Daca a facut-o o data o va mai face?

Daca a facut-o o data o va mai face? | Autor: issa_bella

Link direct la acest mesaj

Suntem impreuna de 6 ani si jumatate, casatoriti din iulie 2005.
El este un barbat care a facut eforturi mari pentru a ma cucerii si in toti acesti ani, m-a iubit mult, foarte mult, a facut multe sacrificii, mai mari sau mai mici, pentru mine, intr-un cuvant, mi-a aratat in diverse moduri cat de mult ma iubeste.
Eu, pe alta parte, sunt o persoana care iubesc mult si cu pasiune, dar intr-un fel mai interiorizat..... multe persoane ( nu neaparat de sex masculin) m-au acuzat de o atitudine rece, de gheata.
Problemele noastre au inceput din cauza acestei atitudini rece si respingatoare din partea mea ( de ce ma purtam asa, nici acum nu-mi pot explica, deaorece il iubesc.... chiar il iubesc), combinata cu lipsa noastra de experienta in ceea ce priveste comunicarea in cuplu... Pe scurt, fiecare a ales ca in loc sa discutam problemele aparute, am ales sa ne suparam unul pe altul, sa ne acuzam unul pe altul de diverse lucruri si purtari. Ne-am racit unul de altul, desi cautam si ne placea compania fiecaruia, si toate problemele au culminat cu scaderea interesului meu de a mai avea o viata intima normala..... El initia iar eu il respingeam cu vehementa si duritate.
Ce era mai rau.... era faptul ca eu vedeam in sinea mea ca il indepartez de mine si nu fceam nimic sa opresc acest lucru (ma bazam pe faptul ca ma iubeste mult, si nu m-ar parasi niciodata).
Si iata ca inevitabilul s-a produs, si iata ca el a plecat......
Si a inceput o relatie (cu o luna si jumatate inainte sa plece de acasa) cu o alta femeie, care credea el " face lucrurile pe care eu nu le faceam, ii acorda atentia si afectiunea pe care eu incetasem de mult sa i-o mai acord". Ulterior si-a dat seama ca nu era asa, ea doar facea ceea ce ii sugera el prin exprimarea nemultumirilor pe care le avea acasa cu mine.
Si a intentat si actiune de divort. Cu toate astea cand ne intalneam pe strada (venea acasa sa imi mai aduca cate ceva ce stia ca imi place foarte mult) vedeam in ochii lui bucuria ca ma vede....
Si mi-am dat seama de greseala pe care am facut-o. Ca lasam sa plece din viata mea omul care poate m-a iubit cel mai mult in viata asta, iar eu un om pe care il iubeam si il diream din too sulfetul alaturi de mine.
Si am suferit, si am luptat cu neincrederea lui, cu dezamagirea lui si dupa 2 luni si jumatate, ne-am impacat si totul merge foarte bine. Suntem insa, ca doi raniti care incearca sa se vindece: eu de neincrederea pe care o am in el, el de teama ca as putea redeveni acceasi femeie rece din trecut.
Imi doresc foarte mult sa fim impreuna pana la sfarsit.... si in aceste luni de zile cat am fost despartiti, amandoi am realizat ce mult insemnam unul pentru celalalt si am invatat sa ne pretuim mai mult.
Dar teama mea este hranita de celebrele " proverbe " si "vorbe din popor" : "daca a facut-o o data o va face si a doua oara". Este asta un fapt? Este o regula confirmata?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vandal spune:

2 articole excelente (in engleza, stiu )

He said, she said: Once a cheat always a cheat?


Perhaps adultery is a chronic condition. After they've cheated on you, will your scumbag other half do the dirty on all their future partners? Or is it possible for a lover who has strayed in the past to make a prodigal return and keep their future philander-free?



SHE SAID:

Cheating is not about lust, not about desire and not, when you boil it down to its atomistic principles, really about sex at all. Ok, so when you walk in to your bedroom and find your lover going at it with your best friend it sure seems like its about sex, but rest assured it's not. It’s about power.

Think about it: Babies, dependent on others for comfort, food, and bum wiping (ain’t that the life) are the most helpless off all creatures. Similarly, in a relationship chock full of spooning and texts to, “just see how you are doing,” pairs become as interdependent as oil and war.

A cheater isn’t actually tempted by the fruit of another, even if they are having a nibble. Rather they are asserting through shagging what Simon and Garfunkel said long ago: “I am a rock, I am an island,” or as Carrie Bradshaw put it, that they have “intimacy issues.” And that’s not something that goes away, not without some counselling or a couple volts of electroshock therapy. Actually, if you can convince the cheat of undergoing that cure, stick it out; there is nothing like running live electric current through someone else’s body to mend your broken heart.

HE SAID:

There is no question here that cheating is wrong. It's undoubtedly a sin (something about coveting thy neighbour's ass). But anyone who has made a mistake has learned from it. Yes, there are serial philanderers. Cads and bounders who treat the whole thing as a sport, but these are a minority. For most cheaters, it was a one off mistake made in lust or a drunken haze. Pheromones and booze do not condone or excuse any level of infidelity, but to say that one slip-up condemns you to a life of Darren Day scale love rattery is a bit unfair.

Granted, a misdemeanour is a sign that something is amiss with the relationship. But it needn't be the death knell. And even if it is, the agony that this causes both parties should ensure that all but the most hardened hussies will carry their painfully learned lessons into the next relationship with them. Just as nature, convinces second time mums that the pain of squeezing the last bugger out wasn't so bad, so we have to trust that people can change, or we'd simply never date again.

Please help !! once a cheater always a cheater ??
So my boyfriend and I were together for 5 years. Classic highschool sweethearts... He had always had feeling for his ex and that was ok with me because he said that it was his first love. She moved outta state to go to college. And its seemed like everytime she was home I wouldn't see or talk to him for DAYS.. I find out that they hooked up but I find out YEARS later... He said at the time we were fighting and he didn't know if he wanted to be together anymore.. Now I am wondering what else I don't know about or if what he has been telling me the entire time what BS..How can I trust him again? And yea I still love him but hate him all at the same time HELP....



Well this is a hard one. Marriages have recovered from one act of adultery, but your not married so even if you are committed to each other there will always be a chance of one of you thinking if the grass is greener on the other side. How strong is your bond with each other? Does he truly feel you are it forever? Than why hasn't he asked for your hand? In any relationship there are ups and downs but his cheating will always make you insecure. If you don't have any children with him my suggestion would be to break up. Of course you will love him, for a long while. I remember when I was in an abusive relationship I still loved him even though I had to leave. Ask yourself this: Does he really feel remorse for what he did or does he blame you for his having to find love somewhere else? Will he be able to let you know exactly were he is all the time and exactly when he will be home and how long does it take to get home and who is everybody on his cell phone and what did they talk about and for how long? Because you will be asking all these questions every day for along time. That is how he will eventually win your trust back. If you think he will be upset with the third degree all the time then dump him...He is not really remorseful for what he did.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_al_jaafari spune:

numai sa nu cadeti in acelasi pacat. nu stati fiecare intr-un colt si va lingeti ranile! discutati ca doi adulti despre ce a dus la situatia asta si cum sa faceti sa nu se mai repete.

PRIVILEGE 13+ Mara/Matei
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymcar spune:

Eu nu cred ca este un caz de "inselat" clasic. I-ai dat O GRAMADA de motive si a durat mult pana a facut-o, si chiar si atunci "citeai bucuria in ochii lui ca te vede". Ce vroiai sa faca, sa stea sa se roage de tine sa faceti dragoste?!?!?! Pana cand?! Zi merci ca s-a intors, ca ti-a dat ocazia sa te trezesti si sa intelegi ca ai gresit. Fara inselatul asta chiar praful se alegea de relatia voastra. Tu uita "inselatul" si da-i ocazia si lui sa uite anii de chin. Si poate va fi bine. Altfel... ce naiba mai astepti sa se intample bun?! Bafta!

Edit: Ia gandeste-te ce se intampla daca si el isi face probleme de genul "daca acum se poarta mai cald cu mine doar pentru ca a trecut prin ce am trecut si in cateva luni uita si o luam de la capat cu raceala?"

My life stinks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns issa_bella spune:

sunt convinsa ca el are astfel de ganduri, sunt convinsa ca el o perioada de timp va crede ca ma port frumos si afectuos din cauza rupturii.

nu stam fiecare intr-un colt sa ne lingem ranile.... lucrurile care ne-au deranjat si ne-au facut sa ne racim unul de celalat, au fost discutate inainte ca noi sa ne impacam si astfel am decis sa ne mai acordam o a doua sansa.

am trecut peste factul ca a fost cu cineva ( si eu am fost in acea perioada cu cineva, de fapt am incercat dar nu era ceea ce vroiam), ceea ce nu pot uita este faptul ca a stat cu mine in casa o luna si jumatate si m-a mintit. Putea sa rupa relatia atunci cand a cunoscut-o pe aceasta femeie.
Ma doare mai mult tradarea (pentru ca asta consider eu a fi tradarea - am avut o incredere oarba in el - si m-a tradat). Si mi-e frica sa nu cumva sa se mai intample....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

da, o va mai face... in aceleasi circumstantze.

Cel putin, acum stii pina la ce punct e el dispus sa lupte pt relatia voastra. Si dincolo de punctul ala, capituleaza.
Si iti cauta inlocuitori cit timp sta inca cu tine...ceea ce nu mi se pare tocmai fair. Fair era sa luati o pauza, de comun acord, daca intr-adevar nu va mai suportati unul pe altul. Nu sa te anunte ca, stind cu tine in casa, s-a cuplat cu una mai "calda".

Mi se pare ca... in mesajul tau, iti asumi toata vina si pe el il descrii idilic. Probabil asa il vezi acum, banuiesc ca si atunci cind il respingeai aveai oarece motive. Dar confruntata cu certitudinea ca il pierzi, ti-ai schimbat optica brusc.
Daca acest nou mod de a-l privi va dura... si n-o sa te indepartezi din nou, probabil nu, nu se va mai repeta episodul cu pricina.


Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

De acord cu cele de mai sus.
Cata vreme nu dispare cauza, efectul tot va aparea.
Daca tu chiar ti-l doresti, ai grija cum "conduci" relatia.
vorba aia din popor nu e universal valabila.

Adina + Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymcar spune:

quote:
Originally posted by issa_bella

am trecut peste factul ca a fost cu cineva ( si eu am fost in acea perioada cu cineva, de fapt am incercat dar nu era ceea ce vroiam), ceea ce nu pot uita este faptul ca a stat cu mine in casa o luna si jumatate si m-a mintit. Putea sa rupa relatia atunci cand a cunoscut-o pe aceasta femeie.
Ma doare mai mult tradarea (pentru ca asta consider eu a fi tradarea - am avut o incredere oarba in el - si m-a tradat). Si mi-e frica sa nu cumva sa se mai intample....



Ceri prea mult. 90 de barbati din 100 ar proceda la fel. Chestiile alea cu corectitudinea si principiile etc etc etc suna bine, dar psihologia masculina e un pic alta. Iar din punctul lui de vedere tu ai tradat prima respingandu-l. Nu ai declarat divort inainte sa il respingi! Asa cum pentru femei sunt importante anumite lucruri si pentru barbati sunt importante altele. In momentul in care tu l-ai respins sistematic el a considerat ca e dreptul lui sa faca ce a facut.

My life stinks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns issa_bella spune:

Elise, nu il descriu idilic pentru ca asa il vad acum, de fapt nici nu il descriu idilic, asta este adevarul, confirmat si de catre prieteni apropiati noua (mai putin partea intima, aceea o stim doar noi doi).

Imi asum vina pana la un punct. Dupa aceea a fost greseala (sau mandria ??!!) lui ca nu a stiut sa discute cu mine despre ce ni se intampla si a ales sa creada ca nu il mai iubesc, nu il mai doresc sau am o alta relatie. Probabil ca toate acestea au reiesit din felul in care ma purtam cu el, nu credeti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Eu cred ca nici relatia intima nu functioneaza perfect,nu?Chiar n-am auzit de respingere ca asa esti tu mai interiorizata...
Din comentariul asupra unei relatii similare,am retinut ca nici cind se spun prea multe nu merge,ca s-a apus prea mult si-ti activeaza imediat neuronul cu privitul lucrurilor rational.Adica nu mai e loc de sentimente ca te obsedeaza acuzele,detaliile,etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Nu a renuntat prea usor?
De ce a stat o luna jumate, a vrut sa fie sigur ca merge la mai bine?
S-a intors pentru ca nu era acolo ce a crezut?
Habar n-am, dar asta m-as intreba mereu.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput