Daca a facut-o o data o va mai face?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

quote:
Originally posted by didadi
Daca o sa o faca din nou,TU, esti singura vinovata.

De unde concluzia asta? Eu nu inteleg....bun, esti nemultumit in relatie, ca nu face asa si asa, sau tocmai ca face, dar cine te tine legat dom-le? Casnicia, hartia aia, religia, copiii? Ciudat ca ei te tin legat sa nu evadezi dintr-o relatie care nu-ti convine, dar nu te tin legat sa nu inseli. Daca nu esti fericit, pleaca. Daca te simti legat nu insela. Eu tot nu pricep. Mie daca nu-mi mai aduce fericire, plec, nu "ma joc" cu jumatati de masura. Ori/ori!

quote:
Scopul nostru este in acest caz iubirea dintre noi si faptul ca am realizat, fiecare in parte, ca celalalt este persoana potrivita pentru el.

Issa_bella, daca voi ati ajuns la concluzia asta lupta ptr iubirea voastra. Iubirea se mentine zi de zi. Ai trecut printr-o experienta, care, desi, neplacuta, te-a invatat cate ceva. Am mai zis-o si am fost certat. Orice om merita inca o sansa. Nu merge pe ideea ca daca a facut-o o mai face. Exista un risc, dar nici mai mic sau mai mare decat la orice om. Fiecare suntem tentati si depinde de noi sa rezistam sau nu tentatiei. Pe de o parte un om care a cazut odata prada tentatie poate ca data viitoare va stii sa se fereasca, ptr ca stie acum care sunt consecintele. Nu?

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns issa_bella spune:

Da, intr-adevar Alex, iubirea se mentine zi de zi - ai mare dreptate. Eu am inteles asta abia acum. Se mentine zi de zi nu neaparat prin cuvinte dulci se de cele mai mult ori spuse automat, ci prin diverse gesturi mai mici sau mai mari, prin mici atentii si chiar prin lucruri simple, dar care au mare importanta pentru cel de langa tine.
Am ajuns la concluzia ca aceasta experienta prin care am trecut, a fost un lucru bun care ni s-a intamplat (ironic, nu?). A fost dureros, foarte dureros, dar stii ce? a meritat. Suntem acum mai uniti ca niciodata si mai apropiati decat eram inainte.
Chiar asteptam si vroiam un raspuns de la tine, am vazut postarile tale si mi se par extrem de rationale si intelepte si chiar ma bucur ca ai citit postarea mea. As fi vrut chiar o parere de la tine despre toata situatia, pentru ca esti barbat si as vrea si o parere de la partea opusa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

nu-mi dau seama cum stiu unii despre altii cu cine vor ramane sau nu in viitor, cand nu stiu nici pt ei ce vor face maine. si inca o stiu foarte "realist"
mie mi se pare exagerata expresia: "cine a inselat, o va mai face"
ca si cum cine n-a facut-o, nu va insela niciodata.
toti incep cu o prima data.
acum depinde ce cauta fiecare. daca dupa prima oara iti dai seama ca ai acasa ce doresti, nu mai cauti.
insa multi se intorc din drum si mai dau o sansa si alta sansa, numai ca sa se repete istoria, pt ca relatia nu merge orice ar face, si de aici si zicala. dar nu e o regula.

eu nu vad de ce nu putem ierta, doar fiecare suntem supusi greselilor.
daca iubesti ierti, si nu te mai uiti inapoi si speri ca va fi bine si veti fi fericiti.
altfel de ce sa ii dai alta sansa? doar sa stai in suspans pt cand se va intampla iar?

eu zic sa iti pui mai putine intrebari, sa analizezi mai putin si sa incerci sa fii cat mai prezenta cu el, ce-ti va rezerva viitorul numai bunul Dumnezeu stie.
si ia asta ca pe o experienta din care ati invatat amandoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex777 spune:

Felicity eu unul am mai zis si cred ca imi voi sustine parerea..
De iertat ierti.. pentru ca putem.. dar oricat ai vrea nu poti sa uiti. --- lucru care duce la neincredere--- care duce de cele mai multe ori la discutii--- care duc la gelozie --- si la reprosuri.
In concluzie in momentul in care ierti trebuie sa fi de un calm si o stapanire de sine iesita din comun pentru a nu Parcurge etapele de mai sus.
Eu de la ultimul post .. am tot vb cu ea. si e hotarata sa vina acasa ca ii pare rau si asa mai departe. Sincer pe o parte as vrea ..dar pe alta mie frica.:) mie frica ca complic lucrurile mai mult decat au sunt acum.
o parte din mine imi zice sa o dau draq cealalta imi zice nu primesteo inapoi... Deci doar de Cat de stapana pe tine esti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns issa_bella spune:

Alex, ierti daca vrei sau daca tu crezi ca persoana care a gresit merita aceasta iertare. Atunci cand ai luat decizia de a ierta, stii ca vor fi multe momente in care iti vei pune intrebari si vei avea dubii.
Si eu am trecut prin momente grele, dar acum la cateva luni de la impacare, devine din ce in ce mai bine, gandurile sunt mai putine, mai putin agresive, bineinteles si el ma ajuta si m-a ajutat mult.

Si am mai invatat un lucru din toata aceasta experienta. Am invatat sa ma pun in locul celuilalt, sa-mi pun intrebarea daca as fi in locul lui, ce as gandi, cum as proceda... Si l-am sfatuit si pe el sa procedeze la fel. Si cred ca si asta ajuta mult, ajuta sa intelegi mai bine motivul pentru care a zis sau a facut ceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

cred ca acum, daca ati hotarat amandoi ca regretati ce s-a intamplat, constientizati ca ati gresit amandoi si incercati sa corectati problema... nu mai are rost sa te framanti daca va recidiva sau nu, daca povestea voastra de iubire va dura 100 de ani, 100 de zile sau 100 de ore de acum inainte!

pune punct si de incepe sa traiesti de azi noua ta viata! incearca sa fii asa cum erai cand s-a indragostit de tine, si nu mai lasa oboseala, grijile sau doar obisnuinta sa-si puna amprenta peste personalitatea ta!

ai hotarat ca meritati fiecare din voi si amandoi, impreuna, a doua sansa, asa sa fie!!! nu mai sta pe ganduri, nu mai cauta raspunsuri la intrebari fara raspuns... actioneaza cum consideri mai bine si traieste fiecare zi cu bucuria de a fi langa omul pe care il iubesti din tot sufletul!!!

*****************************
off-topic: nu stiu daca e neaparat valabil ca in momentul cand tu vei reincepe sa fii rece si distanta, sa-i refuzi propunerile etc... el repede isi va cauta/ gasi alta! sigur exista riscul, dar poate pur si simplu intai te va parasi si dupa aia va vedea ce mai are de facut!
eu am 'inselat' o singura data - si am pus ghilimelele pt ca nu eram casatorita, eram doar prieteni.
am inselat din varii motive, fara ca EL sa fi avut vreo contributie anume. ne era bine impreuna, il iubeam si ma iubea (si azi e la fel, din fericire, am ramas impreuna, am trecut peste asta, avem 2 minuni de baietzi...) -
a fost poate in principal din curiozitate, sa vad cum este si mai ales daca (inca) mai pot cuceri pe altul; poate ca incepuse pe unde sa-si bage coada in relatia noastra obisnuinta, pasiunea ramasese pe undeva in urma...
si cred ca eram si prea 'tanara' la minte ca sa pot judeca situatia cum trebuie si sa actionez in consecinta. la fel ca voi, in loc sa vorbesc cu iubitul meu, am cautat un altul. pe care l-am vanat un pic si dupa ce am vazut ca se poate, l-am lasat. l-am lasat un picutz cam tarziu, cel putin ca sa pot zice ca sunt o persoana atat de fair-play pe cat mi-as dori...
au trecut ani buni de atunci si nu mi-a mai trecut prin gand asta. incercam sa discutam amandoi problemele care apar, si crede-ma ca nu sunt putine... si mai mult de atat, am inteles amandoi ca pentru a mentine o casnicie, o relatie de iubire, trebuie multe sacrificii, asteptari, samd. nu e numai lapte si miere, dar e macar din cand in cand... si cand ne privim amandoi minunile cum rad, se joaca, deseneaza sau mai stiu eu ce... nu e fericire mai mare!

_
ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb
Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns issa_bella spune:

La toate aceste raspunsuri primite aici, m-am gandit si eu mai in treacat, mai profund.
De fapt, cred ca teama mea ca o va face si a doua oara, provine din faptul ca am impresia ca acum nu ma mai priveste la fel ca inainte, nu mai am aceeasi importanta in ochii lui. Sigur poate mi se pare, pentru ca acum orice mica nemultumire a lui, ma face sa imi pun intrebari. Cred ca este normal, nu?
Ii Spune mamei lui, cu care, by the way, nu stie ca eu am o relatie buna, ca vorbim la telefon..., ii spune ca ii pare foarte rau pentru ce a facut si pentru cum a procedat.

Pe de alta parte, am uitat sa va spun un amanunt, respectiva sta in acelasi cartier cu noi, mai exact la 3 blocuri mai incolo.
Si va dati seama ca ne intalnim destul de des.... ceea ce imi provoaca asa o furie....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Ptr tine si ptr toate persoanele inselate...

Nu cauta greseli

Roaga-te sa nu cauti greseli omului ce schioapata,
Sau se impiedica de-a lungul drumului,
Daca nu ai purtata tu insusi incaltarile lui,
Sau daca nu te-ai luptat cu povara lui.
Sa-r putea sa aiba in pantofi cuie care dor.
Desi ascunde privirii,
Sau poate ca povara lui, pe gatul tau
Te-ar face si pe tine sa te-mpiedici.

Nu-l dispretui pe cel ce azi e la pamant,
Daca tu nu ai simtit lovitura,
Care l-a facut sa cada, sau daca nu ai simtit rusinea
Pe care doar cei cazuti o simt.
Tu poate esti puternic, dar totusi loviturile,
Care au fost ale lui, daca-ti erau date tie,
In acelasi fel, in acelasi timp,
Poate ca te doborau si pe tine.

Nu fi prea aspru cu omul ce-a pacatuit,
Nu-l improsca cu pietre sau cuvinte,
Daca nu esti sugur, dar absolut sigur,
Ca tu nu ai pacate.
Pentru ca, stii tu, daca vocea ispititorului
Ti-ar fi soptit incet si tie,
Asa cum i-a soptit si lui cand l-a-nselat,
Te-ar face si pe tine sa cedezi.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vandal spune:

quote:
Originally posted by Alex2

Ptr tine si ptr toate persoanele inselate...

Nu cauta greseli

Roaga-te sa nu cauti greseli omului ce schioapata,
Sau se impiedica de-a lungul drumului,
Daca nu ai purtata tu insusi incaltarile lui,
Sau daca nu te-ai luptat cu povara lui.
Sa-r putea sa aiba in pantofi cuie care dor.
Desi ascunde privirii,
Sau poate ca povara lui, pe gatul tau
Te-ar face si pe tine sa te-mpiedici.

Nu-l dispretui pe cel ce azi e la pamant,
Daca tu nu ai simtit lovitura,
Care l-a facut sa cada, sau daca nu ai simtit rusinea
Pe care doar cei cazuti o simt.
Tu poate esti puternic, dar totusi loviturile,
Care au fost ale lui, daca-ti erau date tie,
In acelasi fel, in acelasi timp,
Poate ca te doborau si pe tine.

Nu fi prea aspru cu omul ce-a pacatuit,
Nu-l improsca cu pietre sau cuvinte,
Daca nu esti sugur, dar absolut sigur,
Ca tu nu ai pacate.
Pentru ca, stii tu, daca vocea ispititorului
Ti-ar fi soptit incet si tie,
Asa cum i-a soptit si lui cand l-a-nselat,
Te-ar face si pe tine sa cedezi.




O poezie frumoasa...si atit...din nefericire (sau din fericire) viata e ceva mai complicata decit poezia asta.

Mergi la inceput