

Incearca sa-i dai vitamine efervescente pe care le poti pune in suc daca altfel nu vrea(Supradyn).Al meu ar manca tot timpu carne cu carne prajita desigur dar il fortez ca pe cei mici si mai mananca si legume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

Macar al tau are de unde sa mai slabeasca. Al meu are 1.73m si 55kg!!! Mi-e frica sa nu-l ia vantul pe strada de slab ce este! Si are zile cand pur si simplu nu "are chef" sa manance. La el asta a fost mereu o problema. Mananca f putin si s-a invatat asa. Culmea e ca toate analizele i-au iesit ffff bine, si de 1 an nu mai fumeaza deloc.
Fitze la mancare face la greu, si nu merge nici cu vb buna nici cu supararea. Cand NU VREA, NU VREA!
Acum ca sunt si insarcinata si nu mai pot gati chiar zilnic, nu cere nici sa il pici cu ceara! Ciuguleste ceva din frigider, si gata, el a mancat!!!

Si eu vreau sa il bag pe vitamine cat mai repede!

16+

http://pg.photos.yahoo.com/ph/brazuca22/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_e spune:

ma inscriu si eu in club...

una bucata sot 1.83/70 kg SI IN SCADERE, meniu carne/dulciuri si restul e yukkk, mama-soacra "vaaaai, da' asta nu maninca mititelul". (eh, sa nu intram in subiectul s.o.a.c.r.a ca scriu romane ). in schimb, conform analizelor e sanatos ca un cal - mai sanatos ca mine care ma tot responsabilizez cu chestiile astea

eu cind l-am vazut ca ajunge la prinz (junk) cu DOUA deserturi dupa, zilnic, l-am indopat cu crom. se gaseste la farmacie, produs de diverse firme si chiar a functionat - i-a taiat pofta de dulciuri (reglare glicemie cica). bun, a fost bine cit timp a luat, cred ca pentru unii ar trebui cure de vreo 4 ori pe an ca sa aiba efect de durata.

va doresc succes.......

Mergi la inceput